הפרעות שינה ובכללן נדודי שינה הן מהבעיות השכיחות הניתנות להקלה בעזרת שיאצו או טווינה. על המטפל לאבחן את הפתולוגיה הרלבנטית למטופל ולשלול פתולוגיות אפשריות אחרות. אבחנה נכונה היא צעד חיוני לקביעת אסטרטגית הטיפול. סקירה זו מתייחסת למצבים השכיחים ביותר שמטפל בשיאצו או בטווינה עלול להיתקל ומציעה הכוונה ומיון לשיטות טיפול נוספות המקובלות ברפואה המשלימה, כאלה שעשויות לעזור במקרים אלו.

מאת: תמורות

אמנם פרק זה מסכם נושא רחב של מתח ולחץ דם, אך נדודי השינה נבחרו כדי לייצג אותו. לגבי לחץ דם, בזה יש לטפל בהתאם לבעיה הסינית (ברוב המקרים יש חסר יין בכבד ואולי גם בכליות) ואלמנט המתח נכלל בחומר שנלמד כמו גם, ובעיקר בדף זה המתייחס לאינסומניה.

אינסומניה היא בעיה בעלת ואריאציות שונות: אי יכולת להירדם, קושי ביכולת להירדם, התעוררות מוקדמת ושינה המופסקת לעיתים קרובות. האינסומניה מלווה לעיתים בפלפיטציות, זיכרון לקוי והפרעות מנטליות.

למאמר המפרט על תפקודי האיברים השונים
למאמר על פתופיזיולוגיות של איברים (כולל קווים מנחים כלליים לטיפול)

חסר בטחול ובלב
זה מופיע בשל עבודת יתר המדאיגה את האדם (עבודה מתוך חשש לפיטורים או כישלון במשימה, ולא עבודה שנותנת סיפוק ליוצריה), חולשה מוקדמת של הטחול (כמו נטייה לנזלות וברונכיטיס בגיל צעיר שדוכאה בטיפול תרופתי) וחולשת הדם שבעקבות ה- Shen שבלב שנפגע. כאן נבחין בקושי להירדם, חלומות מופרעים, פאלפיטציות, זיכרון לקוי, חולשה, חוסר תיאבון (אנורקסיה), מבנה גוף חלש, חרדה, לשון חיוורת עם חיפוי דק ודופק חלש.

טיפול בעזרת שיאצו:  הרפיה וחיזוק של הטחול והלב, צוואר וראש או במידה שהמטופל מגיב בחרדה - כפות הרגלים, בטן (לא מהטיפול הראשון).
טיפול באקופרסורה:  SI-7, Ht-7, Pc-6, St-36, SP-6, Anmian
טיפול משלים:  מוקסה, תזונה, צמחי מרפא, הומיאופתיה, פסיכותרפיה, התעמלות מחזקת.

עליית אש הכבד

בנוסף לנלמד עד כה תהינה הפרעות שינה על רקע חלימה מוזרה ומפחידה (סיוטים) וכאבים באזור הצלעות התחתונות. הטיפול יהיה כמו שלמדנו עד כה (Liv – 2/3 ,Sp – 6 , Gb – 34/ 20 ).

הפרעות בפעילות הקיבה
תזונה לא מסודרת הפוגעת בטחול ובקיבה. הצטברות המזון הבלתי מעוכל הופכת לליחה במחמם האמצעי. למטופל תהיה תחושת מחנק ונפיחות באזור האפיגסטרי, גיהוקים, וקושי ביציאות. הלשון עם חיפוי דביק והדופק מתגלגל.

טיפול בעזרת שיאצו:  טיפול במרידיאן הקיבה, טחול והפריקרד, צוואר וראש, בטן וחזה, ג´יאג´י שליש אמצעי.
טיפול באקופרסורה: Pc-6, St-36, UB-21, Anmian
טיפול משלים:  תזונה (זה בעצם הטיפול החשוב ביותר), צמחי מרפא, הומיאופתיה, רפלקסולוגיה.

למידע נוסף:
מסלול לימודי שיאצו בתמורות
מסלול לימודי טווינא בתמורות
למאמר הדן בחשיבות השינה


חומר זה מוגש כשירות ע"י צוות ההדרכה של תמורות. © Tmurot
חומר זה אינו מהווה המלצה או הנחייה רפואית והוא נועד לשירות המטפלים והרופאים ולידע כללי בלבד.