מונוגרפיה זו מפרטת על חשיבות הצמח, הן במישור האנרגטי על פי הרפואה הסינית והן במישור הביוכימי, ומתבססת על מחקרים עכשוויים רבים. המאמר מדגיש את שימושים המגוונים אך גם את המגבלות והסכנות. המאמר מכיל צמודי צמחים Dui Yao שונים הנפוצים בפורמולות הסיניות. זהו חלק מאוסף מאמרים המתקשרים למדריך הצמחים המתקדם והמפורט באתר, אותו ניתן למצוא תחת קטגוריה: צמחים - מאפייני צמחים.

מאת: צוריאל צור וד"ר ניר עמיר

Plantago Asiatica = Che Qian Cao

Plantago (Psyllium) Ovata   =Che Qian Zi

מבוא:
הפלנטגו נפוץ בארצות הים התיכון ומוכר גם צפונה באירופה ומזרחה באסיה. זן הפלנטגו אסיאטיקה גדל בכל רחבי סין ואילו זן הפלנטגו Depressa, גדל ברחבי צפון סין.

זמן איסוף: בקיץ ובסתיו, כאשר הזרעים בשלים. צמחים אלו שייכים למשפחת ה plantaginaceae. [1]

HerbaPlantago Asiatica - Che Qian Cao הינו החלק העשבוני של הצמח, למעשה מה שמעל האדמה. הצמח משמש בעיקר כמרכך ומזין ריריות פגועות ומגורות, במערכת הנשימה ובמערכת העיכול.

 
 Che Qian Ziמתייחס לזרעים שבתפרחת הצמח.
מקליפת הזרע מפיקים סיבים תזונתיים לא מסיסים בשם פסיליום, המכילים 65% סיבים מסיסי מים ו 10-15% סיבים לא מסיסים. הוא המרכיב העיקרי של תוסף המזון המשלשל  Metamucil ומחקרים שונים מעידים על השפעתו החיובית בצמצום רמות כולסטרול. [2]

plantaginis_herb600מאפיינים כלליים:

Qian Cao = Plantago SciaticaChe
פרוש השם: עשב לפני הכרכרה.
קטגוריה: מנקזי לחות משתנים.
אנרגיה: מתוק, קר.
מרדיאנים: שלפוחית שתן, כליות, כבד, ריאות.
מינון:. 9 -15g
 

Plantago (Psyllium)Ovata   =Che Qian Zi
פרוש השם:זרע לפני הכרכרה.
קטגוריה:מנקזי לחותמשתנים.
אנרגיה:מתוק, תפל, קר.
מרדיאנים:כליות, שלפוחית, כבד(הזרע)מעי גס, קיבה וטחול (הקליפה).
מינון: g 4.5-9.

תפקידים:
פותח דרכי שתן, טוב למצבי לחות חמה במחמם תחתון, הגורם לכאב במתן שתן עם דימום. Che Qian Cao פחות יעיל בשיתון, יחסית לזרע של הצמח Che Qian Zi אבל יותר יעיל מהזרע בהורדת חום.
עוצר דימום בשתן עקב לחות חמה במחמם תחתון.  
מפסיק שלשול, עצירות.
מסלק רעילות ולכן טוב לשימוש פנימי וחיצוני, לטיפול באבצסים ונפיחויות.
לבעיות עיניים כמו קטראקט ויובש בעין, על רקע חסר יין בכליות ובכבד.
חום, אודם ונפיחות בעיניים ורגישותלאור מחום בכבד (בשילוב עם צמחים אחרים).

נוגד שיעול ומכייח לחום בריאות עם שיעול פרודוקטיבי. [3]

הגישה העממית:
לחך רחב העלים

לכל חלקי הצמח קיים תפקיד נכבד ברפואה העממית של עדות ישראל ושל ערביי הארץ. הצמח משמש לטיפול בדלקות במערכת השתן, בכאבי גרון, בשלשול, בעקיצות, בגירויי עור, בפצעים, בדלקות עיניים, בעצירות, בכאבי בטן ובפצעונים בעור הפנים.

אופן השימוש: מרתיחים למשך 10 דקות שני חופני עלים בליטר מים. שותים כוס ביום ואת השאר שומרים להמשך. המרתח מיועד לבעיות שלשול או דלקות בדרכי שתן. ניתן לגרגר איתו במצבים של כאבי גרון

לבעיות עור מקובל להשרות 5 חופני עלים או 5 שורשים בליטר מים למשך שבוע. מורחים את המשרה המסונן על מקום הגירוי. ניתן לקחת עלים טריים רחוצים היטב ולהניחם ישירות על הפצעים הפתוחים עם חבישה מכסה עליהם.

