קליפת מאוטן רדיסיס הוא צמח רפואה סיני מוכר. מאמר זה מפרט על חשיבותו הן במישור האנרגטי והן במישור הביוכימי ומתבסס על מחקרים עכשוויים רבים לצד סיפורים, מיתוסים ואגדות. חלק מהמידע המוצג כאן מתאר את השפעתו הסינרגיסטית עם צמחים אחרים. מאמר זה הוא חלק מאוסף מאמרים המתקשרים למדריך הצמחים החדש והמפורט באתר, אותו ניתן למצוא תחת קטגוריה: צמחים - מאפייני צמחים.
מאת: אלינה בורין וד"ר ניר עמיר
מבוא:
הצמח הרפואי  Mu Dan Pi  נקרא בשמות שונים כמו: European Peony, Paeonia, Paeoniae Radix, Piney, Paeonia mascula,  Paeonia officinalis. בעברית נקרא אדמונית החורש.
[1]
הצמח שייך למשפחת Ranunculacea (נוריתיים). גדל בעיקר במחוזות אנחוי ושנדונג. הזן שגדל באזורים אלו הוא Paeonia Suffruticosa Andrews . הוא נאסף בסתיו ומיובש בשמש. ניתן לשימוש בצורה טרייה ומטוגנת.
בצורתו הטרייה הוא חזק יותר ומשמש למטרת קירור חום ודם, ואילו בצורתו המטוגנת הוא מווסת את זרימת הדם ומפזר סטגנציות דם. [2]
בארץ אדמונית החורש נדירה וכשהיא פורחת רבים מגיעים לראות את הפריחה היפה. גובהו של הצמח כ – 40 ס"מ, העלה גדול בצבע ירוק כהה. בערבית הוא נקרא "כף הדוב" כנראה מכיוון שהעלה שסוע עמוק לשלוש אונות, ששסועות בעצמן לשלוש אוניות. הפרח הורוד - ארגמן בקוטר 10 ס"מ, דומה לקערה. לפרח יש 3-5 עלי-גביע ו 5-8 עלי כותרת.
בחורף העלים אדומים, הם בוקעים גלולים. השורשים עמוקים ומעובים לפקעות. הפריחה מתחילה בחודשים אפריל-מאי.
בארץ אדמונית החורש נמצאת על סף הכחדה ולכן היא צמח מוגן. ניתן לראות את פריחתה באגן הניקוז העילי של נחל כזיב, במדרון הצפוני של הר הלל בקרקע עשירה ברקבובית. [3]
Tree Peony Bark220 2
מאפיינים כלליים:
פרוש השם: "גזע העץ של שורש הפאוניה".
קטגוריה: צמחים המנקים חום ומקררים דם
אנרגיה: מעט קר, מר, חריף
מרדיאנים: לב, כבד, כליות
מינון:  6-12 gm.

תפקידים ברפואה הסינית:
* מסלק חום ומקרר דם במצבי חום חיצוני שחודר לרמת הדם - במקרים של דימום מהאף, דם בכיח, הקאה דמית, לוסת שופעת עקב חום בדם.
* מסלק אש מחסר יין - כמו תסמונת עצמות מאודות, במיוחד לאחר מחלת חום.
* מניע דם ומפרק סטזיס - לסימני סטזיס של דם הכבד עם אמנוריאה, מסות ביטניות, גושים או חבורות עקב טראומה. לזיהום באגן על רקע סטגנציית דם וחום בדם.
* מוריד אש העולה של הכבד - בכאב ראש,כאב עיניים, כאבי צלעות, סומק, דיסמנוריאה, עצבנות, תסמונת קדם ויסתית.

