צבעו הצהוב החזק של הכורכום מוכר בכל מטבח בעולם כולו ובמיוחד במטבח ההודי. ברפואה הסינית משתמשים במספר סוגי כורכום. מאמר זה מפרט על חשיבותם הן במישור האנרגטי והן במישור הביוכימי, ומתבסס על מחקרים עכשוויים רבים. המאמר מדגיש את שימושים המגוונים אך גם את המגבלות והסכנות. המאמר מכיל צימודי צמחים שונים הנפוצים בפורמולות הסיניות. מאמר זה הוא חלק מאוסף מאמרים המתקשרים למדריך הצמחים החדש והמפורט באתר, אותו ניתן למצוא תחת קטגוריה: צמחים – מאפייני צמחים.
מאת: צוות הקליניקה של תמורות

סוגי הכורכום ברפואת הצמחים הסיניים

מבוא:
קיימים סוגים שונים של כורכום הנמצאים בשימוש ברפואת הצמחים הסיניים. זהו עשב תבלין רב-שנתי (ממשפחת הזנגוויליים) הגדל באיזורים טרופיים- בעיקר בהודו. גובהו יכול להגיע עד כ 3 מטרים. פקעת הכורכום גדולה, בשרנית ובצבע כתום והיא עטופה במעטפת חומה ובכך מזכירה קרובת משפחה שלה – פקעת הזנגביל. את הכורכום מלקטים לכל אורך ימות השנה. הכורכום כתבלין מטבח הינו בעל צבע ייחודי וחזק,טעמו חריף. הכורכום מפורסם כמרכיב המקנה למסאלה- הקארי – את צבעו וכן משולב בחרדל על מנת להגיע לצבע הרצוי. ניתן להשתמש בכורכום בשימוש פנימי או חיצוני ועל כך יפורט בהמשך. חשוב להדגיש כי פרח הכרכום אשר ממנו מופרדת הצלקת המוכרת בשם ´זעפרן´ אינו קשור לשורש הכורכום הנדון במאמר זה - השמות דומים את אין קשר בוטאני בין שני הצמחים שאף אינם נמנים על אותה משפחה.

מאפיינים כלליים:

ישנם שלושה כסוגי כורכום ושלושתם מקטגורית מניעי הדם:
Jiang Huang = Curcumae longae Rhizoma
Yu Jin = Curcumae Rhizoma
E Zhu = Curcumae Rhizoma

Jiang Huang = Curcumae Longae Rhizoma
פרוש השם: ´ג´ינג´ר צהוב´
קטגוריה: מניעי דם
אנרגיה: חמים,חריף, מר.
מרידיאנים: טחול-לבלב, קיבה, כבד.
מינון: g3-9.
תפקידים:
* מניע דם ופותח חסימות במחזור החודשי - לבעיות כאב שונות הנובעות מתקיעות דם: כאב בחזה, בבטן, אמנוריאה, דיסמנוראה. כמו כן שימושי להנעת דם במקרה של נפיחות כתוצאה מטראומה. לשלב הראשוני של חבלות ואבצסים.
* מניע Qi ומשכך כאב - מטפל בכאב הנובע מסטגנציית Qi במחמם במרכזי - כאב בטן וכאב אפיגסטרי.
* מניע דם ומגרש רוח - Bi Syn. - לתקיעות של דם עם רוח ולחות בעיקר בכתפיים. בחלק מהמקורות נכתב כי השפעתו מגיעה עד לכפות הידיים.

לצמח זה יכולת להניע דם בחוזקה יחסית לשאר מניעי הדם בקטגוריה ובנוסף בעל יכולת הנעת Qi ולכן הוא יעיל במיוחד בגניקולוגיה. בחלק מהמקורות נאמר כי יש לו יכולת לנוע כלפי מטה ולכן השפעתו מיטיבה עם המערכת הגניקולוגית.

