חיבור מפורט ומקיף על פתופיזיולוגיות וטיפולים של המעי הדק, לרבות נקודות דיקור רלבנטיות, צמחים מתאימים וקישורים לצורך הרחבה והעמקה.
מאת: צוות ההדרכה של תמורות

פתופיזיולוגיות וטיפולים של המעי הדק

מבוא:
תפקיד המעי הדק לקבל מזון ושתייה לאחר שלב העיכול בקיבה ובטחול. למעשה הוא ממשיך בתהליך הטרנספורמציה של המזון וקבלת הנוזלים, אף שבקליניקה הדגש לכך פחות גדול. למעי הדק יש השפעות מנטאליות עקיפות בגלל הקשרו עם הלב. הוא מתקשר לצלילות מחשבתית וליכולת שיפוט. כושר השיפוט כאן שונה מזה של כיס המרה. כיס המרה משפיע על היכולת לקחת החלטות ועל האומץ להחליט. המעי הדק מתייחס יותר ליכולת להבחין בין החלטות קרובות ע´י התודעה שלנו, רק לפני שבצענו את ההחלטה. יש בזה משהו הקשור ל´נטיית הלב´.

המעי הדק מפריד בין המזון הטהור ללא טהור. הפרדת המזון היא תפקיד חשוב של המעי הדק הן בראייה מערבית והן בראייה סינית. הכוונה כאן במזון שמתעכל ונספג למערכת הגס לעומת הפסולת הממשיכה קדימה. החלק הנספג ממשיך לעבור טרנספורמציה תחת פיקוחו של הטחול כדי להגיע ולהזין את הרקמות. הפסולת המוצקה עוברת אל המעי הגס והפסולת הנוזלית אל שלפוחית השתן שם תופרש כשתן. הקשר לשלפוחית הוא קשר פיזיולוגי ולא אנטומי (כלומר אין חיבור ישיר בין שני האיברים אלא חיבור אנרגטי בין המרידיאנים). החלק הנוזלי שנספג נמצא בשליטתן של יאנג הכליות אשר דואגות להפריד את הנוזלים ולהעביר את העכורים יותר אל השתן.

בעוד שהקשר בין הטחול לקיבה או הקשר בין כיס המרה לכבד הוא קשר פיזיולוגי חזק, הקשר כאן עם הלב הוא פחות מובן ומקובל. במקורות מסוימים מוזכר שצ´י הלב מסייע לתהליכי העיכול של המעי הדק, אך ברמה הקלינית אין שימוש רב לטיעון זה. עיקר ההקשרים נמצאים ברמה המנטאלית, כאשר המעי הדק מסייע ללב ביכולת מיון ההחלטות (כאמור – שפיטת הלב). ברמה הפתולוגית אנו נתקלים בבעיות במעי הדק כאשר יש חום רב בלב המתבטא בכיבים בלשון ודם בשתן.

פתולוגיות שכיחות:
מצבי חסר: קור וחסר במעי הדק
מצבי עודף / חסר: אש אמיתית במעי הדק, כאב / סטגנציה במעי הדק, קשירת המעי הדק, זיהום תולעים

מצבי חסר:
חסר וקור במעי הדק

מצבי עודף:
אש אמיתית במעי הדק
סטגנציה של צ´י במעי הדק
קשירת המעי הדק
תולעי מעיים במעי הדק

להפניות
למאמר אודות תמורות ומייסדיה ניתן ללחוץ כאן: אודות תמורות
להסבר אודות תכניות לימודים בתמורות (רפואה סינית, שיאצו, טווינה, נטורופתיה סינית, תזונה, עיסוי רפואי) ניתן ללחוץ כאן: לימודים בתמורות

חומר זה מוגש כשירות ע"י צוות ההדרכה של תמורות. © Tmurot
חומר זה אינו מהווה המלצה או הנחייה רפואית והוא נועד לשירות המטפלים והרופאים ולידע כללי בלבד.