כאבי גב עליון, צוואר ושכמות הם כאבים נפוצים ביותר. בראייה מערבית הסיבות לכאבים הן רבות ומגוונות מפגיעה באזור הגב העליון כתוצאה ממכה, תאונה ונפילה ועד לבעיות בחוליות כגון בלט דיסק או פריצת דיסק שלוחצים על עצב ויכולים להקרין גם לאורך הזרועות. יציבה לקויה וישיבה שפופה לאורך שנים יגרמו לנזק כתוצאה מעומס על חוליות הגב העליון, חוסר בפעילות גופנית (או לחילופין אימונים לא נכונים בעודף) יחשפו את שרירי הגב העליון לנזקים מצטברים.

אוסטיאופורוזיס, סרטן באזור הגב העליון ומחלות דלקתיות למיניהן כגון ראומטואיד ארטריטיס הינן גורמים נוספים לכאבים באזור הגב העליון והצוואר. גם הגיל הוא גורם לפגיעה כאשר עם ההתבגרות הגוף עובר תהליכים ניווניים של הרקמות השונות, אך נראה שהסיבות העיקריות לכאבי גב עליון וצוואר מיוחסות ללחץ (סטרס) ולאורח החיים. למתח נפשי יש השפעה חזקה על הגב העליון, וכאשר אנו נמצאים במצוקה נפשית שרירי השכמות מתכווצים. הסיבות לכך יכולות להיות חוסר סיפוק בעבודה, לחץ זמנים תמידי, ציפיות גבוהות מידי ועוד.

אורח החיים המודרני וארגונומיה לא נכונה גם כן תורמים רבות לכאבים אילו. גובה מסך מחשב שאינו מותאם לגובה העיניים, גובה כסא מחשב לא מותאם, ישיבה לא נכונה, תנוחת עבודה קבועה, הרמת משאות לא נכונה, נהיגה ממושכת ותנוחת שינה לקויה, תנועות אשר חוזרות (כגון הקלדה, עבודה קבועה בקו ייצור) וכו'-  כל אילו יוצרים עומסים שמצטברים עם הזמן ופוגעים ברקמות השונות בגב העליון.

הטיפול המקובל לכאבי גב עליון וצוואר כולל מנוחה, תרופות להרפיית שרירים, נוגדי דלקת, פיזיותרפיה ובמקרים קשים הזרקת סטרואידים וניתוח במקרה של פריצת דיסק.

בראייה סינית יש מספר סינדרומים שיכולים לגרום לכאבי צוואר וגב עליון. פלישת פתוגנים חיצונים (רוח, קור, חום, לחות) וסגנציית צ'י ודם בעקבות טראומה הם הגורמים החיצוניים לכאבים.

הגורם הנפוץ ביותר לכאבים כרוניים פנימיים על פי הרפואה הסינית הוא סטגנציית צ'י הכבד. הכבד הוא האיבר שאחראי על ויסות זרימת הצ'י לגוף, וכאשר הכבד נמצא בחוסר איזון אנרגטי, אין זרימה טובה של צ'י ודם לאיברי הגוף השונים ואין הזנה מספקת לרצועות ולגידים עליהם אחראי איבר הכבד- אז נוצרת הסטגנציה ומופיע הכאב.

בדומה לרפואה המערבית, גם ברפואה הסינית לחץ רגשי (סטרס) לאורך זמן עלול לגרום לכאבי גב עליון וצוואר. לחץ רגשי, רגשות מודחקים לאורך זמן בעיקר כעס, תסכול וטינה עלולים "לתקוע" את תנועתו התקינה של הצ'י ולגרום לסטגנציית צ'י הכבד ולכאב.

במהלך עבודה זו טיפלנו בשלושה מטופלים שסובלים מכאבים כרוניים בגב העליון ו/או הצוואר. בחרנו להתמקד בשיאצו וטווינה כשיטות הטיפול העיקריות לבדיקת יעילותן על מטופלים אילו אשר אובחנו כולם עם סטגנציית צ'י הכבד (בין יתר האבחנות).

על מנת לסכם את תוצאות העבודה בצורה הנכונה ביותר, ניסינו למצוא את נקודות הדמיון אצל שלושת המטופלים הן באבחנה והן בהשפעת הטיפול והצלחתו או אי הצלחתו.

אורח החיים של המטופלים התברר במהלך העבודה כגורם מרכזי בהשפעתו על הכאבים. חוסר בפעילות גופנית ועבודה ממושכת מול מחשב הינם נקודות דימיון. לחץ, עומס ודאגות הוזכרו כגורמים  אשר מחמירים כאב אצל שלושת המטופלים.

תוצאות הטיפולים לא היו משביעות רצון, רק מטופלת אחת מבין השלוש חוותה הקלה משמעותית בכאבים וזאת לאחר שעשתה שינויים באורח החיים שלה (פעילות גופנית ותמיכה רגשית). אמנם שלושה מטופלים הם מדגם קטן להסקת מסקנות נרחבות אך כאמור שני המטופלים האחרים אשר המשיכו בשגרת חייהם לא חוו הקלה משמעותית.

האבחנה של סטגנציית צ'י הכבד אצל כל המטופלים מצריכה גם המלצות לשינויים באורח החיים. לכל המטופלים הומלץ להמשיך בשגרה של טיפולי שיאצו עד להקלה משמעותית בכאב. בנוסף, עיסוק קבוע בפעילות גופנית, הורדת עומס העבודה וארגונומיה נכונה של סביבת העבודה יכולים לתרום להקלה בכאבים.

אנו כמטפלים צברנו ניסיון נוסף בשיאצו וטווינה ושיפרנו את מיומנויות הטיפול שלנו. מיומנויות אילו יביאו לתוצאות טובות יותר בעתיד.

קישור לעבודה המלאה