מרתח זרעים: מרתיחים 2 גר´ זרעים בכמות מים השווה ל 2- כוסות, במשך 15 דקות. מסננים את המרתח, מצננים, ומשתמשים בו כטיפות עיניים לעיניים מודלקות. אם ממתיקים את המרתח בדבש ושותים אותו כתה, הוא יעיל לטיפול בעצירות ובכאבי בטן. [4]

לחך סגלגל -  Plantago ovata
רפואה עממית:
משחת הלחך שימשה את יהודי פרס לטיפול בפצעונים של העור. זרעי לחך קלויים וכתושים שמשו את יהודי תימן לשטפי דם ולחיטוי פצעים. מרתח הזרעים שימש לריכוך ועידון העור.

תה של עלי לחך משמש את הבדווים הדרומיים כתרופה לכאבי בטן. עיבוד של עלים ירוקים משמש לחיטוי פצעים.במקומות שונים בעולם תכשירי לחך שמשו לטיפול בעצירות ובדלקות מעיים.

אופן השימוש: חולטים עלי לחך במים רותחים למשך שתי דקות, מקררים מעט ומניחים על איזור העור הפצוע או המודלק. יש לחבוש מעל העלים.

לעצירות ולמחלות בדרכי העיכול: שותים תה העשוי מחליטת כפית זרעי לחך סגלגל שהושרו כחמש דקות בכוס מים רותחים. [5]

הגישה הנטורופתית:

אין מחלוקת בדבר נחיצותם של הסיבים התזונתיים והשפעתם החיובית על בריאות האדם, הן בעיכוב והן בטיפול במחלות כרוניות. השימוש בקליפות הפסיליום כתוסף מזון, עוזר לבקרה על משקל הגוף, איזון סוכרים והפחתת שומנים בדם לסובלים מהיפרלפידימיה.
הפסיליום מכיל פוליסכארידים וחומר דמוי ג´ל טבעי, אשר מטיבים עם מערכת העיכול במצבי שלשול או עצירות.
כמו כן, לתסמונת המעי הרגיש, לקוליטיס כיבי ולניקוז והפחתת כולסטרול ורעלים בגוף ע"י ספיחתם וסילוקם דרך המעי הגס. [6]
 
מידע מחקרי – פרמקולוגי על Plantago Aciatica = Che Qian Cao ועל  Semen Plantaginis = Che Qian Zi
 
Translocation of Crohn´s disease Escherichia coli across M-cells: contrasting effects of soluble plant fibres and emulsifiers
Roberts CL, Keita AV, Duncan SH, O´Kennedy N, Sövtso.derholm JD, Rhodes JM, Campbell BJ.
2010 Oct;59(10):1331-9. Epub 2010 Sep 2

במחלת המעי הדלקתי קרוהן קיים חשש כי חיידקים כמו סלמונלה, ירסינה וא.קולי יתחברו לתאי M שבדופן המעי ויחמירו תסמינים קליניים. נמצא כי שימוש בסיבים צמחיים מסיסי מים כמו אילו המופקים מפלנטגו וברוקולי מפחיתים את חדירות החיידקים. יש לציין כי סיבים שונים כמו סיבים שאינם מסיסי מים עלולים להחמיר את תסמיני המחלה. [7]

Renaissance remedies: Antiplasmodial protostane triterpenoids from Alisma plantago Aquatica L. (Alismataceae).
Adams M, Gschwind S, Zimmermann S, Kaiser M, Hamburger M.
2011 Apr 26;135(1):43-7. Epub 2011 Feb 24

במחקרשנעשה על צמח ה plantago-aquatica  בודדו קבוצת חומרים פעילים מסוג טריטרפנואידים, אשר פועלים כנוגדי מלריה (אנטי פלאזמודיאליים), המחלה שעדיין מפילה חללים רבים במדינות אפריקה [8].

 Plantago ovata
 Ceranić M, Kecmanović D, Pavlov M, Sepetkovski A, Kovacević P, Stamenković A, Masirević V, Ranković V.
 2006;53(1):9-11
פלנטגו אובטה (הכוונה לפסיליום-הקליפות של הזרעים), הוא חומר לקסאטיבי (משלשל) בעל נפח גדול של סיבים. הוא סופח מיים ועל ידי זה יוצר נפח, לחות והגדלה של הצואה. הגדלת נפח הצואה במעיים, מעודדת פריסטלטיקה תקינה ותנועתיות של המעי.

