לימודי רפואה סינית, שיאצו, טווינה ועיסוי. לפרטים והרשמה : ת“א: 03-6815996, חיפה: 04-8720492
 

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

 
 
 

תיעוד טיפולים בשיאצו טווינא על מטופלים הסובלים מכתף קפואה

 
 
הצגת מקרים ותיעוד טיפולי שיאצו וטווינא על שלושה מטופלים הסובלים מכתף קפואה. זהו חלק מתוך עבודת הגמר במסלול התלת שנתי בשיאצו טווינא . חלק זה מקושר למאמר מפורט המציג את תופעת הכתף הקפואה בראיה משולבת.
 
 
  
מאת: יעל אברמסון , אורלי בר-אל , מיכל נגלר
 
קישור לעבודה המלאה הכוללת סקירה מערבית וסינית על כתף קפואה - Frozen shoulder , סיכומי טיפולים ומסקנות.
 
 
סיכום טיפול לעבודה שנתית א.נ
 
מקצוע: פנסיונר. שרת בקבע.
גיל:    53
גובה: 1.78/104
מצב משפחתי: נשוי + 4.
 
תלונה עיקרית: כאב כתפיים.
במיוחד בכתף שמאל. קיימת מגבלת תנועה. כנער היה שחיין גב בנבחרת טבעון. שחה שעות רבות. במקביל הצטרף לנבחרת הכדור מים, ספורט שהצריך גם הוא הפעלת ידיים תחת עומס וכוח. הפעילות במים הייתה עד גיל 20. בגיל מאוחר (40+) חזר לשחק כדור מים ולהתאמן פעמיים בשבוע. במסגרת השרות בחיל הים החלו כאבי כתפיים וגדלו אוסטאופיטים - זיזים לתוך הכתף. בצילום נראה קרע בגיד השרוול, על גבי זיזי העצם. שילוב הבעיה שנוצרה בזמן הצבא והחזרה לכדור מים הגברו את הכאב לרמה 9. המטופל חש בכאב חד ברגע שמרים את היד מעל גובה הכתפיים. הטבה מתקיימת במנוחה, כדורי ארטופן.
 
תלונה משנית:
כאב גב תחתון. ב 12 השנים האחרונות סובל מכאב גב תחתון המחמיר בישיבה, הליכה בצעדים גדולים. מטיב: רכיבה על סוסים. בצילום קבעו כי יש בלט בדיסק L5 , L 4 ,  S1 בצד ימין. הכאב עצמו מוקרן לשני הצדדים.
הרגלים:   שתייה: קפה שחור עם הל ללא סוכר 8 פעמים ביום, קוקה קולה דייאט: 4 כוסות ביום. מעשן: פייפ 8 גר' טבק ביום. פעילות גופנית: רכיבה על סוס: פעם בשבוע. עובד מול מחשב 5-8 שעות ביום, פעמיים ביום מנקה אורוות ומטפל בסוסים.
 
סקירת מערכות:
עיכול: תאבון טוב. אוכל ארוחה מסודרת אחת בצהרים והשאר בצורה לא מסודרת. סובל מצרבות מגיל 13. במשך שנים לקח כדור "רני" להרגעת הצרבת. הצרבת מוחמרת במתח, עצבים, ואוכל מטוגן. לאחרונה התגלה בקע סרעפתי והמטופל הפסיק לקחת כדורי צרבת. המטופל שינה הרגלי אכילה ונמנע מעגבניות ומאכילה מאוחרת. לוקח תרופה אומפרדיקס להקלה על התקפים של כאבי בטן. יציאות תקינות להוציא שלשולים כשעובד עם בטון, או כשנחשף לתבלין מונוסודיום.
 
נשימה ועור: כפות רגלים יבשות מאד עד חריצים עמוקים, בעיקר בקיץ מאחר והולך עם סנדלים. לאחרונה התפתחה פטרייה על כף הרגל. מטופל בתרופה.
המטופל מזיע בקלות בעיקר בקיץ. בחורף גם מזיע אפילו במאמץ קל. סובל מחום.
 
שלד ותנועה: ראה תלונה עיקרית. סובל מכאב בקרסול שמאל. הכאב מגיל צעיר, בעיקר בחילופי עונות. 
כאבי ברכיים עקב מכה בנפילה בכיתה ט (גיל 14). הכאב בעיקר אחרי תנועת כריעה.
באופן כללי המטופל מעיד על עצמו שאינו גמיש.
 
ראש: מרגיש יובש בפה בעיקר כשעצבני. למטופל יש בעיות שיניים. היה בהרבה טיפולי שורש ויש לו 7 כתרים. בעיות ראיה רק לאחרונה. מרכיב משקפיים לקריאה מס': 2.5-3.5 ומרחק 1/2.
 
הפרשה ומין: כאב במותן אחורי עקב כאבי הגב. השאר תקין.
 