* מנקז מוגלה ומוריד נפיחות - בשימוש חיצוני מתאים לפצעים שאינם מחלימים ובשימוש פנימי מתאים לאבססים במעי [4]

הגישה העממית:
ישנן ראיות שצמח הפאוניה היה בשימוש נרחב הן במזרח הרחוק ובאירופה עוד לפני אלפיים שנה. לחלקים רבים של הצמח ייחסו תכונות מרפא: שורשים, קליפה, זרעים ופרחים, כל אילו נחשבו לבעלי תועלת רפואית כלשהי.
בטקסטים המתארים רפואה סינית מסורתית - TCM , מצוינות שלוש תרופות ידועות:  הראשונה היא Mu Dan Pi, אשר עשויה מקליפת עץ פאוניה.  Chi Shao Yao עשויה מן השורש של  Lactiflora ואילו Bai Shao Yao   מורכבת מאותם שורשים אבל ללא הקליפה.
בעולם המערבי, צמחי הפאוניה נחשבו לפופולאריים בעיקר במהלך ימי הביניים, אולם הפופולאריות שלהם ירדה עד לתקופה האחרונה.  כיום, מחקרים רפואיים ברחבי העולם מבודדים מרכיבים פעילים של הפאוניה והפוטנציאל הרפואי שלהם מוערך.
צמחי הפאוניה למטרות ריפוי גדלים כיום כמעט באופן בלעדי בסין, קוריאה וטייוואן. [5]

הגישה הנטורופתית:
כיום, הצמח נחקר בתחום השפעתו על רהיניטיס אלרגי, פורפורה ולחץ דם גבוה. כמו כן הוא ידוע כצמח אנטי דלקתי בגלל עיכוב יצירת פרוסטגלנדינים, האחראים בין היתר להתפתחות דלקת בגוף ובגלל הורדת חדירות של כלי הדם.
הצמח נבדק in vitro ונמצא כבעל תכונות אנטיביוטיות לחיידקים כמו:  Staphylococcus aureus, β - hemolytic streptococcus, Bacillus subtilis, E coli, Shigella dysenteriae, Pseudomonas aeruginosa, Bacillus proteus, Diplococcus pneumoniaea, and Vibrio chlerae.
בכלבים מורדמים נצפתה השפעה טובה על מחלות קרדיו – וסקולריות ובעיות לחץ דם.
תכונות נוספות של הצמח: משכך כאבים, מרגיע, אנטי פרכוסי, ומעודד פעולת מערכת החיסון. [6]
לפי מקור אחר נראתה השפעה גם על המערכת החיסונית, השפעה על מערכת העצבים המרכזית, השפעה על הפרשת מים ונתרן כאשר המינון הנו מוגבר. במינון נמוך אין השפעה על הפרשת אשלגן. במינון גבוה מאוד הפרשת אשלגן יורדת. [7]

חומרים פעילים של הצמח כוללים [6]:

Paenol, paenoside, paeonolide, paeoniflorin, benzoylpaeoniflorin, benzoyloxypaeoniflirin, oxypaeoniflorin, apiopaeoniside

מידע מחקרי - פרמקולוגי על ה Mu Dan Pi = Moutan Radicis Cortex:

Inhibition effects of Moutan Cortex Radicis on secretion of eotaxin in A549 human epithelial cells and eosinophil migration. J Ethnopharmacol. 2007 Nov 1;114(2):186-93. Epub 2007 Aug 15. Kim J, Lee H, Lee Y, Oh BG, Cho C, Kim Y, Shin M, Hong M, Jung SK, Bae H.
Department of Oriental Physiology, College of Pharmacy, Kyung Hee University, #1 Hoeki-dong Dongdaemoon-gu, Seoul 130-701, Republic of Korea. 

מחקר שנערך בקוריאה בחן את השפעת הצמח על הפרשת אאוטוקסין מתוך תאים של רקמת האפיתל. אאוטוקסין הוא כימוקין ספציפי לאאוזינופיל, אשר משוחרר במערכת הנשימה בתגובה לגירוי אלרגי. נמצא כי תמצית הצמח הפחיתה משמעותית את הפרשתו וריסן את נדידת התאים האאוזינופילים לרקמת האפיתל תוך דיכוי nuclear factor (NF) kappaB משופעל הנחשב לחומר דלקתי. מכאן שלצמח יש השפעה טיפולית על אסטמה אלרגית. [8]
מחקר נוסף תמך במחקר זה ע"י הוכחת תכונות אנטי דלקתיות של מאוטן בעזרת דיכוי NF-κB. [9]  
Treatment of the localized neurodermatitis by plum-blossom needle tapping and with the modified yangxue dingfeng tang--a clinical observation of 47 cases.
J Tradit Chin Med. 2006 Sep;26(3):181-3
Weiying L, YuanjiangD, Baolian L.
Hunan College of Traditional Chinese Medicine, Changsha Hunan, 410007 China.
 
