דיקור סיני

לימודי דיקור סיני בתמורות

המילה אקופונקטורה כוללת את המילה אקוס (מחט) ופונקטורה (דקירה).
הדיקור הסיני, או האקופונקטורה, מהווה את אחת משיטות הטיפול החשובות ברפואה הסינית.
שיטות טיפול נוספות כוללות צמחי מרפא, תזונה, מגע וחינוך לאורח חיים מאוזן.
הטיפול מבוסס על דיקור המטופל במחטים דקות במקומות שונים בגוף
לאורך המרדיאנים כשהמטרה היא לשפר את בריאותו של המטופל.
בשנים האחרונות נעשו מחקרים רבים המעידים על יעילותו של הדיקור הסיני.

ההרשמה לאוקטובר 2024, בעיצומה,

ללמוד אצל המומחים!

הרשמו עכשיו והבטיחו את מקומכם.

מוזמנים לימים פתוחים לייעוץ ולהכוונה

פרטים ללימודי דיקור סיני

מנהל אקדמי – ד"ר ניר עמיר

 • אפשרות גם ללימודי ערב
 • אחוזי המעבר הגבוהים ביותר במבחני הסמכה ארציים, כולם ניגשים כולם עוברים!
 • כל תלמיד מקבל מלגה מלאה למסלול התלת שנתי בשיאצו וטווינא הכוללים גם התמחות קלינית.
 • מלגה זו מאפשרת לסטודנט במהלך הלימודים בשנה השנייה בשיתוף עם קופת חולים מכבי וכללית להתחיל לעבוד ברמה הגבוהה ביותר
 • המכללה הוותיקה בארץ – מאז 1988, המתמחה רק במקצועות הרפואה הסינית
 • יחס אישי בכיתות קטנות
 • הסטודנטים נהנים מקשר אקדמי עם בתי החולים וולפסון בחולון ובני ציון בחיפה והתמחות קלינית בבתי חולים
 • אפשרות להשתלמות בסין ולהשלמת תואר
 • צוות המרצים המקצועי והמיומן בארץ
 • מחלקת השמה לבוגרים עומדת לרשות התלמידים

השמת בוגרים בשיתוף עם "מכבי טבעי"

מהו דיקור סיני?

הדיקור הסיני, או האקופונקטורה, מהווה את אחת משיטות הטיפול החשובות ברפואה הסינית. שיטות טיפול נוספות כוללות צמחי מרפא, תזונה, מגע וחינוך לאורח חיים מאוזן. הטיפול מבוסס על דיקור המטופל במחטים דקות במקומות שונים בגוף לאורך המרדיאנים כשהמטרה היא לשפר את בריאותו. בשנים האחרונות נעשו מחקרים רבים המעידים על יעילותו של הדיקור הסיני.

המילה אקופונקטורה כוללת את המילה אקוס (מחט) ופונקטורה (דקירה). לטכניקת הטיפול בדיקור הסיני היסטוריה ארוכת שנים והיא נחשבת לאחת השיטות העתיקות והיעילות לטיפול בכאב, מחלות או כטיפול מונע. עדויות ראשונות לשימוש בה מופיעות לפני 3000-5000 שנים בהיסטוריה של סין.

כאמור, הרפואה הסינית המסורתית היא תורת טיפול וריפוי הוליסטית עתיקה שמאגדת בתוכה ידע תיאורטי וניסיון מעשי שהצטבר במשך אלפי שנים. היא צמחה והתפתחה מתוך הפילוסופיה והתרבות הסינית ומשלבת בין גישות ריפוי לאורח חיים. במאה ה- 19, עם חדירתה של הרפואה המודרנית לתוך סין, נוצרה ההפרדה בין הרפואה המודרנית לבין הרפואה הסינית המסורתית כפי שהיא מוכרת לנו כיום. לעומת זאת, דווקא במערב אנו זוכים לראות היום את השילוב בין הרפואות. קופות חולים, בתי חולים ומרכזי ריפוי מוצאים היום דרך לשלב את הרפואה הסינית עם הרפואה הקונבנציונאלית לטובתו ורווחתו של המטופל.

Acupuncture needles with chinese herbal medicine selection and mandarin calligraphy script on rice paper describing the medicinal functions to maintain body and spirit health and balance body energy.

התאמה למסלול לימודי דיקור סיני:

מתעניינים שמבקשים להצטרף למסלול הלימודים בדיקור סיני יתקבלו לראיון קבלה. במסגרת המפגש תגובש החלטה משותפת כיצד לבנות את המסלול המתאים ביותר לצרכי הסטודנט ונוחיותו.

שעות לימוד:

נפח שעות הלימוד הוא הגדול ביותר בישראל ומהגדולים בעולם המערבי. 3,862 ש”ל (ובנוסף לעוד מבחר מגוון של שעות בחירה!) המלוות בצוות הדרכה מנוסה וותיק, ספרי לימוד מסודרים ואתר אינטרנט מקצועי תומך. תכנית לימודים זו היא בעלת נפח השעות הגדול ביותר (אך לא היקרה ביותר) וגם היחידה המסמיכה את המטפל בתחומי התזונה והמגע העיקריים על פי הגישה הסינית.

