התוויות נגד בהריון מורכבות הן בשל הסיכון לאם והן בשל בעיות מדיקו-לגאליות נלוות. ניתן למצוא במאמר מידע על התוויות נגד בטיפול במטופלות בהריון, ובמצבים שונים הקשורים בהריון. במאמר זה יש התייחסות להתוויות נגד עבור מגוון שיטות ברפואה המשלימה, בנוסף לטיפול במגע: דיקור, מוקסה, צמחים, רפלקסולוגיה, כירופרקטיקה.

מאת: צוות הקליניקה של תמורות

הטיפול בהריון בעזרת שיאצו, טווינה, רפלקסולוגיה וכו´ הוא טיפול טוב, אך קיימות בעיות שונות המצריכות התייחסות זהירה:
1- היבט מדיקולגלי - סיבוך בלתי צפוי במהלך ההריון עלול להפנות אצבע מאשימה כלפי המטפל וגם אם הדברים לא יובאו בפני ערכאות משפטיות המצב כרוך בעגמת נפש מרובה.
2 - רשלנות רפואית - מנקודת ראות סינית, הריון הוא מצב ייני וטיפול יאנגי עלול לגרום להפלה, אם קיימת נטייה לכך. מנקודת ריאות מערבית מומלץ להימנע מטיפול בבעיות שונות הקשורות להריון.עקרונות זהירות כלליים בשיאצו, טווינה ועיסוי:
יש להימנע מלחיצות ממוקדות באזור הבטן, בנקודות שבין ה- Transverse Processes באזור הלומברי ובאזורים המדיאלים של הגפיים התחתונות. על המטפל להכיר את הנקודות האסורות בטיפול באישה ההרה.
ברפלקסולוגיה יש להימנע מטיפול באזורים המייצגים את הרחם.

נוהל שכיבה:
דחיסת ה Vena Cava (ווריד נבוב תחתון) על ידי הרחם הגדל עלולה לצמצם את החזר הדם ללב ולכן לפגוע בתפוקת הלב (במצבי שוק זה מאוד חמור). לכן, אם אין בעיות שכיבה ספציפיות (כמו בעיה בעמוד השדרה) יש להעדיף את מנח השכיבה על צד שמאל ולא על צד ימין או על הגב. אם המטופלת שוכבת על גבה (סופינציה), יש להניח מגבת מקופלת מתחת למותן הימנית שלה ולהגביה אותה בכ 10 ס´מ. מצג זה מאפשר לרחם לעבור לצד שמאל ולהקל על הלחץ של הונה קווה התחתונה.

בחילות בהריון   (Hyperemesis gravidarum)
זה הוא מצב המלווה בבחילה ובהקאה חוזרת. מדובר בתלונות שכיחות במהלך הריון המופיעות ב- 50% עד 90% מההריונות. לחלק מהנשים התופעה גורמת לסבל יום- יומי. הטיפול המומלץ כולל אכילת ארוחות קטנות במשך היום העשירות בפחמימות ודלות בשומן.
לאחרונה מומלץ על כמוסות המכילות ג´ינג´ר ופירידוקסין, אך יש לזכור כי ג´ינג´ר בכמות גדולה אינו מומלץ לנשים בהריון.

הטיפול בשיאצו וטווינה יכול להקל את הבחילה, אך הטיפול גם מסכן את ההריון ולכן קיימת התווית נגד יחסית לטיפול במצב זה. במידה ומחליטים לטפל, ניתן להשתמש בנקודות באזורים המדיאלים של הגפיים העליונות.

דימום נרתיקי
דימום נרתיקי במהלך הריון יכול להיגרם ממצבים שונים, כגון הפלה, הפרדות שלייה ועוד. קיימת התווית נגד מוחלטת לטיפול ברפואה טבעית במצבים הנ´ל ללא אישור של הגינקולוג המטפל!
דימום נרתיקי חריג, שלא בזמן הריון, יכול להיגרם מסיבות שונות ומחייב בירור אצל גינקולוג.

הפלות חוזרות
הפלות חוזרות מוגדרות כ - 3 הפלות טבעיות ברציפות. הפלות חוזרות יכולות להיגרם מגורמים גנטיים, מבעיות במבנה הרחם, מבעיות בתפקוד מערכת החיסון, מבעיות הורמונליות ועוד.
קיימת התווית נגד מוחלטת לטיפול באישה הרה עם עבר של הפלות חוזרות. ניתן ואף מומלץ לטפל בין ההריונות בשיטות שונות של הרפואה הטבעית.