התוויות קליניות: עצירות, אי שליטה על הסוגרים, טחורים, קוליטיס כיבי, תיאבון, היפר כולסטרול, סוכרת. [9]

Soluble fibre (Plantago ovata husk) reduces plasma low-density lipoprotein (LDL) cholesterol, triglycerides, insulin, oxidised LDL and systolic blood pressure in hypercholesterolemia patients: A randomized trial
. Solà R, Bruckert E, Valls RM, Narejos S, Luque X, Castro-Cabezas M, Doménech G, Torres F, Heras M, Farrés X, Vaquer JV, Martínez JM, Almaraz MC, Anguera A.
2010 Aug;211(2):630-7. Epub 2010 Mar 17.
מטרת המחקר הייתה להעריך אם סיבים מסיסים מקליפות צמח הפלנטגו, מפחית סיכון לחלות במחלות קרדיו-וסקולאריות, כולל כולסטרול   .LDL
קליפת פלנטגו אובטה (פסיליום), מלבד הפחתת LDL-C, צמצמה גם TG (טריגליצרידים) , ) TC טוטאל כולסטרול), Apo B100, שיפרה עמידות לאינסולין  oxLDL ולחץ דם סיסטולי של חולי   hypercholesterolemia מתון.
לכן, חולי היעד לטיפול בקליפת פלנטגו אובטה (פסיליום), יהיו אלו שיציגו מקבץ של גורמי סיכוןללקות במחלות קרדיו וסקולאריות, כגון התסמונת המטבולית [10].

חיבור למידע הסיני: קליפת הזרע חודרת לקיבה ולמעי הגס, מנקזת לחות וליחה (כולסטרול, ליפידים, אבצסים), משתנת (הורדת לחץ דם) ומסלקת רעילות.

Clinical trial of a Plantago major preparation in the treatment of chronic bronchitis
 Matev M, Angelova I, Koĭchev A, Leseva M, Stefanov G.
1982;21(2):133-7.
פלנטגו מג´ור, לפי הנתונים בספרות, הינו בעל השפעה מכייחת, אנטי דלקתית ומקלה על כאב.
במחקר שנערך על חולי ברונכיט כרונית, עם ובלי אופי עוויתי, ניכרה השפעה לטובה על מדדי נשימה וכן הטבה של כשמונים אחוז מהתלונות הסובייקטיביות. לא נמצאו השפעות טוקסיות על מערכת העיכול, הכבד, הכליות ויצור הדם. [11]

חיבור למידע הסיני: הצמח נכנס לכליות ולריאות, מקל על הנשימה (ציר Kid-Lu). גם הצמח וגם הזרע מכייחים ונוגדי שיעול.

Bioguided isolation of angiotensin-converting enzyme inhibitors from the seeds of Plantago sciatica
Geng F, Yang L, Chou G, Wang Z.
2010 Jul;24(7):1088-94.
מיצוי אלכוהולי מזרעי פלנטגו, הראה בצורה מובהקת, עיכוב של האנזים-המהפך-אַנְגיוֹטֶנסִין (Angiotensinconverting enzymeinhibitors) . ההנחה היא כי התרכובות שזוהו, תורמים לפעילות עיכוב של   ACE  ולכן להורדת לחץ דם גבוה ובעקיפין, למניעת מחלות קרדיו-ואסקולריות [12].

חיבור למידע הסיני: הצמח נכנס לכליות, לפי כתבים סיניים עתיקים, מייצר הפרשת שתן ולכן מוריד לחץ דם.

 

Effects of phenylethanoid glycosides from seeds of Plantago asiatica on maturation of dendriticcells.
Huang D, Nie S, Tang Y, Wan Y, Chen Y, Xie M.
2009 Jul;34(14):1831-4.
 
