גרדניה ג'סמינואידיס הוא צמח סיני מוכר ברחבי בעולם. מאמר זה מפרט על חשיבותו הן במישור האנרגטי והן במישור הביוכימי, ומתבסס על מחקרים עכשוויים רבים. חלק מהמידע המוצג כאן מתאר אגדות ומיתוסים המאפיינים את הצמח כבעל השפעות על הקרמה האנושית. מאמר זה הוא חלק מאוסף מאמרים המתקשרים למדריך הצמחים החדש והמפורט באתר, אותו ניתן למצוא תחת קטגוריה: צמחים - מאפייני צמחים.
מאת: ביאטה פרדלין וד"ר ניר עמיר
מבוא:
ה- Zhi Zi = Gardenia Jasminoidis Fructus הוא פרי הגרדניה. הגרדניה הוא שיח נוי פופולארי הנמצא ברחבי העולם. יש יותר מ 200 זנים באסיה ובאפריקה והוא גדל גם בוייטנאם,דרוםסין, טייוואן,יפןוהודו. זהו שיח בעל עלים מבריקים בצבע ירוק עמוק, פרחים שצבען לבן או קרם שהופכים צהובים כשהם מזדקנים. פרותיו כמו ברי בצבע כתום המכילים עיסה דביקה.
לפרחים ריח מובהק ונעים. הפירות משמשים לתכשירים שונים. הם נקצרים בסתיו ובחורף ומשתמשים בהם כשהם טריים או לאחר טיגון וייבוש. [1]
gardeniae_jasminoid450

מאפיינים כלליים:
פרוש השם: זרעים של פרי גרדנייתההרים
קטגוריה: מנקזי חום ואש
אנרגיה: קר, מר
מרידיאנים: לב, כבד, ריאות, קיבה, תלת מחמם
מינון: 6-9 gm 

תפקידים:
* מסלק חום ואי שקט - למצבי חום עם איריטבליות, חוסר מנוחה, חום, מועקה בחזה, אינסומניה או דיבור הזוי.
* מסלק לחות חמה ממחמם תחתון ומ- Liv-GB - הצמח עוזר לכאב במתן שתן על רקע לחות חמה במחמם  תחתון, או במצבי תקיעות בכבד ובכיס המרה עם צהבת.
* ללחות חמה בערוץ הפנימי של כיס המרה ותלת המחמם - עוזר ללחות חמה במרידיאן כיס מרה המשפיעה על איזור הפנים- האף, העיניים, ונגעים חמים בפה ובפנים.
* מקרר דם ומפסיק דימום - עוזר לדימום מהאף, מהצואה, מהשתן והקאה דמית.
* מוריד נפיחות ומניע דם- מתאים לשימוש חיצוני.
* מוריד לחץ דם 

הגישה הנטורופתית:
מבחינת הרפואה המערבית, גרדניה מוריד את לחץ הדם, והוא יעיל בעצירת הדימום וטיפול בנדודי שינה, הזיות ודלקות בדרכי השתן. בנוסף, הגרדניה משמש לחיטוי. למעשה, גרדניה מקל על נפיחויות וחבורות עקב טראומה, ויכול להקל על כאב הקשור לנקעים ומורסות. [1]מידע מחקרי - פרמקולוגי על ה Zhi Zi - Gardenia Jasminoidis Fructus

gardeniosid200
גרדנוזיד

חומרים פעילים בצמח:  גרדנוזיד, גניפוזיד, ג´מינוידין, גניפין, גנטיוביוזיד, שאנזיסיד, חומצה גניפוזידית.

השפעות פרמקולוגיות:

