עבודת גמר של בוגרי תמורות, העוסקת בטיפול באנשים הסובלים מכאבי שרירים כרוניים. בעבודה מוצגת אבחנה מבדלת מבחינת הרפואה המערבית ומבחינת הרפואה הסינית, ומובאים סיפורי מקרה של חמישה מטופלים שסבלו מבעיות מסוג זה במשך יותר משנתיים (לפני שהגיעו לטיפול).
 מאת: עמיר שפר ומיכל לוי

בעבודה זו ננסה להבין את מנגנון הפתולוגיה ´כאבי שרירים כרוניים´ מבחינה סינית. תחילה נסקור את הפתולוגיה מבחינה מערבית – אבחנה מבדלת של מחלות שריר – ולאחר מכן מוקדש פרק שלם לאבחנה המבדלת של הרפואה הסינית.

הגורמים העיקריים לכאבי שריר כרוניים לפי הרפואה המערבית הן מחלות שריר, מחלות אוטואימוניות וסיבות אידיופטיות. האבחנה המבדלת העיקרית מבחינה סינית היא חסר צ´י בטחול, חסר דם בכבד, סטגנציית צ´י הכבד, חסר יין וצ´י הכליות וחום-לחות במחמם האמצעי.

שיטות:
קיום 5 סדרות טיפולי שיאצו בנות כ-10 טיפולים למטופלים הסובלים מכאבי שרירים כרוניים למעלה משנתיים. 3 מטופלים הוגדרו כסובלים מתסמונת פיברומיאלגיה, 1 אובחנה כסובלת מסקלרודרמה ומטופלת נוספת לא אובחנה סופית (הרופאים הגדירו את הכאבים כדלקת, אך ללא סיבה ידועה).
הטיפולים בוצעו ע´י עמיר שפר ומיכל לוי, תלמידי מכללת ´תמורות´ לשיאצו ורפואה סינית. סדרה אחת נקטעה בטיפול השלישי עקב טראומה (פיזית ונפשית) שעברה אחת המטופלות.

מסקנות העבודה המעשית:
נראה כי האבחנה שביצענו והטיפולים (שכללו טיפולי שיאצו, טווינא, תאילנדי, כוסות רוח ומוקסה) עזרו למטופלים שהתלוננו על כאבי שרירים כרוניים. בנוסף, המטופלים דיווחו על שיפור באספקט המנטלי (דכדוך, אי שקט, מתח) אולם מטופלים שסבלו גם מאינסומניה לא דיווחו על שיפור בבעיה זו.

לסיכום, חל שיפור משמעותי אצל 4 מתוך 5 המטופלים ושיפור פחות משמעותי במטופלת אחת.

קישור לעבודה המלאה
קישור לעבודות גמר נוספות בנושאים הקשורים לראומטולוגיה
קישור לעבודות גמר נוספות בנושאים הקשורים לאורתופדיה

למידע אודות מסלול לימודי טווינא בתמורות