סיפור מקרה על מטופל הסובל מאטופיק דרמטיטיס, כלומר מאסטמה של העור. התיאור בנוי בצורה של מכתב סיכום רפואי אך כולל פירוט על התופעה, תהליך הטיפול ותוצאותיו, המלצות להמשך וכן, קישורים למאמרים המשלימים את הידע הנדרש לאנשי מקצוע.

מאת: תמורות

הערה: מדובר במטופל של קליניקת ההתמחות בתמורות. פרטים אישיים שונו כדי לשמור על סודיות רפואית. כל הפרטים הרפואיים נכונים.

תיאור כללי:
אל מרפאתנו הגיעה בחור צעיר כבן 24 במשקל וגובה תקינים עם תלונה של גרד ופריחה, בעיקר באיזורי הכפלים של המרפקים והברכיים.

המטופל סטודנט לאחר טיול בדרום אמריקה, עובד כסוקר למחייתו ולומד באוניברסיטה לתואר ראשון.

תלונה עיקרית:
המטופל מתלונן על גרד המלווה בפריחה אדמדמה נקודתית, בעיקר בחלקים הפנימיים של הירך, הזרוע והאמה. לדבריו, הוא היה אטופי מאז ומתמיד אך הפריחה החלה להציק לו במיוחד לאחר סיום הצבא. בתקופה זו הוא כמעט ונגמל מהשימוש בונטולין אותו לקח עקב אסטמה קלה שלוותה אותו מילדותו.

הפריחה מחמירה ביובש, במצבי סטרס לקראת בחינות, למשל, ומציקה במיוחד לאחר מקלחת חמה, אף שלדבריו הוא מעדיף להתקלח במים חמים מאוד. כמו כן, בגדי צמר ולפעמים גם פליז מסיבים אי נוחות ומחמירים את העקצוץ.

הערה: אטופיק דרמטיטיס מכונה לעתים אסטמה של העור. זוהי מחלה דלקתית בה מערכת החיסון תוקפת את העור, לרוב על רקע אלרגי. למחלה רקע גנטי והיא שכיחה יותר כאשר לאחד מבני המשפחה יש בעיה דומה או אסטמה.

סיבת הפניה:
המטופל פנה למרפאה המשולבת לרפואה סינית של תמורות על פי המלצת חבר עם בעיה דומה. טרם הגעתו הוא נסה סדרת טיפולים בקופת חולים אך לדבריו, ללא תוצאות משמעותיות. בנוסף, המטופל במעקב של רופא המשפחה שלו ושל אלרגולוג (מומחה לאלרגיות).

תשאול - סקירת מערכות
המטופל עבר תשאול סיני יסודי ובדיקה פיזיקאלית על ידי אחד מבוגרי המסלול המשולב לרפואה סינית בתמורות. התמונה הקלינית שלו כללה, בנוסף לתלונתו המפורטת, דיווח על שעות קשיי ריכוז בלימודים, עייפות הנמשכת לאורך כל היום, סדר יום סטודנטיאלי. שיערו ועורו נוטים ליובש. הוא מדווח על סחרחורות לאחר פעילות גופנית מאומצת וקושי מסוים בעת ההתפנות בשירותים. למרות שלדבריו הוא מעדיף חום, הבעיה מציקה לו במיוחד במזג אויר חם או כאשר הוא לובש בגדים חמים.

אבחנה
אבחנת המטופל נותחה על פי שמונה העקרונות.
מדובר בבעיה כרונית המתאימה למצב של חסר דם . חולשה, עייפות, בעיות זיכרון וסחרחורות מכוונים לחסר דם. תפקיד הדם ללחלח ולהזין את הרקמות, לפיכך, בשל חוסר הדם עור גופו ושיער ראשו נוטים ליובש. בחסר דם מתקדם יתכן מצב בו היין לא יעגן את היאנג והוא יברח לפריפריה. מסיבה זו המטופל חווה תחושת קור פנימי עם חום חיצוני: מצבו הפנימי משתפר בחום (כפי שמקובל בחסר דם) אך מחמיר בחשיפה לחום (מקלחת, צמר...) בשל החום שנמצא בעורו.
חסר דם וחום מדומה עלולים להעלות רוח שתתבטא בפריחות בעור ובגרד.

מהלך הטיפול
המטופל עברה שתי סדרות בנות שמונה מפגשים כל אחת. הסדרות כללו דיקור לחיזוק דם ולפיזור חום חיצוני. בנוסף, המטופל קיבל הנחיות תזונה ופורמולת צמחים  ( Si Wu Xiao Feng Yin  =Eliminate wind decoction with the four substance  ) והמלצות תזונה ותוספי תזונה כמו אומגה 3 ופרוביוטיקה להזנת היין, לחלוח הרקמות, חיזוק הטחול ואיזון כללי של מערכת החיסון.

במקביל, נוהל מעקב ורישום אירועים של התקפי פריחה ומיקומם המדויק.

המטופל דווח על שיפור בעייפות, צמצום האירועים בהם חווה סחרחורות והקלה בפעילות המעיים. לקראת אמצע הסדרה השניה נוכח המטופל שתדירות התקפי הפריחה בעור ירדו למינימום. עד לסיום הסדרה השניה חדל המטופל לסבול מהפריחה האטופית שלוותה אותו לאורך שנים.

המלצות להמשך
א' - מומלץ להמשיך לסדרת טיפולים שלישית. לאור העובדה שהקליניקה יוצאת לפגרה, יש לוודא שהמטופל ימצא במעקב לפחות פעם בשבועיים, גם באזור מגוריו.
ב' - הקפדה על תזונה אנטי דלקתית ותוספי תזונה.
ג' - המלצה לטיפולי שיאצו עם תום הסדרה השלישית.
ד' - מעקב אצל רופא מטפל.

למידע נוסף
לסיפורי מקרה ומידע קליני באתר תמורות
למידע אודות התכנית המשולבת ברפואה סינית (נטורופתיה סינית) לימודי רפואה משלימה
למידע אודות מסלול לימודי דיקור סיני בתמורות
למידע אודות מסלול לימודי טווינא בתמורות
למידע אודות מסלול הכשרה לטיפול בילדים

חומר זה מוגש כשירות ע"י הקליניקה של תמורות.
חומר זה אינו מהווה המלצה או הנחייה רפואית והוא נועד לשירות המטפלים והרופאים ולידע כללי בלבד.