חלק מהצמחים נרשמים כדי לאזן בין צמחים מנוגדים או לצמצם אפקטים רעילים או חזקים מדי. המצאות של צמחים סותרים בפעולתם, בטמפרטורה שלהם, בכיוון שלהם או בתפקידם העיקרי מחייב הוספת צמחים מאזנים ומתווכים. הצמחים הפועלים להרמוניזציה הם בעלי טעם מתוק שמתייחס לאלמנט האדמה ולכן מאזן את שאר הצמחים בפעילותם. מאמר זה מהווה חלק מסדרת מאמרים הדנים בצמודי צמחים Dui – Yao ומשלים את הידע במדריך הצמחים למטפל הסיני.
מאת: צוות ההדרכה של תמורות

חלק מהצמחים נרשמים כדי לאזן בין צמחים מנוגדים או לצמצם אפקטים רעילים או חזקים מדי. המצאות של צמחים סותרים בפעולתם, בטמפרטורה שלהם, בכיוון שלהם או בתפקידם העיקרי מחייב הוספת צמחים מאזנים ומתווכים. כל הצמחים הפועלים להרמוניזציה הם בעלי טעם מתוק. טעם מתוק מתייחס לאלמנט האדמה ולכן הם ממרכזים ומאזנים ומהווים צמח מרכזי שמסביבו נעים הצמחים האחרים בפעילותם. למשל:

Zhi Gan Cao
(Honey Fried Rx. Glycyrrhizae U)

ליקוריץ´ מטוגן בדבש מאזן פעילות צמחים רבים.
למשל, הוא מצמצם את הפעילות המחממת של ה Gan Jiang (Rz. Zingiberis) ושל ה Fu Zi (Rx. Aconiti C. Preparatae ) ובכך שומר על היין.
הוא מרסן את התכונות המקררות של ה Shi Gao (Gypsum) ושל ה Zhi Mu (Rz. Anemarrhenae A ) ובכך מגן על הקיבה.
הוא מצמצם את הפעילות המנקזת החזקה של ה Da Huang (Rx. et Rz. Rhei ) ושל ה Man Xiao (Mirqabilitum) ובכך מגן על הצ´י הכללי.
הוא מרסן את האפקט המזין של ה Dan Shen (Rx. Codonopsis p) , Huang Qi (Rx. Astragali M ), Dang Gui (Rx. Angelicae S) ושל Shu Di Huang (Rx. Rehmanniae Conquitae) ובכך מאפשר להאריך את משך ההזנה.
הליקוריץ´ המטוגן בדבש מאפשר שימוש בצמחיים מנוגדים כמו ג´ינג´ר וקופטידיס, יחדיו.

הערה: יש להימנע מליקוריץ´ במצבי בצקת או מחלות כליה עם אוליגוריה. במצבים אילו מומלץ להחליפו ב Da Zao (Fr. Zizyphi J ).

Gan Cao
(Rx. Glycyrrhizae U)

השימוש כמו ב Zhi Gan Cao (Honey Fried Rx. Glycyrrhizae U ) אבל במצבי חום.

Da Zao
(Fr. Zizyphi J)

ג´וג´ובה עושה הרמוניזציה לצמחים האחרים. עם זאת הוא פחות אפקטיבי מהליקוריץ´ ויש להשתמש בו כאשר ליקוריץ´ אסור לשימוש. מצבים אילו מתייחסים בעיקר למצבי בצקת קשים בהם יש לשתן את המטופל. הצמחים המטפלים במצבים אילו לעתים מסוכנים ועלולים להוביל להפרעות אלקטרוליטריות ולכן רובם אסורים על פי מדיניות של משרד הבריאות. הוא מחזק את המחמם האמצעי ומגן על הקיבה כאשר משלבים אותו עם צמחים דרסטיים כמו Ting Li Zi (Sm. Lepidii). יחד עם Sheng Jiang (Rz. Zingiberis O. Recens) הוא עושה הרמוניזציה של הצ´י המגן והמזין.

Feng Mi
(Honey)

דבש עושה הרמוניזציה של פעילות של צמחים שונים ומצמצם את הרעילות שלם כמו במקרים של Fu Zi (Rx. Aconiti C. Preparatae ) ושל Wu Tou (Rx. Aconiti C) .

חזרה למבוא על צמדי צמחים – Dui Yao
חזרה למדריך הצמחים
חוברת לימוד להכרת תכונות צמחים ושילובים בצמדים - Dui Yao

להפניות
למאמר אודות תמורות ומייסדיה ניתן ללחוץ כאן: אודות תמורות
להסבר אודות תכניות לימודים בתמורות ניתן ללחוץ כאן: לימודים בתמורות
להסבר אודות התכנית המשולבת ברפואה סינית (נטורופתיה סינית) ניתן ללחוץ כאן: המסלול המשולב

חומר זה מוגש כשירות ע´י צוות ההדרכה של תמורות. © Tmurot
חומר זה אינו מהווה המלצה או הנחייה רפואית והוא נועד לשירות המטפלים והרופאים ולידע כללי בלבד.