פריסת שעות הלימוד:

אחד היתרונות של התכנית הוא שניתן לפרוס אותה על פי אפשרויות הסטודנט: במצב זה ניתן ללמוד פחות שעות לימוד מדי שבוע (כ 18 שעות שבועיות המתפרסות על פני יומיים), דבר המאפשר הטמעת החומר, צבירת ניסיון קליני גדול ואפשרות לשלב עבודה בתקופה זו. התוכנית בנויה ללא סמסטרים אלא על שנה רציפה. כך יכול התלמיד להגיע ללימודים בפחות ימי לימוד.

סטאז´:

לעומת סטודנטים ממוסדות לימוד אחרים, המתחילים את ההכשרה הקלינית רק בסוף השנה השלישית, הסטודנטים במסלול לדיקור סיני בתמורות מגיעים לשלבים אילו עם ניסיון וידע קליני רב, זאת מאחר שהם משלימים את המסלול המלא התלת שנתי בתוכנית המגע ויכולים לממש את הנלמד כבר בתחילת הדרך. קיים דגש קליני רב לאורך כל מסלול הלימודים, החל משנת הלימודים הראשונה. בשנת הלימודים האחרונה מתקיים סטאז´ קליני מסכם הן בקליניקות של תמורות והן במחלקות בתי חולים. בסיום הלימודים יכול בוגר תמורות להשתלם בבית חולים בסין במרכז האוניברסיטאי הגדול בהאנג-ג´ו.

מחקר:

מסלול הלימודים בדיקור סיני בתמורות כולל עבודת מחקר של כל סטודנט כבר משלבי הלימוד הראשונים. הסטודנט מקבל סיוע צמוד של חונך (לרוב רופא M.D) ושל איש מחקר. בדרך זו הוא רוכש כלים אקדמאיים להשתלבות בתחומי עניין שונים לאחר סיום הלימודים.

גישה משולבת:

בתכנית הלימודים של תמורות, קיימת אינטגרציה מלאה בין הגישה הרפואית הקונבנציונלית לסינית. כך, בסיום כל חטיבה מערבית ובמהלכה, נלמדת האבחנה המבדלת בגישה הסינית. גישה משולבת זו מציירת את המפגש המרתק ביין הידע של הרפואה הסינית העתיקה לידע המודרני. שילוב זה מקנה לסטודנט הבנה מעמיקה בשילוב ובמפגש של שתי הרפואות להצלחת הטיפול הרפואי וכן לביטחונו של המטפל בעתיד.
דגש מושם על האנרגטיקה של תרופות קונבנציונליות חשובות ועל אופן שילובן עם הטיפול המשלים.

אוריינטציה של מסלול לימודי דיקור סיני:

לימודי דיקור סיני הינם חלק אינטגרלי של מסלול לימודי רפואה סינית במכללת תמורות. לימודי הרפואה הסינית כוללים גם לימודי תזונה, צמחי מרפא, מגע וחינוך לאורח חיים בריא ומאוזן. כפי שבבתי ספר לרפואה קונבנציונאלית לא ניתן ללמוד רק תחום התמחות אלא לומדים את כל הרפואה ורק לאחר מכן פונים להתמחות, כך גם בתמורות. לימודי המגע, התזונה והצמחים שזורים זה בזה, מה שמקנה לסטודנט הבנה מעמיקה והוליסטית של הריפוי.

כל סטודנט הלומד במסלול לימודי דיקור סיני זוכה למלגה מלאה של המסלול התלת שנתי בשיאצו וטווינא. שילוב טכניקות המגע של המסלול התלת שנתי מאפשר להבין את הטיפול לא רק ממקום אינטלקטואלי אלה גם ממקום חושי. כמו כן הסטודנט יכול במהלך לימודיו להתחיל לעבוד, לצבור נסיון קליני ולהתפרנס.

אווירה:

מעבר לכל – נשמרת אווירת הבית התומכת והמשפחתית של תמורות, על צוות המורים והמדריכים, צוות המזכירות התומך והמלווה והשאיפה למצוינות. כפי שאומרים תלמידינו: יש הרגשה שאתה לא בורג במערכת אלא קיימת כל הזמן תחושה שרוצים שתצליח.

