הפסקת הווסת הוא האירוע הבולט אך תסמינים רבים מלווים את התופעה לפניה ואחריה. מנקודת ריאות סינית מייחסים לגיל המעבר שלב של אובדן יין. מאמר זה מפרט את הגישה המערבית והסינית לתופעות גיל המעבר, מתייחס להשפעות האנרגטיות של הטיפול ההורמונאלי – אסטרוגן, לרבות ליתרונות ולחסרונות שלו ומציג את מגוון הטיפולים החילופיים הקיימים ברפואה הסינית והטבעית.

מאת: צוות ההדרכה של תמורות

גיל המעבר בראיית הרפואה הסינית
מנופאוזה פירושה הפסקת מחזור, תופעה המתרחשת בסביבות גיל החמישים לאישה. אך מדובר רק בסימן אחד מתופעות רבות העוברות על האישה בתקופת חיים זו. סימנים ותסמינים כוללים עייפות, הזעות לילה, גלי חום, תחושת יובש בפה, נרתיק ובמקומות אחרים, אי שקט, הפרעות שינה וירידה בכושר ריכוז. תופעות אילו מסמנות מעבר משלב הפוריות לשלב האי-פוריות של האישה ולכן גם מכונות: גיל המעבר.

הגישה המערבית
הפסקת הווסת הוא האירוע הבולט אך תסמינים רבים מלווים את התופעה לפניה ואחריה. השינויים ההורמונאליים לפני המנופאוזה יכולים להיות בלתי מורגשים ולחול עוד בשנות הארבעים. תופעות אילו ממשיכות גם מעבר לתקופת הפסקת הווסת.
בתקופה שלפני הפסקת המחזור חלים שינויים גופניים ופסיכולוגיים על רקע שינוי התפקוד של השחלה. כאשר מלאי הזקיקים היכולים להגיב לגונדוטרופינים מצטמצם, חלה הפסקה בהתפתחות הזקיקים ויצור האסטרוגן. ב 90% מהנשים חלה אי סדירות במחזור הווסת. תופעה זו מיוחסת, לרוב, על רקע ירידה ברמות האסטרוגן, אך יכולה להתרחש גם מסיבות שונות.

התקופה שאחרי הפסקת הווסת מלווה בתופעות וזומוטוריות כמו גלי חום, אי שקט, הזעה ופלפיטציות. כמו כן נלווים גם סימנים אורו-גנטילים כמו יובש בנרתיק, תכיפות ודחיפות במתן שתן ודלקות דרכי שתן חוזרות.
תקופה זו מעלה סיכון למחלות כמו אוסטיאופורוזיס (דלדול עצם על רקע בריחת סידן), מחלות לב וכלי דם, אלצהיימר וגידולים ממאירים שונים. יש לזכור שרקמות רבות בגוף מכילות רצפטורים של אסטרוגן וירידה ברמתו מסבה להם שינויים רבים.

טיפול הורמונאלי חליפי
הטיפול ההורמונאלי היה מקובל עד לא מזמן. בשל מחקר מקיף שקבע שטיפול חליפי זה עלול להגביר את הסיכון לסרטן הפסיקו נשים רבות את השימוש בהורמונים חליפיים. אלא שעתה, התגלה שהמחקר (אף שהושקעו בו מיליונים רבים) נעשה במתודות לא תקינות וקבוצת הנשים הנדגמות כללה רק נשים שהתחילו הורמונים מעבר לגיל החמישים (שהסיכון שם לסרטן ממילה גבוה). לאחר הבנת הטעות במחקר שבים בחזרה, אם כי בזהירות יתר, לאופציית הטיפול החליפי.
אוכלוסיית היעד לטיפול הורמונאלי הוא נשים סימפטומאטיות הסובלות מתסמינים משמעותיים על רקע חסר באסטרוגן. הטיפול נותן תוצאות מהירות. יש הסוברים כי נשים בקבוצות סיכון גבוהה של מחלות כמו אוסטיאופורוזיס או מחלות כלי דם צריכות לקבל הורמונים גם ללא הופעת תסמיני גיל המעבר הרגילים.

