עבודת שטח מפורטת של בוגרי המסלול התלת שנתי לשיאצו. העבודה נוגעת לשלוש נשים עם עצירות כרונית. בעבודה מפורטים גורמים מערביים ובעיקר הגישה הסינית לעצירות בדגש על אתיולוגיה, פתופיזיולוגיה וסינדרומים. העבודה מציגה שלושה סיפורי מקרה בהם מתואר רקע מערבי, תהליך האבחנה הסיני, בחירת אסטרטגית הטיפול, פירוט מהלך הטיפולים, תוצאות ומסקנות לכל אחת מהן ובמשותף.

מאת: ארז, קרן ומאור, מטפלי שיאצו בכירים

שם המטפל: ארז פיקמן. תאריך: 18.5.2011.

פרטים אישיים: בת 33, רווקה, עובדת כאשת עסקים עצמאית.

תלונה עיקרית: עצירות.

תמיד הייתה נטייה לעצירות. הפעם התחיל אחרי נסיעה לאיטליה שלוותה באכילת בצקים לבנים רבים לפני כשלושה חודשים. היציאות אורכות דקות מעטות, פעם בארבעה ימים. לעיתים יש מאמץ, אך לא מגיע לכדי הזעה. הצואה לפעמים קשה לפעמים רכה. בין יציאה ליציאה יש מעט צואה קטנה יבשה ועגולה המזכירה חריוני עיזים. בימים בהם העצירות בשיאה חשה בדקירות ממוקדות ברביע השמאלי העליון של הבטן, באזור האסוציאציה של הקיבה. בנוסף יש גזים. כשהיציאה קשה יכול להיות גם מעט דימום. לפעמים ישנה הקלה אחרי היציאה. תזונה עשירה בבצקים לבנים מחמירה את העצירות, תזונה עשירה בסיבים מקלה עליה. הרופא המערבי שלל ממצאים פתולוגים.

תלונות משניות:

כאבי גב תחתון: מורגש בשני צידי הגב. התחיל בתאונת דרכים שעברה לפני חודש. הכאב עמום נמשך כשעתיים. לעיתים ישנה הקרנה צידית וקדמית עד לבהונות השנייה והשלישית. מסאז' מקל על הכאב. הכאב מוחמר לאחר שכיבה או ישיבה ארוכה ושעייפה. הרופא לא מצא ממצאים פתולוגים והמליץ על טיפולי פיזיותרפיה.

כאבי עורף וראש: סובלת כל חייה מעורף תפוס שמקרין לראש. התופעה קוראת פעם ביומיים למשך מספר שעות. אפשר למקם את כאב הראש גם עורף וגם בראש באזורים בהם עובר מרידיאן שלפוחית השתן, כלומר ממרכז העורף ועד למצח והעיניים. הכאב חד וממוקד. כדור נורופן, מסאז' או שינה מקלים על הכאבים. אי אכילה או שתייה, שהייה בשמש, שוקולד ודיאט קולה מחמירים את הכאב. רופא שלל ממצאים פתוגנים.

סקירת מערכות:

גובה – 1.60. משקל 58. לא נוטלת תרופות קבועות.
משתדלת לשמור על תזונה דלת שומנים וקלוריות. שותה שמונה כוסות מים או סודה ביום. לא שותה קפה. בעברה הרפואי שתי תאונות דרכים קלות ונפילה רצינית על סלעים במהלך טיול. המכות היבשות האלו גרמו לה בעבר כאבים במרפק ימין וכאבי גב תחתון. הכאבים שככו עם השנים.
ללא בעיות במערכת הנשימה.
מחזור של 30 יום. וסת 4 ימים. היום הראשון מאוד סוער וכואב, שאר הימים יש רק הכתמות וללא כאב.
צבע הדם אדום כהה עם מעט קרישים.
ישנה כשבע שעות בלילה בלי קשיי הרדמות או יקיצה. השינה מאופיינת בחלומות ריאלים.
מעידה על עצמה כבחורה ביקורתית עם הרבה אמביציה.

לשון: סימני שיניים מאוד משמעותיים. נפוחה, רחבה, חיוורת וסגלגלה. אין סאב נפוח וסגול. חיפוי דק ונורמלי. חריץ כמעט עד לטיפ.

