כאבי ראש נפוצים מאוד בקרב הציבור ומהווים סיבה שכיחה לבקשת עזרה ממרפאים בתחום השיאצו - טווינא. מדובר על כ- 4% מהאוכלוסיה הסובלים באופן כרוני מכאבי ראש ומספר לא מוגדר אך עצום שיכולים לסבול מהכאבים מפעם לפעם. 1-2% מהפונים לחדר מיון מגיעים אליו על רקע כאב ראש. שיאצו וטווינא יכולים להקל ולעתים אף להעלים כאבי ראש כרוניים. אין הכוונה להעלמה כדוגמת כדור פלא משום שהכאב, לא תמיד יעבור במהלך הטיפול, אלא למניעת הכאב ורכישת כלים להתמודד עם מה שנותר ממנו.

הראש ובתוכו המוח הוא האיבר המרתק והמסתורי שבין האיברים. בעבר היו רבים שלא יחסו לו תפקיד חשוב אלא יותר סוג של "ממלא פקודות" של איברים אחרים. הרפואה הסינית התייחסה למוח כאל איבר אקסטרה אך נתנה לו חשיבות רבה: המוח הוא מעין מחשב כאשר המרידיאנים של האיברים הם התוכנות המזינות אותו. עם זאת, החלק החומרי של המוח נשלט גם על ידי הכליות.

כאבי ראש נפוצים מאוד בקרב הציבור ומהווים סיבה שכיחה לבקשת עזרה ממרפאים בתחום השיאצו - טווינא. מדובר על כ- 4% מהאוכלוסיה הסובלים באופן כרוני מכאבי ראש ומספר לא מוגדר אך עצום שיכולים לסבול מהכאבים מפעם לפעם. 1-2% מהפונים לחדר מיון מגיעים אליו על רקע כאב ראש.

רוב כאבי הראש מציקים, מפריעים לשגרת היום וגורמים לסבל, אך במקרים מסוימים, כאב הראש עלול להיות איתות לבעיה חמורה ומסכנת חיים: שטפי דם או גידולים במוח. על כן, אין להתייחס לכאב כדבר שבשגרה ולעולם יש לבצע בירור רפואי.

לעיתים סבל ארוך שנים יכול להיפתר על ידי המלצה טובה (למשל שינוי מספר משקפיים) ולעתים נדרשת התערבות טיפולית. הרפואה המערבית תורמת רבות לפיתרון מקרי חירום מסוכנים אך, בכל הנוגע לכאבים כרוניים כמו מיגרנות, תרומתה מוגבלת ומתמקדת בעיקר בהקלה על סימפטומים.

שיאצו וטווינא יכולים להקל ולעתים אף להעלים כאבי ראש כרוניים. אין הכוונה להעלמה כדוגמת כדור פלא משום שהכאב, לא תמיד יעבור במהלך הטיפול, אלא למניעת הכאב ורכישת כלים להתמודד עם מה שנותר ממנו.

צוות תמורות מאחל לכם למידה פורייה, הנאה ועניין.
בהצלחה!

 

שלב א – סיבות לכאבי ראש מנקודת ראות של הרפואה הקונוונציונאלית

על המוח, האיבר הרגיש והחשוב באדם, מגנות מספר רקמות: השיער והקרקפת, עצם הגולגולת וקרומים העוטפים את המוח. כמו כן, למוח יש הזנה דמית המתבססת על כלי דם קדמיים ואחוריים שכולם מתחברים למעגל. כך, חסימה של אחד מהם אינה מונעת אספקת דם לחלקי המוח השונים.

הגולגולת מהווה סוג של הגנה קשיחה על המוח, אך במקרים מסוימים, עלולה להפוך למלכודת מוות. גם דימום שאינו גורם לאובדן דם משמעותי (הלם) עלול ללחוץ על המוח ולגרום לנזקים משום שאין לו לאן להתפשט.

במפתיע, רקמת המוח עצמה אינה חשה בכאב. אך בראש יש מספיק רקמות עצבים (מהקרקפת, קרומי המוח, סביב כלי הדם וכו') שיכולים לאותת לנו שמשהו לא כשורה בתוך הראש. תופעות אילו מתבטאות, לרוב, ככאבי ראש.

ניתן לסווג את כאבי הראש לפי מיקומם:
* כאב אקסטרה - קרניאלי -  נובע מלחץ של שרירי הראש והצוואר, כלי דם החוצים את אזור העור והקרקפת והפריאוסטאום (הקרמה שסביב העצם).
* כאב אינטרה - קרניאלי - נובע מדלקת, לחץ תוך גולגלתי (בצקת או גידול למשל) או הפרעה בזרימת הדם התוך גולגלתית.

שאלה א
סווגו את הסוגים השונים של כאבי ראש לפי מיקומם (כאב אקסטרה-קרניאלי או כאב אינטרה-קרניאלי) והציבו בטבלה שלפניכם:
היעזרו במאמר על כאבי ראש בילדים ובו מפורטים כאבי ראש מסוגים שונים.
Tension Headaches, Psychogenic origin, Temporal arthritis, Sinusitis,Malignant hypertension , Hemorrhage, Meningitis ,Cluster headaches , Trigeminal neuralgia , Migraine

כאב ראש אקסטרה-קרניאלי
כאב ראש אינטרה-קרניאלי
סיבות לכאב ראש אקסטרה קרניאלי:
Tension Headaches - כאב הנובע ממתח. לרוב אוקסיפיטלי אך יכול להיות גם קדמי. הכאב נובע מכיווץ שרירים הצמודים לגולגולת ומופיע בזמן ובעייפות. הכאב מוטב במנוחה או בהרפיה. לפעמים הכאב מתבטא בעיניים ואז הוא נקרא Eye strain.
מבחינה סינית הוא מתאים לאחת הפתולוגיות של הכבד.

Giant cell arthritis - Temporal arthritis - זהו כאב ראש שנגרם מדלקת בעורק הטמפורלי. המחלה שכיחה בגיל המבוגר ובעיקר בנשים. דלקת בכלי הדם המזין את העין יכול לגרום, בנוסף לכאבי ראש קשים, הפרעה בראיה והפרעה באספקת דם ללשון ולסת. הטיפול המידי הוא סטרואידים שכן הראיה בסיכון רב.
מבחינה סינית הוא מתאים לחום בכבד.