במחקר זה הצמח מאוטן הוא חלק ממודיפיקציה של פורמולה Yang Xue Ding Feng, אשר נבדקה לנוירודרמטיטיס מקומי ביחד עם דיקור.
הטיפול המשולב הניב תוצאות טובות משמעותית ביחס לקבוצות ביקורת אשר טופלו רק בפורמולה או רק במשחה ותרופה שמכילה ויטמין C ובנדריל. [10]
 
Tumor initiation inhibition through inhibition COX-1 activity of a traditional Korean herbal prescription, Geiji-Bokryung-Hwan, in human hepatocarcinoma cells
Immunopharmacol Immunotoxicol – 2005;27(3):473-83
ParkWH, Lee SK, Oh HK, BaeJY, KimCH.
Department of Biochemistry, Molecular Biology and Diagnostics, Dongguk University College of Oriental Medicine and National Research Laboratory for Glycobiology, Kyungju, Kyungbuk, South Korea.
 
במחקר זה נבדקה פורמולה המכילה את הצמח מאוטן על מחלת הסרטן.
הפורמולה נמצאה כמדכאת אנזים ציקלואוקסיגנאז 1 . בנוסף הודגמה השפעה מרסנת על תאי סרטן HepG2 ו  Hep3B. נתונים אלה מרמזים שתמצית הפורמולה ראויה להיחקר בתחום מניעת הסרטן, במיוחד סרטני כבד. [11]
מעניין לציין ששני תפקידים העיקריים של מאוטן לפי רפואה סינית הם הנעת סטזיס של דם הכבד והורדת אש הכבד, המיוחסים, בין היתר, גם לבעיות של גידולים בכבד. 
 
Induction of apoptosis in human oral cancer cell lines, OC2 and TSCCa, by chingwaysan.
AmJChinMed. 2005;33(1):21-7.
Liao PH, ChenSL, ShihHC, ChouMY.
Institute of Stomatology, Chung Shan Medical University Hospital, Taichung, Taiwan.
 
Ching Way San - פורמולה סינית אשר מכילה Cimicfugae Rhizoma, Rehmanniae Radix Rhizoma, Moutan Radicis Cortex, Coptidis Rhizoma and Angelicae Sinensis Radix , ידועה כפורמולה לריפוי כיבים בחניכיים, כאבי שיניים, פורונקלים בלחיים ודימום בחניכיים.

המחקר בחן השפעתה של הפורמולה על סרטני פה. התמצית בריכוזים שונים נבדקה על תאים סרטניים בפה. המחקר הראה שהפורמולה גורמת לאפופטוזיס של התאים הנ"ל. [12]

