מאת: תמורות

במילון זה מוצגים מונחי יסוד של הרפואה הסינית וקישור אל מאמר הבהרה נרחב יותר.
מתחת לכל מילה בעברית מוצג המונח באנגלית ולצידו, בתוך סוגריים, ב Pin Yin (תעתיק לטיני של השפה הסינית). במקרים שונים קיימת חפיפה בין המושגים (למשל יאנג באנגלית ובסינית הוא אותו מושג).

מאמרי הרחבה, להעמקה נוספת:
תפקודי 12 האיברים
ששת אברי האקסטרה

איברים פנימיים
Internal organs: Viscera and Bowels
[ Zang Fu ]
התפיסה הסינית מתייחסת לפיזיולוגיה ולהיבטים האנרגטיים של האיברים הפנימיים ופחות לאספקט האנטומי שלהם. האבירים נחלקים לאיברים מלאים – יינים – הנקראים Zang , ולחלולים – יאנגים – הנקראים Fu . חשוב לזכור שפעילות של איבר מסוים מתייחסת לאנרגיה שלו ולמרידיאן העוטף ומתקשר אליו לא בהכרח לתפקודים מערבים כפי שאנו מכירים.
חמש האיברים המלאים
The Five Viscera [ Wu Zang ]
אילו הם הלב, הכבד, הטחול, הריאות והכליות. יש המכנים אותם שש האיברים המלאים ואז כוללים גם את הפריקרד.

שש האיברים החלולים
The Six Bowels [ Liu Fu ]
אילו הם כיס המרה, הקיבה, המעי הגס, המעי הדק, שלפוחית השתן ותלת מחמם.לב
Heart [ Xin ]
הלב שולט על זרימת הדם ועל פעילות מנטאלית המתייחסת בעיקר ל Shen . בהיררכית האיברים הוא נחשב לקיסר השולט על כולם. הוא שולט כלי הדם ומתבטא בלשון.

כבד
Liver [ Gan ]
הכבד מאכסן את הדם בעת מנוחה, מנקה ומטהר אותו, מקל על זרימה של צי ולפיכך מונע חסימות, שולט על גידים ורצועות ומתבטא בעיניים ובציפורניים.

טחול
Spleen Pancreas [Pi ]
הטחול מייצג שני איברים והאנרגטיקה שלהם: את הטחול ואת הלבלב. הוא שולט על מטבוליזם ותהליכי עיכול שונים, מוביל ומפזר מזון ונוזלים באיברים הפניים, מחזק את הצי, שומר על הדם בכלי הדם ועל האיברים במקומם. הוא שולט על שרירים ושומנים ומתבטא בפה.

ריאות
Lung [Fei ]
הריאות קולטות צי מן האוויר, אחראיות להטמעתו בצי הכללי ופיזורו בגוף. כמו כן הן מפזרות נוזלים לפריפריה ומובילות צי מטה. שולטות על העור ומתבטאות באף.

כליות
Kidney [Shen]
הכליות מכילות את תמצית החיים האחראית לגדילה, להתפתחות ולרבייה. הן אחראיות על סינון והפרשת השתן ועל קבלת הצי מן הריאות. שולטות על העצמות ומח העצמות ולפיכך גם על המוח. מתבטאות באוזניים.

מעטפת הלב
Pericardium [ Xin Bao ]
הפריקרד הוא מעטפת הלב הנחשבת למבצר הקיסר. פתוגנים חיצוניים פוגעים בפריקרד לפני שחדרו ללב. הפגיעה לרוב מתבטאת גם בלב עצמו ולכן התפקודים מזכירים זה את זה.

שער החיים

Vital Gate, Gate of Life [ Ming Men ]
אש שער החיים היא חלק פיזיולוגי הקיים בכליות ומתייחסת לאנרגיה היאנגית שלהן. חולשה תוביל לאובדן אונות מינית, פגיעה בשליטה על נוזלים ופגיעה בקבלת צי מן הריאות.

כיס מרה
Gallbladder [ Dan ]
איבר חלול המכיל את נוזלי המרה Jing Zhi . תפקוד כיס המרה מתייחס לגמישות מחשבתית וחוש הצדק המוחלט. בראיה הרבולוגית נוזלי המרה מתקשרים למטבוליזם של ליחה חמה ושומני גוף.

קיבה
Stomach [ Wei ]
הקיבה, יחד עם הטחול, מקבלת את המזון ומבצעת עיכול ראשוני. חלק מן האנרגיה המופקת מועברת לאיברים אחרים לשם ייצור צי המגן Wei Qi וחלק מועבר הלאה יחד עם המזון להפקת איכויות אנרגיה נוספות.