אופי ומצב רוח: בדרך כלל מצב רוח טוב. המטופל חי את חייו כמו שרצה. עוסק בדברים שאוהב, מתנדב ותורם לקהילה מתוך בחירה.
מאד קשה לו לנהוג באיפוק כלפי אנשים שאינם דוברי אמת, או מגלים חוסר התחשבות עד זלזול בזולת.
נוטה לחיכוכים עם הבנות שלו כאשר לא מוכנות לשמוע ומתנגדות להקשיב.
קיים פחד מגובה רב. מסוגל להתגבר וכהוכחה עלה על כל המתקנים בכל הפרקים בדיסנילד שבארה"ב. 
המטופל מגדיר את עצמו כאדם אימפולסיבי, שמסוגל לשלוט אם מאד רוצה.
אחת מבנותיו סובלת מנכות קשה. המטופל עוזר בטיפול בילדה ואוהב אותה מאד. החיים בבית ממשיכים רגיל. יוצאים, מבלים, ומארחים. לא תמיד לוקחים את הבת הנכה. הילדה מטופלת בעובדת זרה כעזרה לבית.
 
הסתכלות: איש נעים,בעל ידע רב. נעים לשיחה, בעל חוש הומור. אוהב לעזור ליצור ולהמציא דברים.
לשון: אדומה, חיפוי עכור במחמם עליון,יבשה. קיים חריץ המתחיל ב Lu עד Kid (כולל).
העדפות: אוהב קור, אוהב את החורף. מעדיף את שעות הבוקר והאור כי אז אפשר לעשות פעילות בחוץ.
אוהב צבע כחול. אוהב מתוק ובשר.
 
אבחנה:
אבחנת בטן: קושי להיכנס ב Liv (סטגנציה). חוסר Kid.
לפי שמונת העקרונות: פנימי, חסר יין, עודף על בסיס חוסר בכתפיים. חום.
אברים: Liv; Kid; SP/St; Ht.
 
אטיולוגיה + סינדרומים:
Liv Qi Stg - אוכל בשר, חוסר שקט, נוטה להתפרצויות, צריך תעסוקה. לא יכול לשבת בחסר מעשה. ניתן לראות זאת בצרבת, פטרייה ברגל. 
SP/St Qi Def + לחות - שנים רבות אכל בצבא באופן לא מסודר, שרת בחיל הים סמוך למים, חושב רבות על עבודה. צ'י מתמרד (גזים, צרבות,בקע סרעפתי). דואג למשפחה ובעיקר לבת הנכה.
Kid Qi Def - עקב חולשה של הטחול, הליחה מקשה על תנועת הנוזלים. פחד ממקומות גבוהים, חושב רבות על עבודה, ישיבה רבה ובעבר שעות רבות בים, שם היה צריך לייצב את עצמו לאורך זמן.
חום ב  Ht- בשנתיים האחרונות לא מסתיר רגשות. נראה שנעשה רגיש ומתרגש יותר . דואג יותר לבת הנכה.
 
אסטרטגיה טיפולית:
- פיזור עדין באזור הכתפיים. על ידי טווינה ושיאצו.
- חיזוק SP, St; Kid, Ht.
- פתיחת סטגנציות Liv.
 
