האנושות הולכת ונוכחת מידי יום ביומו בעובדה שאורח חייה מוכתב במידה רבה על-ידי סביבתה. מאמר זה סוקר את נקודות החפיפה בין מבנה כדור הארץ להרכבו של הגוף האנושי ומדגיש את ההשפעות החיצוניות והפנימיות על הטבע והאדם.

מאת: יוכי קשת

מערכות הגנה ואקולוגיה בראי הפילוסופיה הסינית

האנושות הולכת ונוכחת מידי יום ביומו בעובדה שאורח חייה מוכתב במידה רבה על-ידי סביבתה. כיום, לגבי מספר גדל והולך של בני אדם, משמעותה של הסביבה היא: כדור הארץ כולו.
קשר גומלין זה שבין יצורים חיים לבין סביבתם הוא הנושא שבו עוסקת האקולוגיה.
על פי הרפואה הסינית, קשר גומלין זה שבין האקולוגיה הסביבתית לזו האנושית, נעשה על ידי אנרגית ההגנה - Wei Qi
המונח WEI : 衛 מתאר בחלקו הפנימי ציור של עור מתוח שהינו גמיש וחזק גם יחד. העור משמש גם כמגן לחיצים. חלקו החיצוני של הסמל, מתאר צעדים והליכה כך שהסימן WEI מתאר חייל ובמשמעות רחבה יותר: כוח הגנה והתקפה, ביטחון, עוצמה, הדיפת פולשים והגנה על המהות. המונח צ´י: 氣 מתאר את אנרגית הדגנים והנשימה. ביחד, הם מרכיבים את רעיון ההגנה והשמירה על בריאות וחיוניות הגוף.
´אנרגיית ההזנה מגיעה במקורה מהמחמם המרכזי ואנרגיית ההגנה מהמחמם התחתון.
הנשימה המזינה Ying והנשימה המגינה Wei, מיצגות את האנרגיה החומרית בעוד שהדם מייצג את התמצית הרוחנית´ LING SHU- 18

נקודות הקבלה בין כדור הארץ לגוף האדם
מתקיימות כמה נקודות חפיפה מרתקות בין מבנה כדור הארץ והרכבו לבין הגוף האנושי. בנוסף, הגוף והכדור, שניהם גם יחד, חשופים ומגיבים להשפעות קוסמיות באופן דומה להפליא. הנקודות הבאות מדגימות זאת:
* האטמוספירה - עור הגוף.
* הפלגים והנהרות - ורידים ועורקים.
* הימים והאוקינוסים - מאגרי המים והדם בגוף.
* קו המשווה - קווי האמצע והאיזון של היין והיאנג בגוף (dai-mai/ ren-mai/ du-mai).
* השמש והירח - רמות זרימה משתנות של דם ואנרגיה בגוף .
* שדות מגנטים- חלקיקים מגנטים באזור המוח וריריות האף (סביר להניח שגם במעיים).
* משבי אוויר ורוח - מערכת הנשימה.
* ליבת כדור הארץ - הלב כאלמנט של אש וחום.
* שלשה רבעים מכדור הארץ ומגוף האדם - מים הזורמים ונקווים באופנים שונים.
* מחזורים דומים של התהוות, פריחה, הבשלה וקמילה.
* זיהום מקורות המים והאוויר - עלייה בשכיחותן של מחלות לב, כלי דם ומערכת הנשימה.
* מעטפות הגנה שנפרצו - ירידה ברמות ההגנה הפיזיולוגיות ואיום על הביטחון האישי .

מעניין שגם בכיר המדענים של המאה העשרים, אשר ספק אם היה אמון על כתבים סיניים עתיקים, הבין זאת, בעודו מקדיש את חייו המקצועיים לפיענוח חלק מסודות היקום הפיזי:

´ האדם הוא חלק מן השלם המכונה בפינו ´יקום´ חלק מוגבל בזמן ובמרחב. הוא חווה את עצמו, את מחשבותיו ורגשותיו, כדבר נפרד מכל השאר- סוג של אשליה אופטית של תודעתו. אשליה זו היא מעין כלא מבחינתו, כלא המגביל אותנו לשאיפות ולתשוקות שלנו כלפי אנשים הקרובים אלינו יותר מאחרים. תפקידנו חייב לכלול שחרור מכלא זה ע´י הרחבת מעגל ההבנה והחמלה, שיחבוק את כל היצורים החיים ואת כל הטבע ויופיו. ´ אלברט איינשטיין

במאמר זה, בחרתי להתמקד בשלוש נקודות הקבלה: האטמוספירה ועור הגוף, השמש והירח בהשפעתם על זרימת המים הדם והאנרגיה, ומקורות המים בכדור הארץ ובגוף. אנסה להבהיר כיצד האנטומיה האנושית היא בבואה לזו של הביו-ספירה בה אנו חיים.