Effects of Kampo herbal medicine on plasma melatonin concentration in patients.
Am J Chin Med. 2002;30(1):65-71.
WatanabeH, KobayashiT, TomiiM, SekiguchiY, UchidaK, AokiT, CyongJC.
Department of Bioregulatory Function, University of Tokyo Graduate School of Medicine, Japan.
ישנן עדויות על נוכחות מלטונין במוצרים טבעיים. במחקר זה נבדקה רמת מלטונין בדם אצל מטופלים אשר טופלו בפורמולות צמחים. נמצא שהצמחים כמו:Rehmanniae radix, Moutan cortex, Cinnamomi cortex, Aconiti tuber, Plantaginis semen, Scutellariae radix and Lycii radicis cortex מכילים מלטונין ומורידים רמת מלטונין יומית בדם. [13]
טוקסיות, תופעות לוואי והתוויות נגד:
הצמח אסור בהפרעות על רקע קור, אסור בהריון, במחזור שופע על רקע קור או חסר ובמצבי חסר יין עם הזעה מרובה. [4] בטיפול עם מאוטן שנעשה על כלבים עם לחץ דם גבוה לא נרשמו חריגות בבדיקות דם, כליות, כבד או לב.
LD50 באוכלוסיית העכברים ל paeonol בלקיחה בפה - 3430 מ"ג/ק"ג.
בהזרקה לקרום הצפק - 781 מ"ג/ק"ג, בהזרקה לוריד -  196מ"ג/ק"ג. [6]
מידע על צמחים עם שמות דומים
במחוזות יונאן וסיצ´ואן משתמשים בגזע שורש של זנים אחרים של Paeonia תחת אותו שם התרופה   Mu Dan Pi. הזנים הם P. delavayi and P. decomposita . עם זאת, לפי המחקר שנעשה, התברר שהמרכיבים הכימיים שלהם מאוד שונים. [14]