Sinusitis - סינוסיטיס הוא דלקת וגודש בסינוסים. הסינוסים הם חללים בגולגולת ותפקידם להקל על המשקל ולאפשר תהודת קול תקינה. חסימה מכאנית בניקוז האף או בעיה של מערכת החיסון מובילים להצטברות נוזלים ומוגלה אשר מתבטאים בכאבים קדמיים, במיוחד כאשר מכופפים את הראש או כשטופחים עם האצבעות על עצמות הפנים.
מבחינה סינית הוא מתאים לליחה סטגננטית של הטחול עם מעורבות של ריאות וכבד.

Trigeminal neuralgia (tic douloureux - כאב שמגיע לסירוגין, חזק וקצר, המוגבל לסעיף אחד של העצב הטריג'מינלי שמעצבב את תחושות הפנים. הכאב שכיח יותר בנשים ומרגיש כמו מחטים מלובנות. הכאב יכול להימשך לאורך ימים עד חודשים בעוצמות משתנות ובין התקף להתקף תבוא רמיסיה שתמשך ימים עד שנים רבות.
מבחינה סינית התופעה דומה למיגרנה אך מתאימה לעתים לתופעת חסר יין עם חום מדומה מהכבד. יצוין כי מגע יכול להחמיר כאב זה ולכן טיפול שיאצו או טווינא לא יתאים כאן.

Psychogenic origin - כאב, לרוב ורטיקלי, המתבטא בצורה מוגזמת. הכאב יכול להוות החמרה של Tension Headaches אך הוא נובע מסיבות נוירוטיות, היסטריות או היפוכונדריות. חולים דיכאוניים יתלוננו יותר על כאבים בשעות הבוקר. צריך לזכור שיתכן מרכיב פיזיולוגי שרק מוחמר בשל המרכיב הנפשי.
מבחינה סינית הוא מתאים לסטגנציה של הכבד עם מעורבות של פתולוגיות נוספות.

סיבות לכאבי ראש אינטרה קרניאלים:
Meningitis- כאב ראש על רקע מחלה זיהומית יכול להופיע במהלך שפעת, מחלות ילדים שונות, וירוסים, חיידקים ומיקרואורגניזמים אחרים. אחד הזיהומים הבעייתיים פוגע בקרומי המוח וגורם לדלקת קרום המוח המכונה מנינגיטיס. במקרה זה נראה גם חום גבוה וקשיון עורף.
מבחינה סינית המצב מתאים לתופעה של רוח חיצונית המלווה בחום ורעילות או אש.

Migraine - מיגרנה היא כאב ראש ממקור וסקולרי, כלומר כאב הקשור לכלי הדם. במיגרנה מתכווצים כלי הדם ואז מתרחבים וזהו השלב הכואב במיוחד. זוהי תופעה שכיחה יותר בנשים ויש לה מרכיב תורשתי. בדרך כלל התופעה מלווה בהעדפת חושך ושקט ולעתים גם בחילות והקאות או שינויים בראיה. תדירות ועוצמת הכאב משתנה מאדם לאדם.
מבחינה סינית המצב מתאים לרוח של הכבד מכל סיבה שהיא.

Malignant hypertension - היא תופעה של עליית לחץ דם לרמות גבוהות ומסוכנות. התופעה יכולה להתבטא ככאב וכן כסחרחורת או שינויים בראיה. נדרשת התערובת להורדת לחץ הדם שכן לחץ דם גבוה במיוחד עלול לגרום לדימום של כלי דם במוח.
מבחינה סינית המצב מתאים לרוח או יאנג הכבד העולה מעלה.

Hemorrhage - דימום תוך מוחי. דימום כזה יכול להיגרם על רקע חבלה, זעזוע מוח או בשל התפוצצות כלי דם פנימי על רקע מפרצת או מבנה מולד לא תקין של כלי הדם המוחיים. שטף דם מוחי הינו תופעה חמורה ומסוכנת אשר דורשת התערבות מידית בבית חולים.
מבחינה סינית דימום יכול להיגרם על רקע חום, חולשת טחול, סטגנציה, טראומה וסיבות נוספות.

Cluster headaches - נקרא בעברית כאב ראש מצררי. זהו כאב עקשני, לעתים שורף וטורדני, הממוקם סביב עין אחת, לחי ומצח. הכאב מופיע בהתקפים ויכול להימשך תקופות ארוכות כאשר כל התקף נמשך בין רבע שעה למספר שעות. לעתים הכאב מלווה בגודש בנחיריים של הצד הכואב ודמעת. אלכוהול מחמיר את הכאב.