האטמוספרה ועור הגוף

´ צ´י מגן, מחמם השרירים, ממלא העור, נכנס לרווח שבין העור לשרירים ופותח הנקבוביות´ Ling shu 47
האטמוספרה העוטפת את כדור הארץ, כמוה כעורו של הגוף. היא מסננת את קרינת השמש ואת הקרינה הקוסמית ומסירה מהן את החלקיקים המסוכנים לכל צורות החיים. כמו כן, האטמוספרה הודפת מטאוריטים קטנים העלולים לפגוע בכדור הארץ. כך גם עור הגוף, הוא מסנן אישי מפני קרינה ומפני פתוגנים חיצוניים העלולים לחדור ולהזיק לגוף האדם.
על פי הרפואה הסינית עור הגוף משוייך לאלמנט המתכת, למעיים הגסים ולריאות. מכאן, גורמים מזהמים הפוגעים בעור הגוף משפיעים על מערכת הנשימה. במקביל, כאשר מערכת הנשימה והמעיים נמצאים בחוסר איזון זה משתקף, בין היתר, בעור הגוף.
בשל החורים בשכבת האוזון, הנגרמים בראש ובראשונה בשל פליטת גזי חממה, נפגעים הצמחיה ומקורות המים בכדור הארץ. במקביל, עולה שכיחותן של מחלות כגון: סרטן העור, סרטן המעיים, ומחלות דרכי נשימה.

´הנשימה של השמיים טהורה ובריאה. אילו השמיים היו נפתחים לגמרי, אזי השמש והירח לעולם לא היו בהירים, והרעה הייתה מגיעה במשך תקופת הריקנות הזו. אילו האטמוספירה של היאנג הייתה נסגרת והארץ הייתה מאבדת את זוהרה, העננים והערפל לא היו מסוגלים להשתנות וכתוצאה מכך הטל הלבן לא היה יורד והמחזור של היסודות הטבעיים לא היה מתקשר עם החיים של כל דבר ביקום. למצב שכזה קוראים ´לא מעניק´, כתוצאה ממצב לא מעניק, כל הצמחיה נשמדת.´ Su Wen

כמו הזהרה ממעמקי ההיסטוריה, מובא הטקסט הנ´ל. לפני 5000 שנים, הזמן בו נכתבו דברים אלו, מושגים כמו מטאוריטים, אוזון, וקרינה אולי לא היו בשימוש, אך ידעו כותביו מתוך התבוננות מעמיקה במחזוריות החיים בטבע כמה הדוקה הזיקה שבין האדם ליקום. כך גם בנוגע להשפעות גרמי השמיים על כדור הארץ והחיים על פניו.

השפעות השמש והירח על רמות זרימה משתנות של דם ואנרגיה
´בשמיים קיימות רוחות שמיימיות. על פני האדמה קיימים המבנה והצורה. בשמיים קיימים שמונה וסתים (שמונה רוחות השמיים), ועל פני האדמה קיימים חמישה עקרונות, שבאמצעותם ניתן להפוך את כל היצורים לפוריים (להורים)´ Su Wen

כשהירח נמצא במלואו, מופעי הגאות והשפל משמעותיים יותר מאשר בתקופות הביניים החלות במצבים של רבע סהר שהם מצבי השפל. בזמנים אלה, נמצאים השמש והירח בקו אחד עם כדור הארץ וכח המשיכה המשולב שלהם סוחף את המים גבוה יותר ורחוק יותר על החוף.
תופעות אלו מוצאות תהודה מוחלטת בגוף ומשפיעות, בין היתר, על אופן זרימת הדם והאנרגיה. כמרפאים הוליסטים, אנחנו שואפים להבין תופעות קוסמיות אלה ואת אופן השפעתן על הגוף.