Yu Jin = Curcumae Radix
פרוש השם: ´זהב מאולץ´ השם מזכיר את צבעו הזהוב שמאלץ את Qi הכבד
להשתחרר
קטגוריה: מניעי דם
אנרגיה: קריר, חריף, מר.
מרידיאנים: לב, ריאות, כבד.
מינון: 6-12gr
תפקידים:
* מניע דם, משכך כאב, מניע את ה Qi ופותח חסימות - בשימוש פנימי או חיצוני לבעיות כאב הנובעות מטראומה- לזירוז החלמת החבלות.כמו כן מטפל בכאב בחזה, בהיפוכונדריום, בבטן, הנובעים מסטגנציית Qi הכבד. יעיל במיוחד כאשר תקיעות ה Qi משפיעה ומפריעה ללב.
* מטהר חום ומקרר את הדם - לחום ברמת הדם הגורם ל: דימום מהאף (במיוחד אם הוא קשור להופעתו או אי הופעתו של המחזור החודשי), הקאה של דם, דם בשתן.
* מטהר את הלב ופותח את הפתחים - לליחה חמה החוסמת את פתחי הלב יתבטא בבלבול מנטאלי, חסר הכרה, ערפול הכרה, הקאות, רטט בגרון, אפאזיה.
* מיטיב עם כיס המרה ומטפל בצהבת - מסדיר את פעולותיו של כיס המרה ועל ידי כך מטפל בצהבת.

לצמח זה יכולת להניע דם וכן את ה Qi בדם. לכן, שימושי במיוחד כאשר מלבד סימני תקיעות הדם יש גם חום, וזאת בשל העובדה שהוא קריר ולכן מקרר חום שעולה להפריע ללב. יש שמתייחסים אליו כאל מרגיע נפש, במיוחד במידה והנפש מוטרדת מחום העולה כתוצאה מתקיעות דם הכבד.

E Zhu = Curcumae Rhizoma
קטגוריה: מניעי דם
אנרגיה: חמים,חריף. מר.
מרידיאנים: טחול-לבלב, כבד.
מינון: 3-9gr
תפקידים:
* שובר תקיעות דם מניע Qi ומשכך כאב - לבעיות כאב שונות הנובעות מתקיעות דם: כאב בחזה, בבטן, אמנוריאה, דיסמנוראה. במיוחד במידה וקיימים גבשושיות או גושים נמושים כתוצאה מתקיעות דם.
* מפרק הצטברויות ומשכך כאב - מטפל בכאב, נפיחות מלאות, ולחץ בחזה כתוצאה מסטגנציית מזון. מתאים להפרעות תזונה בילדים.

צמח זה הינו אחד ממניעי הדם החזקים ביותר.

הגישה העממית:

שילוב כורכום במזונות שונים מעקבת את קלקולם על רקע פעילות אנטי בקטריאלית.
קיימת אמונה שמריחת כורכום בדרך קבע על העור מונעת צמיחת שיער במקום.
הוספת פיסת קנה שורש טרי בכל אריזת אורז מאוחסנת תגן עליו מפני חרקים.
הכורכום משמש גם לצביעת שיער ובגדים. הוא משמש כצבען טבעי לצביעת הגוף והפנים.

הגישה הנטורופתית:

הכורכום מעורר תאבון ומסייע למערכת העיכול.
נמצא שהכורכום מצפה את הדופן הפנימית של הקיבה ובכך מונע כיבי קיבה. עם זאת, מינון יתר של כורכום עלול לגרום פגיעה וגירוי רקמת דופן הקיבה.
הכורכום מפחית גזים במעיים.
לכורכום תכונות המשפרות פעילות כבד ולפיכך הוא מגן באופן חלקי בפני נזקי אלכוהול. הוא מעודד ייצור מלחי מרה ולכן מסייע לעיכול שומנים.
לכורכום תכונות להקלה על דלקות פרקים ודלקות בכלל. פעילותו האנטי דלקתית מאפשרת מניעת מחלות לב, שבץ, טרשת עורקים, אקזמות, אלרגיות וקרישת דם מוגברת.
הכורכום מסייע להתמודד עם חום ושיעול ומשמש כמכייח.
נמצא כי 1.5 גרם כורכום ליום מצמצם משמעותית נזקי עישון, דבר המתבטא בהפחתה של מטוגנים מדרכי השתן. פעילות זו מתווספת להשפעה האנטי סרטנית שלו ומיוחסת לפעילות אנטי-אוקסידנטית ואנטי-קרצינוגנית.
מחקרים שונים מכוונים לכך שכורכום חודר את ה BBB ונקשר לביתא עמילואיד, דבר שמונע נזקים מוחיים שונים ומצמצם תחלואת אלצהיימר. כמו כן נמצא שכורכום עוצר פקטורי שיעתוק השולטים בגנים שאחראיים לסרטן שד בעכברות. מחקר אחר תומך בהנחה שכורכום מצמצם סיכון לסרטן הערמונית וסוגי סרטן אחרים.