שאלה ב
איזה סימן אינו מאפיין את רוב סוגי המיגרנות?
א - פוטופוביה (פחד מאור)
ב - פונופוביה (פחד מרעש)
ג - אאורה (ראיית הילה)
ד - כאב ראש חד צדדי
סעיף ג'
מיגרנה היא הפרעה נוירולוגית שכיחה, יותר בנשים. ישנם כאילו שחוו מיגרנות מאז ילדותם ולרוב קיים קשר משפחתי / תורשתי חזק. המיגרנה מוגדרת ככאב ראש אונילטרלי, כלומר של צד אחד. תופעות של חשש מאור והעדפת חושך (פוטופוביה) וחשש מרעש והעדפת שקט (פונופוביה) הן תופעות מאפיינות של המיגרנה.
במיגרנה קלאסית מופיעה אאורה שזו תחושה מקדימה למיגרנה המתבטאת בראיית הילה (הפרעות ראייה, חישה, תנועה ואף חשיבה). למרות היותה "קלאסית" מדובר רק ב 19% מהלוקים במיגרנה. לאילו שיש מיגרנה מצויה יהיו אותם סימנים אך ללא אאורה.
שאלה ג
מהו מנגנון המיגרנה?
א - התכווצות כלי דם ואחר כך התרחבותם
ב - התרחבות כלי דם ואחר כך התכווצותם
ג - התכווצות כלי דם
ד - התרחבות כלי דם
סעיף א'
בשלב הראשון של המיגרנה מתכווצים כלי הדם. בשלב זה יכולה להופיע אאורה. כ 10-30 דקות אחרי כן מתחילים כלי הדם להתרחב במנגנון שעדיין אינו ברור דיו. זהו השלב הכואב.
שאלה ד
באיזו מידה, שינוי תזונה, ישפיע על המיגרנה?
א - אצל כמעט כל הסובלים ממיגרנה ניתן להעבירה באמצעות שינוי תזונה
ב - על פי הרפואה המערבית, רק לחלק קטן מהסובלים ממיגרנה יחול שיפור באמצעות שינוי תזונה
ג - שיפור התזונה יהיה משמעותי אם נעשה למטופל בדיקות דם לאיתור רגישויות ואלרגיות
ד - אין צורך בשינוי תזונה בסובלים ממיגרנה ועדיף להתמקד בכל טפול אחר
סעיף ב'
לפי הידוע ממחקרים, רק חלק קטן (ולא יותר משליש) מהמטופלים ירפאו מהמיגרנה שלהם אם יתמידו בסילוק גורמים כגון מזון, חומרים אלרגנים או תרופות. מכאן שסעיף א' אינו מכון (למרות שתמיד מומלץ לתקן תזונה). בדיקת דם אמנם יכולה, במקרים מסוימים, לאתר רגישוית ואלרגיות, אך לרוב הבדיקה לא ספציפית ולכן אינה יכולה לנבא אם הרגישות שהתגלתה קשורה למיגרנה. לעתים אף קיימת רגישות אך בדיקת הדם לא יכולה לאתר זאת. מכאן שגם סעיף ג' אינו מתאים.
עם כל האמור לעיל, שינוי תזונה עשוי להועיל לחלק מהמטופלים ומכיוון ששיפור תזונה רצוי לכל אדם החפץ לשפר את איכות חייו, אנו סבורים שכדאי לנקוט גם במהלכי שינוי אילו. מכאן שגם סעיף ד' אינו מתאים.
לאור כל זאת, נקבל את טיעון סעיף ב' התואם את כל מה שנאמר לעיל.
שאלה ה
כיצד הרפואה המערבית מטפלת במיגרנות?
א - באמצעות מניעה על ידי תרופות שונות
ב - באמצעות טיפול עם תרופות לזמן התקף
ג - באמצעות חיפוש גורם ושלילת אפשרויות אחרות
ד - על פי כל האמור לעיל
סעיף ד'
רופא טוב ינסה לשלול גורמי סיכון ואפילו מזונות מעוררי התקפים. לפעמים גם וויסות לחץ דם או איזון הורמונאלי במקרה של תסמונת קדם וויסתית עשוי להואיל.
אם אילו כשלו או שאינם בתחום הסבירות, הרופא ימליץ על תרופות להקלת התקף המיגרנה. אילו כוללות תרופות כמו אספירין או אופטלגין או במקרים קשים יותר תרופות כמו ארגוטאמין ואחרות. לפעמים גם מוסיפים תרופה נגד בחילות והקאות.
אצל אנשים עם תדירות התקפים רבה ניתן לתת טיפול תרופתי מונע כמו קלונידין או דראלין או תרופות אחרות.

שלב ב - סיבות לכאבי ראש ומגרנות על פי הרפואה הסינית

השאלות הבאות לשלב זה מתייחסות להצגת המקרה הבאה:
למרפאתך הגיע מטופל בן 45 הסובל מכאבי ראש כרוניים. המטופל מספר שכאב הראש מופיע פעם עד פעמיים בחודש, מורגש כמו הלימות פטיש באזור הרקה (לפעמים צד ימין אך לרוב משמאל) ונמשך מספר שעות עד יום יומיים. על רקע זה, הוא נעדר מהעבודה בממוצע של יומיים בחודש וגם כשהוא מגיע לעבודה, לפחות יומיים נוספים הוא מרגיש סהרורי. בימים בהם נשאר בבית הוא אינו תפקודי ולמעשה, ישנם לפחות ארבעה ימים בחודש של כאב ראש "קל" שבהם הוא הולך לעבודה אך הוא מפסיד אירועים משפחתיים או יציאות מהבית. במענה לשאלות מסתבר שבזמן ההתקף של כאב הראש קיימת העדפה ברורה למקום שקט וחשוך. עוצמת הכאב הוגדרה כ 7 מתוך 10 .

המטופל נבדק לפני כשנתיים אך לא נמצאו בעיות מעבר לכאבי הראש. הומלץ לו על טיפול תרופתי מונע אך, בשלב זה, המטופל מעדיף להימנע מהן ולהיעזר ברפואה משלימה.

בבדיקתך נמצא כי המטופל סובל גם מעצירויות ושלשולים לסירוגין. הוא סובל מסחרחורת וחולשה. בדרך כלל הוא סובל מחום אך לעתים, דווקא קור מציק לו, בעיקר בזמן התקף כאב הראש ובעיקר בקצות הגפיים.

ניתן לאבחן כאבי ראש במספר גישות: מנקודת מבט של המרידיאנים, לפי אופי הכאב, לפי מיקום הכאב או בהתאם לתשאול מלא ומפורט, כלומר לפי אבחנה של שמונה העקרונות והאיברים הפנימיים.

שאלה א
לפניכם חלק משאלון המתמקד בכאבי ראש. הציבו את נתוני המטופל (שהופיעו לעיל) בשאלון וקבעו אם תיאור הבעיה מחייבת התערבות רפואית מהירה. התבססו רק על הנתונים הידועים לכם.