* משכך כאבים ומרגיע - מתן תוך ורידי של גניפוזיד הוכיחה הפחתה בכאבים בעכברים.
* מוריד לחץ דם - פרי הגרדניה נמצא כמוריד לחץ דם במחקרים רבים, הוא אפקטיבי בלקיחה אוראלית והזרקה תוך ורידית. נמצא אפקטיבי בחתולים, עכברים וארנבים.
* מגן על הכבד - נמצא כי פרי הגרדניה מוריד בילירובין בדם, משפיע על אנזימי הכבד ומונע מותם של הפטוציטים. במחקר נמצא כי פרי הגרדניה מקטין את עוצמת וחומרת נזק בכבד במחלת הצהבת בעכברים. במחקר נוסף גילו כי הסיכון בהתפרצות של צהבת חריפה קשור בתמצית אמינו גלקטוז, לכן מתן תמצית של פרי הגרדניה 24-48 שעות לפני מונעת התפרצות המחלה.
* משפיע על מערכת העיכול - במחקר הנעשה בחולדות נמצא, כי נתינת 25 מ"ג של גניפוזיד דרך הפה, מגביר חומציות בקיבה, והזרקה תוך ורידית של 100 מ"ג מפחיתה פריסטלטיקה של מערכת העיכול.
* מדכא מערכת עצבים מרכזית - הוזרקה תמצית פרי הגרדניה בחולדות ונמצא כי יש השפעה מעכבת על מערכת העצבים המרכזית. טמפרטורת הגוף ירדה וזמן השינה התארך.

* אנטיביוטי - פרי הגרדניה נמצא כמעכב התפתחות חיידקית של סטפילוקוקוס אוראוס וניסריה מנינגיטידיס ופטרייה מסוג דרמטופיט. [2]

Research and development of Fructus Gardenia
Ni HY, Zhang ZH, Fu HZ Zhongguo Zhong Yao Za Zhi,2006 Apr;31(7):538-41
פרי הגרדניה משמש לסילוק אבני מרה, לשמירה על הכבד, נוגד אצטילכולין (במערכת העיכול) ולכן מתאים למצבי חומציות יתר, משמש להורדת לחץ דם, מונע טרשת עורקים ופקקת עורקים, בנוסף פועל כצמח אנטי דלקתי.
חיבור למידע הסיני: הגרדניה לפי הרפואה הסינית משמש לסילוק לחות חמה מ Liv-GB . התופעה מתייחסת לסילוק אבני מרה אשר נחשבים, על פי הרפואה הסינית כחום ולחות בכבד ובמרה, וכן תקיעות בכבד ובכיס מרה הקשורה לצהבת. [3]

Pharmacological studies of gardenia fruit. V. Mechanisms of inhibitory effect of genipin on
 gastric acid secretion and its facilitatory effect on bile secretion in rats
Aburada M, Takeda S, Sakurai M, Harada M
J Pharmacobiodyn ,1980 Aug;3(8):423-33
בניסוי שנערך ביפאן טפטפו גניפין (חומר פעיל בצמח הגרדניה) לקיבת חולדה וראו שהוא מעכב הפרשת חומצה הנגרמת ע"י אצטיל כולין ולא ע"י היסטמין.
בניסוי על איברים מבודדים ראו שהגניפין מעקב תחרותי בעל עוצמה חלשה של אצטילכולין הפועל על התכווצות המעיים.
בהתבססעל העובדות האלה ועל התוצאות שדווחו קודם לכן, ניתן לשער כי לצמח פעילות אנטיכולינרגית לפחות בחלקה, התורמת להפחתת החומציות בקיבה. [4]

מידע זה תואם את הידוע לנו ברפואה סינית: גרדניה מקרר אש של הקיבה.

Cardiovascular effects of Gardenia florida L. (Gardeniae Fructus) extract
Chow HY, Wang JC, Cheng KK
. Am J Chin Med (Gard City N Y), 1976 Spring;4(1):47-51
בניסוי שערכו בחולדות ראו שהזרקה תוך ורידית של תמצית פרי הגרדניה , הורידה משמעותית את לחץ הדם שהיה קשור לסיכון גבוה לשבץ מוחי.

בבדיקת א.ק.ג גילו שהזרקה של התמצית בכמות גדולה יכולה לגרום נזק לשריר הלב. 5]]

Effect of Gardenia jasminoides Ellis (GJE) on the blood flow of internal organs at the early stage of acute necrotizing hemorrhagic pancreatitis in rat.
Jia YJ, Jiang MN, Pei DK, Ji XP, Wang JM
1993 Jul;18(7):431-3, 448Zhongguo Zhong Yao Za Zhi,
בניסוי שערכו בחולדות נבדקה השפעת הגרדניה במניעה וטיפול בדלקת לבלב חריפה, אשר נעשה באמצעות בדיקת זרימת הדם בלבלב, בכבד, בקיבה ובמעיים. התוצאות הראו שיפור זרימת דם באיברים הפנימיים, עוד בשלב מוקדם, הקטינה באופן משמעותי דלקת לבלב חריפה. [6]

חיבור למידע סיני: שיפור הזרימה בכבד מונע פלישה לאיברים אחרים ולכן משפר, בין היתר, גם את פעילות הלבלב.