הגישה הסינית לטיפול הורמונאלי
מנקודת ריאות סינית מייחסים לגיל המעבר שלב של אובדן יין, המתבטא בחסר אסטרוגן, אובדן מסת עצם, יובש כללי, עליית לחץ דם ומחלות טיפוסיות, אי שקט ועצבנות, היעדר פוריות ועוד. אסטרוגן הוא המרכיב הייני בגוף ולפיכך מתאים למלא חסרים אילו. לכאורה זהו הפיתרון הפשוט, אלא שהאסטרוגן מופרש בגוף באופן טבעי במחזורים רגישים על פי צורך האישה. מתן חיצוני פועל על כל הרצפטורים בגוף. לכן, בנשים עם נטייה משפחתית, ייתכן שהאסטרוגן יעודד עליה בסרטן השד, כמו גם תופעות לוואי אחרות: הגברת הדימום הוויסתי, עליית לחץ דם (ב 5% מהמקרים), נפיחות בחזה, כאבי ראש או גפיים.
תופעות לוואי אילו מיוחסות לייצור הליחה על רקע קבלת האסטרוגן. כאבי הראש, סביר שיהיו עמומים, לחץ הדם עולה לא רק בשל חסר יין אלא גם בשל ליחה וסרטן השד מיוחס לתופעת ליחה סטגננטית (המתחממת).
מכאן שנשים בעלות נטייה לליחה (ויתכן שהנטייה משפחתית) נמצאות בסיכון גבוה יותר להיפגע מאסטרוגן.
עם זאת, נשים שנוטות לחסר יין בעיקר ואין להן סימני ליחה נלווים, ייתכן האסטרוגן יהיה פיתרון מתאים ומועיל.
מעקב קליני ואנרגטי אחת לחצי שנה עשוי למזער את תופעות הלוואי ולשפר משמעותית את התועלת המופקת מהטיפול ההורמונאלי החליפי.

האבחון הסיני
אין ספק שגיל המעבר מאופיין באובדן יין. אך יש לזכור שנשים רבות מאבדות גם צ´י במהלך אותה תקופה ואף לפניה. אנו יודעים כי בעצם ישנם שני סוגי תאים הפועלים במערת יין – יאנג: אוסטאובלאסטים שהם תאים בוני עצם ולפיכך נחשבים ליניים ואוסטאוקלאסטיים שהם תאים מפרקי עצם ולכן נחשבים ליאנגים. פגיעה ביין על חשבון היאנג פוגעת בבניית העצם. אך מעבר לכך, צריך גם לשמר את הנבנה. תופעה זו מיוחסת הן לצ´י והן לג´ינג: אוסטיאופורוזיס היא אמנם תופעה של אבדן חומר אך גם פגיעה ב Holding של הצ´י ולפיכך ´בריחת´ רכיבי עצם. זו הסיבה שפורמולות סיניות רבות מתייחסות לא רק לחיזוק יין אלא גם לשמירה על הצ´י וחיזוק ג´ינג בעיקר. כיוון שצמחים לחיזוק ג´ינג לרוב מחזקים גם את היאנג, ניתן להשיג מטרה זו על ידי צמחים דומים.

על פי הרפואה הסינית אנו יכולים לראות סימנים נוספים:
לשון: מגיל 16 והלאה עוברת שכבת האפיתל הלשוני ירידה של 30% בעובייה. הרמות הבאזליות שמייצרות תאים נשארות בעובי שהיו אך הייצור מואט ותאי הפנים מתמעטים. הדבר בולט בעיקר בנשים מבוגרות, דבר המצביע על חסר יין. הלשון תראה אדומה ומחורצת בשל חסר יין, אך יש לזכור שתופעות נלוות כמו חסר דם יכולות לטשטש סימנים, כך שהלשון תראה חיוורת, יבשה וחסרת חיפוי. למאמר בנושא ניתן ללחוץ כאן: אבחון לפי לשון
דופק: דופק האישה לרוב מהיר ודק יותר. תופעה זו יכולה להיות מיוחסת להיעדר כושר וחסר דם יחסי. בגיל המעבר התופעה מתחזקת והדופק נעשה צף, ריק ומהיר יותר, תופעות המצביעות על חסר יין. לעתים הדופק דווקא עמוק יותר, תופעה המתקשרת לחסר צ´י או יאנג שעלול להופיע במקביל. למאמר בנושא ניתן ללחוץ כאן: אבחון לפי דופק

