האם יש בסיס מדעי למיקום של נקודות דיקור? התשובה היא - כן! לפחות לחלק מנקודות הדיקור, יש תכונות ביולוגיות ופיסיקליות המבדילות אותן מאיזורי גוף הסמוכים להן. המאמר מפרט את הקורלציות המדעיות שנמצאו לנקודות הדיקור ולמרידיאנים, והסברים אפשריים לדרכי פעולתם.

מאת: מיכל לביא

נמצאו הרבה קורלציות מורפולוגיות לנקודות אקופונקטורה. בכל רמה של העור שחיפשו, נמצאו קורלציות פיזיולוגיות המייחדות את מקומן של נקודות הדיקור, מאיזורים הסמוכים להן.

המאמר הנוכחי מסכם את הממצאים המדעיים בקצרה ובתמציתיות, ומופנה לאנשים בעלי רקע בסיסי על גוף האדם. במאמר מופיעים מונחים מקצועיים הקשורים לגוף האדם ותכונותיו, שלא הוסברו. הקורא הסקרן מוזמן לפנות לאינטרנט לחיפוש משמעות המונחים שאינם מובנים.

נמצא קשר בין נקודות דיקור לבין:
• נקודות טריגר (נקודות היוצרות כיווץ מקסימלי של השריר. גורמות כאב באיזור כשמפעילים עליהם לחץ).
• נקודות מוטוריות (נמצאות באזורים בהם עצבוב צפוף של השריר ע´י נוירונים מוטוריים)
• תכונות ביוכימיות ייחודיות (ריכוז יוני סידן, ריכוז תאי מאסט, ריכוז מבנים הקרויים gap junctions המקשרים בין תאים).
• ריכוזי קצוות חשופים של עצבים (שהם כאמור הרצפטורים של סיבי העצב המוליכים תחושת כאב).
• מיקום עצבים סנסוריים (עצבים שמעבירים תחושות)
• מקום חדירת צרורות עצבים לרקמה העוטפת את השריר (fascia).
• תכונות ביואלקטריות: לנקודות דיקור מוליכות גבוהה (יחסית לסביבתן).

הסברים ל"תופעת" המרידיאנים:
• חומר כימי (האיזוטופ Technitium-99) שהוזרק לנקודות אקופונקטורה התפשט בגוף לפי מסלול המרידיאן, ולא עבר דיפוזיה שווה לכל הכיוונים, כפי שהיינו מצפים. המסלולים בהם עבר החומר לא תאמו מסלולים של כלי דם או לימפה, הן בקצב והן בכיוון התנועה. המסלולים השתנו במצבים פתולוגיים וכן נצפה הבדל במסלולים בשני צידי הגוף בעת גירוי דיקור הניתן בצד אחד בלבד. המנגנון שהוצע להסבר תופעות אלו, הוא פעולת תהליכים נוירוכימיים בגוף, כך שהמסלולים באים לידי ביטוי כתוצאה מיכולת דיפוזיה שונה ברקמת החיבור (הנובעת מתהליכים נוירוכימיים אלו).

• אלקטרודה שהועברה לאורך מסלול של מרידיאן, על העור, יצרה פרופיל מוליכות ששיאיו היו בקורלציה למיקומן של נקודות דיקור ידועות.

• קורלציה בין דרמטומים ומרידיאנים – מסביר השפעה מקומית של דיקור, לא מסביר את האפקט הדיסטלי.

מודלים שונים להסבר הרגשת ה-propagating sensation:
• הנוירונים מעבירים גם שדרים קולטרליים לסגמנטים שכנים (שבתורם גם מעבירים שדרים לחוט השדרה). אולם, יש השהיה בין המסרים שמעבירים הנוירונים הללו במעלה המסלול, כך שהמח קולט מספר שדרים בזה אחר זה, מה שנותן את ההרגשה שהגירוי התחושתי זז. זה הסבר ברמת מערכת העצבים הפריפריאלית (הסבר זה מתייחס רק לתנועה המורגשת מבחוץ לכיוון הגוף, לא מסביר את הכיוון ההפוך)

• הסבר אחר לתחושת המרידיאנים, ברמת מערכת העצבים המרכזית, מתייחס למנגנון הדומה לכאב הפנטום. קטועי גפיים דיווחו על תחושות היורדות לאורך מרידיאנים לתוך הגפה הקטועה, כתוצאה מגירוי של דיקור. המנגנון: דיקור בנקודה יגרום לירי של נוירונים עולים ויורדים בקרן הדורסלית של חוט השדרה, המחוברים ביניהם. בשל ההשהיה בהולכה העצבית, השדרים יכולים להגיע למח בהפרשי זמנים וכך לגרום לתחושה המתפשטת.

הוכחת קורלציה בין תיפקוד נקודות והפעלת אזורים רלוונטיים במח:
עקבו באמצעות fMRI (אמצעי להדמיה מוחית ´בזמן אמת´) אחר פעילות מוחית בתגובה לגירוי הנקודות UB 61-67, GB-37, המשמשות לטיפול בבעיות עיניים ו- GB-43 הקשורה לשמיעה. גילו הפעלה של קורטקס הראיה (קליפת המוח הקשורה לתפקודי ראיה) ושל הקורטקס השמיעתי, בהתאמה לתפקודי הנקודות. ההפעלה שנתקבלה היתה דומה להפעלה שמתקבלת מגירוי ראייתי או שמיעתי שניתן לנבדק. נקודות אחרות שדוקרו לא גרמו להפעלת אזורים אלו במח.

מקורות:

1. על תופעת הכאב. רפאל קרסו, ספרית האוניברסיטה המשודרת (1990).
2. Neurobiological correlates of acupuncture points and meridians, Hammerschlag R., 5th IBRO world congress of neuroscience, Jerusalem, Israel, July 11-15, 1999.
3. Textbook of pain, Wall P. and Melzack R., Churchill Livingstone (1994), Ch.63-64


למידע נוסף:

מסלול לימודי דיקור סיני בתמורות
מסלול לימודי רפואה סינית בתמורות

חומר זה מוגש כשירות ע"י צוות ההדרכה של תמורות. © Tmurot
חומר זה אינו מהווה המלצה או הנחייה רפואית והוא נועד לשירות המטפלים והרופאים ולידע כללי בלבד.