איך מכינים משקה כורכום רפואי?
מערבבים כפית אבקת כורכום בספל תה או חלב חם. ניתן לשתות עד 3 כוסות ביום. המשקה לא טעים וכמות גדולה ממנו עלולה לפגוע בקיבה!

איך מכינים משחה לטיפול חיצוני מכורכום רפואי?
לטיפול במורסות (פרונקלים), בנפיחויות וביבלות קשות מערבבים 50 גר´ אבקת כורכום ב – 3 כפות שמן זית ואת העיסה המתקבלת מורחים כמשחה. זהירות - צובע את העור!

מידע מחקרי - פרמקולוגי על הכורכום:

Molecular genetic and chemical assessment of Rhizoma Curcumae in China
J Agric Food Chem. 2005; 53(15):6019-26 .ISSN: 0021-8561
Xia Q; Zhao KJ; Huang ZG; Zhang P; Dong TT; Li SP; Tsim KW
Department of Biology, The Hong Kong University of Science and Technology, Clear Water Bay Road, Hong Kong, China.

קיימים סוגים שונים של כורכום רפואי: Curcuma wenyujin , Curcuma phaeocaulis, Curcuma kwangsiensis . לכולם ישנם מרכיבים פעילים כמו curdione , curcumol ו- germacrone. רכיבים אילו נחשבים למשפיעים ביותר על מניעת סטאזיס של דם והקלת כאבים. נמצא שהיחסים בין הרכיבים הללו משתנים מבית גידול אחד למשנהו, סוג כורכום אחד לאחר והגנוטיפ של הצמחים.

Experimental study on rat model of endometriosis treated with tamoxifen and rhizoma curcumae oil
Sichuan Da Xue Xue Bao Yi Xue Ban. 2006; 37(4):596-8 . ISSN: 1672-173X
Kong Y; Zhang JW
Department of Gynecology and Obstetrics, West China Second Hospital, Sichuan University, Chengdu 610041, China.
שמן כורכום בטיפול משולב עם Tamoxifen יכול להחיש אפופטוזיס (הרג עצמי) של תאי אנדומטריוזיס בחולדות.

Effect of curcumin on the gene expression of low density lipoprotein receptors
Chin J Integr Med. 2005; 11(3):201-4 .ISSN: 1672-0415
Fan CL; Qian Y; Wo XD; Yan J; Gao LP
Faculty of Life Science, Zhejiang College of Traditional Chinese Medicine, Hangzhou 310053, China.
קיים תלות מינון-אפקט בין כורכום לרמות LDL בדם. הכורכום משפיע דרך רגולציה של רצפטורים ל LDL .