הטיפול בדיקור
הטיפול בדיקור עשוי להיטיב משמעותית את הסימפטומים הקשים ביותר כמו הזעות לילה, כאבי ראש, הפרעות שינה או פלפיטציות. נראה שהשפעתם על תופעות יובש מצומצמות יותר, אולי משום שהדיקור מצליח לפזר ולהוריד חום מדומה יותר משמצליח להזין את היין. עם זאת, קיימת חשיבות רבה להוספת נקודות לחיזוק יין.
יש לזכור שפעולה זו משיגה יתרון גדול כאשר הטיפול מלווה בתזונה (או צמחי מרפא), על פי העיקרון שחיזוק חומר נעשה באמצעות חומר וחיזוק אנרגיה באמצעות אנרגיה.
מידע על האבחנה והטיול במצבי חסר יין: למאמר בנושא ניתן ללחוץ כאן: הטיפול בחסר יין בכליות

דוגמאות לנקודות נוספות על אילו המופיעות במאמר לעיל כוללות:
Kid-16 - לחיזוק יין הכליות, הזנת יין הלב. הנקודה נמצאת על המרידיאן החודר Chong ומהווה נקודת מפגש של ה Shao Yin .
Kid-1 - מתאימה לחיזוק יין במצבי אש וחום מדומה. בגלל האפקט המוריד החזק שלה, לא רצוי להשתמש בה לעתים קרובות, אלא כשקיימת התוויה מפורשת. כמו כן, יש לזכור שהיא די מכאיבה.
UB-43 - נקודה להרגעת הפריקרד (מקבילה ל UB-14 ) , מסייעת העלאת יין מעלה, מחזקת ג´ינג ומרגיעה.

הטיפול בתזונה
היבטים שונים של תזונה לחיזוק הכליות למאמר בנושא ניתן ללחוץ כאן: תזונה לבעיות שונות של הכליות . יש לשים לב שלא לחזק את היין בלבד (עלול לכבות את אש הכליות) אלא להותיר מקום גם לחיזוק צ´י וג´ינג.
ככלל, מזונות המחזקים יין כוללים שעועית שחורה וסוגי שעועית וקטניות שונים (אשר יתרונם בכך שתחולת החלבון היחסית גבוהה שלהם מחזקת גם צ´י), אצות ים, שעורה, שומשום וטחינה, מיזו, סרדינים, אגוזים (אגוזי מלך מחזקים יאנג וג´ינג, אך מתאימים לשמירת היין בשל תכולת השמן הגבוהה בהם) ומזון מלא לא מעובד.
מקובל להוסיף תוספי תזונה שונים כמו סידן וויטמין D (אשר כנראה מסייעים במניעת אוסטאופורוזיס אך אינם מתקנים אותו לאחר שהוא קיים), תזונה למניעת מחלות לב כמו מזון עשיר בויטמין B ואומגה 3 (אשר מועילים במיוחד אם נוקטים בתזונה זו שנים לפני תחילת הבעיות) ופיטואסטרוגנים המצויים במזון כמו סויה ומוצריו.
לאור זאת מומלץ לצרף לתזונה מזונות עשירים בסויה, זרעי פשתן. ככלל, תזונה מגוונת ובריאה יכולה לחסוך את הצורך בתוספי תזונה שונים אשר יעילותם לא הוכחה ועלותם גבוהה יחסית.

אורח חיים
אין ספק שאורח חיים הוא המרכיב הדומיננטי בהשפעתו על תסמיני גיל המעבר ותוצאותיו. בסעיף הקודם נתנו מקום לתזונה, אך לא די בכך! פעילות גופנית מתונה כדרך חיים הוכחה כמרכיב דרמטי במניעת פגיעה בעצם, בשיפור מצב רוח, ריכוז ואיכות שינה, במניעת מחלות לב ובשיפור איכות החיים הכללית.
לא אכביר במילים על הנזק של עישון סיגריות וניקוטין, לאדם ככלל ולנשים בפרט. מדובר בחומר הפוגע משמעותית ביין ולפיכך מזיק ומזרז אובדן יין, דבר המתבטא בעיקר בגיל המעבר.
חשיבה חיובית (למשל להקפיד על תרגול יומי של: אילו שלושה דברים טובים / נחמדים אירעו לי היום) הופכת, עם הזמן, לפעולה אוטומטית ולא לתרגיל מובנה, ומשפרת את מצב הרוח וההתייחסות הכללית החיובית אל החיים. מעלה מוטיבציה חברתית ומאפשרת לאנשים אחרים לחבור אלינו (מצב רוח טוב וחיוך מושכים יותר אנשים לסביבה).
כחלק מהפעילות ההתנהגותית ראוי גם לתרגל את החיוך. באנשים שלא מחייכים הרבה מתפתחים קמטי זעף אשר משרים על הסובבים תחושה שמדובר באדם כעסן שכדאי להתרחק ממנו. אמנם הדברים אינם מפורשים אך באופן לא מודע אנו פועלים כך ולעתים הנבואה מגשימה את עצמה. כלומר אם לאדם יש קמטי זעף, אנשים יתייחסו אליו כאל אדם זעפן ולפיכך הוא, במרוצת הזמן, יהפוך להיות כזה.
מכאן שיש לתרגל את החיוך. קמטי חיוך לעולם נעימים יותר מקמטי זעף וחיוך תמיד מזמין יותר מצב רוח טוב וסביבה נעימה. פשוט לתרגל חיוך מול המראה גם אם הוא יוצא מלאכותי בהתחלה. במרוצת הזמן הגוף מתרגל לחייך ומסגל את השרירים החשובים הללו.