טיפולים
בוצעו 10 טיפולים.
בטיפול הראשון
דווח המטופל על מצב כללי טוב להוציא את בעיות הכתפיים. גב תחתון בסדר לאחרונה.
בטן רכה להוציא את אזור ה Liv. בוצע טיפול הכרות עדין, במנח פוסטריורי בעקר באזור השכמות וגב עליון. במנח אנטריורי רוטציות ידיים עדינות ומתיחות עדינות לבדוק טווח תנועה תוך תשומת לב למרידיאן    LI-15,11 TW-5,14 Ht-7 . בוצעו רוטציות ומתיחות במרידיאן הרגל: SP-6, 9,10 ; St-38 Liv-3 GB-34,30 .
טיפול שני:
בטיפול השני דווח המטופל על הטבה קלה בכאבי הכתף. יחד עם זאת עדיין מוגבל בתווך התנועה. הטיפול הנוכחי התחיל במצב פוסטריורי. בצעתי קיו שיאצו לגב עליון. בשלב שני הפכתי את המטופל למצב אנטריורי ובצעתי רוטציות והמתיחות יותר עדינות עקב מוגבלות התנועה. עבדתי גם על מרדיאן Ht כדי לשחרר בעיות רגשיות.
המטופל קבל שעורי בית שכללו שני תרגילים שמטרתם לנסות להרחיב את טווח התנועה. (בהמשך העבודה יוצגו התרגילים לעבודה עצמית).
טיפול שלישי:
המטופל לא הלך לאימון כדור מים וחש הקלה בכאב. המטפל דווח על עומס בגב תחתון. עשיתי טיפול קיו גב, עם כניסה לנקודות מצונגה כגון: UB-57,58. GB-30 .  הוספתי לטיפול טכניקות גב מתקדמות במצב פוסטריורי ואנטריורי. במצב אנטריורי המשכתי לעשות רוטציות עדינות לשתי הידיים.
למדתי את המטופל לעשות מתיחת Ht בידיים.
טיפול רביעי:
המטופל דווח על הקלה גדולה בכאבי הגב. שמתי לב כי גם טווח התנועה בכתף גדל במעט.
חזרתי על הטיפול השני.
טיפול חמישי:
המטפל מדווח כי המנוחה לכתפיים עזרה. המטפל החליט להפסיק את הכדור מים. במקום לשחק כדור מים ינסה לעבור לשחייה מתונה במצב חתירה. שוחחנו על נושא התזונה. המטופל מודע לכך שהמשקל שלו יוצר עומס על הגב אך יחד עם זאת לא הביע נכונות לשינוי בהרגלי אכילה נכונה. מצב הכתף לא החמיר למרות שהמטופל יושב מס' שעות סביב מחשב. המטופל דואג לישיבה נכונה למען הכתף ומקפיד לקום ולשחרר את הכאב מידי פעם.
בטיפול עצמו עשיתי בעיקר מצונגה עם דגש על SP-6,9   Kid-3,6,1   Liv-3   St-36   TW-5    LI-4,5 GB-30
ש.ב למטופל היו תנוחת שכיבה שאמורה לשחרר גב וכתפיים. התרגיל נעשה 10 דק' לכל צד. הסברתי למטופל שבהתחלה עלולים להיות כאבים ולא להתחיל מיד ב 10 דק' אלא בהדרגה.
טיפול שישי: 
המטופל דווח על כאב בכתף עקב המנח החדש. יחד עם זאת הביע נכונות לנסות שוב ולא להתייאש אחרי יומיים כמו בשבוע שחלף. במקביל הנחתי מגנטים באזור הכואב נק' צפון ונק' דרום ב LI-4. המטרה לעבוד על מרידיאן אקסטרה Yang Wei.
החלטתי לעבוד על פיזור ושחרור הכתף. התחלתי בטווינא פוסטריורי באזור הכתף. התחלתי ברולינג כ 5 דק', המשכתי ב Rotation   וסיימתי ב Pushing . המשכתי לעבוד על הסקפולה כשהיד מאחורי הגב. עבדתי על הגב לאורך מרידיאן ה UB
במצב אנטריורי עשיתי אותן תנועות טווינא לכתף. ועברתי לשיאצו, רוטציות ומתיחות עדינות עם דגש על הנקודות הבאות: TW-14    LI-15   SI-3   LI-4 TW-5.
ברגלים טיפלתי במרידיאנים הבאים ובנקודות: GB-34,30   St-38 Liv-3
טיפול שביעי:
הטיפול החל בשיחה ממנה ניסיתי להבין מה מביא את המטופל לחוסר שליטה בנושא האוכל. הסברתי לו את משמעות העודף משקל והנזקים שזה גורם לגוף כולל כאבי הגב.
התחושה שלי הייתה כי יש כעס עצמי על החוסר שליטה בנושא האוכל.
הטיפול התחיל כטיפול בטן. לאחר מכן עברתי לרוטציות, מתיחות וטיפול צוואר ופנים.
המרידיאנים בהם טיפלתי היו מרידיאן Kid; Liv; GB.
טיפול שמיני:
המטופל דווח הקלה כללית בגב ובכתפיים ותחושה כללית טובה.
הלשון הייתה עם פחות נקודות אדומות.
הטיפול החל בטיפול בטן, אחר כך המשכתי במנח אנטריורי -רוטציות ידיים ורגליים.
מנח פוסטריורי כמו בטיפול השישי.
טיפול תשיעי:
המטופל מרגיש טוב יותר אך עדיין פחד לעשות תנועות ידיים קיצוניות והרמת דברים כבדים. המטופל בקש בלי שיחות מקדימות רק טיפול .
התחלתי במנח פוסטריורי (כדי שיוכל להקשיב לעצמו). עשיתי רולינג על הכתפיים - כ 5 דק' לכל צד ימין ושמאל. וכנ"ל על גב תחתון. 
המטופל עבר למצב אנטריורי. במצב זה חיברתי מגנטים ותכננתי עבודה על מרידיאן אקסטרה   Yang Wei ו Yang Qiao .
המשכתי ברוטציות ומתיחות תוך תשומת לב ל Liv-3   St-38 GB-34. GB-30 בידיים בוצעו מתיחות תוך תשומת לב לנק' והמרידיאנים המתאימים: TW-14,5   LI-4,15.   SI-3   GB-21
טיפול עשירי:
דווח על שיפור נוסף בכתפיים. בוצע טיפול כמו הקודם כשהסיום בטיפול פנים נעים ומרגיע.
 
מטופל א- סיכום
התלונה העיקרית של מטופל א' היא כאבי כתפיים, בעיקר בכתף שמאל. הכאבים החלו בתקופת שרותו הצבאי. שם הרבה להיות על הים ונאלץ לייצב את הגוף לאורך שעות ארוכות. הרופאים סוברים שהבעיה החלה עוד בצעירותו בשל היותו שחיין בסגנון גב, ושחקן כדור מים. לפי דעתם הצבא החמיר את הבעיה אך לא בהכרח היווה גורם עיקרי. לפי הרפואה המערבית הכאב נובע מקרע חלקי בגיד השרוול, על גבי זיזי העצם. הוצע למטופל ניתוח בכתף או טיפול בגלי הלם. המטופל מעוניין להימנע מסוג טיפולים אלה. לפי התשאול עולה תמונה של חולשת הכליות והטחול, סטגנציה של הכבד וסימני חום ולחות.
האסטרטגיה הטיפולית כללה פיזור מאזור הכתפיים, ופתיחת סטגנציות בעיקר כבד וחיזוק צ'י הכליות והטחול. במהלך הטיפול זיהיתי בעיות נוספות על רקע רגשי. למטופל היה קשה לקבל את החיבור, אך החלטנו לנסות להקל בצורה מינורית. המטופל שיתף פעולה ואהב לבוא לטיפולים. בהתחלה היה סקפטי ובהמשך האמין ביכולת השיאצו לעזור ולהקל כאב.
בתחום התזונה בחרתי לוותר עקב חוסר שיתוף פעולה. הטיפולים הקלו על הכאב אך לא פתרו את הבעיה האורתופדית עד תום. הסברתי למטופל שחלק מבעיות הגב (תלונה משנית) נובעות עקב משקלו הגבוהה.
המלצות:
1. המשך טיפולים בשיאצו.
2. טיפול על ידי תזונאית.
3. המשך מעקב אצל הרופא המטפל.
4. פעילות גופנית אירובית והתעמלות ליציבה נכונה.
4. להמשיך לרכב על סוסים בטבע.   
 