מחקרים אלו [13,14,15]  גילו כי חומרים פעילים בזרעי צמח הפלנטגו (גליקוזידים ופוליסכרידים מסוג מסוים), הם בעלי השפעה מוכחת על הבשלת תאים דנדריטים במח העצם.   התאים הדנדריטים, ולא המקרופאגים, הם התאים העיקריים המציגים אנטיגנים לתאי T, ומגרים אותם להגיב תגובה חיסונית נאותה. [16]
משמעות המחקרים היא כי לרכיבים אלו בזרע הפלנטגו יש השפעה מחזקת ומגבירה של מערכת החיסון (אימונו-מודלטורי).
חיבור למידע הסיני: הצמח נכנס לריאות, מחזק צ´י מגן  וכליות שאחראיות על העצמות ומח העצם. הפעילות האימונו-מודלטורית, שומרת על התמצית משחיקה (הג´ינג הפרה נטלי), מאיטה תהליכי הזדקנות, שומרת על הומיאוסטאזיס בין היין ליאנג ובזאת שומרת את האדם בריא.

Elucidation of anti-inflammatory potencies of Eucommia ulmoides bark and Plantago asiatica seeds.
Kim BH, Park KS, Chang IM. 2009 Aug;12(4):764-9.
 
מחקר זה בדק יכולות אנטי דלקתיות שונות, המיוחסות לשלושה גליקוזידים אירידואידים שונים המצוים בשני הצמחים: אולמואידס ופלנטגו, שהחשוב משלושתם הוא, אוקובין (Aucubin). הניסוי נערך במבחנה על מיצוי של שני הצמחים ביחד.
התוצאות הראו שהן אולמואידס והן פלנטגו, לא דיכאו את האנזים ציקלואוקסיגנאז 1 (cox 1).
פ.אסיאטיקה, עיכב משמעותית את פעילות האנזים cox 2  אנזים מפתח בסינתזת פרוסטגלנדינים, מתווכי דלקת וכאב עיקריים.
כמו כן, הם חסמו את הטראנסלוקציה של B  NF-KAPPA מהציטוזול אל הגרעין. [17]

* לגליקוזיד אוקובין יש יכולת לטפל בהפרעות בדרכי נשימה, קדחת השחת ועידוד הפרשת חומצת שתן מהכליות.

A guanidine derivative from seeds of Plantago asiatica
Goda Y, Kawahara N, Kiuchi F, Hirakura K, Kikuchi Y, Nishimura H, Takao M, Marumoto M, Kitazaki H. 2009 Jan;63(1):58-60. Epub 2008 Jul 31.
 גואנידין חדש הופק ובודד מזרעי פלנטגו אסיאטיקה, ונקרא: plantago-guanidinic acid - חומצת פלנטגו גואנידינית. [18]
* הגואנידין הינו פיטוכימיקל בעל תכונות אנטי בקטריאליות חזקות. (משתמשים בו כחלק מתרכובת סינטטית לחיטוי בריכות, במקום כלור). [19]

* כמו כן, יש לו תכונות היפו גליקמיות ואנטי דלקתיות, ביכולתו להוריד יצור גלוקוז בכבד ומיכולת השריר לאגור אותו. נמצא גם בצמח הגאלגה ( Galega) ובתרופה לסוכרת´מטפורמין´ (גלוקופאג´) המבוססת על הגואנידין.
* נמצא כי נגזרת פורין בשם גואנידין, האטה קצב צמיחה של תאים ב60%. [20]
* במחקר נוסף, נמצא כי מיצוי מצמח פ.אסיאטיקה, יעיל בעיכוב תהליכי גליקציה,(תהליך בו נקשרת מולקולת גלוקוז למבנה חלבוני) כשהגואנידין הוא בין האחראיים לעיכוב התהליך. [21]

חיבור למידע הסיני: הצמח הינו מנקז לחות/ליחה, הנוצרת בין היתר ממזון בעל ערכים גליקמיים גבוהים.

Hepatoprotective and anti-inflammatory activities of Plantago major L.
Ozbek H, Erten R, Oner AC, Cengiz N, Yilmaz O. 2009 Jun;41(3):120-4.

תוצאות מחקר זה, הראו כי צמח הפלנטגו יכול להיחשב כנוגד דלקת ובעל פעילות המגנה על הכבד. [22]

טוקסיות, תופעות לוואי והתוויות נגד:
קיימים דיווחים על תגובות אלרגיות בעקבות השימוש בצמח. יש לנקוט זהירות,  בשימוש בבעלי נטיות אלרגיות.
לא ידועות תופעות לוואי  או התוויות נגד של הצמח. יש לנקוט זהירות בשילוב הצמח עם תרופות להסדרת קצב הלב,  (Digoxin) עקב חשש כי הצמח עלול להפריע בניטור התרופה.
עקב תכונתו כמשתן, יתכנו השפעות בין תרופתיות שליליות, בעת שימוש בתרופות אנטי דלקתיות משככות כאבים, תרופות להרפיית שרירים ותרופות לסובלים מהיפו גליקמיה.
עלול להגביר או להפריע לפעולת תרופות לייצוב לחץ דם ולתרופות הניתנות תוך טיפול בליתיום.