פורמולות צמחים
בכל מתן פורמולת צמחים יש להקפיד (כמו תמיד) על אבחנה מדויקת והתאמה אישית למטופלת. הפורמולות הבאות מהוות חלק ממגוון הפורמולות האפשריות לאישה בגיל המעבר. הן אינן כוללות מודיפיקציות אפשריות. חלק מהצמחים והחומרים כאן אסורים לשיווק בישראל וחלקם אף רעילים ובעייתיים מאוד. נחוץ ידע הרבולוגי כדי להחליף צמח מסוים בצמח אחר, בעל איכות אנרגטית דומה אך ללא הסיכונים המיוחסים לו. כמו כן נחוץ ידע מקדים על אינטראקציות אפשריות בין צמחים לתרופות (כמו אסטרוגן או תרופות למחזור הדם האופייניות לגיל זה). למידע בנושא ניתן ללחוץ כאן:אינטראקציות בין צמחים לתרופות

Liu Wei Di Huang Wan - Six Ingredients with Rehmannia Pill - Rehmannia Six Combination

קטגוריה: מחזקי יין
תפקיד: חיזוק והזנת יין הכליות

מכיל:
Shu Di - Radix Rehmanniae Glutinosae Preparatae
Shan Zhu Yu - Fructus Corni Officinalis
Shan Yao - Radix Dioscoreae Oppositae
Fu Ling - Sclerotium Poriae Cocos
Dan Pi - Cortex Radicis Moutan
Ze Xie - Rhizoma Alismatis Orientalis

Zhi Bai Di Huang Wan - Anemarrhena and Phellodendron Rehmannia Pills

קטגוריה: מחזקי יין
תפקיד: חיזוק יין הכליות עם עליית חום

מכיל:
Shu Di - Radix Rehmanniae Glutinosae Preparatae
Shan Zhu Yu - Fructus Corni Officinalis
Shan Yao - Radix Dioscoreae Oppositae
Fu Ling - Sclerotium Poriae Cocos
Mu Dan Pi - Cortex Radicis Moutan
Ze Xie - Rhizoma Alismatis Orientalis
Zhi Mu - Rhizoma Anemarrhenae Aspheloidis
Huang Bai - Cortex Phellodendri

Zuo Gui Yin = Restore the Left [Kid] Decoction

קטגוריה: מחזקי יין
תפקיד: חיזוק יין הכליות ללא עליית חום, חסר ג´ינג ומח עצם

מכיל:
Rx. Rehmannia Glut. Conquitae - Shu Di Huang
Rx. Dioscoreae Opositae - Shan Yao
Fr. Lycii Sinensis - Gou Qi Zi
Sc. Poriae Cocos - Fu Ling
Fr. Corni Officinalis - Shan Zhu Yu
Rx. Glycyrrhizae Uralensis - Zhi Gan Cao

Jin Gui Shen Qi Wan = Kidney Qi Pill from the Golden Cabinet

קטגוריה: מחזקי יאנג
תפקיד: חיזוק יאנג הכליות על רקע חסר יין

מכיל:
Shu Di Huang - Rx. Rehmannia Glut. Conquitae
Shan Zhu Yu - Fr. Corni Officinalis
Shan Yao - Rx. Dioscoreae Oposita
Gui Zhi - Rm. Cinnamomi Cassiae
Fu Zi - Rx. Lat. Aconiti Preparata
Fu Ling - Sc. Poriae Cocos
Mu Dan Pi - Cx. Moutan Radicis
Ze Xie - Rz. Alismatis Orientalis
דבש

