סיפור מקרה על מטופל עם תסמונת המעי הרגיז (המכונה גם תסמונת המעי הרגיש). התיאור בנוי בצורה של מכתב סיכום רפואי אך כולל פירוט על המחלה, תהליך הטיפול ותוצאותיו, המלצות להמשך וכן, קישורים למאמרים המשלימים את הידע הנדרש לאנשי מקצוע.

מאת: תמורות

הערה: מדובר במטופל של קליניקת ההתמחות בתמורות. פרטים אישיים שונו כדי לשמור על סודיות רפואית. כל הפרטים הרפואיים נכונים.

 

תיאור כללי:

אל מרפאתנו הגיע בחור בן 34 במשקל וגובה תקינים בתלונה ריצות תדירות לשירותים, בעיקר בעיתות מתח, המפריעות לו מאוד על רקע נסיעות עבודה מרובות לחו"ל.

תלונה עיקרית:
המטופל מתלונן על צורך מיידי לרוץ לשירותים. תחושת הדחף אינה מלווה בכאבים. היציאות בעלות מרקם רך וללא ריח חריף. כמו כן, לא קיימת תחושת התרוקנות לאחר היציאה. למרות שאין גזים קיימת תחושת לחץ בבטן.
המטופל נבדק אצל גסטרולוג ועבר בדיקות (קולונוסקופיה, CT , גסטרוסקופיה) ללא ממצאים. בהמלצת רופאו הוא נטל אנטיביוטיקה לתקופה קצרה על מנת לשלול זיהום מעיים שיתכן ודבק בו באחת מנסיעותיו, אך ללא תוצאה.

סיבת הפניה:
המטופל פנה למרפאה המשולבת לרפואה סינית של תמורות בהמלצת ידיד שהינו תלמיד במכללה. המטופל יידע את רופא המשפחה שלו על הכוונה לגשת לטיפול משלים ואף קיבל את ברכת הדרך.

תשאול - סקירת מערכות
המטופל עבר תשאול סיני יסודי ובדיקה פיזיקאלית על ידי אחד מבוגרי המסלול המשולב לרפואה סינית בתמורות. התמונה הקלינית שלו כללה, בנוסף לתלונה המפורטת, גם תופעות נוספות: החמרה בעת לחץ. הטבה באמצעות שתיית תה, כדור להרגעת עצבים או נופש. בנוסף, המטופל דיווח גם על תחושת לחץ וחרדה המתבטא ברעד בידיים, יובש בפה וקושי בריכוז, בעיקר כאשר צריך להציג מצגת במסגרת העבודה.
הערה: חשוב לציין שתסמונת המעי הרגיש מלווה לעתים בבעיות מתח וחרדה ובמקרה של מטופל זה, גם פחד קהל.

אבחנה
אבחנת המטופל נותחה על פי שמונה העקרונות.
מדובר בבעיה כרונית המתאימה למצב חסר. חסר של צ'י הטחול, המתבטא בחולשת מערכת העיכול וחסר של הלב המתבטא בחרדה. בנוסף, נראה שקיימת בעיה בכבד המובילה לפלישת הצ'י שלו אל הטחול והקיבה. לכן נדרשת הנעה והרמוניזציה של הצ'י.

מהלך הטיפול
המטופל עבר סידרה בת שמונה מפגשים שכללו דיקור (בנקודות כמו St-36 Liv-3 + LI-4 , Ht-7 , UB-15 ) ופורמולת צמחי מרפא (שהתבססה על הפורמולה  Rambling powder = Xiao Yao San) הפורמולה תוגברה במנתה (Bo He) שנמצאה, על פי מחקרים שונים, כבעלת יכולת גבוהה להניע צ'י במקרה של חסימה מהכבד שמשפיעה על מערכת העיכול.
כבר לאחר הטיפול השלישי דיווח המטופל על שיפור בתדירות היציאות ולקראת סיום סידרת הטיפולים דווח על הפחתה משמעותית בדחף להתפנות, היעלמות הגזים ותחושת הלחץ בבטן.
המטופל הביע את רצונו להמשיך בסדרת טיפולים נוספת. בהחלטה משותפת, הוחלט להפנותו לטיפול בשיאצו ולהמשיך במעקב עם צמחי המרפא והתזונה. בנוסף, המטופל קיבל הנחיות תזונתיות אשר כללו חיזוק דם וצ'י והנעת הצ'י בגוף.

המלצות להמשך
א - על רקע השיפור, יש להתמיד ולהשתתף בסדרת טיפולים נוספת.
ב - הקפדה על המלצות התזונה (נמסרו לו בדף נפרד)
ג - המלצות לשיפור הרגלים על שעות שינה מסודרות
ד - המלצה לטיפולי שיאצו במרפאתנו או במסגרת פרטית לחיזוק והרגעה בכלל
ז- מעקב אצל רופא מטפל

למידע נוסף
למידע אודות התכנית המשולבת ברפואה סינית (נטורופתיה סינית) לימודי רפואה משלימה
למידע אודות מסלול לימודי דיקור סיני בתמורות
למידע אודות מסלול לימודי טווינא בתמורות
למידע אודות מסלול הכשרה לטיפול בילדים

חומר זה מוגש כשירות ע"י הקליניקה של תמורות.
חומר זה אינו מהווה המלצה או הנחייה רפואית והוא נועד לשירות המטפלים והרופאים לידע כללי בלבד.