חיבור מפורט ומקיף על פתופיזיולוגיות וטיפולים של הקיבה, לרבות נקודות דיקור רלבנטיות, צמחים מתאימים וקישורים לצורך הרחבה והעמקה.
מאת: צוות ההדרכה של תמורות

פתופיזיולוגיות וטיפולים של הקיבה

מבוא:
הקיבה היא איבר יאנגי השייך למערכת ה Fu - האיברים חלולים (כמו ´פו´ שנושפים דרכם) בניגוד לטחול שהוא בן הזוג הייני השייך למערכת האיברים המלאים Zang . הקשרים בין הטחול והקיבה מאוד גדולים למרות מספר הבדלים בניהם:

סיווג: קיבה: איבר Fu , חלול, יאנג. טחול: איבר Zang , מלא, יין.
תפקידים: קיבה: מקבל מזון ושתייה. טחול: מעבד מזון ושתייה.
כיוונים: קיבה: צ´י הקיבה יורד (וכך כיוון המרידיאן). התמרדות צ´י הקיבה מעלה מתבטא בהקאות. טחול: צ´י הטחול עולה (וכך כיוון המרידיאן). צניחה של צ´י הטחול מתבטאת בחסר Holding ושלשולים.
נוזלים: קיבה: הקיבה אוהבת לחות ושונאת יובש. פתולוגיות נוטות להתבטא כחסר יין וסימני חום, בלשון יבשה, אדומה עם חריצים. טחול: הטחול אוהב יובש ושונא לחות. פתולוגיות נוטות להתבטא כחסר יאנג וסימני קור, בלשון נפוחה, חיוורת עם סימני שיניים.

הקיבה מכונה ´ים הדגנים והמים´ או ´ים המזון והנוזלים´. אחריותה לקבל ולאחסן מזון ושתייה. השינויים ההתחלתיים של הקיבה חלים בקיבה כאשר החלקים הטהורים עוברים משם אל הטחול (וגם אל הריאות) שם הם הופכים לצ´י, דם ונוזלים JinYe . החלקים הפחות טהורים ויותר עכורים נשלחים אל המעי הדק להמשך תהליך ההפרדה בין הטהור (שייספג למערכת הדם) והעכור (שימשיך במסלול מערכת העיכול הלאה). הטחול תומך יותר בהובלת חומרים טהורים מעלה בעוד שהקיבה יותר מתעסקת בהעברת החומרים העכורים מטה. הפרעה בפעילות הקיבה תתבטא בהתמרדות צ´י ומכאן בחילות, הקאות וגיהוקים (גרפצים) המלווים בכאבים אפיגסטריים, אי נוחות ונפיחות.
בעוד הטחול נוטה לחסר יאנג ולכן לקור ולחות הקיבה נוטה לחסר יין ולכן לחום ויובש. אם הקיבה מוצפת בליחה וקור, לרוב מדובר בתופעה המתייחסת גם לטחול. פלישת קור לקיבה יכולה להתרחש על רקע מזג אוויר או צריכת מזונות קרים ונאים. פלישה זו מתאפשרת כאשר יש חסר צ´י או יאנג בכליות או בטחול. במקרה זה מצטברים נוזלים בקיבה על רקע הקור. אילו יכולים להוביל לרטנציה של מזון והיא מצידה יכולה להעלות אש ולפגוע ביין של הקיבה. פגיעה ביין הקיבה, ברוב המקרים, היא על רקע ישיר יותר של חשיפה לחום פנימי מהכבד, ממזון חריף, שומני או אלכוהולי, או על רקע מחלת חום פנימית אשר פגעה ביין ובנוזלים.

פתולוגיות שכיחות:
מצבי חסר: חסר צ´י בקיבה, קור בקיבה, חסר יין בקיבה
מצבי עודף / חסר: אש בקיבה (או אש ליחה), קור פולש לקיבה, התמרדות צ´י מעלה, רטנציה של מזון בקיבה, סטגנציה של דם בקיבה

מצבי חסר:
חסר צ´י בקיבה
חסר וקור בקיבה
צניחת יין הקיבה

מצבי עודף:
אש או ליחה ואש בקיבה
קור חיצוני פולש לקיבה
צ´י הקיבה מתמרד מעלה
רטנציה של מזון בקיבה
סטאזיס של דם בקיבה

להפניות
למאמר אודות תמורות ומייסדיה ניתן ללחוץ כאן: אודות תמורות
להסבר אודות תכניות לימודים בתמורות (רפואה סינית, שיאצו, טווינה, נטורופתיה סינית, תזונה, עיסוי רפואי) ניתן ללחוץ כאן: לימודים בתמורות

חומר זה מוגש כשירות ע"י צוות ההדרכה של תמורות. © Tmurot
חומר זה אינו מהווה המלצה או הנחייה רפואית והוא נועד לשירות המטפלים והרופאים ולידע כללי בלבד.