היפוך עובר ממנח עכוז
כ 3-4% מהילדים נמצאים במנח עכוז טרם הלידה. כיום מקובל לבצע ניתוח קיסרי במקרה שלא הושג היפוך עובר. ההיפוך מבוצע בין השבוע 36-39 להריון בשיטת היפוך חיצונית בעזרת מניפולציה ידנית המבוצעת על ידי רופא מוסמך בלבד, או בשיטה סינית הכוללת שימוש במוקסה עם או ללא דיקור. ההיפוך כולל סיכונים לא שכיחים כמו קריעת רקמות, היפרדות שליה ואפילו תמותת העובר.
קיימת התווית נגד מוחלטת לביצוע הפרוצדורה על ידי מטפל במקרה של דימום והריון בסיכון, יתר לחץ דם הריוני היכול להחמיר במהלך ההיפוך, הריון תאומים היכול להוביל לסיבוך נדיר של הסתבכות חבלי הטבור ובאמהות עם סוג דם Rh שלילי, מצב העלול להוביל לערבוב בין דם העובר לדם האם.
בסך הכל מדובר בפרוצדורה פשוטה ובטוחה אך בגלל היבטים מדיקו-לגאלים, זהירות היתר כאן משתלמת.

לידה
אין מניעה לטיפול ידני סמוך ללידה או בזמן הלידה. טכניקות עיסוי ורפלקסולוגיה יכולות להקל על האישה היולדת.

התוויות נגד עבור שיטות טיפול שונות:
רפואה סינית
ניתן להשתמש בשיטות שונות של הרפואה הסינית במהלך הריון. הרפואה הסינית מגדירה באופן מפורט את הבעיות הקשורות לטיפול בהריון ועל המטפל להכיר את הבעיות הקשורות לטיפול באישה ההרה.

שיאצו
על המטופל להיות מיומן בשיטות הטיפול השונות הקשורות להריון ועליו להכיר את המגבלות הקיימות בטיפול, את צורת ההשכבה של המטופלת וכו´. מטפל מיומן אינו צריך לחשוש מטיפול האישה בהריון, כל עוד ההריון אינו נמצא בסיכון.
טיפול בשיאצו בשלבי ההריון האחרונים אינו מהוה סיכון ואף מומלץ.

רפלקסולוגיה
הטיפול הרפלקסולוגי מומלץ בהריון. יש להימנע מעבודה על אזורי מערכת הרבייה והמערכת ההורמונלית וכן להימנע מלהעניק ´טיפול ליטוף´ לאזורים אילו. השכבת המטופלת בטיפול רפלקסולוגי בעייתית ובמצבים מסוימים יש להשכיב את המטופלת על הצד. דינמיקת הטיפול היא בריתמוס איטי ולחץ קל בלבד.

כירופרקטיקה
הריון מחייב התאמת העבודה למצב המטופלת. השכבה על הבטן תבוצע בתנאי שמיטת הטיפולים מיועדת לכך. טיפול בפיזיותרפיה אינו מומלץ, למעט השימוש בקור וחום. יש להימנע ממניפולציות בזמן שכיבה על הבטן מתחת לגובה 5T - 6T.
באופן כללי יש להקפיד על עבודה עדינה כשמדובר בכירופרקטיקה.

צמחי מרפא
קיימות התוויות נגד רבות לשימוש בצמחי מרפא. על המטפל להיות אמון לא רק בהכרת צמחי המרפא אלא גם באספקטים פיזיולוגים הקשורים לאופן חדירתם דרך השליה והשפעתם על העובר. במקרים בהם לא נתן לדחות את הטיפול לאחר ההריון מומלץ לתת את הצמחים במינון מינימלי ולהפסיק מיד עם השיפור.
מקובל לא לטפל בשמנים אתרים בשלושת חודשי ההריון הראשונים, אלא אם האישה מטופלת בשמנים אילו באופן סדיר ואז אפשר לא להפסיק את הרצף.

דיקור
נקודות דיקור רבות אסורות לטיפול בהריון.
גם כאן מומלץ לדחות טיפולים לאחר הלידה או לקראת סוף ההריון.

שיטות סיניות אחרות
לא מומלץ להשתמש במוקסה בזמן ההריון. חלה התווית נגד מוחלטת לשימוש בכוסות רוח או אלקטרו אקופונקטורה.
לא ידועה כל התווית נגד לשימוש במגנטים בזמן ההריון, אך כאמור, מומלץ לדחות טיפולים אפשריים לאחר ההריון.

למידע נוסף
למאמר על כאבי גב בהריון ניתן ללחוץ כאן: כאבי גב וכירופרקטיקה בהריון
להסבר אודות התכנית המשולבת ברפואה סינית (נטורופתיה סינית) ניתן ללחוץ כאן: לימודי רפואה משלימה

חומר זה מוגש כשירות ע"י הקליניקה של תמורות.   © Tmurot
חומר זה אינו מהווה המלצה או הנחייה רפואית והוא נועד לשירות המטפלים והרופאים ולידע כללי בלבד.