כאב מעיר משינה                   בחילת בוקר                       הקאת בוקר                      כפל ראיה  
ירידה בראיה                          כאב ראש מתמשך             שינוי בתפקוד/רגרסיה
חולשה/חוסר תחושה בפלג גוף                                        החמרה משמעותית לאחרונה

 

 

בהתבסס על הנתונים הידועים, הכאב לא מעיר משינה, אין דיווח של בחילות או הקאות בבוקר ואין בעיות ראיה. כאב הראש אכן מתמשך ופוגע בתפקוד אך לא קיימת התדרדרות לאורך השנים בהם הוא סובל מהכאבים (רגרסיה). כמו כן, לא דווחה בעיה של חולשה בגוף או החמרה משמעותית לאחרונה.
אילו אחת מהתשובות היתה חיובית, היה צריך לפנות מיידית לבדיקת רופא נוירולוג. החמרת כאבים לקראת בוקר עלולה לרמז על גידול שלוחץ (הלחץ והבצקת מחמירים בעת השכיבה). הפרעות בתחושה יכולות לכוון לאירוע מוחי. ראיה כפולה יכולה לכוון לכל נזק מוחי.
אלא שאף לא אחד מהסימנים הללו הופיע ולפיכך ניתן לטפל במטופל ללא צורך במעקב רפואי. אחריות המטופל לדווח לרופא על כאבי הראש, בפעם הבאה שיבקר אצלו, אולם אין צורך לזום ביקור כזה.
שאלה ב

לפניך טבלה המפרטת את שבע שאלות הזהב. בדוק אילו תסמינים אינם מופיעים בתיאור על המטופל ומה היה עלינו להוסיף או לפרט בתשאול.

פירוט כאב הראש:

ממתי                                            תדירות                           שינוי בתדירות                      משך הכאב
אופי הכאב :           לוחץ פנימה      פועם       חד         עמום        מקרין        לוחץ החוצה         אחר:
מיקום:          פרונטלי               פרייטלי                טמפורלי                  אוקסיפיטלי               ורטיקלי
                    חד צידי               דו צידי                 סביב העיניים            אחר:
זמן ביום :      בוקר/ צהריים/ אחה"צ/ ערב             בזמן העבודה            אחרי העבודה         מפריע להירדם
סימנים מקדימים:                    פוטופוביה             פונופוביה                  אאורה                    ריחות
                                             הפרעות ראיה       חולשה בפלג גוף        אחר:
סימנים נלווים :                 פוטופוביה            פונופוביה            בחילה              הקאה
                                       שינוי ראייה           חיוורון                הזעה               כאבי בטן              אחר:
מקל:        מנוחה               עצימת עיניים       רטייה קרה         חדר חשוך         שינה                   אחר:
מחמיר :          עייפות             חסר שתייה                  עמידה בשמש               פעילות גופנית
                      מאכלים           חסר שינה                    אחר:
מידע קיים: ממתי, אופי הכאב, מיקום, סימנים נלווים, מה מקל ומה מחמיר.
מידע שחסר: זמן ביום, סימנים מקדימים.
שאלה ג
התבססו על המאמר הטיפול המשולב בכאבי ראש בראיה סינית ועל תיאור המקרה לעיל.
איזה מרידיאן מעורב אצל אותו מטופל?
א - הכבד
ב - כיס המרה
ג - הקיבה
ד - הכליות
סעיף ב'
ניתן להעריך את המרידיאן המעורב לפי מיקום כאב הראש.
צידי הראש או חד צידי או ברקות: מתאים למרידיאן כיס המרה. כאב הראש הוא לעיתים בשל עליית יאנג הכבד, אש הכבד ורוח הכבד. יש לו אופי חד ופועם.

קדקוד הראש: מרידיאן הכבד הפנימי מגיע לקודקוד הראש, והוא הגורם השכיח ביותר לכאבי ראש שם.
אם הכאב עמום זה מתאים לחסר דם בכבד בעוד שאם הכאב אלים וחד התופעה תיוחס לעליית יאנג הכבד.

מאחורי העיניים: אזור מאוד שכיח במיגרנה. נובע מחסר דם הכבד אם הוא עמום, או לעליית יאנג הכבד אם הוא חד וחמור.

מצח: יכול להצביע על חסר בקיבה אם הכאב עמום או על אש בקיבה אם הכאב חד. גורם מאוד שכיח לכאב ראש פרונטלי הוא לחות או ליחה שלהטחול המלווה לתחושת כבדות של הראש, תחושת טשטוש או עמימות של הראש וחוסר ריכוז. במקרים אחדים כאב ראש פרונטלי יכול להיות הודות לגורם פתוגני שנותר כמו רוח חיצונית שלא גורשה לאחר פלישת רוח-קור או רוח-חום חיצוניים.

מאחורי הראש (אוקסיפוט): מתאים, לרוב, לחוסר בכליות, שמתבטא במרידיאן שלפוחית השתן. כאבי ראש אקוטיים באזור זה מאופיינים בפלישת רוח חיצונית (בד"כ רוח-קור) ולעתים מלווים בקשיון העורף. לעתים, כאב ראש אחורי מתקשר לבעיות בשלפוחית השתן כמו ליחה-חום בשלפוחית השתן. במקרים אילו הכאב יהיה חד.

בכל הראש: מתאים לחסר ג'ינג הכליות. ג'ינג הכליות מזין את המוח, וכשהוא בחוסר אין הזנה. מתאפיין בכאב ראש עמום המלווה בתחושת ריקנות בכל הראש.

הערה לתלמידי המסלול המשולב ברפואה סינית: 
במצבים בהם מעורבים מספר גורמים, אדם יכול לסבול מחסר כרוני בכליות, שמוביל לעליית יאנג הכבד. אם החסר בכליות קיים לאורך זמן, ומרידיאן שלפוחית השתן בראש מושפע, אפשרי שיהיה כאב ראש מסוג יאנג הכבד (כלומר מאוד חד ופועם באופיו), שמתבטא במרידיאן שלפוחית השתן באוקסיפוט.
גם כאבי ראש שמופיעים בחלקים שונים של הראש ובזמנים שונים אינם דבר נדיר, והוא פשוט הודות לקיום של שני דפוסים שונים, שגורמים לכאב הראש. לדוגמא, חסר דם הכבד יכול לגרום לעליית יאנג הכבד. למשל אדם סובל מכאב עמום בקודקוד הראש, שמשתקף בחסר דם הכבד. אך לעיתים משתנה לכאב ראש חד ופועם ברקות שמשתקף בעליית יאנג הכבד.

