הדרך הטובה ביותר לספוג פורמולת צמחים היא לקחת אותה בצורת הכנתה הקלאסית: או כמרתח של צמחים נאים או כ´מרק´ של אבקת צמחים. עם זאת, הטעם והריח של צמחים רבים מקשה על המטופלים רבים. מאמר זה דן בדרכים הקלאסיות לשילוב צמחי מרפא עם מזונות ובסוגי המזונות שמומלץ להימנע מהם בעת לקיחת פורמולות צמחים. מאמר הפתיחה נותן כלים מעשיים כיצד להנחות את המטופל וכיצד להרכיב המלצות תזונה נכונות.
מאת: צוות ההדרכה של תמורות

כיצד להתאים תזונה לפורמולה מומלצת:

הדרך הטובה ביותר לספוג פורמולת צמחים היא לקחת אותה בצורת הכנתה הקלאסית: או כמרתח של צמחים נאים או כ´מרק´ של אבקת צמחים. עם זאת, הטעם והריח של צמחים רבים מקשה על המטופלים ולכן מטפלים רבים מוצאים ´מילוט´ ע´י בקשה לקפסל את הצמח.

יש לזכור, שהסינים לא הכירו את אופן הקיפסול וששיטה זו אומצה מתוך הרפואה הכימית המערבית, שם החומרים הפעילים חזקים מאוד, כך שלעטיפת הקפסולה אין השפעה חזקה (בד´כ) על החומר הפנימי. למרות האמור לעיל, מחקרים מערביים רבים חוקרים את השפעת הג´ל העוטף את התרופה על הספיגה והפיזור של התרופה עצמה.

לצערנו מחקרים אילו אינם קיימים בתחום הרפואה הסינית. לרוב אנו, המטפלים, מתפתים להאמין שלקפסולה ממקור צמחי אין השפעה על הצמחים המוכלים בה. משקלה היחסי של הפורמולה (ראה כיצד עדיף לקחת פורמולות צמחים סיניות) מעלה אפשרות, שהקפסולה עצמה הופכת לקיסר הפורמולה במקרים לא מעטים. מילא במצבי יובש, הגיוני. אבל במצבים בהם אנו מעונינים לייבש, מתן פורמולה בקפסולה מנוגד לכל הגיון!

אז כיצד נוכל לאפשר למטופל לקבל את הטיפול המתאים לו בצורה הנוחה ביותר?

נניח, שאנו מתאימים למטופל פורמולה לחיזוק היין של הכבד והכליות ( למשל,  Preserve Vistas Pill = Zhu jing Wan ).
במקרה זה יש להמליץ למטופל להימנע ממזונות המשפיעים לרעה על יין הכבד והכליות. הצלבת הנתונים של חסר יין בכבד וחסר יין בכליות מראה שעל המטופל למעט ככל האפשר מהמזונות הרשומים בשני הסינדרומים:

למעט ב: כל התבלינים ובעיקר החריפים והמחממים, מזון מטוגן, שמן, אלכוהול, קפה, חומרי צבע, חומר משמר, חומר מייצב, מונוסודיום גלוטמאט, עישון המזון, גבינות, ביצה, מרגרינה, מזון מתועש, מזון מזוקק, בשר, דגי בריכה, מזון מעושן, מזון מיובש.

ועם אילו מזונות ניתן לשלב את הפורמולה?
נצליב את המומלץ ברשימה של ´חסר יין בכבד´ עם הנאמר ברשימה של ´חסר יין בכליות´. המזונות המשותפים יהיו חלב סויה ויוגורט ביו. באילו מומלץ להשתמש. בנוסף, ניתן לערבב את שני סוגי המרקים (מרק ירקות הכולל פטריות). ניתן גם לשנות את סוג המיץ הנידון, אך לזה נדרשת התמצאות רבה יותר בתזונה.

הצלבה של הממתיקים תעלה שסירופ מייפל הוא המתאים ביותר למצבים בהם חסר יין בכליות ובכבד. במקרה זה ניתן להכין את ה Honey pills בעזרת סירופ מייפל, או להכין משקה עם מעט סירופ ולהמיס לתוכו את האבקה.

במאמרים הבאים מפורטת רשימת סינדרומים עם ההמלצות ממה להימנע ומה ניתן לשלב.
יש לזכור, שהאופן המועדף ביותר ללקיחת הפורמולה הוא עם מעט מים חמימים, אך בהעדר היענות מצד המטופל, ניתן לנקוט על פי המומלץ.
יש לשים לב: מספר קטגוריות הושמטו בכוונה ומספר סינדרומים עשויים להתאים לקטגוריות שונות.

לחץ על שם המאמר כדי להגיע לנושא המבוקש:

פורמולות לשחרור חיצוני
פורמולות מטהרות חום
פורמולות לסילוק לחות
פורמולות מחזקות צ´י, דם או ג´ינג
פורמולות לטיפול ביובש או חסר יין
פורמולות לטיפול בחסר יאנג
פורמולות לוויסות צ´י דם או ליחה או קור מעודף
פורמולות לסילוק רוח פנימית ופתיחת נקבים
פורמולות לטיפול בליחה וברטנציה של מזון

להפניות
למאמר אודות תמורות ומייסדיה ניתן ללחוץ כאן: אודות תמורות
להסבר אודות התכנית המשולבת ברפואה סינית (נטורופתיה סינית) ניתן ללחוץ כאן: המסלול המשולב

חומר זה מוגש כשירות ע"י צוות ההדרכה של תמורות. © Tmurot
חומר זה אינו מהווה המלצה או הנחייה רפואית והוא נועד לשירות המטפלים והרופאים ולידע כללי בלבד.