 
 
סיכום טיפול לעבודה שנתית י.ר
 
מקצוע: שחקן כדור מים.
גיל:    30
גובה/משקל : 185/95
מצב משפחתי: רווק. הגיע לארץ בדצמבר 2010 על מנת לשחק כדור מים בקבוצת הבוגרים של הפועל קרית טבעון. גר בדירה ששכרה לו האגודה עם שחקן נוסף מהונגריה (הם לא הכירו לפני שהגיעו לארץ)
 
תלונה עיקרית: כאב בכתף ימין.
מזה שנה קיים כאב בכתף ימין בעיקר בתנועה של זריקה לשער. הכאב קבוע ומוחמר במאמץ. כרית חמה ומנוחה מקלים על הכאב, אך גם במנוחה הוא לא עובר לחלוטין. היה אצל רופא שלא אבחן בעיה שלדית וטען שהכאב נובע ממאמץ. ברומניה טופל על ידי מעסה שעזר לו מאוד והקל על הכאבים בעזרת משחות וטיפולים.
 
הרגלים: שתיה: קפה - פעם או פעמיים ביום. סוכר - אוהב להמתיק את השתיה שלו וכמו כן אוהב קינוחים.
פעילות גופנית: אימוני כדור מים 6 פעמים בשבוע.
אוהב מאוד לישון וכשהוא לא באימונים הוא מעדיף לישון בבית.
 
סקירת מערכות
עיכול: תיאבון טוב, בעיקר אחרי אימונים קשים. לקח לו קצת זמן להתרגל לאוכל הישראלי, אך באופן כללי אוהב לאכול, בעיקר בשר.
ריח רע מהפה (האליטוזיס). סובל מכך בעיקר מאז שהגיע לארץ לשחק. הריח חזק יותר בשעות אחר הצהריים. כמו כן סובל ממלאות בבטן , בעיקר לאחר ארוחות גדולות.
 
שלד ותנועה: כאב בכתף ימין (תלונה עיקרית) ובנוסף מעט כאבי גב. מזה חודשיים סובל מכאבי גב תחתון, הכאב מוטב בחימום ואינו מפריע לתפקוד יומי. הכאב מחמיר מעט אחרי אימון.
צוואר תפוס - מרגיש שהצוואר שלו נתפס בקלות ויש עליו הרבה עומס. הכאב עמום ומגביל מעט בתנועה. שוב, חימום מיטיב עם הכאב והוא מוחמר בעיקר בבקרים כשהוא קם מהשינה.
 
ראש: לפני 3 שנים עבר תאונת דרכים קשה ולאחריה היה שלושה ימים במצב של תרדמת מוחלטת. המטופל עבר פגיעה קשה מאוד בלסת (ריסוק ) ובעקבות כך הוא מסתובב עם פלטינות באזור הפה. כמו כן השיניים העליונות אינן שלו, אלו שתלים בעקבות תאונה זו.
מרכיב משקפיים מגיל 20 בערך. המשקפיים נועדות בעיקר לקריאה או טלביזיה ואינו זקוק לעדשות בזמן משחק כדור מים. מספר המשקפיים 1.5 ונשאר קבוע מהיום שהרכיב אותן בפעם הראשונה.
 
הפרשה ומין: צבע שתן לרוב כהה, ללא צריבה.
 
אופי ומצב רוח: מגדיר את עצמו כבן אדם נח, אך מסוגל להתפרץ לעיתים רחוקות על מישהו שמאוד מרגיז אותו, כשפוגעים בו או כשמרגיש שחודרים לפרטיות שלו.
מרגיש אחריות מאוד כבדה בקשר לנוכחותו בקבוצה, יודע שהביאו אותו לארץ כדי לעזור בזכייה באליפות המדינה ולכן חש תסכול כלשהו שאינו מסוגל לתת את המקסימום מעצמו בעקבות הכאבים שיש לו בכתף. ברומניה קבוצתו לא הגיעה מעולם למעמד של גמר גביע המדינה או גמר אליפות המדינה וכאן בארץ, כשקבוצתו הגיעה למעמדים אלו, הוא מרגיש אחריות כבדה מאוד ולחץ ריגשי מאוד גדול. מפחד לאכזב את יו"ר הקבוצה אם לא יעזור בניצחון. מבחינתו כל הישג פחות מאליפות יהיה כשלון.
 
הסתכלות: גבר חסון, כתפיים רחבות, הרגיש מעט לא נח כששאלתי שאלות מעט פולשניות, אך שיתף פעולה על מנת שאוכל לעזור לו עם הכאבים שיש לו בכתף.
 
