מגע - הוא החוש הראשון שמתפתח בכל יצור חי. מאמר זה מהווה תקציר לעבודה יסודית הסוקרת את השימוש בשיאצו ככלי להתמודדות עם טראומה פיזית ונפשית בנשים הנמצאות במקלט למניעת אלימות. המאמר מתייחס לרקע של הנשים ולחוויה המתקנת הנלוות לטיפול. כמו כן הוא מקושר לעבודה המלאה.
מאת: נעמה בירן

שיאצו - ממגע אלים למגע מתקן

טיפול בנשים במקלט למניעת אלימות, מרכז גליקמן
ד´ הגיעה למקלט, אחרי שנים של אלימות פיזית מצד בעלה. בחורה צעירה, ללא ילדים, ידיים נהדרות, ´המסז´יסטית של הבנות´, מוכנה להעניק לכולם את מגע ידי הקסם שלה, ההיפך הגמור ממה שחוותה היא.
המטרה בעבודה עמה, הייתה להעניק שעה של שקט ולאפשר לה לקבל מגע תומך ומרגיע. להכיר בעובדה שיש גם סוג כזה של מגע, אוהב ובוטח.
ד´ החליטה יום בהיר אחד לקחת את תיקה ולחזור לבעלה, ללא הודעה מוקדמת, כך עזבה לה....
אני בטוחה, שאת המגע המתקן אותו חוותה בשיאצו, היא נושאת איתה לתמיד!

טיפול בנשים במקלט למניעת אלימות, מרכז גליקמן
מגע - הוא החוש הראשון שמתפתח בכל יצור חי.
אנו חווים את המגע עוד ברחם אימנו, כאשר אנו נעים בתוך מי השפיר, כאשר אנו מתפתחים ונוגעים באיברים הפנימיים שבגוף הנושא אותנו וכאשר אנו יוצאים לאוויר העולם אנו ישר נעטפים במגע.
נקודות נוספות למחשבה על יכולותיו של הטיפול במגע:

* מגע הוא שפה, תקשורת בלתי מילולית. בעזרתו אפשר לתקשר ביתר קלות ללא צורך לברור מילים.
* מגע משפר בין רגע את ההרגשה - מרגיע, נעים.
* מגע נותן הרגשת בטחון - כשנוגעים, מקבלים אישור ש´הכול בסדר´.
* מגע מעלה את הבטחון העצמי וכן את הביטחון והאמון באחרים.
* בעזרת המגע מרגישים נאהבים ורצויים, ומי לא רוצה להרגיש כך?
* מגע מחבר אותנו להקשבה דרך הגוף, הקשבה עמוקה ואינטואיטיבית.
* דרך המגע חווים רגעי שקט ורוגע בתוך הלחץ היומיומי.
* מגע מרפא! המגע משחרר חומרים שונים לגוף כמו: אנדרופין, אדרנלין ואוקסיטוצין. במהלך הטיפול לחץ הדם בגופו של המטופל יורד, גלי המוח נרגעים ועוברים למצב של גלי אלפא. הרגשת השחרור מאפשרת לגוף לתפעל ביעילות רבה יותר את המערכת החיסונית.

שיאצו- תהליך מתקן

בתהליך העבודה באמצעות השיאצו במקלט אתייחס לשני אלמנטים:
1. הרצון למגע
2. פתולוגיה וטיפול

הרצון למגע
כנראה, שהאינסטינקט הראשוני למגע חבוי בכל אחד ואחת מאיתנו, אחרת איך אפשר להסביר את הכמיהה לטיפול במגע ללא רקע מוקדם וידיעה מי המטפלת ומהו השיאצו, מנשים שהגיעו מרקע אלים? כאשר אני מגיעה לטפל בנשים שחוו אלימות פיזית, המטרה העיקרית היא ללמד אותן שיש סוג אחר של מגע. רוב הנשים המגיעות חוות משבר של פוסט טראומה, הן מגיעות למקלט עקב הימצאותן בסכנת חיים ממשית, חוויה של פחד וחרדה, השפלה, מוכות פיזית ונפשית.
פוסט טראומה: תסמונת פוסט טראומה (PTSD) נחשבת לתגובת הדחק החמורה ביותר. תסמונת זו הנגרמת כתוצאה מאירוע טראומטי, עלולה לעורר אצל אלה שחוו אותה, סממני מצוקה המפריעים להם בתפקוד חייהם.

סממני התסמונת
* עוררות יתר, כולל קשיים בהירדמות, ירידה בריכוז ואי שקט נפשי.
* היזכרות בלתי נשלטת באירוע, הכוללת הבזקי זיכרון, תגובות בהלה, ביעותי לילה ומחשבות טורדניות. גירויים שונים מזכירים את האירוע ומעוררים מצוקה קשה.
* ירידה ברמת ההתעניינות בעיסוקים שונים ובפעילויות אחרות, תחושה של ניתוק והפחתת הרגש.

מעניין לחוות בכל מפגש ומפגש עם נשים שחוו אלימות, את יחסן למגע ולטיפול, וכיצד בכל שלב בטיפול משתנה היכולת להביע מילולית את החוויה הטיפולית, היכולת ביצירת קשר עם הממסד, היכולת לתת אמון באדם, ההבנה שהממסד רוצה בטובתן והיכולת להעצים את הביטחון והדימוי העצמי.(כמובן שהשינוי תלוי במשך השהייה במקלט).
יש להבדיל, השיאצו במרכז ניתן לנשים על-ידי אישה מטפלת וזו כבר הסרת חומה ראשונה. דבר נוסף, בטיפול, זו השעה היחידה שיש להן זמן לשקוע לעצמן, למחשבות, חלומות וקבלה מוחלטת ללא תנאי. אין להן שום חובה לספר את עברן, הן לא חייבות לשתף את המטפלת בהרגשותיהן במהלך הטיפול, אף אחד לא מפריע להן (ילדים,תורנויות, אחרים), הן במרכז!!! כל תשומת הלב מופנית אליהן למשך שעה אחת שלמה.

ד´ , הגיעה עם בתה למקלט: אישה גבוהה, רזה, מטופחת, מדברת ברהיטות, מרגישה ´מורמת מעם´. בתחילה לא רצתה להתנסות בטיפול במגע ורק לאחר שבתה ספרה לה, כי התנסתה בכך, נענתה. כאשר נכנסה לחדר הטיפולים ´הזהירה´ אותי, שהיא לא שוכבת על המזרן, אלא רק יושבת וכך תקבל את המגע. אמרתי שאין בעיה, יש גם טכניקה של עבודה בישיבה. ציינתי שאם המגע לא נעים לה או כואב, שתגיד ומיד נשנה את סגנון העבודה. לאט לאט תוך כדי העבודה גלש גופה של ד´ לשכיבה, היא עצמה את עיניה (ללא הוראה שלי),ונשימתה הפכה רגועה. כשהסתיים זמן הטיפול, היא התרגשה כל כך ממה שחוותה.
מאותו מפגש, ד´ דאגה לפנות עצמה מעבודה ולהגיע לטיפולי השיאצו.

ניתן לקרוא את העבודה המלאה: הטיפול במגע ככלי למניעת אלימות

חומר זה מוגש כשירות ע"י צוות ההדרכה של תמורות. © Tmurot
חומר זה אינו מהווה המלצה או הנחייה רפואית והוא נועד לשירות המטפלים והרופאים ולידע כללי בלבד.