אם אזור הכאב משתנה כל הזמן ומופיע בחלקים שונים של הראש, הדבר מצביע על המצאות רוח הכבד. במקרה זה,  הכאב ילווה בתחושת מתיחה/משיכה. אם הכאב נובע מליחה, במקרה זה, הכאב ילווה בתחושת כבדות בראש.

ניתן לסכם את סוגי כאבי הראש השונים לפי דפוסים:
רוח-קור: חמור, אוקסיפיטלי, עם קשיון עורף
רוח-חום: חמור, נפוח, בכל הראש
רוח-לחות: תחושת כבדות, כאילו הראש עטוף
יאנג הכבד, אש הכבד: נפוח
רוח הכבד: מתוח
סטאזיס של דם: דוקר, בוקע, חודר/קודח
ליחה: תחושת כבדות, כאילו הראש עטוף
חוסר צ'י, דם: עמום
חוסר בכליות: תחושת ריקנות

שאלה ד
התבססו על המאמר הטיפול המשולב בכאבי ראש בראיה סינית ועל תיאור המקרה לעיל.
הגדירו את שמונה העקרונות אצל המטופל הנ"ל?
פנימי או חיצוני?
מדובר בבעיה כרונית, לכן פנימי
איזה עודף יש?
הלימות פטיש, רגישות לאור ולרעש ובנוסף עצירות, מתאימים למצב עודף. במקרה זה קיימת סטגנציה המתבטאת בעצירות (סטגנציה של צ'י)
איזה חסר יש?
מצב כרוני יכול לרמז על חסר, השלשולים, סחרחורת וחולשה תומכים באיזשהו חסר ברקע. מתאים למצב חסר צ'י ואולי לחסר צ'י משולב עם חסר דם.
האם מדובר בחום או בקור?
ישנן תופעות מעורבות. הוא יותר סובל מחום אבל בזמן התקף, דווקא הקור מציק לו. תופעה של סטגנציה יכולה להתבטא בחום (צ'י תקוע מתחמם) אך לעתים הסטגנציה פוגעת בזרימת הדם ולכן קר בקצוות הגפיים.

נסכם את שמונה העקרונות
פנימי, עודף: סטגנציה. חסר: צ'י ואולי דם. נראה שמדובר בעליית יאנג על רקע סטגנציה וחסר

אילו איברים מעורבים?
ללא ספק הכבד. הוא זה שמווסת את הצ'י והדם ולפיכך, סטגנציה קשורה לפתולוגיות שלו. כיוון שיש כאן תופעות מעורבות של קור וחום, עצירות ושלשולים, נראה שיש פלישה של הכבד אל הטחול, מה שמסביר את תופעות החסר ברקע.

שאלה ה
אילו סימנים יכולים להתאים למטופל זה?
א - כאב ראש שמוחמר בלילה
ב - כאב ראש שמוחמר בפעילות מינית
ג - כאב ראש המוטב באכילה
ד - כאב ראש שמוטב לאחר תרגילי הרפיה
סעיף ד'
בהנחה שאכן המטופל שלנו סובל מסטגנציה, יש להניח שתרגילי ההרפיה יאפשרו זרימת צ'י טובה יותר במרידיאנים ולפיכך, כל עבודה על הזרמת הצ'י במרידיאנים תשפיע על המטופל לטובה.
כאב ראש המחמיר בלילה מתאים לחוסר יין.
כאב ראש המחמיר בפעילות מינית מתאים לחוסר יאנג בכליות.
כאב ראש המוטב באכילה מתאים לחסר צ'י.
שאלה ו
מהי תרומתו של שאלון
MIDAS   או כל שיטת ניקוד אחרת לכאבי ראש?
א – השאלון בוחן את עוצמת כאבי הראש
ב- השאלון שולל "דגלים אדומים" ומסייע למטפל לקבוע אם צריך להפנות לרופא
ג – השאלון מסייע לקבוע אם מדובר בכאב אקסטרה קרניאלי או אינטרה קרניאלי
ד – השאלון מאפשר מעקב אחר התקדמות הטיפול
סעיף ד'
שאלון = MIDAS Migraine Disability Assessment score מתמקד בתפקוד המטופל תחת השפעה של כאבי ראש כרוניים, לאורך שלושה חודשים. כיוון שקשה להעריך עד כמה כואב למטופל וכיוון שדיווח של עוצמת כאב הוא עניין סובייקטיבי, נבנה שאלון שבודק עד כמה כאב הראש משפיע על אורח החיים וסדר היום של המטופל.
צריך לזכור שיש מטופלים שיציינו שכאב הראש שלהם הוא בעוצמה של 4 מתוך 10 אבל כשיש להם כאב ראש הם מושבתים לגמרי, בעוד שאחרים יציינו שכאב הראש שלהם הוא 9 מתוך 10 אבל ילכו לשתות בירה עם החברים...
מילוי שאלון MIDAS מאפשר מעקב מדויק אחר המטופל ונותן לנו הערכה על מידת הצלחת הטיפול. מידע על השאלון נמצא במאמר העוסק ברפואה הסינית העליונה לעזרת הילד עם כאבי ראש .
שאלה ז
על פי שאלון MIDAS , בהנחה שהתיאור מתאים לשלושת החודשים האחרונים, המטופל המתואר בראשית שלב ב' נמצא בדרגה?
א - דרגה I
ב - דרגה II
ג - דרגה III
ד - דרגה IV
סעיף ד'
נמלא את הטבלה של שאלון MIDAS בהתאם לנתונים שפורטו על המטופל:
למרפאתך הגיע מטופל בן 45 הסובל מכאבי ראש כרוניים. המטופל מספר שכאב הראש מופיע פעם עד פעמיים בחודש, מורגש כמו הלימות פטיש באזור הרקה (לפעמים צד ימין אך לרוב משמאל) ונמשך מספר שעות עד יום יומיים. על רקע זה, הוא נעדר מהעבודה בממוצע של יומיים בחודש וגם כשהוא מגיע לעבודה, לפחות יומיים נוספים הוא מרגיש סהרורי. בימים בהם נשאר בבית הוא אינו תפקודי ולמעשה, ישנם לפחות ארבעה ימים בחודש של כאב ראש "קל" שבהם הוא הולך לעבודה אך בחצי מהם הוא מפסיד אירועים משפחתיים או יציאות מהבית. במענה לשאלות מסתבר שבזמן ההתקף של כאב הראש קיימת העדפה ברורה למקום שקט וחשוך. עוצמת הכאב הוגדרה כ- 7 מתוך 10 .
1. כמה ימי עבודה או לימודים הפסדת במהלך שלושת החודשים האחרונים על רקע כאבי ראש?
6 (כ- 2 בחודש)
2. כמה ימי עבודה או לימודים נפגעו בלפחות 50% מהתפוקה במהלך שלושת החודשים האחרונים על רקע כאבי ראש?
6 (כ- 2 בחודש)
3. כמה ימי פעילות בבית (עבודות בית, שיעורים, פעילות פנאי ביתית) הפסדת במהלך שלושת החודשים האחרונים על רקע כאבי ראש?
6 (כ- 2 בחודש)
4. כמה ימי פעילות בבית נפגעו בלפחות 50% מהתפוקה במהלך שלושת החודשים האחרונים על רקע כאבי ראש?
6 (כ- 2 בחודש)
5. כמה ימי פגישות עם המשפחה, או פעילות חברתית במהלך שלושת החודשים האחרונים הפסדת על רקע כאבי ראש?
6
סה"כ ימים:
30 יום
א. בכמה ימים במהלך שלושת החודשים האחרונים היו לך כאבי ראש?
12 (כ- 4 בחודש)
ב. דירוג של 1-10 , בממוצע, רמת כאב הראש שלך? ( 0 = ללא כאב, 10 = כאב בלתי נסבל)
7
ס"ה ימים + א + ב
49
מפתח Midas לדרוג כאבי הראש (להקיף בעיגול את הדרגה המתאימה):
* דרגה I (סה"כ 0-5 ): לא דחוף. מגבלות הפעילות הן מינימליות ואינן תדירות.
* דרגה II (סה"כ 6-10 ): נדרש טיפול. מגבלות הפעילות קלות.
* דרגה III (סה"כ 11-20 ): נדרש טיפול. מגבלות הפעילות בינוניות.
* דרגה IV (מעל 21): נדרש טיפול. מגבלות הפעילות חמורות.
אנו רואים שסך כל הנקודות הוא 49 נקודות. גם אם המטופל הגזים ויש לו כאב ראש רק בחצי מהדיווחים, עדיין מדובר בדרגה IV שנחשבת לחמורה ביותר!
שימו לב: הטבלה מייצגת מצב מוערך בלבד ויתכנו שינויים במילוי בין מטפל למטפל. לכן חשוב להקפיד על עקביות ולוודא שאותו מטפל ממלא, בפורמט דומה, את הטבלה לאחר סדרת טיפולים, לצורך השוואה.