לשון: רגילה, מעט חיוורת, חיפוי לבן במחמם עליון.
העדפות: אוהב חום. לא מתפקד כמו שצריך כשקר לו. מעדיף את הקיץ כי אפשר להשתזף ולא קר מדי. כשהוא בארץ הוא מעדיף את שעות אחר הצהריים, כי הוא מתעורר מאוחר מאוד, אבל בדרך כלל מעדיף את שעות הצהריים בהן מרגיש הכי חיוני. צבע: אדום. טעם: מתוק.
אבחנת בטן: נוקשות באזור Ht ו SP .
 
 
אבחנה
לפי שמונת העקרונות: פנימי, קור, יין, עודף
אברים: Liv; SP/St; Ht..
 
אטיולוגיה +סינדרומים:
Liv Qi Stg - נטיה להתפרצויות, כאבים בכתפיים ומעט בשכמות, מושפע מאוד ממצבו הרגשי, תסכול, לחץ.
תקיעות של מזון בקיבה - ריח רע מהפה, נפיחות בבטן, חיפוי לבן על הלשון
 
אסטרטגיה טיפולית:
- פיזור באזור הכתפיים והשכמות. על ידי טווינה, גוואשה ושיאצו.
- חיזוק SP, St, Ht.
פתיחת סטגנציות LIV. , רוטציות.
 
טיפולים
בוצעו 10 טיפולים.
טיפול הראשון:
דווח המטופל על מצב כללי טוב חוץ מבעיות הכתפיים.
בוצע טיפול הכרות עדין, במנח פוסטריורי בעקר באזור השכמות וגב עליון. במנח אנטריורי רוטציות ידיים עדינות ומתיחות עדינות לבדוק טווח תנועה תוך תשומת לב למרידיאן LI-4,15   HT-7   בוצעו רוטציות ומתיחות במרידיאן:  St-38 , Liv-3
טיפול שני:
בטיפול זה עשיתי שימוש במגנטים. שמתי 3 מגנטים בנקודות כאב (צד צפון) ומגנט נוסף (צד דרום) על הנקודה LI-4. בנוסף טיפול למרידיאן St עם כניסה לנקודה St-38. טיפול בטן וכמו כן טיפול למרידיאן Liv עם כניסה לנקודות Liv-2,3.
טיפול שלישי:
בטיפול השני דווח המטופל על הטבה קלה בכאבי הכתף. ביצעתי פאלמינג ארוך על הגב, בדגש על השכמות. בנוסף נמיקושי וטווינה באזור השכמות והגב. במנח אנטריורי ביצעתי טיפול למרידיאן Liv, עם כניסה לנקודות Liv-2,3. כמו כן עבודה על מרידיאן Ht , עם כניסה לנקודה Ht-9 ועבודה על הצוואר על מנת להרגיע.
טיפול רביעי:
בטיפול זה המטופל דיווח על תסכול מהכאב שיש לו בכתף ולכן במנח אנטריורי ביצעתי הוצאת כאב לאורך מרידיאן LI. עבודה מקומית רבה על הכתף , שכמות ופלג גוף עליון. טיפול במרידיאן St, עם כניסה לנקודה St-38 , בשילוב עם הנקודה GB-41 . בנוסף, שוב השתמשתי במגנטים באותן נקודות.
טיפול חמישי:
המטופל דיווח שהכאב שלו מתרכז כרגע יותר באזור השכמות, ולכן ביצעתי הרבה טווינה באזור זה, ובנוסף גוואשה על מנת לפזר את הכאבים המקומיים. המטופל התבקש בשלב הזה להפסיק את העבודה שלו עם גומיות לחיזוק כתפיים, אך לא לוותר לחלוטין על שחיה איטית על מנת לשמור על טווח התנועה שהוא רגיל אליו. בנוסף הוא התבקש בערב, בבית, לשים כרית חמה על השכמות ולשמור לא לחשוף את האזור לקור.
טיפול שישי: 
המטופל דיווח על שיפור ניכר בכאבים בכתף, אבל הכאבים בשכמות מציקים יותר. לכן ביצעתי טיפול לשכמות. ביקשתי ממנו שיראה לי איך הוא ישן בלילה וניסנו יחד לשנות תנוחת שינה על מנת שיהיה פחות לחץ על הכתף. שאר הטיפול היה כמו הטיפול הקודם.
טיפול שביעי: 
המטופל הגיע אחרי משחק חצי גמר אליפות המדינה בו נטל חלק והכאבים בכתף חזרו. לכן ביצענו טיפול נוסף במגנטים (לאחר שהעיד שהם עזרו לו מאוד בפעם הקודמת). בנוסף טיפול ארוך במרידיאן Ht, Liv St. עם כניסה לנקודות Ht-9, Liv-3, Liv-2, St-38, LI-4 .
טיפול שמיני:
המטופל מדווח על הקלה בכאבים, אך עדיין מרגיש שהכאב מציק ומרוכז יותר בשכמו ובימים האחרונים מעט כואב לו יותר הגב התחתון. רוב הטיפול הנוכחי היה במנח פוסטריורי, התחיל ברוקינג עדין, פאלמינג לאורך כל הגוף, נמיקושי, עבודה על הכתפיים, שכמות. בנוסף כניסה לנקודה GB-30 ,UB-40, UB-57. במנח אנטריורי ביצעתי טכניקות גב מתקדמות, מניפולציות עדינות לגב תחתון.
טיפול תשיעי:
המטופל הגיע לפני משחק גמר אליפות המדינה עם מעט לחץ ופחד שלא יוכל לתרום את חלקו כראוי במשחק. במנח אנטריורי טיפלתי במרידיאן LI עם כניסה לנקודות LI-4,15. בנוסף טיפול במרידיאן Pc עם כניסה לנקודה Pc-6. ביצעתי הולדינג לראש, טיפול צוואר ומעט רוקינג מרגיע מאזור הראש. הסוף הטיפול ביצעתי טיפול פנים עדין (עם רגישות לאזור בו יש למטופל פלטינות בפנים מכיוון של מגע במקום מכאיב מאוד).
טיפול עשירי:
חזרתי על הטיפול הרביעי לקראת המשחק השני בסדרת הגמר. המטרה בטיפול זה הייתה הוצאת הכאב החוצה כדי שיוכל לתפקד בצורה הטובה ביותר וכמו כן הוספתי מעט כניסה עם המרפק לאזור השכמות והרבה מתיחות לאזור הכתפיים.
 