בעת שימוש בקורטיקוסטרואידים, קיימת סכנה להיווצרות מיעוט אשלגן בדם (היפוקלמיה). [23]

עלי הפלנטגו מכילים פלבנואידים, מאחר והם גורמים להמרצת טונוס שרירי הרחם, הפלנטגו אינו מתאים לנשים הרות ומיניקות.

בזהירות במטופלים עם יאנג מותש, ספרמטוריאה מחסר צ´י בכליות או התשה מעבודה רבה.
צריכת פסיליום אינה מומלצת לילדים, נשים הרות, מניקות, חולים כרוניים והסובלים מחסימות מעיים.

מומלץ להתחיל במינון קטן ולהגדיל בהדרגה. [24]

מידע על צמחים עם שמות דומים
קיימים כ- 200 מיני לחך,הנפוצים ברוב אזורי העולם, ברפואה הסינית המסורתית, פלנטגו אסיאטיקה ופלנטגו דפרסאה, הם שני הזנים הנפוצים לשימוש.
פלנטגו פסיליום ופ.ארנריה, נמצאים בספרד ופלנטגו אובטה נמצא בדרום אירופה וצפון אפריקה.
לפי הספרות, לכל סוגי הפלנטגו, יש תכונות והתוויות דומות. [25]

בישראל נפוץ הלחך המצוי, הנקרא פלנטגו לגופוס.

צמדים - Dui Yao: 
 Che Qian Cao = Plantago Sciatica + Ze Xie = Rhizome Alismatis
Che Qian cao = Plantago Asciatica - מתוק וקר. משתן , מסלק  לחות, בעיקר לחות חמה במחמם תחתון.
 - Ze Xie = Rhizome Alismatisמתוק תפל וקר. משתן ומסלק חום ולחות במחמם תחתון. [26]
שני הצמחים מאותה הקטגוריה, שניהם ביחד טובים לבצקות, עצירות והפרעות במתן שתן המלווה בכאב.
Che Qian Cao =  Plantago Asciatica + Niu Xi = Radix Achyrantis Bidentatae
 Che Qian Cao = Plantago Asciatica- מתוק וקר. משתן ומסלק חום.
Niu Xi = Radix Achyrantis Bidentatae - ניטראלי, מר, חמוץ. מסלק חום ורעילות. [27]  

לבצקות על רקע חסר בכליות.

Che Qian Cao =   Plantago Asciatica + Cang Zhu = Rhizome Atractylodis 
- Che Qian Cao = Plantago Asciatica מתוק וקר. משתן ומסלק חום. למצבי לחות חמה במחמם תחתון.
Cang Zhu = Rhizome Atractylodis חמים מר, חריף. טחול-לבלב, קיבה. מייבש לחות חזק ומחזק את הטחול.
מסלק לחות ממחמם תחתון במצבי לחות חמה הנשפכת מטה או בהפרשות ואגינליות. [28]

לשני הצמחים יחד, יש השפעה סינרגטית על הפרשות וגינאליות מחום-לחות, או מחסר בטחול.

Che Qian Cao =   Plantago Asciatica + Du Zhong = Eucommia Ulmoides Bark
- Che Qian Cao = Plantago Asciatica מתוק וקר. משתן ומסלק חום.
מסלק רעילותולכן טוב לשימוש פנימי וחיצוני, לטיפול באבצסים ונפיחויות.
Du Zhong = Eucommia Ulmoides Bark - מתוק, חריף למדי, חמים, חודר לכליות ולכבד. [29]
שני הצמחים מכילים גליקוזיד בשם אוקובין (Aucubin) ועוד כמה פיטוכימיקאלים המשמשים כנוגדי דלקת  (מעקבי Cox2 )
, בלי לפגוע ברירית הקיבה. [30]
אגדות וסיפורים:
היה גנרל סיני בשם: ווה הו (wa hu), שחי בתקופת שושלת האן.
באותה תקופה, היה רעב כבד בארץ ובנוסף לכל הצרות, אותו גנרל הודח בשדה הקרב וכל הצבא שלו נאלץ לגלות לאזור מרוחק ושומם. החיילים והסוסים לא מצאו מי שתייה ומזון, רבים מתו  או חלו ולחלקם היה נוכחות דם בשתן.

