זהו חלקו השני של מאמר הדן בטיפול הצווארי. המאמר נילקח מתוכנית הלמודים של שנה ב´ בחטיבת הקיו-שיאצו וסדנת השתלמות והשלמה לטיפולי צוואר. במסגרת המאמר קיימת התייחסות למגוון בעיות ודרך הטיפול בהן. בנוסף, מצורפות שפע תמונות מאירות עיניים המאפשרות מעקב וחזרה אחר טכניקות העבודה.

מאת: גיורא ליכט

שלבי הטיפול בשיאצו צווארי:
א. נתייצב בישיבת סייזה לצידו של המטופל ונבצע משיכות ודחיפות קלות של זרוע המטופל 90 מעלות לגוף המטופל, משיכות אלו יניעו את הצוואר קלות ללא מגע.

kyom450
משיכת היד
ב. טיפול לזרועות תוך מתן תשומת לב למרידיאנים ניתן לעבוד רחב או נקודתי, רוטציות למפרק הכתף ,ומתן תשומת לב לקצוות המרידיאנים בכף היד.

kyom373
עבודה ספציפית על הזרועות - א
kyom374
עבודה ספציפית על הזרועות - ב
ג. התייצבות מאחורי ראשו של המטופל בסייזה רחב. כאן משלבים מתיחות כלפי מעלה אשר מסייעות בפתיחת מפרקי הכתף הגמשת ומתיחת הרצועות ושרירי הטרפזיוס שבד´כ יהיה נוקשה ותפוס במקביל לאירוע צווארי.
במנח זה ניתן לשלב גם עבודה ספציפית על מרידיאני היד וקצוותיהם תוך מתן מתיחה בסיום המתיחות נבצע שחרור של המפרקים.

kyom377
מנח טיפול זרועות
kyom378
טיפול זרועות ספציפי
kyom375
שחרור מפרקים
ד. התרוממות ממצב הסייזה לעמידה על הברכיים ביצוע מתיחה עלית והנחת זרועו של המטופל על ביית החזה במצב בו נחשפים היאנגים. ובאמצעות האמה נבצע לחץ אורכי לכיוון כף היד.

kyom376
מנח יאנגי של זרוע המטופל
ה. המטפל באמצאות המרפק מרים את זרוע המטופל בניצב לגופו, כף ידו לופתת את מרפק המטופל וכף ידו השנייה של המטפל נכנסת מתחת לסקפולה, במצב זה מבצע המטפל רוטציות סיבוביות תוך מתן לחץ כלפי מטה לכוון הסקפולה, כף היד המצויה באזור הסקפולה מבצעת מתיחה ופתיחה במרווח שקיים בין החוליות לסקפולה.

kyom377
מנח מנואלה
ו. המטפל משאיר את כף ידו (המשך רציף של המנח הקודם) מתחת לסקפולה ובאמצעות האמה ביד השנייה (או כף היד) מבצע פתיחה של הכתף בזוית של 45 מעלות כלפי מעלה ומתייצב להשהיה.

kyom384
מתיחת כתף
חזרה למאמר המבוא על שיאצו צווארי יש ללחוץ כאן: שיאצו צווארי - חלק ראשון
להמשך המאמר (שלב הטיפול האקטיבי בליווי תמונות והסברים) ניתן ללחוץ כאן: שיאצו צווארי - חלק ג

להפניות
למאמר אודות תמורות ומייסדיה ניתן ללחוץ כאן: אודות תמורות
להסבר אודות תכניות לימודים בתמורות (רפואה סינית, שיאצו, טווינה, נטורופתיה סינית, תזונה, עיסוי רפואי) ניתן ללחוץ כאן: לימודים בתמורות

חומר זה מוגש כשירות ע"י צוות ההדרכה של תמורות. © Tmurot
חומר זה אינו מהווה המלצה או הנחייה רפואית והוא נועד לשירות המטפלים והרופאים ולידע כללי בלבד.