מעי גס
Large Intestine, Colon [Da Chang ]
המעי הגס הוא איבר חלול האחראי על העברת פסולת מן הגוף החוצה. ברפואה המערבית תפקידו לספוג נוזלים ומינרלים אך ברפואה הסינית תפקיד זה מתייחס למרידיאן המעי הדק.

מעי דק
Small Intestine [ Xiao Chang ]
המעי הדק הוא איבר חלול האחראי על קבלת המזון מן הקיבה והמשך תהליכי העיכול, ספיגה ופינוי פסולת הלאה. כמו כן האנרגיה שלו אחראית להעברת נוזלים אל שלפוחית השתן.

שלפוחית שתן
Urinary Bladder [ Pang Guang ]
שלפוחית השתן היא איבר חלול המקבל שתן מן הכליות, מאכסן ומפריש פסולת השתן מן הגוף.

תלת מחמם
Triple warmer, Triple burner, Triple Heater [ San Jiao ]
זהו איבר אשר אין לו צורה ממשית: San Jiao You Ming Wu Xing. כיוון שהוא מייצג את הקשר בין מערכות הגוף השונות, ניסו לייחס לו היבטים מערביים של שליטה על המערכת האנדוקרינית (הורמונלית). הוא מתחלק למחמם עליון, אמצעי ותחתון:

מחמם עליון
Upper Burner [ Shang Jiao ]
המחמם העליון שולט על החלק העליון של הגוף ועל תפקודי הלב והריאות.
מחמם אמצעי
Middle Burner [ Zhong Jiao ]
המחמם האמצעי שולט על החלק האמצעי של הגוף, כלומר על רוב אברי העיכול והוא מתייחס למערכות שבין הסרעפת לטבור, כלומר לטחול ולקיבה.
מחמם תחתון
Lower Burner [ Xia Jiao ]
המחמם התחתון מתייחס בעיקר לאיברים שמתחת לטבור הכוללים מספר איברי עיכול ואברי הרבייה וההפרשה. איברים אילו כוללים את הכליות, שלפוחית השתן, המעיים ובמידה רבה גם את הכבד בגלל הקשרים שלו אל הכליות ואל תפקודים גינקולוגים שונים.

איברי האקסטרה
The Extraordinary Organs [ Jiheng Zhi Fu ]
איברים אשר אין להם קישור ספציפי למרידיאן. כוללים את המוח, מח העצמות, העצמות, כלי הדם, כיס המרה והרחם. תפקודיהם שונים מאילו שנושאים מרידיאנים, אף שחלקם נשלטים על ידי איברים אחרים (ואחד נחשב גם לאיבר רגיל בפני עצמו).

כלי דם
    Blood Vessels [Zhong Mai ]
מובילים דם וצי. שולטים על הדופק.

רחם
Uterus, Womb [ Nu Zi Bao ]
פירוש השם בסינית - איבר נושא ילדים.

ארבע הימים
The Four Seas [ Si Hai ]
אילו מאגרים של מח העצם (והמוח), של הדם (במרידיאן החוצה הקדמי), של הצי והאנרגיה הויטלית (באזור החזה) ושל המים והדגנים (בקיבה).

ים הצי
The Sea of Vital Energy [ Qi Hai ]
נקודה המתייחסת לאזור המרכזי של החזה ולאזור הממוקם שתי אצבעות מתחת לטבור CV-6 . נחשבת למאגר הצי בגוף. מעניין לציין שבאמנויות לחימה מקובל לצעוק קי-היי! שפירושו ביפאנית: ים הצי.

ים הדם
The Sea of Blood [ Xue Hai ]
ים מאגר הדם. מתייחס למרידיאן החוצה הקדמי, לכבד ולנקודה הממוקמת על החלק הפנימי של הירך, במרידיאן הטחול: SP-10 .

קישורים: פרקים נוספים במילון המושגים

חלק א: יין ויאנג (ומושגים הקשורים אליהם)
חלק ב: חומרים בסיסיים (צי, דם, תמצית החיים ונוזלי הגוף) 
חלק ד: חמש הפאזות

להפניות
למאמר אודות תמורות ומייסדיה ניתן ללחוץ כאן: אודות תמורות 
להסבר אודות התכנית המשולבת ברפואה סינית (נטורופתיה סינית) ניתן ללחוץ כאן: המסלול המשולב

חומר זה מוגש כשירות ע"י צוות המטפלים של המרפאה המשלימה בוולפסון. © Tmurot
חומר זה אינו מהווה המלצה או הנחייה רפואית והוא נועד לשירות המטפלים והרופאים ולידע כללי בלבד.