Anti-inflammatory effects of a traditional Korean herbal formulation, Silsosangami, consisting of seven medicinal herbs: effect on hemolysis, neutrophil function, and gene expressions of iNOS and COX-2
Vascul Pharmacol. 2004; 42(1):7-15 . ISSN: 1537-1891
Park WH; Kim CH; Lee YC; Kim CH
Department of Biochemistry, Molecular Biology and Diagnostics, Dongguk University College of Oriental Medicine, Kyungju, Kyungbuk 780-714, Republic of Korea.
פורמולה המכילה פולן טיפה, פטרופי, פאוניה רוברה, ליגוסטיצ´י, פרסיקה, קרטמי וכורכום נבדקה כאשר כל מרכיביה נבדקו in vitro בנפרד. נמצא כי ל Curcumae Tuber, Persicae Semen ו- Paeoniae Radicis rubra הם בעלי תכונות המוליטיות החזקות ביותר. הפורמולה מעקבת פעילות נויטרופילית ומצמצמת nitric oxide ורמות פרוסטגלנדינים מסוג PGE2 ללא השפעה ישירה על NO synthase או על cyclooxygenase . ממצאים אילו מכוונים לפעילות אנטיתרומבוטית ואנטי-דלקתית של הפורמולה.

An experimental study on drugs for improving blood circulation and removing blood stasis in treating mild chronic hepatic damage
J Tradit Chin Med. 2001; 21(3):225-31 . ISSN: 0254-6272
Xie F; Li X; Sun K; Chu Y; Cao H; Chen N; Wang W; Liu M; Liu W; Mao D
First Affiliated Hospital of Hunan TCM College, Changsha 410007.
נבדקה השפעת צמחים על כבד חולדות שהורעל ב CCL4 . שילוב כמות מעטה של כורכום Yu Jin עם צמחים כמו סלביה מיליטיוריזה ואנג´ליקה סיננסיס מצביעים על הורדה משמעותית של רמות אנזימים כמו ALT ו- AST ושיפור תפקודי כבד, בעוד ששלוב אותו כורכום עם צמח כמו Eupolyphaga seu Steleophaga פוגע בתפקודי כבד. המחקר מציע השפעה סינרגיסטית בין הצמחים.

Study on the effect of Rhizoma Curcuma Longa on gastrin receptor
Zhong Yao Cai. 2002; 25(3):184-5 . ISSN: 1001-4454
Xiao X; Zhao Y; Yuan H; Xia W; Zhao J; Wang X
Department of Pharmacy, 302 Hospital of PLA, Beijing 100039.
נמצא כי הכורכום מעקב רצפטור לגסטרין ולכן מצמצם חומציות קיבה.

טוקסיות, תופעות לוואי והתוויות נגד:
בכל שלשת הצמחים אין להשתמש בזמן הריון ויש להיזהר במידה וקיים דימום חזק בזמן המחזור.
Jiang Huang = Curcumae longae Rhizoma
מומלץ שלא להשתמש בצמח בזמן הריון. במינונים רגילים, לא ידועה כל תופעות לוואי מהצמח.

Yu Jin = Curcumae Rhizoma
יש להיזהר בשימוש בצמח בזמן הריון. בראיה הסינית אסור לשימוש במטופל עם נפיחות ותקיעות על רקע חסר Qi. בחלק מהמקורות מצויין כי אין לרשום אותו ביחד עם Ding Xiang = Flos Caryophylli.
בראיה מערבית הצמח מכיל אשלגן ולכן בשימוש ממושך עלול לגרום ליתר אשלגן בדם (היפרקלמיה) במיוחד עם Potassium-sparing diuretics כמו אמילוריד או ספירונולקטון.

E Zhu = Curcumae Rhizoma
מומלץ שלא להשתמש בצמח בזמן הריון. ובמטופלת עם דימום רחמי חזק או רב. בראיה מערבית במידה ויהיו תופעות לוואי הן יהיו: סחרחורת, בחילות, קוצר נשימה. במקרים נדירים ייתכן חום, כיחלון, חרדה וחולשה כללית. מומלץ להימנע ממתן של מנת יתר ומשימוש ממושך.