שלב ג - אבחנה וטיפול על פי הרפואה הסינית

כמו באבחון בעיות אחרות, גם כאן אנו עושים אבחנה בין בעיה חיצונית ופנימית, על פי שמונה העקרונות. בעוד שבעיות חיצוניות מוגדרות כעודף, הרי שבעיות פנימיות יכולות להיות עודף, חסר או שילוב של השניים. ההבדלה חשובה לצורך קביעת אסטרטגיית הטיפול וישנן שלוש אפשרויות לכך:

א - טיפול בשורש ובביטוי בו זמנית.
למשל אם נחזק את הכליות ונרסן אש הכבד בו זמנית. אם הכאב חמור ואקוטי, נשים יותר דגש על הפיזור בעוד שאם הכאב מתון, נוכל לשים יותר דגש על החיזוק.
ב - נטפל קודם בביטוי ואחר כך בשורש
אסטרטגיה זו נבחרת כאשר כאבי הראש חזקים במיוחד ויש למקד את תשומת הלב בעיקר בפיזור, כלומר בריסון יאנג הכאב.
ג - נתמקד בשורש בלבד

טיפול זה מתאים למצבים בהם כאבי הראש מתונים ובתדירות נמוכה. לרוב הם נובעים מחסר. למשל במצבים של חסר צ'י או חסר דם.

שאלה א
לפי מיקום המרידיאן העובר על מסלול הכאב, הנקודות המתאימות לטיפול עבור המקרה המתואר בשלב ב, הן?
א - Yin Tang + LI4 + St44
ב - Tai Yang + TW5 + GB20
ג - SI3 + UB20
ד - Liv3 + Liv2

תשובה ב'
מיקום הכאב מצביע על המרידיאן המעורב:
כאב ראש פרונטלי: LI + St (ניתן לבחור נקודות כמו Yin Tang + LI4 + St44 )
כאב ראש פרייטלי: GB + TW (ניתן לבחור נקודות כמו Tai Yang + TW5 + GB20 )
כאב ראש אוקסיפיטלי: UB + SI (ניתן לבחור נקודות כמו SI3 + UB20 )
כאב ראש ורטיקלי: Liv (ניתן לבחור נקודות כמו Liv3 + Liv2)
ברמה הכרונית יש להתייחס לבעיה כחוסר איזון של המערכת.
בחירת נקודות:
נקודות מקומיות נבחרות לפי הדפוס שמאפיין את כאב הראש ולפי המרידיאן המעורב. לדוגמא: כאב ראש של יאנג הכבד כמעט תמיד מתבטא במרידיאן כיס המרה לכן אנו עשויים לבחור כנקודה דיסטאלית את Liv-3 לפי הדפוס ואת GB-43 לפי המרידיאן.

נקודות מקומיות על פי רוב נבחרות לפי המרידיאן המעורב. לדוגמא: לכאבי ראש במרידיאן כיס המרה ניתן לבחור את GB-6 כנקודה מקומית. נקודות אחרות יכולות להיבחר לפי מיקום כאב הראש בלי להתחשב בדפוס.