 
מטופל י- סיכום
התלונה העיקרית של י' הייתה כאבים בכתפיים. מהשיחות עם י' התברר שהוא נתון תחת לחץ עצמי רב מאוד, אינו מורגל להיות במצבים מלחיצים של גמר אליפות מדינה ומרגיש מחויבות רבה ביותר כלפי הקבוצה והמועדון.
המטרה בטיפולים הייתה הוצאת הכאב מהכתף והרגעה על מנת שיוכל לתפקד בצורה הטובה ביותר. במהלך הטיפולים התברר שכשמטפלים לו באזור השכמות יש הקלה רבה על הכאב וכנראה שכאבי הכתפיים שלו מגיעים מאזור השכמות. עצם העובדה שהמטופל המשיך בשגרת אימונים (אמנם במידה פחותה, אך לא הפסיק לחלוטין להתאמן) ומשחקים מלחיצים מבחינתו, גרמה לכך שיהיו עליות ומורדות בכאבים. המטופל קיבל שיעורי בית בהם היה צריך לשכב על הגב, לשים כדור טניס באזור השכמות ולנסות לעשות לעצמו עיסוי עדין. חוסר שיתוף הפעולה של המטופל בבקשה זו העידה על הקושי של המטופל לעמוד בכאב הפיזי שקיים לו בשכמות.
הטיפולים האגרסיביים יותר (שימוש בטווינה, מרפקים) הועילו ביותר למטופל ולאחריהם הוא הרגיש הקלה רבה יותר. כמו כן, המטופל העיד שבטיפולים בהם ביצענו הוצאת כאב לאורך מרידיאן LI הוא הרגיש טוב יותר ביום למחרת.
 
המלצות:
1. המשך מעקב וטיפולים אצל הרופא המטפל ברומניה.
2. מנוחה לכתף וחזרה לאימונים בצורה הדרגתית ומבוקרת.
 
 
 
סיכום טיפול לעבודה שנתית - י.ב.
 
מקצוע: מנתחת מערכות מידע
גיל:    47
גובה/משקל: 1.72/90
מצב משפחתי: נשואה + 3.
 
תלונה עיקרית: כאב ומגבלת תנועה בכתף ימין.
מרגישה במיוחד את המגבלה בעבודה ובזמן שחיה. מחמיר: עבודה מול המחשב: עובדת מול מחשב משך 6-8 שעות ביום. מקל: לא יודעת מה מקל. נמשך כבר מספר שנים, לא זוכרת ממתי. לא טופלה ע"י רופא בעניין זה.
הרגלים:   פעילות גופנית: צעידה: פעמיים בשבוע, שחיה פעם בשבוע.
תרופות: לא נוטלת תרופות.
אשפוזים: אשפוז אחרון לפני 10 שנים לניתוח גניקולוגי להוצאת רחם ושחלות, בעקבות ממצא חשוד.
 
סקירת מערכות
עיכול: תאבון טוב. לא אוכלת ארוחת בוקר, בצהרים אוכלת במקום העבודה ועלתה במשקל. מרגישה לא טוב עם ההשמנה. בבית אוכלת ארוחות ערב עם המשפחה בשעה מאוחרת ומרגישה שזה לא טוב.
יציאות: פעם ביום, צואה מוצקה אך לא יבשה.
 
נשימה ועור: ב.מ.פ.
שלד ותנועה: תלונה עיקרית.
ראש: ירידה בראיה למרחק קצר (משתמשת במשקפיים).
הפרשה ומין: ב.מ.פ.
 
שינה: 
ישנה טוב בדרך כלל, מתעוררת פעם אחת לתת שתן.
 
אופי ומצב רוח:
רגועה בדרך כלל, נוטה לכעוס כשמרגישה חוסר צדק מצד הממונים, בדרך כלל יחסים טובים מאוד בענייני עבודה מקצועיים אבל יש תחושה של החמצה וקיפוח בנושא הקידום והשכר.
 