צמדים - Dui Yao:

Curcumae Longae Rz. + Ramulus Cinnamoni Cassiae
Jiang Huang + Gui Zhi
Jiang Huang = Curcumae Longae Rz- חמים, מר וחריף. מניע סטגנציית דם ומניע את ה Qi, בעל יכולת להגיע אל הכתפיים והידיים.
Ramulus Cinnamoni Cassiae = Gui Zhi - חם, חריף ומתוק. מחמם את התעלות ומניע דם, מרגיע ספזם ומתח ברצועות, מקל על תנועה במפרקים.
צמחים אלו תומכים אחד בשני ביכולתם להקל על כאב בחלק העליון של הגוף כמו גם בחלק התחתון של הגוף ובמיוחד הם יעילים לטיפול ושיכוך כאב מהכתפיים

Curcumae Rhizoma. + Fru. Citri Auranti
Yu Jin + Zhi Ke
Yu Jin = Curcumae Rhizoma - קריר, מר וחריף. מניע דם, משכך כאב, מניע את ה Qi ופותח חסימות, מטהר חום ומקרר את הדם, מטהר את הלב ופותח את הפתחים, מיטיב עם כיס המרה ומטפל בצהבת
Fr. Citri Auranti = Zhi Ke- קריר ומר. שובר סטגנציות ומוריד הצטברויות, מוריד Qi מטה ועל ידי כך פותח את המעיים, מתמיר ליחה.
ביחד יש לצמחים אילו יכולת לפתוח ולהפיץ את ה Qi בעיקר על רקע סטגנצייתQi הכבד תוך כדאי הנעת דם הכבד. הם בעלי השפעה חזקה על איזור החזה, אפיגסטריום היפוכונדריום והבטן. בשל העובדה ששניהם קרירים מומלץ להשתמש בהם במידה ומעורב חום או לאזן את הפורמולה עם תוספת של צמחים חמים על פי האבחנה.
שימושי ל: כאב דוקר באזור החזה כתוצאה מסטגנצייתQi הכבד הגורמת לתקיעות דם, פלישה של הכבד לקיבה הגורמת לנפיחות ההולכת ומחמירה.
ניתן להחליף את Fr. Citri Auranti = Zhi Ke ב Fr. Citri Auranti = Zhi Shi במידה ותקיעות ה Qi חמורה יותר.

Curcumae Rhizoma + Rhizoma Sparganii
E Zhu + San Leng
E Zhu = Curcumae Rhizoma - חמים, מר וחריף. שובר תקיעות דם מניע Qi ומשכך כאב, מפרק הצטברויות ומשכך כאב
Rhizoma Sparganii = San Leng- נטראלי, חריף ומר. שובר סטגנציית דם בחוזקה, מניע Qi ומשכך כאב, מוריד הצטברויות ומקל על תקיעות מזון.
שני הצמחים מניעים דם אך Rhizoma sparganii = san leng מתמקד יותר בדם מאשר ב Qi ו E Zhu = Curcumae Rhizoma מניע דם כתוצאה מסטגנציית Qi ביחד נוצר צוות המניע דם בחוזקה רבה. הם מתאימים לכל מקום בגוף בו יש סטגנציית דם. לשני הצמחים יכולת לטפל בסטגנציית מזון כך שהם מתאימים מאוד למצב חמור של סטגנציית מזון. חשוב להשגיח שאין לרשום אותם בזמן הריון ולמטופלים חלשים, ולטיפוסי חסר.
שימושי ל: גושים והצטברויות בבטן עם או בלי כאב, אמנוריאה, דיסמנוריאה וקרישי דם במחזור, סטגנציית מזון חמורה עם כאב חד.

למידע על צמחים נוספים מומלץ לפנות למדריך הצמחים שבאתר
עריכה מקצועית: חיים חן – מטפל ברפואה סינית

להפניות
למידע אודות תמורות ומייסדיה ניתן ללחוץ כאן: אודות תמורות
להסבר אודות התכנית המשולבת ברפואה סינית (נטורופתיה סינית) ניתן ללחוץ כאן: המסלול המשולב
להסבר אודות תכניות לימודים בתמורות ניתן ללחוץ כאן: לימודים בתמורות

חומר זה מוגש כשירות ע´י צוות ההדרכה של תמורות. © Tmurot
חומר זה אינו מהווה המלצה או הנחייה רפואית והוא נועד לשירות המטפלים והרופאים ולידע כללי בלבד.