על פי הרפואה הסינית, מאחר והאנרגיה והדם קשורים ותואמים לתנועת השמש, שעות הבוקר הן המתאימות ביותר לחיזוק יאנג וצ´י, ושעות אחר הצהריים- לחיזוק יין ודם. בקיץ, הדיקור יהיה שטחי יותר והשימוש במוקסה מופחת. בחורף, הדיקור יהיה עמוק והשימוש במוקסה נפוץ. באביב ובסתיו, הדיקור יהיה ברמה האמצעית של הגוף. כאשר הירח בפזת התחדשות (ירח חסר) - טיפול במגע מלא הוא המועדף, בעוד דיקור יהיה מועט ביותר. כאשר הירח נמצא בתהליך התמלאות - טיפול בטכניקות של הנעת צ´י וחיזוק, תהיינה מועדפות יותר. בירח מלא - שכיחות יותר תופעות של עודף, ואז ניתן לפזר, אך רק ברמה של המרידיאנים החיצוניים ( ה- TMM- גידים ושרירים), ונמנעים מדיקור בראש. כשהירח נמצא במגמת התמעטות, הגוף נמצא באופן טבעי במגמת פיזור. ממעיטים בזמן זה בטכניקות חיזוק.

פלגים ונהרות, ורידים ועורקים
אקלים כדור הארץ, ממוזג בין היתר על-ידי יכולתם של המים לקלוט ולאגור את חומה של השמש ולשחררו לאחר מכן. הגוף, מווסת תהליכים של חום וקור באמצעות משק הנוזלים, מערכת הדם והעצבים. עקרון ´הסביבה הפנימית´, אותו טבע קלוד ברנאר, דן ברעיון הויסות העצמי המעניק לגוף ´שלווה פיזיולוגית´. לגבי כל סוג של בעלי-החיים ישנה טמפרטורה אופטימלית שבה מתפקדים מנגנוני חילוף החומרים שלו בדרגת היעילות הגבוה ביותר. והיה אם יעלה החום מעבר לכך, תוגבר מהירותם של התהליכים הכימיים. במצב כזה המערכת הפזיולוגית תועמד בסיכון קיומי. ירידת חום קיצונית, תאט את התהליכים הכימיים עד סכנה של עצירה מלאה.
כיום, בשל התחממות כדור הארץ, ניכרים יובש ומחסור חמור במים במקומות מסוימים, בעיקר בקרבת מדבריות, בעוד שבקרבת הקרחונים מתרחשות תופעות של שטפונות והצפות. בנוסף, זיהום מתמשך של מקורות המים של כדור הארץ פוגע במי התהום, המהווים את מאגרי המים הפוטנציאלים להשקייה ושתייה. במקביל, מזון ושתייה רוויי כימיקלים (חומרי הדברה, חומרים משמרים, צבעי מאכל, ועוד.) מזהמים את מחזור הדם, את משק הנוזלים ואת מערכת הלימפה בגוף ומחלישים את האנרגיה המקורית תמציתית של הגוף (Jing ).
אם כך, ישנה הקבלה בין ערעור הביטחון ביכולת כדור הארץ לשקם את עצמו לערעור הביטחון האישי. אנחנו לעולם מתקיפים ומותקפים בו בזמן.

מחזור זרימת המים בטבע מתחיל בגשמים המחלחלים לאדמה ונאגרים כמי תהום, הזמינים לשימוש בנקודות הבאר. כמותם של המים וקצב זרימתם, עולים וגוברים לאורך המעיינות, הפלגים, הנחלים והנהרות עד אלי ימים ואוקינוסים בהם כמות המים הגלויה הרבה ביותר.
ברפואה הסינית, ישנה קבוצת נקודות הנקראת ´נקודות עתיקות´. נקודות טיפול אלה דנות בנתיבי זרימת האנרגיה והדם בגוף, והן מושוות בתפקודיהן למקורות המים בטבע בתהליכי האגירה, הבעבוע והזרימה.
מי התהום והבאר, הם מקור ושורש היקוותם של המים במעמקי האדמה, בחגווי הסלע ובכל מקום בו הם מוצאים שקערורית.
המים – יין, מגיעים בתנועה מהשמים – יאנג, על מנת לחדור אל האדמה – יין, ולפסל בה צורות ותוואים חדשים. ישנו כאן כח עצום של שינוי מיין ליאנג. מכאן, על פי עקרון הדומה בדומה, עוצמתן של נקודות הבאר בגוף, לשנות מצבים מיין ליאנג ומיאנג ליין. הן מקורו של השינוי.
מי המעיין, בטבע עדיין שוהים למחצה ברמתם התת קרקעית אך במגמה של זרימה אל החוץ.
בגוף, נקודות המעיין - כוחן בפתיחה והבקעה של חסימות.
מי הפלג, זורמים על פני הקרקע ומשמשים להשקיה ולחלוח האדמה.
בגוף, במרידיאני היין, נקודות הפלג הן גם נקודות המקור (Yuan) ולכן מזינות, מחזקות ומלחלחות את האברים.
מי הנהר, בטבע, מייצגים בזרימתם את מלא פוטנציאל התנועה והשינוע. בגוף, הן נקודות של הנעה והזרמה.
מי הים, מהווים את מקור היקוות המים הגדול ביותר. יש בהם עומק ושקט. כל המקורות בדרכם שואפים להגיע אל המקסימום – הים, ומהים חזרה אל בטן האדמה למקורות הראשוניים, דרך תהליכי האידוי והגשם. בגוף, משמשות נקודות הים, בין היתר, להזנה וטיהור.
כאשר מזהם חיצוני (פתוגן) חודר לגוף, ניתן לעקוב אחר נתיב התקדמותו בגוף, דרך מסלול זרימת הנקודות העתיקות במרידיאנים. החדירה היא בנקודות הבאר, באם המזהם הגיע אל נקודות הים הוא יחדור דרכן אל האברים הפנימיים ויפגע בהם.
בטבע, כאשר גורם מזהם, מצליח לצלוח את כל נתיבי המים, בהגיעו לים הוא חודר לעומק המערכת האקולוגית ומזהם אותה.
לסיכום: מתקיימת הקבלה בין מחזור זרימת המים בטבע, מחזור זרימת הדם בכלי הדם ומחזוריות זרימת האנרגיה במרידיאנים.

