האם המזל הוא מזל בלבד, או שכמו צ'י מולד יש לנו מזל מולד? האם כשאנו הולכים לאסטרולוג קובעים לנו את העתיד או מעריכים את מגמות הגורל והמזל בדומה לברוקר המעריך את הסיכויים בבורסה? מאמר זה פותח צוהר נוסף לשאלת הגורל ולאסטרולוגיה הסינית.

מאת: מאסטר ג´וזף יו

גלגל המזלות עם 12 סימני החיות זה החלק השטחי או החיצוני של האסטרולוגיה הסינית.
אסטרולוגים סיניים משתמשים בטכניקות הנקראות BA ZI( ארבע עמודי גורל) או Zi Wei Dou Shu כדי לתאר מהלך חיים שלם של האדם.
הם לא מאמינים שחיי האדם נקבעים מראש.
לאדם יש חופש פעולה מסויים להשפיע על גורלו במסגרת אפשרויות המתוארות בנוסחאות מתמטיות, לכן האסטרולוגיה הסינית רחוקה מלהיות רק אמונות תפלות.
במתמטיקה אנו מתחילים עם אקסיומות ומונחים לא מוגדרים. המונחים והאקסיומות הללו מתקבלים ללא הוכחה כעובדות ידועות. מונחים אחרים מוגדרים לאחר מכן במונחים של המונחים הבסיסיים הלא מוגדרים ואז מוצגות תאוריות (השערות) שניתנות להוכחה בהשתמש באקסיומות. זה נקרא תאורמה. במתמטיקה ישנן אקסיומות ומונחים בלתי מוגדרים המשמשים לשורש שממנו צומחים גזעים, ענפים, עלים, פרחים, גרעינים ופרות.

האם מבנה דומה קיים באסטרולוגיה סינית?
נתחיל ממונח ´מזל´ כמונח יסודי ללא הגדרה. כולנו יודעים מה זה מזל אך אל ננסה להגדירו. החווייה והניסיון של מזל טוב ולפעמים רע מוכרת היטב. כולנו גם מסכימים שישנם אנשים ברי מזל יותר מאחרים. זה מביא אותנו לאקסיומת הקיום.

קיים משהו הנקרא מזל
האקסיומה הנ´ל היא ביסודה של אסטרולוגיה סינית. אף אחד לא יכול להוכיח שמזל קיים אבל חיי היום-יום שלנו מאששים לנו שאכן המזל קיים, כמו קיומו של כח המשיכה.
כולם יודעים שתפוח הנושר מענף העץ, יפול על האדמה. סר איזאק ניוטון ניסח את החלק הכמותי של חוק המשיכה. גם אנו, בנוסף לקבלת קיומו של המזל, מנסחים את ההתפלגות של מזל במרוצת חיי האדם. אנו לא צריכים להסביר מה זה מזל טוב ורע.
יהיה זה רעיון טוב לכמת ´מזל´ בצורה הבאה. נניח ש 0 מייצג מצב ניטרלי בו המזל לא טוב ולא רע. מספר חיובי ייצג מזל טוב ומספר שלילי ייצג מזל רע. המזל יהיה טוב יותר ככל שהמספר יהיה יותר גדול וחיובי. את פונקציית המזל ניתן לתאר על הגרף הבא, על פני ציר הזמן:

luck_astrology350

שאלה חיונית תהיה - האם המזל אקראי או נתון מראש? שאלה דומה ´האם ישנו חוק המנהל את היקום´?
אם המזל הוא אקראי ולא ניתן לקבוע, אזי, העיסוק בחיזוי מכל סוג יהיה בזבוז זמן.
הדבר גם נכון לגבי היקום. אם לא היו חוקי הטבע לא היה מדע הנקרא פיזיקה. באמונותינו היקום מתקיים לפי חוקים פיזיים למרות שבתחילתו, לפני המפץ הגדול הוא היה בתוהו ובוהו. באותה דרך עלינו להאמין שמזל מתנהג לפי חוקים מסוימים של התפלגות. הדיוק של שיטות חיזוי סיניות הינו הוכחה מספיקה לכך שהמזל הוא בר קביעה. מכאן אנו מגיעים לאקסיומת ההתאמה.

אקסיומת ההתאמה:  התפלגות המזל נעשית בהתאם לחוקי הטבע העליונים.
כצעד הבא אנו נניח שחוקים אלה יכולים להיות מתוארים ע´י פונקציה של זמן:
מזל =F(t) , כאשר מתקיים F(t+t0)=F(t)+F(t0). כאן t זה הזמן הנוכחי וt0 זה זמן הלידה של האדם. לכן מזל F(t0) זה המזל שנקבע בלידה ו F(t+t0)זה המזל בתקופה הנוכחית.
אם הערך של F(t0) הוא מספר חיובי גדול אזי הבן אדם נולד בר מזל. גם אם לפעמים הוא מאבד מזל (כלומר F(t) נעשה שלילי). כל עוד הסכום F(t) + F(t0) נשאר חיובי מצבו לא רע. מצד שני אם F(t0) הוא מספר שלילי גדול, הבן אדם נולד חסר מזל. גם אם F(t) הינו חיובי חייו לא יהיו קלים.
השימוש במספרים כדי לתאר עליות וירידות בחיי האדם הינו פשטני מדי כי החיים שלנו יותר מורכבים. מה שהנ´ל מבטא הוא גישה מדעית לחיזוי. מה שרציתי להדגיש זה שאסטרולוגיה סינית למעשה עומדת במבחן מתמטי מחמיר. אם ברצונינו לבחון חיי האדם נצטרך לתת תאור מלא. נרצה לדעת את המגמות שלו בנושאים כמו עושר, בריאות, יחסים עם אחרים, קריירה, מעמד חברתי, אושר וכו.

אם נשתמש ב F1, F2, F3 לבטא פונקציות שונות של מזל ובמקום הקצאת מספרים לערכים של הפונקציות בנקודות זמן שונות ניתן תאור יותר מלא של כל פונקציה בהקשר של מה שקורה בחיים באמת, התוצאה תיהיה מה שאנו קוראים חיזוי.
באסטרולוגיה סינית ממקמים ´כוכבים´ ב - 12 ´ארמונות´.
הכוכבים אינם גופים שמימיים ביקום אלא סימנים מתמטיים עם איפיונים שונים. הארמונות הם היבטים שונים במהלך החיים. נוסחאות מתמטיות פותחו כדי לחשב את מפת הכוכב של האדם מזמן היוולדו על פני זמן. המפה המקורית נותנת ערכים של פונקציות כ F1(0), F2(0)…F12(0). ככל שהזמן עובר הערכים משתנים F1(t), F2(t)….F12(t).

לא נוכל להסביר את המכניזם של האסטרולוגיה הסינית במספר מילים. לכן לא נציג כאן את הנוסחאות המופעלות בתורה זו.

astrology_table650

כמו כן כוכבים מסוימים יכולים לאמץ לעצמם תכונות נוספות כ:

תהילה HUA KE

הטרדה HUA JI

שגשוג HUA LU

סמכות HUA QUAN

תורגם במרכז ג´וזף יו לפנג שוואי ואסטרולוגיה סינית
לאתרה של כותב המאמר ניתן ללחוץ כאן

למידע נוסף
למידע אודות מסלול לימודי רפואה סינית בתמורות