Screening studies on anti-inflammatory function of traditional Chinese herb Gardenia jasminoides Ellis and its possibility in treating soft tissue injuries in animals
Yao Q, Zhou G, Zhu Y, Pan Y, Hu J, Xue H, Zhang Q
 Zhongguo Zhong Yao Za Zhi ,1991 Aug;16(8):489-93, 513

במחקר שנעשה בחיות מעבדה, בודדו מספר רכיבים של צמח הגרדניה. התוצאות הראו שהחלקים G5 ו- G6, כוהל (G1) וגניפוזיד, מהווים גורם אנטי דלקתי, ומשפרים יעילות הטיפול בפציעות ברקמות רכות אצל בעלי חיים. [7]

טוקסיות, תופעות לוואי והתוויות נגד:
מומלץ להיזהר במקרים בהם ישנה חולשה של הטחול והקיבה בגלל אופיו הקר והמר של הצמח, דבר היכול לפגוע בצ´י.

בהיותו צמח מרגיע שעשוי להיות שימושי במצבים בהם המטופל לוקח תרופות מרגיעות, צריך לקחת בחשבון שהוא יכול להגביר את האפקט שלהן.
LD50 בעכברים הוא 107.4 גרם לק"ג בצריכה דרך הפה, אך כאשר מבודדים את הג´ניפוזיד, ה LD50 יורד ל 3 גרם לק"ג. [8]

צמח זה נמצא רעיל בבעלי חיים שונים כגון סוסים, חתולים וכלבים. הוא יכול לגרום להקאות ושלשולים בבעלי חיים אך בדרך כלל לא גורם לתגובה חמורה, כמו מוות. [9]

מידע על צמחים עם שמות דומים:
Nadihingu - Gardenia gummifera
הגרדניה ההודי הוא שיח בגובה 1.5-2 מטר, בעל ענפים מפותלים בצבעים חום ושחור. עליו פשוטים למדי בצורה אליפטית-מלבנית 4-8 ס"מ. צבען של פרחים הינו צהבהב. זהו אחד הצמחים שהוזכרו בכל כתבי הקודש העתיקים של האיורוודה.
הצמחגדלבכל רחבי הודו, ביערותנשירים, בעיקרמהרשטרה, גוג´אראט,ביהארודרוםהודו.
הגרדניה ההודי שימש לטיפול בטווח רחב של מחלות מערכת העיכול. צמח זה ניתן בעיקר לתינוקות ולילדים עם הפרעות עיכול ובעיות שיניים.

השרף של צמח זה משמש לבעיות חיצוניות ופנמיות. ניתן לערבב את אבקת הצמח עם דבש המשמש לעיסוי החניכיים בתקופת צמיחת השיניים אצל תינוקות וילדים. בנוסף משמש כמשכךכאבים יעיל, לחיטוי וכן מרפא פצעים, ומשמש במצבים של כאבים ודלקות שיניים. לשרף יש השפעה מועילה על נפיחויות, ובערבוב עם מים הוא נועד למריחה על העור לשכוח כאב וגרד. במצב של גזים ונפיחות השתמשו בחיצון הצמח יחד עם אספטידה ואלוה בולה. [10]

צמדים - Dui Yao:
Dan Dou Chi = Semen Praeparatum Sojae & Zhi Zi = Fructus Gardenia Jasminoidis
Dan Dou Chi = Semen Praeparatum Sojae -  חריף, מריר וקר. משחרר חיצון ומקדם זיעה, מרגיע רגזנות ועצבנות.
Zhi Zi = Fructus Gardenia Jasminoidis- מר וקר. מנקז אש מהלב, כבד, ראות וקיבה, מנקה חום רעיל משלושת המחממים, מרגיע עצבנות.

שני הצמחים משלימים אחד את השני מבחינת הרגעת עצבנות ורגזנות, שניהם ביחד מטפלים בנדודי שינה ואי שקט במהלך או אחרי מחלת חום. בנוסף מכווצים את החיצון ברוח חמה ובמחלת חום. [11]

אגדות וסיפורים:

גרדניה התגלה בשנת 1754 על  ידי קפטן ים אנגלי, בשם הוצ´סון, כשעצר בדרום אפריקה.  הוצ´סון הלך על החוף ותפס ניחוח של גרדניה מבושםבמתיקות.  כשחזר לאנגליה לקח את הגרדניה איתו.

