צמחים מסוימים נוטים לפגוע בקיבה משום הפעולה הדרסטית שלהם, גם אם הם נועדו להשפיע על אזור אחר. הקיבה היא המקור לטרנספורמציה של הצ´י, הדם והג´ינג הנרכש. מכאן שהפרעה לאיזון באיבר זה יכולה לפגוע ישירות בבריאות. עיקר הצמחים שיש לאזן בצימודים אילו הם צמחים או מינרלים קרים במיוחד. מסיבה זו קיימים צמחים שתפקידם לצמצם או להעלים השפעות משניות אילו. הצמחים המאזנים לעתים מתונים בעוצמתם אך מאזנים ומרגיעים. מאמר זה מהווה חלק מסדרת מאמרים הדנים בצמודי צמחים Dui – Yao ומשלים את הידע במדריך הצמחים למטפל הסיני.
מאת: צוות ההדרכה של תמורות

צמחים מסוימים נוטים לפגוע בקיבה משום הפעולה הדרסטית שלהם, גם אם הם נועדו להשפיע על אזור אחר. הקיבה היא המקור לטרנספורמציה של הצ´י, הדם והג´ינג הנרכש. מכאן שהפרעה לאיזון באיבר זה יכולה לפגוע ישירות בבריאות. עיקר הצמחים שיש לאזן בצימודים אילו הם צמחים או מינרלים קרים במיוחד. מסיבה זו קיימים צמחים שתפקידם לצמצם או להעלים השפעות משניות אילו. הצמחים המאזנים לעתים מתונים בעוצמתם אך מאזנים ומרגיעים. למשל:

Ci Shi + Shen Qu

[ Magnetite + Massa Medica Fermentata ]
מגנטיט קר וכבד. הוא מרגיע את הנפש ומשקיט את הלב, מזין את הכליות ומבריק את העיניים. הוא מרגיע גם את היאנג המתפרץ של הכבד. מדובר במינרל קשה לספיגה שדורש מאמץ מיוחד של הקיבה. מסה פרמנטטה הוא מתוק, חריף וחמים. הוא מפזר הצטברויות מזון ועושה הרמוניזציה של הקיבה. פעילותו מאפשרת ספיגה של מינרלים תוך הגנה על הקיבה. שילוב של השניים מאפשר להרוויח את תכונות המגנטיט בלי לפגוע בצ´י הקיבה.

Shi Gao + Geng Mi[ Gypsum + Sm. Oryzae S ]
ג´יפסום חריף, מתוק וקר. הוא מנקז את החום מהשרירים. אורז הוא מתוק וניטרלי. הוא מווסת ומגן על צ´י הקיבה מול צמחים בעלי אופי מאוד קר. שילוב של השניים מאפשר את הרווח של הג´יפסום ללא פגיעה ביאנג הקיבה.

Ting Li Zi + Da Zao[ Sm. Lipidii + Fr. Zizyphi J ]
לפידי הוא חריף, מר, קר, מוריד ומנקז מטה. הוא מנקז את הריאות ומקל על אסטמה. ג´וג´ובה הוא מתוק, חמים ומבצע הרמוניזציה. הוא ממתן את ההשפעה הדרסטית של הלפידי, מגן על צ´י ויין הריאות והקיבה. שילוב של השניים מאפשר את הרווח של הלפידי ללא פגיעה בריאות ובקיבה.

חזרה למבוא על צמדי צמחים – Dui Yao
חזרה למדריך הצמחים
חוברת לימוד להכרת תכונות צמחים ושילובים בצמדים - Dui Yao

להפניות
למאמר אודות תמורות ומייסדיה ניתן ללחוץ כאן: אודות תמורות
להסבר אודות תכניות לימודים בתמורות ניתן ללחוץ כאן: לימודים בתמורות
להסבר אודות התכנית המשולבת ברפואה סינית (נטורופתיה סינית) ניתן ללחוץ כאן: המסלול המשולב

חומר זה מוגש כשירות ע´י צוות ההדרכה של תמורות. © Tmurot
חומר זה אינו מהווה המלצה או הנחייה רפואית והוא נועד לשירות המטפלים והרופאים ולידע כללי בלבד.