מאת: השפים של תמורות

מרק טום-ים הוא מרק תאילנדי מאוד חריף ומעט חמצמץ. קשה להאמין שתאילנדים חמודים יכולים לשרוף את הלשון בצורה כזו. הוא מתבשל במהירות ומתאים לחפוז, משביע ומספק - כשממהרים. גם לאחר התאמה לטעם הישראלי הוא נותר חריף במידה מספקת להשאיר תחושה בלתי נשכחת של תאילנד.

אנרגטיקה:
Tom Yum הוא תערובת תבלינים המכילה מלח, סוכר, רוטב סויה, עשב לימון, עלים של ליים, תבלינים חריפים ומונוסודיום גלוטמאט. לגבי החומר האחרון, הוא נחשב בכמויות כרוניות כמעורר חזק של חום ולחות החודרת לטחול, לכבד ומגיעה עד לראש. חשוב שאנשים עם חום ולחות ימנעו מתבלין עתיק יומין זה, ובו בעת, ראוי לא להגזים איתו בשום מצב. עם זאת, בכמויות קטנות, וכשאינו מהווה את הבסיס הדומיננטי של כל מרק, אפשר לצרוך מוצרים המכילים אותו (צבעי מאכל שונים וחומרים משמרים לרוב מזיקים יותר). כמות התבלינים הארומטיים ממשפחת ההדרים מנטרלת את האפשרות לליחה, ויחד עם התבלינים החריפים והחמוצים, מתאימה את הרוטב לחורפים הישראלים.

חומרים:
1 שקית טום-ים
1 שקית אבקת חלב קוקוס
שקית פטרוזיליה (או כוסברה למי שאוהב)
2 גזרים מקולפים
4 בטטות גדולות קלופות
חצי ראש כרובית קצוץ
2 שניצל טבעול
קופסת תירס עם הנוזלים

כלים:
סיר גדול למרק.
כוס גדולה לערבוב נוזלים

הוראות:
לקצוץ את הכרובית. לחתוך לאורכן את הבטטות ולפרוס לפרוסות דקות (פחות מחצי ס´מ). לפרוס לפרוסות מאוד דקות (כ 2 מ´מ) את הגזרים. להעביר את הירקות לסיר המרק עם מים רותחים (או להרתיח יחד עם המים).
לקצוץ את הפטרוזיליה. לחתוך את השניצל טבעול לאורכו ולפרוס לפרוסות דקות.
להוסיף לסיר, יחד עם התירס (כולל הנוזלים) והתירס הגמדי.
להשרות את שקית הטום – ים במעט מים חמים למשך מספר דקות ולרוקן לתוך כוס עם מעט נוזל מרק. לערבב ולהעביר לסיר.
רגע לפני ההגשה, לערבב בנפרד (בתוך כוס גדולה או קערית) את אבקת חלב הקוקוס עם מעט נוזלים של המרק ולהחזיר למרק. להגיש בסיר עם מצקת (ליד המרקיות).

הגשה:
מקובל לצוק מנות קטנות של המרק לקעריות קטנות עם מעט אורז, כדי להקהות את החריפות.

לעזאזל עם האנרגטיקה:
במקור מרק Tom Yum נועד להיות מבושל עם שרימפס ופטריות.

בחזרה לאינדקס מתכוני המרקים