בדיקות
הסתכלות: צבע פנים בהיר, מעט חיוורת. העור בהתאם לגיל, מעט קמטים, עור מעט נפול בצידי הפה.
לשון:   צבע: ורוד אדמדם. חיפוי: לבן - צהבהב, עם נקודות אדומות, במיוחד באזור המחמם התחתון (קיבה טחול), אין רעד, חריצים שטחיים באזור הריאות עם צבע אדמדם ללא חיפוי. רטיבות רגילה, מעט סימני שיניים, צבע הטיפ: אדום, צבע ההיקף אדמדם, לשון דקה עד רגילה, קשוחה.
דופק: מתגלגל בטחול, חלש יותר בלב.
אבחנת בטן: קושי קל להכנס באזור הכבד. לחות בטחול.
 
העדפות לחיוב ולשלילה (חום / קור , עונות שנה, שעות יום , צבע , טעם): צבע: ירוק, מעדיפה את עונות המעבר: בחורף קר מדי, בקיץ חם מידי, אם כי מעדיפה את הקיץ על החורף.
 
אבחנה
לפי שמונת העקרונות: פנימי, עודף (סטגנציה,לחות), חום, יאנג.
אבריםLiv; SP
 
אטיולוגיה:
עקב עבודה מרובה מול המחשב, יתכן בתנוחה לא נוחה/משוחררת. יש סטגנציה באזור הכתף, כמו כן נראה שהטחול סובל מחוסר צ'י ויש לחות עקב תזונה מופרזת. תתכן פלישת הכבד עקב כעס ותסכול מתמשכים בעבודה. תתכן גם חולשה בכליות (ראייה) בהתאם לגיל ופגיעה ב Ht לאורך זמן (דופק).
 
סינדרומים:
Liv-Qi-Stg , SP-Qi-Def & Dampness
 
אסטרטגיה טיפולית:
- להתחיל בטיפולים לפיזור עדין באזור הכתפיים, השכמות והצוואר על ידי טווינא ושיאצו. בהמשך טיפולי כתפיים בעוצמה הגדלה עם הטיפולים.
- מרדיאנים:
א. חיזוק Ht ,Kid ,SP , הרגעה ופיזור של Liv לשחרור סטגנציות.
ב. טיפול בנקודות במהלך הטיפולים: St-38 ,Liv-3 ,10 SP-3, GB-34, TW-5,14, LI-15, SI-3,6,7, Ht-7,
- שיעורי בית למטופלת: ביצוע תנוחה טיפולית של יוגה פעמיים ביום למשך 20 דקות (10 דקות לכל צד) המכוונת ומשחררת את איזור הכתפיים והצוואר.
 
טיפולים
בוצעו 10 טיפולים.
טיפול ראשון:
בדיקת טווח התנועה של הכתפיים והצוואר. יד ימין מוגבלת החל מזוית כ 70 מעלות בערך. במהלך הטיפול המטופלת דיווחה שהצוואר נתפס לה לפעמים. אולי בעקבות שינה לא נוחה או שעושה תנועה לא נכונה. בוצע טיפול קיו שיאצו, עם טיפולי כתף עדינים לצד ימין ויותר נמרצים בצד שמאל. כמו כן, שימוש בנקודות.
טיפול שני:
בטיפול השני דווחה המטופלת שאין הטבה במצב הכתף. אולי אפילו החמרה קלה. המטופלת לא בצעה את שיעורי הבית והבטיחה להתחיל מיד אחרי הטיפול.
הטיפול: מנח פוסטריורי נמיקושי בנקודות ה BL עם דגש על UB-13,15,20, טיפול בכתף ימין,
מנח אנטריורי - המרידיאנים מהתכנית, רוטציות עדינות בידיים, נקודות: GB-34, SI-3, Liv-3.
טיפול שלישי:
המטופלת דיווחה שכאב לה מאד לבצע את התנוחה בבית. קבלה עידוד להמשיך ולהתגבר על הכאב, לשנות תנוחה של היד מידי פעם אבל לא לוותר על התנוחה. המטופלת היתה בחופשה במשך השבוע והרגישה שהכתף פחות כואבת. הצעתי לה לוודא שמשען הכסא בעמדת העבודה שלה מחזיק היטב את המרפק, ושהכתף לא נמצאת במתח בזמן העבודה מול המחשב.
טיפול כמו בפעם הקודמת.
טיפול רביעי:
המטופלת דווחה על הקלה מסוימת בכאבים ויתכן שיש גם שיפור במגבלת התנועה. היא מבצעת בקביעות את התנוחה שקבלה ומדווחת שעכשיו כבר לא כואב לה בתנוחה. הצעתי לה לקום מידי פעם במהלך העבודה ולבצע מתיחה לכתפיים ולשכמות (מרידיאן ריאות).
טיפול: עיסוי תאילנדי טיפול מלא. הטיפול בכתף ימין נעשה בעדינות יתרה שכן המטופלת אמרה שכואב לה.
טיפול חמישי:
המטופלת מדווחת שהכתף השתפרה מאד. עתה היא קמה מידי פעם במהלך העבודה ומבצעת תרגילים לשחרור הכתפיים והשכמות.
טיפול: מצונגה על המרידיאנים בעיקר, עם דגש על הנקודות TW-5, , SI-6,7, Liv-3
טיפול שישי: 
המטופלת דווחה על מגמה של שיפור במצב בכתף.
טיפול: קיו שיאצו מנח צד. בהמשך טיפולי טווינא על הכתף והשכמה במנח ישיבה (רולינג כ 5 דק', Rotation ולסיום Pushing).
טיפול שביעי:
המטופלת היתה מעט עצבנית בתחילת הטיפול והחלטתי לעשות טיפול מרגיע, שאינו קשור בהכרח לתלונה העיקרית.
הטיפול התחיל כטיפול בטן. לאחר מכן עברתי לרוטציות, מתיחות וטיפול צוואר ופנים.
ברגלים טיפלתי במרידיאנים הבאים ובנקודות: GB-34, 30; St-38 Liv-3
טיפול שמיני:
המטופלת דווחה על הקלה בכתף ותחושה כללית טובה. היא מרגישה שיש לה יותר שליטה על החיים שלה, מבצעת בקביעות את התנוחה והתחילה לתרגל יוגה. היא התחילה דיאטה מסודרת וירדה כבר 3 ק"ג.
הטיפול: עיסוי תאילנדי.
טיפול תשיעי:
המטופלת מרגישה טוב. הכתף עדיין כואבת קצת ומגבילה אבל בסך הכל היא מרגישה טוב. עשיתי טיפול מקומי בטווינא לכתף, ולאחר מכן טיפול קיו שיאצו במנח צד. המטופלת אוהבת במיוחד קיו שיאצו.
יש לציין שבלשון ראיתי פחות נקודות אדומות.
טיפול עשירי:
המטופלת דווחה על שיפור בכתף. אכן ניכר שיפור בתנועת הכתף והמטופלת מצליחה להרים את היד בזוית ישרה מעלה.
 