אבחנה:

8 עקרונות: עודף על חסר, פנימי, ניטרלי.
חומרים: דם, צ'י.
איברים: טחול, קיבה.

סינדרומים: חסר צ'י בטחול, סינדרום חסימתי כואב בגב תחתון מסוג ליחה-לחות, סטגנציית דם באזורי הבטן והראש.

סקירת הטיפולים:

טיפול 1, 4.3.2011 - תשאול והגדת מטרות לטיפול. לקראת סיום טיפול פוסטריורי בסיסי.
טיפול 2, 11.3.2011 - הטיפול כלל: טיפול באוקצו. עבודה בשיטת מסונגה על טחול וקיבה. עבודה על הצוואר והגב במנח פוסטריורי בשיאצו ובטווינא. הפעלה של הנקודות  SP3, SP6, UB20, UB21. טיפול בטן.
טיפול 3, 18.3.2011 - הטיפול כלל: טיפול באוקצו. טיפול בטן. עבודה בשיטת מסונגה על טחול וקיבה. St36 + SP3       SP6 +SP9 טיפול טווינא גב. טיפול צוואר.
טיפול 4, 25.3.2011 - הטיפול כלל: טיפול באוקצו. טיפול בטן. עבודה בשיטת מסונגה על טחול וקיבה. הפעלה של הנקודות St36, St25, CV12, UB20, UB21, LI4. טיפול גב וצוואר בשיאצו וטווינא
טיפול 5, 1.4.2011 – המטופלת אכלה הרבה פחמימות במהלך השבוע והגיעה עם בטן תפוחה ולשון עם חיפוי לבן, אשר הם סימנים ללחות. הטיפול כלל: טיפול באוקצו. טיפול בטן עדין. עבודה בשיטת מסונגה על טחול וקיבה. טיפול צוואר בטווינא. שלחתי את המטופלת הביתה עם 2 מגנטים של 800 גאוס על נקודות SP3+St40 ע"מ לחזק את הטחול תוך כדי הוצאות לחות מהקיבה בשיטת "אורח מארח".
טיפול 6, 8.4.2011 - המטופלת דיווחה על שיפור רב בעצירות ושיש יציאה כל יום – יומיים. הטיפול כלל: טיפול באוקצו. עבודה בשיטת מסונגה על טחול וקיבה. הפעלת הנקודות SI3 + SP3 + St36. טיפול בישיבה על העורף והכתפיים. הלחות משבוע שעבר עברה.
טיפול 7, 22.4.2011 - המטופלת דיווחה שמגמת השיפור ביציאות נמשכה מאז הטיפול הקודם, ושהייתה יציאה כל יום. הטיפול כלל: טיפול באוקצו. טיפול בשיטת מסונגה על הטחול והקיבה. טיול לגב ולצוואר בשיאצו וטווינא. הפעלת נקודות SI3, St36, SP6, GB21
טיפול 8, 29.4.2011 – המטופלת דיווחה שיש הקלה גם בכאבים בעורף וכאבי הראש וגם בכאבי הגב התחתון. הטיפול כלל: טיפול באוקצו. טיפול בטן. טיפול בגב ובעורף בשיאצו במנחי צד. נקודות: St36, SP3, GB20, GB21, LI4
טיפול 9, 6.5.2011 – בבדיקה של הלשון נראה כי סימני השיניים התמתנו, הלשון פחות רחבה ונפוחה, וכי גם הנטייה לסגלגלות נעלמה. הטיפול כלל: טיפול באוקצו. טיפול בטן. טיפול בגב ובעורף בשיאצו במנחי צד. הפעלת נקודות CV12, St36, GB21, SI11

טיפול 10, 13.5.2011 – עברנו ביחד על רשימת המטרות והסכמנו כי השגנו את שלושתן. העצירות הסתיימה ויש יציאה בפעם ביום, כאבי הראש כמעט לא מטרידים אותה וכאבי הגב כבר לא מורגשים. הטיפול האחרון כלל טיפול קיו שיאצו במנח הצד ועבודה ומילוי של מרידיאן הטחול.