לדוגמא:
כאב ראש פרונטלי: GV-23, GB-14
כאב ראש ורטיקלי: GV-20, GV-21
כאב ראש אוקסיפיטלי: Bl-10, GV-19
כאב ראש טמפורלי: GB-8, Tai Yang

למרות האמור לעיל, נקודות מקומיות יכולות להיבחר גם לפי הדפוס. למשל, אם כאב הראש במרידיאן כיס המרה נגרם עקב עליית יאנג הכבד, נוכל להשתמש, בנוסף לנקודות שעל מרידיאן כיס המרה, גם ב GV-20 כמסלול פנימי.

שאלה ב
התרגיל הבא מבוסס על מידע מתוך המאמר: הטיפול המשולב בכאבי ראש בראייה סינית. תלמידי המסלול המשולב לרפואה סינית מוזמנים לקרוא את הקישורים שבהמשך המאמר, הדנים גם בפורמולות צמחים מתאימות.

הנחיות לביצוע התרגיל:
* עבורו על כל הסינדרומים הרשומים מטה (שבעה סינדרומים).
* הגדירו אילו מצבים נחשבים לחיצוניים ואילו פנימיים. אילו מצבי עודף ואילו עודף על רקע חסר.
* חפשו נקודות עם התוויה משותפת. למשל מצבור נקודות שמטפלות במצב חיצוני.
* מחקו כל סעיף שהצלחתם לשבץ.
* אם נשארו שניים או אפילו שלושה סעיפים שאתם מתלבטים לגבי סינדרום מסוים, בדקו אם יש נקודות משותפות בניהם ומחקו אותם. התמקדו רק בנקודות שאינן משותפות.
* שימו לב שבכל סעיף יכולות להיות גם נקודות פיזור וגם נקודות חיזוק לטיפול במצבי החסר שברקע.
בהצלחה

רשימת נקודות לטיפול:
א - SP3LI4Lu7, CV12+UB20St-8, UB21, GV20, Yin Tang, SP6+SP9.
ב - Liv2, SP6, TW5GB20, Tai Yang , LI11, GB21, UB2.
ג - St36+SP6CV6GV20, LI4+St36, UB17, UB20.
ד - LI4, GB20, GV16, GV14, TW5, GV20, LI11TW16, Lu7, St-8Yin Tang, GV20 .
ה - LI11LI4+Liv3SP6Liv3, Ahshi points, TW5, UB18, SP10, Tai Yang.
ו - Liv3Liv8, SP6, TW5+GB34, GB20, Tai Yang, Kid3, Pc6.
ז - Liv3 + LI4GB34St36GV24, Tai Yang, Liv14Yin Tang.

רוח חום חיצוניים - External wind heat
קליניקה: כאב שיכול להיות חמור, אקוטי, פתאומי אך קצר מועד. חשש מרוח, צמרמורת, חום, צמא קל, נזלת צהובה, כאב גרון, שקדים נפוחים, עיניים אדומות, שתן מועט וכהה.
לשון אדומה בצדדים או בקצה, דופק צף-מהיר.