לאחד הסייסים, הייתה כרכרה רתומה לשלושה סוסים, אשר חלו בדם בשתן. יום אחד זה עבר להם והסייס תהה מה גרם לכך. הוא שם לב, שהם אכלו צמח מסוים בעל עלים ארוכים ופרחים ירוקים בהירים. הוא עקר את הצמח, הרתיח אותו ושתה את הנוזל בעצמו. לאחר מספר ימים, נעלם לו הדימום. הוא סיפר זאת לגנרל, שציווה לתת מהצמח לכולם וכולם הבריאו. היכן מצאת את הצמח? שאל הגנרל את הסייס, והלה השיב: לפני הכרכרה. ומאז נקרא: הצמח שלפני הכרכרה. [31]

השם המדעי Plantago מזכיר את המושג "טביעת כף רגל", כנראה בשל דמיון העלים הצמודים לקרקע לכף רגל.
המצרים הקדמונים השתמשו בעלי הלחך הסגלגל למחלות חום, מחלות של מערכת העיכול ולעידוד הזעה.
הרופא היווני דיוסקורידס (המאה הראשונה) המליץ על בישול הלחך עם יין לטיפול בחולי קדחת. אסף הרופא ציין את יעילות הלחך בבעיות שונות כמו מחלות כליות, רחם ובדלקות עיניים.

בתקופת הרנסנס האיטלקי, ציירו לעתים את הלחך בתור סמל צניעות או סמל המקדש את משפחתו של ישוע, על שום צורת ראש החנית המאפיינת את עלי הצמח, החנית שבה פגעו בישוע כשהיה על הצלב [32]

ביבליוגרפיה

1- Material Medica Revised Edition by Dan Bensky & Andrew Camble p. 141
 
2- אתר תמורות. פסיליום וסיבים תזונתיים בראייה מערבית וסינית, ד"ר ניר עמיר
 
 
3- Material Medica Revised Edition by Dan Bensky & Andrew Camble  p. 141-142
 
4- המדריך השלם לצמחי מרפא בארץ ובעולם, מאת נסים קריספיל, בהוצאת הד ארצי, 2000, עמוד 139.
 
5- המדריך השלם לצמחי מרפא בארץ ובעולם, מאת נסים קריספיל, בהוצאת הד ארצי, 2000, עמוד 139, 140.
 
6 -Psyllium as therapeutic and drug delivery agent
 Department of Chemistry, Himachal Pradesh University, Shimla 171005, India. baljitsinghhpu@yahoo.com2007 Apr 4; 334(1-2):1-14. Epub 2007 Jan 21.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17329047
 
7- Translocation of Crohn´s disease Escherichia coli across M-cells: contrasting effects of soluble plant fibres and emulsifiers
Roberts CL, Keita AV, Duncan SH, O´Kennedy N, Söderholm JD, Rhodes JM, Campbell BJ  .
2010 Oct;59(10):1331-9. Epub 2010 Sep 2
 
8- Renaissance remedies: Antiplasmodial protostane triterpenoids from Alisma plantago 
Aquatica L. (Alismataceae).
Adams M, Gschwind S, Zimmermann S, Kaiser M, Hamburger M.
2011 Apr 26;135(1):43-7. Epub 2011 Feb 24
 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=Renaissance%20remedies%3A%
 
9- Plantago ovata
Ceranić M, Kecmanović D, Pavlov M, Sepetkovski A, Kovacević P, Stamenković A, Masirević V, Ranković V.
 2006;53(1):9-11.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16989139
 
10- Soluble fibre (Plantago ovata husk) reduces plasma low-density lipoprotein (LDL) cholesterol, triglycerides, insulin, oxidised LDL and systolic blood pressure in hypercholesterolemia patients: A randomized trial
Solà R, Bruckert E, Valls RM, Narejos S, Luque X, Castro-Cabezas M, Et Al
2010 Aug;211(2):630-7. Epub 2010 Mar 17.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20413122
 
11-Clinical trial of a Plantago major preparation in the treatment of chronic bronchitis.
 Matev M, Angelova I, Koĭchev A, Leseva M, Stefanov G.
1982;21(2):133-7
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7101883?dopt=Abstract
12 - Bioguided isolation of angiotensin-converting enzyme inhibitors from the seeds of Plantago Asciatica
Geng F, Yang L, Chou G, Wang Z.
2010 Jul;24(7):1088-94
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19998322


13
- Effects of phenylethanoid glycosides from seeds of Plantago asiatica on maturation of dendritic cells.

