פאזת המתכת מסמלת את ההתכנסות ומוצקות. זהו הסתיו עם היין הצעיר הצומח אל תוך היאנג המתמעט. היובש, הלובן, איסוף, אגירה ותכנון לקראת העונה הקשה. על כן המתכת מייצגת את בגרותו הבשלה של האדם, את האופי המחושב והמאורגן. בגוף האדם פאזת המתכת מתייחסת אל הריאות ואל המעי הגס. מאמר זה מפרט את התכונות המיקרוקוסמיות ומקרוקוסמיות של פאזה זו ומתייחס להיבטים הנפשיים הנובעים מכך.

מאת: צוות ההדרכה של תמורות

המתכת מסמלת את ההתכנסות ומוצקות. זהו הסתיו עם היין הצעיר הצומח אל תוך היאנג המתמעט. היובש, הלבן, איסוף, אגירה ותכנון לקראת העונה הקשה. זהו החורף, בה המשאבים והכוחות הם ברמתם הנמוכה ביותר.
על כן המתכת מייצגת את בגרותו הבשלה של האדם, את האופי המחושב והמאורגן. בגוף האדם פאזת המתכת מתייחסת אל הריאות ואל המעי הגס.

ברמת המקרוקוסמוס אנו רואים את המייצגים הבאים:
כיוון: מערב
אקלים: יובש
עונה: סתיו
חלק יום: ערב
זרימה: ציפה
טון מוזיקלי: שאנג
מספר: 9
כוכב: נוגה
תהליך: סיום, קצירה ואסוף יבול
מצב: תקשור

ברמת המיקרוקוסמוס אנו רואים את המייצגים הבאים:
איבר יין :Lu
איבר יאנג: LI
נפש: Po
פתח: אף, פי טבעת
רקמה: שיער גוף ועור
הפרשה: נזלת, צואה
חוש: נשימה, ריח
קול: בכי, יבבה
רגש: עצב, יגון, תקווה
חשיבה: חיבור פרטים, צמאון רוחני
צבע: לבן
ריח: חלוד
טעם: חריף, מתכתי
חלומות: מתכות, שדים לבנים, רצח
בעיות: שיעול

דיסהרמוניות ברמה הנפשית:
טיפוסי המתכת מתאפיינים באנשים השומרים באדיקות על הגבולות שלהם, אנשים מדויקים, חדים מאוד ופרפקציוניסטים. במצבים פתולוגיים טיפוסי המתכת מתנהגים לפי חוקים שקבעו לעצמם גבולות שאסור להם לעבור. לדוגמא מצבים טקסיים כמו נעילה של דלת מספר פעמים קבוע או קוים על מדרכה שאסור לדרוך עליהם. במצבים בהם החוקים לא ניתנים למימוש הם ימנעו מלבצע פעולות רגילות ורק שלא לעבור על חוקיהם.
לעיתים טיפוסי המתכת יתפרשו כאנשים גסי רוח וחסרי סבלנות מאחר שהם חסרי סבלנות להקשיב. מסיבה זו הם מדברים לעניין ובזים לחוסר מרכוז.
ניקיון מאפיין את אלמנט המתכת , ניתן לראות כי טיפוסי מתכת האובססיביים לגבי ניקיון שוטפים את הידיים עשרות פעמים ביום ולא לוחצים ידיים או לא מאפשרים מגע בהם.
אנשי מתכת מאוד מדויקים ובטיפוסי מתכת כפייתיים ניתן לראות כי חלק מהאובססיות קשורות לבדיקה חוזרת ונשנית כגון: ספירה של דברים שונים, בדיקה חוזרת לפני יציאת הבית, נעילת הבית ועוד.
פאזת המתכת מאופיינת בתקווה וטיפוסי מתכת אלו מנסים לעתים להתנגד לאובססיה הכפייתית אך לאחר ניסיונות כושלים הם נכנעים לפתולוגיה ומאבדים תקווה.

מידע מפורט על הפאזות הנוספות ניתן למצוא דרך הקישורים הבאים:
פאזת העץ
פאזת האש
פאזת האדמה
פאזת המים
חזרה למבוא לתורת חמש הפאזות הסינית

להפניות
למאמר אודות תמורות ומייסדיה ניתן ללחוץ כאן: אודות תמורות
להסבר אודות התכנית המשולבת ברפואה סינית (נטורופתיה סינית) ניתן ללחוץ כאן: המסלול המשולב
להסבר אודות תכניות לימודים בתמורות ניתן ללחוץ כאן: לימודים בתמורות

חומר זה מוגש כשירות ע"י צוות ההדרכה של תמורות. © Tmurot
חומר זה אינו מהווה המלצה או הנחייה רפואית והוא נועד לשירות המטפלים והרופאים ולידע כללי בלבד.