השמת בוגרים:

מחלקת ההשמה של הבוגרים נועדה לסייע לסטודנט גם במהלך הלימודים וגם לאחריהם ולאתר מקומות עבודה המבקשים מטפלים איכותיים. תמורות מסייעת ומקשרת בין הסטודנט לבין רכזי כוח אדם בקופות החולים, מרכזי טיפול ומרכזי ספא. זאת מאחר שתהליך הכשרתו כמטפל במהלך הלימודים בשיאצו וטווינא לדרגת מומחה, מאפשרת עבודה תוך כדי הלימודים. בוגרי תמורות מחוזרים ע”י רכזי כוח האדם בשל איכותם, היקף הכשרתם ובשל היותם מייצגים מוסד ותיק ובעל שם כמו תמורות.

acupuncture therapy on auricle, horizontal very close up photo

תכנית הלימודים:

התכנית כוללת חטיבות, חלקן עצמאיות וחלקן תלויות זו בזו, המותאמות אישית לכל תלמיד בנפרד. התכנית עומדת בכל דרישות החוק העתידי לדיקור ודרישות העמותה לריפוי סיני בישראל.

דיקור סיני:

התוכנית כוללת דיקור על פי אבחנה מבדלת ויישום מעשי. שילוב פרקטי של גישות מסורתיות לצד שיטות דיקור מודרניות. כמו כן קיימת תכנית השתלמות בדיקור בסין לבחירה.

צמחי מרפא:

לימוד צמחי מרפא בגישה סינית, פורמולות של צמחים על פי הרפואה הסינית ואופני השימוש לפי מצבי חולי שונים (דגש על מפגש של צמחי מרפא עם תרופות ומעקב מעבדתי לפי הצורך). התכנית כוללת הכשרה קלינית מעמיקה.

לימודי רפואה מערבית ומדעים:

תכנית ייחודית המשלבת פרקים ברפואה סינית ותזונה כאשר הדגש הוא נטורופתי (תוספי תזונה) בכל תחום רפואי. דגש נוסף בתוכנית מושם על המשותף והשונה בין הרפואה הסינית למערבית בתחומים האבחנתיים והטיפוליים. זוהי תכנית רב שנתית הנלמדת ביום נפרד בשבוע.

מלגה למסלול התלת שנתי בשיאצו וטווינא:

כל סטודנט במסלול ללימודי הדיקור יקבל מלגה מלאה במסלול התלת שנתי בשיאצו וטווינא. תמורות רואה בהכשרה מעמיקה של תחומי המגע כלי חשוב וטבעי להתפתחותו כמטפל איכותי. כלי הטיפול במגע מאפשרים ללומד להבין את החומר התיאורטי גם מהמקום החושי, כך שבמהלך הלימודים, כבר מהשלבים המוקדמים, יכול הסטודנט לחוות באופן מעמיק את הצד הקליני המעשי של הלימודים וכמובן להתחיל לעבוד תוך כדי הלימוד במערכת הבריאות, קופות החולים, בתי החולים ובמסגרות פרטיות.

 

מבנה התכנית:

המסלול לרפואה סינית כולל 3,862 (הכוללות ש”ל מונחות ומעשיות, שעות סטאז´ ושעות בחירה). אפשר לסיים את התכנית ב 4 שנות לימוד. התכנית נפרסת על פני 37 שבועות לימוד בשנה ובכך ניתן להקל על עומס השעות השבועיות ולצמצם את מספר ימי הלימוד בשבוע.

סיורים לימודיים

סיורים לימודיים מחוץ לכותלי בית הספר הינם חלק מתוכנית הלימודים בביה”ס. לוח הסיורים לכל שנת לימוד יפורסם עם תחילתו.

למידע על השתלמות לימודית בסין

the very pretty young woman on acupuncture treatment , horizontal portrait

תנאי קבלה לסטודנטים:
ראיון קבלה והתאמה.

דרישות אקדמיות:

כדי להשלים את התכנית על הסטודנט לעמוד בדרישות הבאות:

 • עמידה בתכנית הלימודים המלאה של תמורות.
 • ציון של עובר- 70 ברפואה הסינית וברפואה מערבית
 • ציון גמר ממוצע מצטבר של לפחות 75

חשוב לדעת

– מלגת הלימודים הרב שנתית בשיאצו וטווינא הכלולה בתוכנית הלימודים לדיקור היא ללא עלות נפרדת.

– בחודש הראשון ללימודים קיימת אפשרות להפסקת הלימודים וקבלת שכר הלימוד בחזרה למעט עלות החודש הראשון.

מטפל טוב מתחיל בסטודנט שטוב לו

דיקור סיני – נושאים נבחרים לעיון

הבסיס המדעי של נקודות הדיקור והמרידיאנים
לקט תקצירי מאמרים מדעיים בדיקור וברפואה סינית
כללי זהירות בדיקור
מדריך נקודות דיקור
הטיפול ברפואה סינית באמצעות אלקטרו-תרפיה ואלקטרו-אקופונקטורה
חמש הפאזות ברפואה הסינית
אבחנת הדופק

למידע נוסף
למידע אודות מסלול לימודי רפואה סינית בתמורות
למידע אודות מסלול לימודי שיאצו בתמורות
למידע אודות מסלול לימודי טווינא בתמורות

פטורים מקורסים אקדמיים או מקבילים קודמים יבחנו ע”י ההנהלה האקדמית בימי הייעוץ
לתיאום פגישה או ליצירת קשר איתנו