Huang D, Nie S, Tang Y, Wan Y, Chen Y, Xie M.
2009 Jul;34(14):1831-4.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19894519
 
14- Effect of phenylethanoid glycosides and polysaccharides from the seed of Plantago asiatica L.  on the maturation of murine bone marrow-derived dendritic cells.
Huang DF, Tang YF, Nie SP, Wan Y, Xie MY, Xie XM.
2009 Oct 12;620(1-3):105-11. Epub 2009 Aug 5
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19664618
 
15- Immunomodulatory activity of the seeds of Plantago asiatica L
Huang DF, Xie MY, Yin JY, Nie SP, Tang YF, Xie XM, Zhou C.
2009 Jul 30;124(3):493-8. Epub 2009 May 23.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19467312
 
16- פענוח תפקידם של תאים דנדריטים במנגנון החיסון
http://www.tevalife.com/article.aspx?id=3124

17- Elucidation of anti-inflammatory potencies of Eucommia ulmoides bark and Plantago asiatica-  seeds.
Kim BH, Park KS, Chang IM. 2009 Aug;12(4):764-9.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19735174
 
18-A guanidine derivative from seeds of Plantago asiatica.
Goda Y, Kawahara N, Kiuchi F, Hirakura K, Kikuchi Y, Nishimura H, Takao M, Marumoto M, Kitazaki H.
2009 Jan;63(1):58-60. Epub 2008 Jul 31.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18665332
 
19- חיטוי המבוסס על PHMG
http://www.orinea.co.il/165159/Product
 
20- אווה ורטס צופה אל עתיד הרפואה

http://www.ted.com/talks/lang/heb/eva_vertes_looks_to_the_future_of_medicine.html

21- Glycation inhibitory activity and the identification of an active compound in Plantago asiatica extract.Choi SY, Jung SH, Lee HS, Park KW, Yun BS, Lee KW.
2008 Mar;22(3):323-9.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18167045
 
22- Hepatoprotective and anti-inflammatory activities of Plantago major L.Türel I, Ozbek H, Erten R, Oner AC, Cengiz N, Yilmaz O.
2009 Jun;41(3):120-4.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20442819
 
23- גמנון- צמחים ומרפא.
http://www.gamnon.net/AG-NewHerbal/Herbs12-Lamed/Heb-Spices-Lamed-Plantain.htm
 
24- גמנון-צמחים ומרפא.
http://www.gamnon.net/AG-NewHerbal/Herbs17-Peh/Heb-Spices-Peh-Psylliym.htm
 
25- טיפול זן
http://www.tpoolzen.co.il/?view=pages&id=865
 
26- Material Medica Revised Edition by Dan Bensky & Andrew Camble p.   145
 
27- Material Medica Revised Edition by Dan Bensky & Andrew Camble p.  284
 
28- Material Medica Revised Edition by Dan Bensky & Andrew Camble p.  142
 
29- Material Medica Revised Edition by Dan Bensky & Andrew Camble p. 347
 
30- Elucidation of anti-inflammatory potencies of Eucommia ulmoides bark and Plantago asiatica- seeds.
Kim BH, Park KS, Chang IM.
2009 Aug;12(4):764-9.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19735174
31  - Legendary Chinese healing herbs. By heny c.lu, pelanduk publication 3rd printing 1996 p.74

32- המדריך השלם לצמחי מרפא בארץ ובעולם, מאת נסים קריספיל, בהוצאת הד ארצי, 2000, עמוד 139, 140.

עריכה מקצועית: צוריאל צור.

למידע נוסף:

למידע אודות מסלול לימודי רפואה סינית בתמורות
למידע אודות מסלול לימודי דיקור סיני בתמורות
למידע אודות התכנית המשולבת ברפואה סינית (נטורופתיה סינית) לימודי רפואה משלימה

 

חומר זה מוגש כשירות עי צוות הקליניקה של תמורות. © Tmurot
חומר זה אינו מהווה המלצה או הנחייה רפואית והוא נועד לשירות המטפלים והרופאים ולידע כללי בלבד.