ד - LI4 לרוח חמה בראש, GB20 רוח בראש, GV16 רוח בראש, GV14 רוח, חום, כאב ראש, TW5 רוח חמה, כאב ראש, GV20 רוח, כאב בכל הראש, LI11 רוח, חום, TW16 רוח חמה, כאב ראש.
הערה: מצב עודף חיצוני הדורש פיזור.
לחות - Dampness
קליניקה: כאב עמום במצח או בכל הראש, כבדות בראש וקושי בחשיבה אשר מוחמרים בבוקר. לעתים מלווה בנזלת, סינוסיטיס, בחילה, חוסר תאבון, מלאות בחזה ובאפיגסטריום.
לשון: חיפוי עבה דביק. דופק: חלקלק, חלש, צף ורך (בעיקר ב SP).
ח - SP3 ללחות בכל הגוף, כשמכוונת לקצה המרידיאן, באופן ספציפי משפיעה על הראש, LI4 לגורמים פתוגניים בפנים ובאזור המצח, Lu7 חיזוק- ספציפית לכאבי ראש, ממריצה את עליית היאנג הטהור לראש, CV12+UB20 לחיזוק הטחול וסילוק לחות, St-8 נקודה מקומית עיקרית לסילוק לחות מהראש, Yin Tang, SP6+SP9, UB21, GV20 .
נקודות נוספות: GV24, GV23.
הערה: מצב עודף חיצוני מתקיעות לחות הדורש ברובו פיזור אך ברקע יתכן חסר צ'י הטחול.
מצבי סטגנציית דם -Blood stagnation or stasis
קליניקה: כאב בנקודה ספציפית מחשיד לטראומה. הכאב ממוקד ואינטנסיבי,  בעל אופי  דוקר, צבע עור פנים כהה, כאב בהיפוכונדריום, או כאב בטן, ובנשים כאב ויסתי עם דם כהה.
לשון: סגולה עם קצה סגול, דופק חלש בעמדות הקדמיות, תילי או יציב.
ה - LI11 מקררת ומניעה דם, LI4+Liv3, SP6 מניעה דם, Liv3 מניעה דם ומקלה על כאב ראש, Ahshi points, TW5, UB18, SP10, Tai Yang.
נקודות נוספות: UB2, TW18, Si Shen Cong.
הערה: מצב עודף פנימי הדורש פיזור. יש להדגיש שסטאזיס של דם לא נובע באופן עצמאי, אבל יכול להשתנות עקב תנאים שונים כמו סטגנציית צ'י ממושכת, חסר דם, חום בדם, קור פנימי וחסר צ'י.
סטגנציית צ'י הכבד - Liv Qi stagnations
קליניקה: כאב ראש במצח וברקות אשר זז מצד אחד לשני. כאב ונפיחות בהיפוכונדריום, מתח רגשי, בעיות עיכול, גיהוקים, גזים בבטן, בטן נפוחה, צואה קטנה, אנחות (קרחצנים).
לשון: ללא סימנים מיוחדים. דופק מיתרי.
ז - Liv3 מרגיע כבד, לסטגנציה, לראש +LI4 לסטגנציה על רקע רגשי, GB34 לסטגנציה, מכוון לראש, St36 קשר לקיבה, GV24 לצ'י הכבד בראש, הרגעת נפש, Tai Yang לצ'י הכבד בראש, הרגעת נפש, Liv14 לסטגנציה, Yin Tang מקומית, לנפש, לשינה.
הערה: מצב עודף פנימי הדורש פיזור. קשור לבעיות בקיבה (כמו רטנציה שהיא עצירת מזון), דומה מבחינת הכאב אך עוצמתי יותר. רקע של מתח וחרדה.
אש בקיבה - St fire
קליניקה: סחרחורת, טיניטוס, חירשות, איריטביליות, כאב גרון, גרון יבש, אינסומניה. צמא, טעם מר, שתן מועט וכהה, עצירות וצואה יבשה, עיניים אדומות. כאב ראש כמו בעליית יאנג (פועם, נפיחות בראש, הולם, מתפרץ אך יותר חזק, ממוקד, לרוב עם בחילה/הקאה).
לשון: אדומה עם חיפוי צהוב.
ב - Liv2 אש הכבד, SP6 הזנת יין, TW5 דיסטלי. Shao Yang, GB20 רוח, אש הכבד, Tai Yang , LI11 חום, GB21 לכרוני. מרגיע שרירים וצוואר, UB2 מקומית לעיניים ומצח.
נקודות נוספות: GB38 טיהור הכבד והמרה, לכאב GB44 כאב בצד הראש, חד צידי סביב העין על רקע למיגרנה כרונית, GB43 טיהור חום GB במקרה של כאב סביב עין אחת, נקודות מקומיות: GB4-6, GB8-9, GB13-14, Yu Yao.
הערה: מצב עודף פנימי הדורש פיזור.
עליית יאנג הכבד - Liver yang rising
קליניקה: כאב ראש חמור, חזק, פועם, מתפרץ, הראש מרגיש נפוח, מורגש באזור הרקות, גבות, מאחורי העין וסביב GB14. יתכנו בחילות/הקאות. הכאב מוטב בישיבה זקופה ומלווה בהפרעות ראיה (אורות מהבהבים, אאורה, טשטוש ראיה), סחרחורת, טיניטוס, גרון יבש, אינסומניה ואיריטביליות.
לשון: אדומה, דופק מיתרי בעיקר ב Liv.
ו - Liv3 יאנג הכבד, לכאב בכל מקום בראש. Liv2 להורדת רוח . Liv8 לדם ויין, SP6 לחיזוק דם, טיהור הכבד, הרגעת נפש, TW5+GB34 Shao Yang, לבעיה מרידיאנית, GB20 לכאב ראש מרוח-יאנג, לצוואר ועיניים, Tai Yang מקומית לרקה, Kid3 לחסר יין, Pc6 ליאנג הכבד, ל Hun.
נקודות נוספות: TW4 לנשים עם מצבי Shao Yang, למתח, Lu7 לכל כאב ראש. מוריד Lu Qi להורדת Liv, GB43 דיסטלי לעודף, נקודות מקומיות: GB4-6, GB8-9, GB13-14, Yu Yao.
הערה: מצב עודף פנימי הדורש פיזור. עליית יאנג הכבד יכולה לנבוע מהמצבים הבאים: 1. חסר דם בכבד (לשון דקה וחיוורת). 2. חסר יין הכבד (עיניים יבשות. לשון: אדום ומקולף). 3. חסר יין בכבד ובכליות (ג'ינג ודם לא מזינים זה את זה). 4. חסר יין בכבד ובכליות עם חסר יאנג בכליות (בודקים דומיננטיות החסר לפי צבע הלשון).
מצבי לחות - Dampness
קליניקה: כאב עמום במצח ובכל הראש, כבדות ואיטיות בחשיבה אשר מוחמרים בעיקר בבוקר. תאפיין בנזלת, סינוסיטיס, בחילה, חוסר תאבון, מלאות בחזה ובאפיגסטריום.
לשון: חיפוי עבה דביק. דופק: חלקלק, חלש, צף ורך (בעיקר ב SP).
א - SP3 ללחות בכל הגוף כלל ובראש באופן ספציפי, כשמכוונת לקצה המרידיאן, באופן ספציפי משפיעה על הראש, LI4 לגורמים פתוגניים בפנים ובאזור המצח, Lu7 ספציפית לכאבי ראש, ממריצה את עליית היאנג הטהור לראש, CV12+UB20 לחיזוק הטחול וסילוק לחות, St-8 נקודה מקומית עיקרית לסילוק לחות מהראש, UB21, GV20, Yin Tang, SP6+SP9.
נקודות נוספות: GV24, GV23.
הערה: מצב עודף פנימי הדורש פיזור. נובע מחסר צ'י הטחול או מתקיעות של לחות חיצונית לאורך זמן.
מצבי חסר צ'י - Qi deficiency
קליניקה: כאב עמום במצח ובכל הראש אשר בא בהתקפים, מוקל במנוחה ובשכיבה ומוחמר בעבודה ובבוקר. חוסר תאבון, עייפות, צואה רכה, חוסר נשימה קל, וקוצר נשימה בנשיפה.
לשון: נפוחה עם סימני שיניים. דופק חלש, ריק.
ג - St36+SP6 שילוב לחיזוק צ'י. CV6 , GV20 ומוקסה ישירה, LI4+St36, UB17, UB20.
הערה: מצב חסר פנימי הדורש חיזוק. צ'י נכשל בעלייה לראש להבהיר את הפתחים. יכול להיות בקיבה, טחול, ריאות, לב.

שלב ד - סיכום

מה למדנו בשיעור זה?

  סיבות מערביות וסיניות לכאבי ראש
  שיטות מעקב ותיעוד אחר כאב הראש, עוצמתו והמגבלות שהוא מטיל
  דגשים מיוחדים על מיגרנות
  אבחנה מבדלת ונקודות טיפול על פי רפואה סינית
  הנחיות ללימוד פתרון שאלות התאמה בין סינדרומים לנקודות
סיום שיעור חמש עשרה

קורס טווינא מתקדמים - תמורות

חומר זה מוגש כשירות ע´י צוות ההדרכה של תמורות. © Tmurot
חומר זה אינו מהווה המלצה או הנחייה רפואית והוא נועד לשירות המטפלים והרופאים ולידע כללי בלבד.