סיפור המכוון לתקלה או מום שיכולים להסב לאושר ויופי. נושא דליי מים מגלה שכד פגום מאפשר צמיחת פרחים מרהיבים בזכות דליפת המים ממנו.

מאת: אגדת עם הודית

לנושא דליי מים בהודו היו שני דליים גדולים שנשאו משני צדי מוט עץ מעל שכמותיו. באחד הדליים היה סדק ומים דלפו ממנו, והשני היה דלי מושלם. כך קרה שהדלי התקין תמיד נשא את כל המים שבתוכו מהנחל ועד לבית אדוניו בעוד שהדלי הסדוק הגיע ליעדו כשהוא מלא רק עד חציו.

המצב המשיך כך לאורך שנים. בכל יום ביומו העביר נושא הדליים רק כמות של דלי וחצי לבית אדוניו. הדלי התקין היה גאה בהישגיו וחשב את עצמו למושלם, בעוד שהדלי הפגום היה אומלל כי הרגיש שאינו יכול למלא את יעדיו. הוא היה מבויש ובעל תחושות אשמה ונחיתות. האומללות הציפה אותו בשל הנכות שגרמה לו לספק רק חצי מתכולתו.

לאחר שנים של אומללות ותחושת כישלון, אמר הדלי הפגום לנושא הדליים: "אני מתבייש במעשי ורוצה להתנצל בפניך"
"למה?" השיב נושא הדליים, "במה אתה מתבייש?"
"בשנים האחרונות אני מעביר רק חצי מכמות המים שהייתי אמור להכיל. הסדק שבצידי גרם למים לדלוף החוצה כל הדרך אל בית אדוניך. אני כל כך מצטער שבגלל הנכות שלי אתה צריך לעבוד קשה יותר בלי לקבל את התמורה למאמציך", ענה הדלי.

נושא הדליים ריחם על הדלי הישן והסדוק, והשיב ברוך: "בזמן שאנו עולים במעלה השביל אל בית אדוננו, אני רוצה שתשים לב לשני צידי הדרך".

ואכן, בדרכם אל בית האדון ראה הדלי הישן והסדוק כי צד אחד של הדרך מקושטת פרחים מרהיבים. זה אמנם ניחם אותו מעט אך הוא עדיין הרגיש נבוך ואומלל וחש צורך להתנצל בשנית על העובדה שהוא מטפטף חצי מנפחו.

נושא הדליים השיב לדלי: "האם שמת לב שהפרחים פורחים רק בצד שלך ולא בצד של הדלי השני? תמיד ידעתי על הסדק והטפטוף. לכן זרעתי זרעי פרחים בצד הדרך שלך ובכל יום, בעודנו חוזרים מהנחל, אתה היית זה שהשקה אותם. הפרחים הנפלאים שמחו את לבבי וגם את לבב בית אדוני, אותו קשטו לפרקים. אם לא היית כמו שאתה, כל היופי הזה לא היה מתקיים.

הערות לדיון
מתאים: לילדים ובני נוער
מצבים אפשריים: סיפור על ילד עם מגבלות שמביא אושר לכל סביבתו
מטרות: דיון על האופן שבו צריך לקחת החלטות החשובות לכלל.
קצת פירוט: נושא דליי מים מגלה לדלי הפגום והדולף שבזכותו צומחים פרחים יפיפיים בצידי הדרך.

להפניות
למידע אודות תמורות ומייסדיה ניתן ללחוץ כאן: אודות תמורות
להסבר אודות תכניות לימודים בתמורות ניתן ללחוץ כאן: לימודים בתמורות
להורדת מצגת סיור מודרך בתמורות