המסאז´ התאילנדי התפתח מהמסאז´ ההודי ומהאיורוודה (הרפואה ההודית) בסביבות 500 שנה לפני הספירה. מאמר זה כולל היכרות עם העיסוי התאילנדי - מקורותיו, הרעיון העומד מאחורי השיטה, תאור קצר של הטכניקה ותמונות להדגמה והמחשה.

מאת: צוות ההדרכה של תמורות

מקורות העיסוי התאילנדי

המסאז´ התאילנדי התפתח מהמסאז´ ההודי ומהאיורוודה (הרפואה ההודית) בסביבות 500 שנה לפני הספירה. על פי המסורת, אבי המסאז´ התאילנדי הינו אדם שכונה שיוואגו שנחשב כאבי הרפואה התאית והוא פיתח את המסאז´ התאילנדי כחלק מעבדותו הרפואית ובניסיונו לענות על מכאובים שלרפואה בתקופתו לא היה מענה להם.
המסאז´ התאילנדי המסורתי היא שיטת טיפול מיוחדת אשר משלבת מתיחות מעולם היוגה, לחיצות מעולם האקופרסורה, עבודה רפלקסולוגית על כפות הרגליים והידיים ומניפולציות רבות נוספות.

מהו המסאז´ התאילנדי?

המסאז´ התאילנדי הינו שיטה טיפולית שבה המטפל עובד על כל גופו של המטופל. הטיפול מבוצע בעזרת לחיצות, מתיחות, מניפולציות ורוטציות.
קצב העבודה של המסאז´ מהיר יחסית, מתמשך ורציף כאשר העבודה מתבצעת על פי תבנית קבועה של תנועות.
עבודת המטפל במסאז´ מתאפיינת בשילוב מרפקים, ברכיים, רגליים ועוד במהלך הטיפול.

למה נועד המסאז התאילנדי?
השיטה התפתחה מהעיסוי ההודי שהוא חלק מהאיורוודה (הרפואה ההודית).
המסאז´ התאילנדי פותח לפני כ 2500 שנים (500 שנים לפני הספירה).
מפתח השיטה, ד´ר שיוואגו קומארפאג´ שנחשב אבי הרפואה התאית, התייחס לעשרה קווים אנרגטיים הנקראים סן (sen). בקווים אלו זורמת האנרגיה של הגוף. שיוואגו נחשב לחברו ורופאו האישי של בודהא. חלקים מהתורה של שיוואגו נכתבו על גבי לוחות אבן בכדי לשמרם. חלקם שרדו והם שמורים עד היום במקדש הוואט פו (Wat Pho) בבנגקוק.

צורת העבודה היא בקאטה. קאטה היא מילה יפנית המתארת רצף של תנועות ידוע מראש. באומנויות לחימה הקאטות הן רצף של תנועות שמציגות לחימה מול יריב או מספר יריבים מדומים.
הטיפול מאופיין בלחיצות, מתיחות, מניפולציות ורוטציות רבות ומתבצע על ידי שימוש בכפות הידיים, המרפקים, הברכיים, כפות הרגליים ועוד. למרות שיטה זו לא נחשבת לשיאצו קלאסי, היא תפסה מקום של כבוד במסלול הלימודים של מטפלי השיאצו והטוינה בגלל הדמיון שלה והיעילות שלה.

הקצב הוא מהיר באופן יחסי לשיאצו, העבודה מתמשכת ורצופה וברוב הטיפול הלחיצות נעשות תוך כדי מתיחה של האזור בו מטפלים.
הבדל זה הוא שנותן לשיטת טיפול זו את האפקט המניע והופך אותה לכלי רב עוצמה להמרצת הצ´י והדם בגוף ומכאן לפתיחת סטגנציות (חסימות) המצטברות בגוף. בנוסף, מסייע המסאז´ למגוון רחב של מוגבלויות ובעיות תנועה מסוגים שונים, החל מבעיות הנובעות מניווני שרירים וכלה מבעיות שמקורן בעצמות ובמפרקים. וכמובן המסאז´ מסייע לשחרור והרפייה.

לימודי המסאז´ התאילנדי הינם חלק מתוכנית המגע בשיאצו טווינה בתמורות

מידע נוסף:
קורס עיסוי בתמורות
ליצירת קשר איתנו

חומר זה מוגש כשירות ע"י צוות הקליניקה של תמורות. © Tmurot
חומר זה אינו מהווה המלצה או הנחייה רפואית והוא נועד לשירות המטפלים והרופאים ולידע כללי בלבד.