המטופלת י.ב.- סיכום
התלונה העיקרית של המטופלת היתה כאב בכתף ימין. הכאבים קיימים מזה מספר שנים וקשורים לעבודתה מול מחשב רוב שעות היום. המטופלת לא נבדקה אצל רופא מערבי. נראה שיש סטגנציה באיזור הכתף (כבד). כמו כן נראה שהטחול סובל מחוסר צ'י ויש לחות עקב תזונה מופרזת, ואולי בגלל פלישת הכבד עקב כעס ותסכול מתמשכים בעבודה. יתכן גם חולשה בכליות (ראייה) בהתאם לגיל ופגיעה ב Ht לאורך זמן (דופק).
 
סינדרומים: Liv-Qi-Stg , SP-Qi-Def
בוצעו 10 טיפולים לפי האסטרטגיה הטיפולית הבאה:
- להתחיל בטיפולים לפיזור עדין באזור הכתפיים, השכמות והצוואר על ידי טווינא ושיאצו. בהמשך טיפולי כתפיים בעוצמה גדלה עם הטיפולים.
מרדיאנים:   חיזוק Ht ,Kid ,SP  .  הרגעה ופיזור של Liv לשחרור סטגנציות.
טיפול בנקודות במהלך הטיפולים: St-38, ,Liv-3,10 SP-3, GB-34, TW-5,14, LI-15, SI-3,6,7, Ht-7,
שיעורי בית למטופלת: ביצוע תנוחה טיפולית של יוגה פעמיים ביום למשך 20 דקות (10 דקות לכל צד) המכוונת ומשחררת את איזור הכתפיים והצוואר.
 
במהלך הטיפולים חל שיפור במצב הכתף, המטופלת מודעת כיום לתנוחה שבה היא יושבת בעבודה ומקפידה לעשות הפסקות ומתיחות. היא מתרגלת יוגה, ירדה במשקל , ומודעת יותר להשפעת המצב בעבודה והמתח על מצב הכתף והצוואר שלה.
המלצות:
1. המשך טיפולים בשיאצו.
2. המשך מעקב אצל הרופא המטפל.
3. להמשיך בביצוע התנוחה הטיפולית פעמיים ביום למשך 20 דקות (10 דקות לכל צד).
4. לבצע הפסקות ומתיחות במהלך העבודה מול המחשב.
5. להמשיך לתרגל יוגה לפחות פעם בשבוע.
6. לשמור על משקל תקין.
 
קישור לעבודה המלאה הכוללת סקירה מערבית וסינית על כתף קפואה - Frozen shoulder , סיכומי טיפולים ומסקנות.
הנחיה קלינית: גלעד פסל - מטפל ברפואה סינית, שיאצו וטווינה וד"ר ניר עמיר
 למידע נוסף   
למידע אודות מסלול לימודי רפואה סינית  בתמורות
למידע אודות מסלול לימודי שיאצו  בתמורות
למידע אודות מסלול לימודי טווינא   בתמורות
 
 
חומר זה מוגש כשירות עי צוות הקליניקה של תמורות. © Tmurot
חומר זה אינו מהווה המלצה או הנחייה רפואית והוא נועד לשירות המטפלים והרופאים ולידע כללי בלבד.
 
 
 
  
 
 
 
תוכן מקצועי
   
הכנה למבחנים
תזונה סינית
צמחים
דיקור סיני
מקצועות המגע
גוף נפש
מידע קליני
ילדים
נשים
לימודי המשך
השמה מקצועית
פורום רפואה סינית
תמורות בקהילה
מדריך מטפלים
תמורות חדשות
אודות תמורות
 
 
לימודים בתמורות
 
:שם מלא  
:טלפון
:מייל
:תחום
:איזור
 
שלח

 
 
   
   
Copyright © 2017 Tmurot. v12.15.10
בניית אתר ו אחסון אתר: ווב דאטה קום  |  עיצוב אתר: ליעד שר  |  שיווק באינטרנט - דייז