Er Xian Tang - Two Immortals Decoction

קטגוריה: מחזקי יאנג
לחסר יין ויאנג הכליות, חסר דם בלב ובכבד

מכיל:
Yin Yang Huo - Herba Epimedii
Ba Ji Tian - Radix Morindae Officinalis
Huang Bai - Cortex Phellodendri
- Zhi Mu Rhizoma Anemarrhenae Aspheloidis
Dang Gui - Radix Angelicae Sinensis
Xian Mao - Rhizoma Curculiginis Orchioidis

Tian Wang Bu Xin Dan - Heavenly Emperor Supplement the Heart Elixir - Ginseng and Zizyphus Combination

קטגוריה: מרגיעי נפש
להזנת יין הכליות ודם הלב

מכיל:
Shu Di Huang - Rx. Rehmannia Glutinosae.
Ren Shen - Radix Panacis Ginseng
Tian Men Dong - Tuber Asparagi Cochinchinensis
Mai Men Dong - Tuber Ophiopogoni Japonici
Xuan Shen - Radix Scrophulariae Ningpoensis
Dan Shen - Radix Salviae Miltiorrhizae
Fu Ling - Sclerotium Poriae Cocos
Yuan Zhi - Radix Polygalae Tenuifoliae
Dang Gui - Radix Angelicae Sinensis
Wu Wei Zi - Fructus Schisandrae Chinensis, schisandra
Bai Zi Ren - Semen Biotae Orientalis
Suan Zao Ren - Semen Zizyphi Spinosae
Jie Geng - Radix Platycodi Grandiflori
Zhu Sha - Cinnabaris
Long Yan Rou - Arillus Euphoriae Longanae

Suan Zao Ren Tang - Zizyphus Spinosa Decoction - Zizyphus Combination

קטגוריה: מרגיעי נפש
להזנת הדם והרגעת השן, טיהור חום והזנת לב

מכיל:
Suan Zao Ren - Semen Zizyphi Spinosae
Fu Ling - Sclerotium Poriae Cocos
Zhi Mu - Rhizoma Anemarrhenae Aspheloidis
Chuan Xiong - Radix Ligustici Wallichii
Gan Cao - Radix Glycyrrhizae Uralensis

Xiao Yao San = Rambling Powder

קטגוריה: הרמוניזציה
לסטגנציה של צ´י עם חולשת טחול ודם

מכיל:
Rx. Bupleuri - Chai Hu
Rx. Angelica Sinensis - Dang Gui
Rx. Paeoniae Lactiflorae - Bai Shao
Rz. Atractylodis Macrocephala - Bai Zhu
Sc. Poriae Cocos - Fu Ling
Rx. Glycyrrhizae Uralensis - Zhi Gan Cao
מקובל להוסיף ג´ינג´ר ומנתה.

Chai Hu Jia Long Gu Mu Li Tang - Bupleurum Plus Dragon Bone and Oyster Shell Decoction - Bupleurum and Dragon Bone Combination

קטגוריה: מרגיעי נפש מעגנים
לסטגנציות עם עליית יאנג הכבד, להרגעת נפש

מכיל:
Chai Hu - Radix Bupleuri
Huang Qin - Radix Scutellariae Baicalensis
Ban Xia - Rhizoma Pinelliae Ternatae
Ren Shen - Radix Panacis Ginseng, ginseng
Sheng Jiang - Rhizoma Zingiberis Officinalis Recens
Gui Zhi - Ramulus Cinnamoni Cassiae
Fu Ling - Sclerotium Poriae Cocos
Long Gu - Os Draconis, fossilized bone
Mu Li - Concha Ostreae
Da Huang - Radix Et Rhizoma Rhei
Da Zao - Fructus Zizyphi Jujubae
Dai Zhe Shi - Haematitum

למידע נוסף
למאמר אודות תמורות ומייסדיה ניתן ללחוץ כאן: אודות תמורות
להסבר אודות התכנית המשולבת ברפואה סינית (נטורופתיה סינית) ניתן ללחוץ כאן: המסלול המשולב
להסבר אודות תכניות לימודים בתמורות ניתן ללחוץ כאן: לימודים בתמורות


חומר זה מוגש כשירות ע´י צוות ההדרכה של תמורות. © Tmurot
חומר זה אינו מהווה המלצה או הנחייה רפואית והוא נועד לשירות המטפלים והרופאים ולידע כללי בלבד.