צמדים - Dui Yao ושילובים עיקריים

Mu Dan Pi = Moutan Radicis Cortex + Dan Shen = Rx. Salviae Militiorrhizae
Dan Shen = Rx. Salviae Militorrhizae - מר וקר. מניע דם בחוזקה, מקרר דם ומטהר חום, מפזר סטאזיס ומחדש רקמות, מוריד נפיחות וכאב.
Mu Dan Pi = Moutan Radicis Cortex - מעט קר, מר, חריף. מניע דם, מפזר סטאזיס, מקרר את הדם, מטהר חום, מנקה את הכבד, מנקה חום מחסר, עוצר דימום.
ביחד הצמחים מניעים את הדם, מפזרים סטאזיס דם, מקררים את הדם ומנקים חום ריק.
שני הצמחים משלימים אחד את השני ומחזקים אחד את השני. הסימנים העיקריים לשימוש בצמד זה הם: הקאה דמית, דימום מהאף, מטרורגיה, פורפורה, אדמת, אנורמליות במחזור, חום נמוך מחסר יין, בי -סינדרום במפרקים עקב חום. [15]
 שילובים עיקריים
Chi shao = Paeoniae Rubra Radix + Mu Dan Pi = Moutan Radicis Cortex לפורפורות, להקאה דמית, לחום הפוגע בהזנה ובכלי הדם. בנוסף לדיסמנוריאה בגלל חום ולחסימה בגלל חסר דם.
Mu Dan Pi = Moutan Radicis Cortex + Bai Mao Gen = Imperatae Cylindricae Rhizoma  לשתן דמי, הקאה דמית
ודימום מהאף בגלל מחלות חום.
Mu Dan Pi = Moutan Radicis Cortex + Ching Hao = Artemisia annua לסינדרום עצמות מאודות.
Mu Dan Pi = Moutan Radicis Cortex + Bie Jia =  Amydae Sinensis Carapax, Zhi Mu = Glycyrrhizae Uralencis Preparata Radix , Sheng Di Huang = Rehmanniae Glutinosae Radix   לסיוטי לילה ולחום שחוזר אחה"צ.
Mu Dan Pi = Moutan Radicis Cortex + Tao Ren = Persicae Semen לחתכים וכאבים לאחר פציעות ולאמנוריאה וכאבי בטן עקב סטגנציית דם
Mu Dan Pi = Moutan Radicis Cortex + Gui Zhi = Cinnamomi Casiae Ramulus  לחזה וכאב בטן בגלל סטגנציית דם בערוצים.
Mu Dan Pi = Moutan Radicis Cortex + Da Huang = Rhei Rhizoma  לכאבי בטן, עצירות וחום נמוך.
Mu Dan Pi = Moutan Radicis Cortex + Ju Hua = Chrysanthemi Morifolli Flos  לסחרחורת ועיניים אדומות עקב עליית אש הכבד.
Mu Dan Pi = Moutan Radicis Cortex + Jin Yin Hua = Lonicerae Japonicae Flos + Lian Qiao = Forsythiae Suspensae Fructus לפורונקלים ולדלקת מוגלתית ברקמות הרכות. [4]
אגדות וסיפורים:
פיאוני הוא שם הצמח - על שמו של אל הבריאות פיאון, שנחשב יותר מכולם במלאכת ריפוי האלים. הצמח היה בשימוש נרחב כצמח לצורכי רפואה בעולם ההלניסטי. מאז ימי קדם השתמשו באדמונית לרפואה, למזון ולצרכים טקסיים ודתיים. מרפאים עממיים טיפלו בעזרתה במחלות רבות, בהן מחלות מעיים, שיגרון ועוד. חליטה של השורשים והגבעולים שימשה לשיפור השינה, לטיפול בכאבי ראש ולשיפור כושר העבודה. האדמונית זכתה בסין להערכה רבה ונחשבה צמח מלכותי. היא גודלה סמוך לארמונות, בדרך כלל באחוזות הקיסריות, ועל פשוטי העם נאסר לגדלה.
לפני אלף שנים, הייתה אורגת משי מיומנת בסואזהאו בשם ליו צ´ון. באגדה נאמר כי היא הצליחה לארוג כל תבנית של פרחים וציפורים, לאחר שהייתה מסתכלת עליהם. הפרחים הארוגים נראו כאילו היו אמיתיים, והציפורים נראו כל כך אמיתיות כאילו יכלו לעוף.
שנה אחת, בתו של ראש העיר הייתה אמורה להתחתן. בתור הנדוניה של בתו, ראש העיר ביקש מליו צ´ון לארוג 24 שמיכות משי מכוסה Moutanבתוך חודש. אבל מכיוון שליו צ´ון מעולם לא ראתה את הפרח הזה לפני, לא היה לה מושג איך להתחיל. מודאגת ומוטרדת, היא החלה לאבד משקל מיום ליום, ולילה אחד, היא ירקה דם והתמוטטה על מכונת התפירה.
פתאום, נערה יפהפייה הופיעה משום מקום ומזגה התרופה לתוך פיה של ליו צ´ון, אשר העירה אותה באופן מיידי. הנערה היפה הסבירה כי היא הפיה של Moutan מ Luoyang (בסין העתיקה Luoyang היה מרכז גידול של הפאוניות). אז היא הצביעה אל הגינה מחוץ לחלון, ופרחי  moutan החלו לפרוח בגינה.
מופתעת, ליו צ´ון התחילה לארוג את פרחיmoutan   לתוך שמיכותשמשכו הרבה פרפרים בגלל יופיים. היא הצליחה לסיים את שמיכות עוד לפני הזמן.עם זאת, לפני ששמיכות אלו הגיעו לביתו של ראש העיר, הפרחים על השמיכות קמלו ונעלמו לפתע. ראש העיר התקומם למראה ושלח אנשים כדי לתפוס את ליו צ´ון, אבל ליו צ´ון והפיה כבר נעלמו.
ליו צ´ון השאירה את בקבוק התרופה שנתנה לה הפיה לכל תושבי הכפר, ושורש הקליפה בבקבוק התגלה לימים כ Moutan bark  היא הפאוניה [16]
בימי הביניים באירופה היו מוכרות ובשימוש רק שתי פאוניות:  P. Officinalis  ו P. Mascula (אדמונית זכר ונקבה בהתאמה). השימושים שלהם כללו כל דבר, החל בלידה דרך גירוש רוחות רעות,ריפוי אבנים בכיס מרה, שליטה על התקפים אפילפטיים, הרגעת כאב צמיחת שיניים וצהבת.
זרעי הפאוניה נבלעו על מנת למנוע חלומות רעים או שהשתמשו ברטייה עם הזרעים כדי להקל על כאבי בטן. בעלי כותרת של הפרח נהגו להכין תה, כי זה היה נחשב מרגיע שיעול. מיני הפאוניה נחשבו לתרופת פלא. [5]