שם הצמח: ליניאוס,  טען תחת תפיסה מוטעית, כי גרדניה היה צמח צפון אמריקאי, שנקרא על שם ד"ר אלכסנדר גן, רופא מצ´רלסטון  (דרום קרוליינה) ובוטנאי חובב.   ד"ר גן,  בסופו של דבר, עזב את אמריקה ועבר לבריטניה בזמן המהפכה, והצמח נשאר על שמו. [12]

ביבליוגרפיה:

1- Bensky D, Gamble A. Chinese Herbal Medicine: Materia Medica. Seattle: Eastland
Press, 1993.
http://www.naturopathydigest.com/nutrition_herbs/herbs/gardenia.php
2 - John K.Chen, Tina T.Chen. Zhi Zi (Fructus Gadeniae).Heat-Clearing and Fire-Purging Herbs. Chinese Medical Herbology and Pharmacology. Chapter 2, pp.122-123.
3 - "Research and development of Fructus Gardeniae". Ni Hy; Zhang ZH; Fu HZ. (2006). Zhongguo Zhong Yao Za Zhi. Chapter 31 (7), pp. 41-538.
   http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16780151
4 - "Pharmacological studies of gardenia fruit. V. Mechanisms of inhibitory effect of genipin on gastric acid secretion and its facilitatory effect on bile secretion in rats". Aburada M; Harada M; Sakurai M; Takeda S.(1980). J Pharmacobiodyn. Chapter 3 (8), pp. 33-423. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7205548
5 - "Cardiovascular effects of Gardenia florida L. (Gardeniae Fructus) extract". Cheng KK; Wang JC; Chow HY. (1976). Am J Chin Med (Gard City NY). Chapter 4 (1), pp. 47-51. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1266800
6 - "Effect of Gardenia jasminoides Ellis (GJE) on the blood flow of internal organs at the early stage of acute necrotizing hemorrhagic pancreatitis in rat". Wang JM; Ji XP; Pei DK; Jiang MN,Jia YJ. (1993). Zhongguo Zhong Yao Za Zhi. Chapter 18 (7), pp. 3-431, 448.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8267859
7 - "Screening studies on anti-inflammatory function of traditional Chinese herb Gardenia jasminoides Ellis and its possibility in treating soft tissue injuries in animals". Yao Q; Zhou G; Zhu Y; Pan Y; Hu J; Xue H; Zhang Q. (1991). Zhongguo Zhong Yao Za Zhi. Chapter 16 (8), pp. 93-489, 513.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1804189
8 - John K.Chen, Tina T.Chen. Zhi Zi (Fructus Gadeniae).Heat-Clearing and Fire-Purging Herbs. Chinese Medical Herbology and Pharmacology. Chapter 2, pp.122-123.
http://wikisinit.com/index.php?title=Zhi_Zi
9 - Sienna C.Are Gardenias Toxic?. Ehow. 2010 October, http://www.ehow.com/facts_7336123_gardenias-toxic_.html
10 - NADIHINGU (Gardenia gummifera). Herbalcureindia, http://www.herbalcureindia.com/herbs/gardenia-gummifera.htm
11 - Sionneav P. (1997). Dan Dou Chi (Semen Praeparatum Sojae) & Zhi Zi (Fructus Grdeniae Jasminoidis). DUI YAO – The Art of Combining Chines Medicinals: pp.59.

12 - Elisabeth G. The History of Gardenias. Ehow. 2010 November. http://www.ehow.com/facts_7505315_history-gardenias.html

כתיבה ועריכה: ביאטה פרדלין

למידע נוסף:
למידע אודות מסלול לימודי רפואה סינית בתמורות
למידע אודות מסלול לימודי דיקור סיני בתמורות

למידע אודות התכנית המשולבת ברפואה סינית (נטורופתיה סינית) לימודי רפואה משלימה

חומר זה מוגש כשירות ע"י צוות הקליניקה של תמורות. © Tmurot
חומר זה אינו מהווה המלצה או הנחייה רפואית והוא נועד לשירות המטפלים והרופאים ולידע כללי בלבד.