סיפור מקרה על מטופלת הסובלת מברוקסיזם, כלומר חריקות שניים. התיאור בנוי בצורה של מכתב סיכום רפואי אך כולל פירוט על התופעה, תהליך הטיפול ותוצאותיו, המלצות להמשך וכן, קישורים למאמרים המשלימים את הידע הנדרש לאנשי מקצוע.

מאת: תמורות

הערה: מדובר במטופלת של קליניקת ההתמחות בתמורות. פרטים אישיים שונו כדי לשמור על סודיות רפואית. כל הפרטים הרפואיים נכונים.
 
תיאור כללי:
אל מרפאתנו הגיעה בחורה בת  31 במשקל וגובה תקינים עם תלונה על חריקות שיניים בשינה וכאב דו צדדי במפרק הלסת.
המטופלת נשואה טרייה, בעלת תפקיד בכיר בחברת תכנה. משקל וגוף תקינים.
תלונה עיקרית:
המטופלת מתלוננת על חריקות שיניים. היא לא זוכרת מתי התופעה התחילה אך רופא השיניים שלה מעיד שקיימת שחיקת שיניים על רקע ברוקסיזם ממושך. התופעה, לדברי בעלה, מתרחשת בעיקר בלילה, אך גם ביום, כאשר "אינה שמה לב" היא מוצאת עצמה חורקת שיניים בחוזקה. סד שהותקן לה על ידי הרופא, מנע אמנם את חריקות השיניים אך לא את נעילת הלסת שמסיבה לה כאבים ומתח באזור המפרקTMJ . הכאב יכול להקרין מהלסת ועד אזור הרקות ולהסב לה כאבי ראש. אופי הכאב משתנה אך נראה שיש הטבה בתקופת מנוחה וחופש.
הערה: ברוקסיזם יכול לפגוע גם בשיניים וגם במפרק הטמפורו-מנדיבולרי. מניחים שהתופעה מתגברת בשעת מתח. במקרים מסוימים, נחוצה גם בדיקת אורתודנט את מבנה הפה והלסת, לשלילת מנח לא תקין.
סיבת הפניה:
המטופלת פנתה למרפאה המשולבת לרפואה סינית של תמורות על פי המלצת רופא השיניים שלה שלמד בעבר רפואה סינית. המטופלת ניסתה, קודם לכן, שיטות הרפיה ולעיסת קיסם, אך כל אילו לא הקלו על הבעיה. לאחר שחלה החמרה והופיעו כאבים במפרק הלסת, החליטה לפנות למרפאתנו.
תשאול - סקירת מערכות
המטופלת עברה תשאול סיני יסודי ובדיקה פיזיקאלית על ידי אחת מבוגרות המסלול המשולב לרפואה סינית בתמורות. התמונה הקלינית שלה כללה, בנוסף לתלונה המפורטת, דיווח על שעות שינה מאוחרות, סדר יום לא מאורגן שסובב סביב העבודה, כאבים טרום וויסתיים ולעתים גם כאבי בטן והקלה לאחר התפנות בשירותים. בנוסף, המטופלת מדווחת על שיער מתפצל וציפורניים שבירות. אין לה תחושות קור או חום מיוחדות אך, באופן כללי, היא מעדיפה מקלחת ושתיה חמה.
אבחנה
אבחנת המטופלת נותחה על פי שמונה העקרונות.
מדובר בבעיה כרונית המתאימה למצב מעורב של חסר ועודף . כאבים טרום וויסתיים ועצירות מכוונים לסטגנציה של הכבד המלווה בחסר דם, אף הוא של הכבד, ואילו מובילים לעליית רוח (שיכולה להיות הן על רקע חסר הדם והן על רקע התקיעות). הרוח העולה מתבטאת בברוקסיזם וכפועל יוצא, בכאבי ראש.
 
 
מהלך הטיפול
המטופלת עברה סידרה בת שמונה מפגשים הכוללים דיקור מקומי ודיסטלי בנוסף, קיבלה טיפול טווינה מקומי והנחיות לביצוע טיפול טווינה עצמי מידי יום, למשך 2-3 דקות, עם שמן אתרי מחמם ומניע.
המטופלת הונחתה לתרגל הרפיה בשילוב דמיון מודרך לפני השינה. במהלך הטיפולים ובתאום עם רופא השיניים שלה, היא ויתרה על הסד.
במקביל, נוהל מעקב ורישום אירועים של חריקות שיניים (בעיקר באמצעות בעלה).
כמו כן, תוכננה עבורה פורמולה Xiao Yao San = Rambling powder   בשילוב צמחים מורידי רוח ומרגיעי נפש. בסופו של דבר הפורמולה לא נמסרה למטופלת בשל התקדמות הטיפול והשיפור במצב.
המטופלת הביעה את שביעות רצונה מהטיפול, לכן הוחלט להפנותה לטיפול בשיאצו ולהמשיך במעקב עם צמחי המרפא והתזונה.
 
המלצות להמשך
א' - מומלץ להמשיך לסדרת טיפולים שנייה. לאור המרחק מביתה, המטופלת הופנתה למטפלת אחרת באזור מגוריה.
ב' - הקפדה על המשך טווינה עצמי, עיסוי עם שמן אתרי ודמיון מודרך.
ג' - הקפדה על סדר יום קבוע (ככל שהעבודה מאפשרת).
ד' - המלצה לטיפולי שיאצו וטווינה במסגרת פרטית הקרובה לאזור מגוריה.
ה' - מעקב אצל רופא השיניים שלה.
למידע נוסף
לסיפורי מקרה ומידע קליני באתר תמורות
למידע אודות התכנית המשולבת ברפואה סינית (נטורופתיה סינית) לימודי רפואה משלימה
למידע אודות מסלול לימודי דיקור סיני בתמורות
למידע אודות מסלול לימודי טווינא בתמורות
למידע אודות מסלול הכשרה לטיפול בילדים
 
חומר זה מוגש כשירות ע"י הקליניקה של תמורות.
חומר זה אינו מהווה המלצה או הנחייה רפואית והוא נועד לשירות המטפלים והרופאים
ולידע כללי בלבד.