בארץ נקשרו לפרח אגדות רומנטיות על זוג אוהבים מבית-ג´אן. [3]

ביבליוגרפיה
1. Tcm.health_info אתר -
https://tcm.health-info.org/Herbology.Materia.Medica/mudanpi-properties.htm
2. Prof. Liu Ganzhong, Xu Qiuping, Wang Tai, The essentials of traditional chinese herbal medicine, 2003; 2: 45-46.
3. אתר צמח השדה, מייק לבנה, אדמונית החורש:
https://www.wildflowers.co.il/hebrew/plant.asp?ID=83
4. Dan Bensky, Andrew Gamble, Ted Kaptchuk , Chinese Herbal Medicine Materia Medica,1986; 2: 99-100
5. Lindsay D´Aoust : Peony bark
https://www.paeonia.com/html/peonies/history.htm
6. John K. Chen, Tina K. Chen, Chinese medical Herbology and Pharmacology, 161.
7. Complementary and Alternative Healing University - אתר
https://alternativehealing.org/dan_pi.htm
8. Pubmed, J Ethnopharmacol. Kim J, Lee H, Lee Y, Oh BG, Cho C, Kim Y, Shin M, Hong M, Jung SK, Bae H, Inhibition effects of Moutan Cortex Radicis on secretion of eotaxin in A549 human epithelial cells and eosinophil migration, 2007 Nov 1;114(2):186-93. Epub 2007 Aug 15.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17881168
9. Pubmed, Seung-Chul Chun, Seon Young Jee, Sang Gon Lee, Sook Jahr Park, Jong Rok Lee, and Sang Chan Kim, Anti-Inflammatory Activity of the Methanol Extract of Moutan Cortex in LPS-Activated Raw264.7 Cells, 2007 September; 4(3): 327–333.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1978242
9. Pubmed, J Tradit Chin Med, Weiying L, YuanjiangD, Baolian L., Treatment of the localized neurodermatitis by plum-blossom needle tapping and with the modified yangxue dingfeng tang--a clinical observation of 47 cases, 2006 Sep;26(3):181-3
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17078443
10. Pubmed, ParkWH, Lee SK, Oh HK, BaeJY, KimCH.,Tumor initiation inhibition through inhibition COX-1 activity of a traditional Korean herbal prescription, Geiji-Bokryung-Hwan, in human hepatocarcinoma cells Immunopharmacol Immunotoxicol – 2005;27(3):473-83
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16237957
11. Pubmed, Liao PH, ChenSL, ShihHC, ChouMY., Induction of apoptosis in human oral cancer cell lines, OC2 and TSCCa, by chingwaysan. AmJChinMed. 2005;33(1):21-7.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15844830
12. Pubmed, WatanabeH, KobayashiT, TomiiM, SekiguchiY, UchidaK, AokiT, CyongJC, Effects of Kampo herbal medicine on plasma melatonin concentration in patients. Am J Chin Med. 2002;30(1):65-71.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12067098
13. Pubmed, Xu SJ, Yang L, Zeng X, Zhang M, Wang ZT., Characterization of compounds in the Chinese herbal drug Mu-Dan-Pi by liquid chromatography coupled to electrospray ionization mass spectrometry, Rapid Commun Mass Spectrom. 2006;20(22):3275-88.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17044128  
14. Philippe Sionneav, Dui Yao The Art of Combining Chinese Medicinals,1997; 60-61.
15. Sun-Ten - site
https://www.suntenglobal.com/news/show.php?ID=309&page=1
עריכה מקצועית: אלינה בורין

למידע נוסף:
למידע אודות מסלול לימודי רפואה סינית בתמורות
למידע אודות מסלול לימודי דיקור סיני בתמורות
למידע אודות התכנית המשולבת ברפואה סינית (נטורופתיה סינית) לימודי רפואה משלימה

חומר זה מוגש כשירות ע"י צוות הקליניקה של תמורות. © Tmurot
חומר זה אינו מהווה המלצה או הנחייה רפואית והוא נועד לשירות המטפלים והרופאים ולידע כללי בלבד.