´ הבקרה והאסונות אינם משתנים באופן אקראי, היות שהם נקבעים מהטוב ומהאכזריות של האדם עצמו. ניצחונות גדולים יתרחשו ביחד עם נקמות גדולות. זה אינו בר שינוי; עודף רב יתרחש ביחד עם חוסר רב. אף זה אינו בר שינוי, ומשמעות היין והיאנג היא ששתי התנועות: למעלה ולמטה לא ניתנות להפרדה זה מזו. ´ Nei ching 69

body_nature600

מתפקידנו כמטפלים הוליסטים, לסייע למטופלים להכיר בכך שמתקיים קשר הדוק בין הסביבה בה אנו חיים לבין מצב בריאותנו הפיסי המנטלי והרגשי. לפני בחירת כל סוג ושיטה טיפולית כלשהיא, חשוב לפעול למען הגברת המודעות לחיים בהרמוניה עם האדמה והשמיים. לנשום אוויר נקי, לצרוך מזונות נקיים מכימיקלים, ולשתות מים נקיים, הם זכותנו הטבעית. העובדה ששכחנו זאת, מהווה חלק מהגדרת חוסר האיזון בו אנו שרויים - בני אדם והמערכת האקולוגית שלנו גם יחד. שימוש בחומרי ניקוי אקולוגים יפחית במידה ניכרת את זיהום מי התהום. צריכת מזונות אורגנים, תקטין את השימוש בחומרי הדברה המחלחלים למי התהום ומזהמים את מי השתייה ואת הגוף בו בזמן. שימוש מופחת במזהמי אוויר, שיתוף פעולה בנושא מיחזור חומרים, מתן כבוד ומרחב נשימה לעצמנו ולאנשים אחרים גם יחד - הם בראשיתו של כל טיפול. אחר כך, אפשר יהיה לדון בשיטות וטכניקות כאלה ואחרות.

אודות המקורות המצוטטים
Ling Shu, Su Wen, Nei Ching : הם חלקים/פרקים בספר ´הרפואה הפנימית של הקיסר הצהוב´. ספר הקיסר הצהוב, הינו הספר הקדום ביותר ברפואה, הידוע לנו.
ישנן עדויות, כי הספר היה בנמצא כבר בשנת 2680 לפני הספירה. בשנת אלף לפני הספירה היה כבר בשימוש בתי הספר לרפואה בסין, ובשנת 400 לספירה כבר היו תרגומים של הספר לשפות זרות.

להפניות
למידע אודות תמורות ומייסדיה ניתן ללחוץ כאן: אודות תמורות
להסבר אודות תכניות לימודים בתמורות ניתן ללחוץ כאן: לימודים בתמורות

חומר זה מוגש כשירות ע"י צוות ההדרכה של תמורות. © Tmurot
חומר זה אינו מהווה המלצה או הנחייה רפואית והוא נועד לשירות המטפלים והרופאים ולידע כללי בלבד.