סיפור מקרה על מטופל עם מונונוקלאוזיס, היא מחלת הנשיקה. התיאור בנוי בצורה של מכתב סיכום רפואי אך כולל פירוט על המחלה, תהליך הטיפול ותוצאותיו, המלצות להמשך וכן, קישורים למאמרים המשלימים את הידע הנדרש לאנשי מקצוע.

מאת: תמורות

הערה: מדובר במטופל של קליניקת תמורות. פרטים אישיים שונו כדי לשמור על סודיות רפואית. כל הפרטים הרפואיים נכונים.

תיאור כללי:
אל מרפאתנו הגיע בחור בן 30 במשקל וגובה תקינים בתלונה של מחלת הנשיקה.

המטופל רווק, מפיק אירועים, משקל גוף תקין ( 70 ק"ג על גובה 1.78 ).

תלונה עיקרית:
כחודש טרם קבלתו הופיעו סימני תשישות, נפיחות בקשריות הלימפה תת צוואריות המלוות בכאבי גרון חזקים, כאבי ראש קדמיים ותחושות חום וקור לסירוגין.
בדיקה רפואית העלתה תמונה ויראלית (עליה ברמת כדוריות דם לבנות מסוג לימפוציטים) והפרעות בתפקודי הכבד. כיוון שהתמונה תאמה למחלת הנשיקה (מונונוקלאוזיס) בוצעה בדיקה סרולוגית לנוגדנים ונמצא שהמטופל נחשף לוירוס ה EBV .

הערה: מחלת הנשיקה נקראת כך משום שלעתים הכבד והטחול גדלים עד שהם "נושקים זה לזה" ולא בגלל שההעברה עוברת בנשיקות. למעשה, המחלה עוברת כמו בשפעת, על ידי פיזור הנגיף דרך תרסיס רוק או במגע עם נוזלי גוף נגועים.

סיבת הפניה:

המטופל פנה למרפאה המשולבת לרפואה סינית של תמורות מאחר שהרופא הבהיר לו שבמחלה זו אין מה לעשות ורק צריך להמתין. יתרה מכך, ידוע שיש אנשים הלוקים במחלה בצורה קלה ביותר בעוד שאחרים עלולים לסחוב אותה חודשים רבים ואף לפתח בהמשך תסמיני עייפות כרונית.

תשאול - סקירת מערכות

המטופל עבר תשאול סיני יסודי ובדיקה פיזיקאלית על ידי אחד מבוגרי המסלול המשולב לרפואה סינית בתמורות. התמונה הקלינית שלו כללה, בנוסף לתלונות המפורטות לעיל, גם תחושות צמא (שתמיד הייתה לו), הזעות לילה ושינויים במצב הרוח. ברקע ידועה בעיה של שינה לא איכותית המלווה בהתעוררות מספר פעמים בלילה, תחושה שהשינה לא הייתה מרעננת, נטייה לעור ושיער יבש ואופי ביישני.

אבחנה
אבחנת המטופלת נחלקת לתמונה האקוטית ולבעיות ברקע. האבחנה נותחה על פי שמונה העקרונות.
ברמה האקוטית המטופל סובל מתופעה של פתוגן חיצוני אשר נלכד בגוף ואינו יוצא. מצב זה אופייני כאשר כוחות הגוף חזקים מכדי לאפשר למחלה לפגוע במערכות פנימיות אך אינם חזקים מספיק כדי להדוף את המחלה החוצה. זוהי תופעה שהמחלה ממוקמת בין הפנים לחוץ (מצב המכונה ברפואה הסינית Shao Yang ).

ברמה הכרונית יש למטופל חסר דם. תופעות של הפרעות שינה, עור ושיער יבש וביישנות המלוות בתחושת צמא משקפות חסר דם. חסר דם הוא גם קרקע נוחה להופעת מחלות ויראליות שונות ובכללן מחלת הנשיקה.

מהלך הטיפול

הטיפול התמקד בסילוק הפתוגן התוקף ובחיזוק הדם. המטופל עבר סידרה בת שמונה מפגשים הכוללים דיקור (בנקודות כמו TW5+GB 41, St36,GB34 ) ופורמולת צמחי מרפא (המבוססת על הפורמולה Xiao Chai Hu Tang = Minor Bupleurum Dec.  הכוללת את צמח הבופלאורום). כמו כן, בוצעו מספר התאמות תזונתיות כדי לאפשר למערכת להתאושש מהר יותר.

במהלך סדרת הטיפולים הראשונה חל שיפור משמעותי בעייפות, חלפו הזעות הלילה ושאר תסמיני מחלת הנשיקה ובדיקות דם חוזרות העלו כי רמות הלימפוציטים ואנזימי הכבד חזרו לנורמה. עם זאת, נותרו תסמינים שאפיינו את המטופל טרם מחלתו הנוכחיות כמו הפרעות שינה וצמא.

הוצע למטופל להמשיך לסדרת טיפולים נוספת כדי לשפר את איכות חייו (על רקע חסר דם מתמשך), אך מרגע שהמטופל הרגיש שהוא מסוגל לחזור לתפוקת עבודה רגילה, בחר לסיים את הטיפול. המטופל הצהיר כי בדעתו לחזור לסדרת טיפולים נוספת לאחר שיסיים פרויקט בעבודתו שהתעכב על רקע מחלתו.

המלצות להמשך
א - בדיקת דם חוזרת ובנוסף, בדיקת רמות סוכר על רקע הצמא המתמשך של המטופל
ב - הקפדה על המלצות התזונה (נמסרו לו בדף נפרד)
ג - שיפור הרגלי שינה (המטופל תודרך לגבי שעות שינה ויצירת חדר סטרילי מטלוויזיה, מחשב  וטלפונים).
ד - המלצה לטיפולי שיאצו במרפאתנו או במסגרת פרטית לחיזוק צ'י ודם כללי

ה - מעקב אצל רופא מטפל

למידע נוסף
למידע אודות התכנית המשולבת ברפואה סינית (נטורופתיה סינית) לימודי רפואה משלימה
למידע אודות מסלול לימודי דיקור סיני בתמורות
למידע אודות מסלול לימודי טווינא בתמורות
למידע אודות מסלול הכשרה לטיפול בילדים

חומר זה מוגש כשירות ע"י הקליניקה של תמורות.
חומר זה אינו מהווה המלצה או הנחייה רפואית והוא נועד לשירות המטפלים והרופאים ולידע כללי בלבד.