צמחים סינרגיסטים הם צמחים המחזקים זה את פעולת השני. שיטת הצימוד הנפוצה ביותר היא צרוף של שני צמחים מאותה קטגוריה לחיזוק הדדי. לעתים צמחים מקטגוריה שונה משלימים אלו את אלו יוצרים איזון. למשל צמחים המטפלים בשורש ( Ben ) ובענפים ( Biao ) בו זמנית, צמחים המזינים שני חומרים כמו צ´י ודם ובו זמנית, צמחים המטפלים בשתי פתולוגיות שונות בו זמנית ועוד. מאמר זה מהווה חלק מסדרת מאמרים הדנים בצמודי צמחים Dui – Yao ומשלים את הידע במדריך הצמחים למטפל הסיני.
מאת: צוות ההדרכה של תמורות
צמחים סינרגיסטים הם צמחים המחזקים זה את פעולת השני. שיטת הצימוד הנפוצה ביותר היא צרוף של שני צמחים מאותה קטגוריה לחיזוק הדדי. לעתים צמחים מקטגוריה שונה משלימים אלו את אלו יוצרים איזון. למשל צמחים המטפלים בשורש (Ben) ובענפים (Biao) בו זמנית, צמחים המזינים שני חומרים כמו צ´י ודם ובו זמנית, צמחים המטפלים בשתי פתולוגיות שונות בו זמנית, צמחים המאזנים בין החוץ לפנים, צמחים המזינים ומנקזים בו זמנית או לצמחים המחזקים את הפעילות המתוכננת.

1. צמחים מאותה קטגוריה המשלימים ומחזקים זה את זה

שיטת הצימוד הנפוצה ביותר היא צרוף של שני צמחים מאותה קטגוריה לחיזוק הדדי. למשל:

Ma Huang + Gui Zhi

[ Hb. Ephedrae + Rm. Cinnamomi ]
אפדרה מפזרת קור ומשחררת את החיצון תוך ייזוע. קינמון מפזר רוח ומשחרר חיצוני מתון. יחד הם משחררי חיצון חזקים.

Da Huang + Man Xiao[ Rx. Et Rz. Rhei + Mirabilitum ]
רהיי מנקז אש, מקרר דם ומשחרר יציאות. מירביליטום מנקז חום, מלחלח יובש ומרכך יציאות. המירביליטום מרכך והרהיי מזרז. יחד הם מטפלים בעצירות קשה ויבשה על רקע חום בקיבה ובמעיים.

Shi Gao + Zhi Mu[ Gypsum + Rz. Anemarrhenae ]
ג´יפסום מטהר את החום מרמת הצ´י ומנקז אש. אנמרהנה מזין יין ומוריד אש. שילוב השניים מטהר ומנקז אש תוך הגנה על הנוזלים.

2. צמחים מקטגוריות שונות המשלימים זה את זה

לעתים צמחים מקטגוריה שונה משלימים אלו את אלו יוצרים איזון. למשל צמחים המטפלים בשורש ( Ben ) ובענפים ( Biao ) בו זמנית, צמחים המזינים שני חומרים כמו צ´י ודם ובו זמנית, צמחים המטפלים בשתי פתולוגיות שונות בו זמנית, צמחים המאזנים בין החוץ לפנים, צמחים המזינים ומנקזים בו זמנית או לצמחים המחזקים את הפעילות המתוכננת.

Dang Shen + Zi Su Ye[ Rx. Codonopsis + Fol. Perillae ]
קודונופסיס מחזק את הטחול וממזין את הצ´י. פריליה משחררת חיצון ומיזעת. יחד הם מזינים את הצ´י ומפוזרים את החיצוני. האחד תומך בצ´י ולכן מטפל בשורש בעוד השני מנקז צ´י מרושע ומתמקד בענף. שילוב זה מתאים בעיקר למצבי קור חיצוני אקוטי עם חסר צ´י כרוני.

Huang Qi + Dang Gui[ Rx. Astragalus + Rx Angeliucae S ]
אסטרגלוס מזין את הטחול ומתגבר צ´י כדי לחזק ולייצר דם. האנג´ליקה מזינה דם, מזרזת זרימה ומאזנת אותו. שילוב של השניים יוצר חיזוק צ´י ויצירת דם בו זמנית במצבי חסר צ´י ודם. זהו מצב של חיזוק שני חומרים בו זמנית.

Chuan Lian Zi + Yan Hu Suo[ Fr. Meliae T + Rz. Corydalis Y ]
מליה הוא צמח קר המטהר חום, מניע צ´י, מחליק את הכבד ומרגיע כאבים. קורידאליס חמים, מזרז זרימת דם וצ´י ועוצר כאבים. שילוב של השניים מאפשר תנועת צ´י ודם וטיפול בכאבים על רקע צ´י סטגננטי וסטאזיס של דם במצבי קור או חום כאחד. זהו מצב היכול לטפל בשני מצבים שונים כאחד.

Chai Hu + Huang Qin[ Rx. Bupleori + Rx. Scutellariae ]
בופלאורום מנקז צ´י מרושע מהחיצוני ברמת השאו יאנג בעוד סקוטלריה מנקזת צ´י מרושע מהפנים ברמת שאו יאנג. יחד הם מבצעים הרמוניזציה של שאו יאנג.

Huang Qi + Fang Feng[ Rx. Astragali + Rx. Ledebouriellae ]
אסטרגלוס מזין צ´י ומחזק טחול, מעלה יאנג שנפל, מאבטח את החיצוני ועוצר הזעות. לדבוריילה מפזרת רוח ומשחררת חיצוני, מסלקת רוח לחות. שילוב של השניים מאפשר חיזוק מחד ופיזור מאידך. כך הם מאבטחים את ההגנה החיצונית ובוא זמנית הם מנקזים פתוגנים חיצוניים מהחיצוני.

Cang Zhu + Huang Bai[ Rz. Atractylodis + Cx. Phellodendri ]
אטרקטילודיס מחזק טחול, מייבש לחות ומפזר רוח לחות. פלודנדרום מטהר חום, מנקז חום מדומה ומייבש לחות ממחמם תחתון. שילוב של השניים מאפשר ייבוש וטיהור בו זמנית. כך ניתן לסלק חום ולייבש לחות במחמם התחתון.

חזרה למבוא על צמדי צמחים – Dui Yao
חזרה למדריך הצמחים
חוברת לימוד להכרת תכונות צמחים ושילובים בצמדים - Dui Yao

להפניות
למאמר אודות תמורות ומייסדיה ניתן ללחוץ כאן: אודות תמורות
להסבר אודות תכניות לימודים בתמורות ניתן ללחוץ כאן: לימודים בתמורות
להסבר אודות התכנית המשולבת ברפואה סינית (נטורופתיה סינית) ניתן ללחוץ כאן: המסלול המשולב

חומר זה מוגש כשירות ע´י צוות ההדרכה של תמורות. © Tmurot
חומר זה אינו מהווה המלצה או הנחייה רפואית והוא נועד לשירות המטפלים והרופאים ולידע כללי בלבד.