סיכום מטופלת ראשונה

לכל המעוניין.
פרטים: בת 33, רווקה, אשת עסקים עצמאית. מתגוררת בתל אביב.
תלונה עיקרית: עצירות.
אבחנה מערבית:עצירות.
ישנה יציאה פעם בשלושה ימים. תדירות כזאת נמצאת בשולי הגבול התקין אך עדיין לא מוגדרת כמחלה מבחינה מערבית.פירוט תלונה עיקרית:
עצירות. תמיד הייתה נטייה לעצירות. הפעם התחיל אחרי נסיעה לאיטליה שלוותה באכילת בצקים לבנים רבים לפני כשלושה חודשים. היציאות הן באורך של דקות מעטות, פעם בארבעה ימים. לעיתים יש מאמץ, אך לא מגיע לכדי הזעה. הצואה לפעמים קשה לפעמים רכה. בין יציאה ליציאה יש מעט צואה קטנה יבשה ועגולה המזכירה חריוני עיזים. בימים בהם העצירות בשיאה חשה בדקירות ממוקדות ברביע השמאלי העליון של הבטן, באזור האסוציאציה של הקיבה. בנוסף יש גזים. כשהיציאה קשה יכול להיות גם מעט דימום. לפעמים ישנה הקלה אחרי היציאה. תזונה עשירה בצקים לבנים מחמירה את העצירות, תזונה עשירה בסיבים מקלה עליה. הרופא המערבי שלל ממצאים פתולוגים.
תלונות משניות: כאבי גב, עורף תפוס, יום ראשון של וסת מאוד סוער וכואב.

לשון: סימני שיניים מאוד משמעותיים. נפוחה. רחבה. חיוורת וסגלגלה. אין סאב נפוח וסגול. חיפוי דק ונורמלי. חריץ כמעט עד לטיפ.

אבחנה סינית:

חסר צ'י בטחול.
סינדרום חסימתי כואב בגב תחתון מסוג ליחה-לחות.
סטגנציית דם באזור הבטן העורף והמצח.

אסטרטגיית טיפול

שיאצו– חיזוק הטחול ופיזור חסימות.
טווינא - פיזור חסימות.
הנחיות לתזונה מחזקת טחול ומקדמת את מערכת העיכול.
הנחיות להתמדה בפעילות גופנית כגון הליכה קצבית.

הנחיות למסאג' עצמי בבטן לקידום מערכת העיכול.

דיווח על הטיפולים:

המטופלת עברה סידרה של עשרה טיפולים בשיאצו וטווינא. סדרת הטיפולים ניסתה לפתור קודם כל את התלונה העיקרית – העצירות. הנחיתי את המטופלת לעשות כושר גופני בצורה סדירה, לאכול תזונה מחזקת טחול ועשירה בסיבים, ולעשות באופן יומיומי מסאג' עצמי לבטן עם כיוון השעון (הכיוון של המעי הגס). טיפול כאבי הראש וכאבי הגב הוגדר כמטרה משנית של הטיפול.

בארבעה המפגשים הראשונים חל שיפור רב בתלונה העיקרית, כך שככל שחלף הזמן, המטרה הפכה להיות לשמר את ההישג של מערכת העיכול ולהתמקד יותר גם בתלונות המשנה. החלק של הטיפולים שהתייחס למערכת העיכול כלל תמיד טיפול באוקצו במשך כמה דקות ואחריו טיפול בטן, ע"מ להניע את הצ'י ואת מערכת העיכול, לשבור את סטגנציות הדם בבטן, ולחזק את האיברים שבחוסר. כמו כן כל טיפול כלל גם עבודה על המרידיאנים של הטחול והקיבה בסגנון מסונגה. הטיפולים כללו גם הפעלה של 4-5 נקודות ע"מ לחזק ולווסת את הטחול והקיבה, מתוך הנקודות הבאות: SP3, SP6, SP9, UB20, UB21, St25, St36, St37, St39, CV12

 

במהלך עשרת הטיפולים נצפו השינויים הבאים:

1. המטופלת שיתפה פעולה באופן מלא והקפידה על הנחיות התזונה, הפעילות הגופנית והמסאג' העצמי לבטן.
2. בעיית העצירות השתפרה מאוד אחרי כחמישה טיפולים ונפתרה לחלוטין עד סוף סדרת הטיפולים. בסוף סדרת הטיפולים גם כאבי הגב, העורף והראש חדל וכמעט לחלוטין להציק למטופלת.
3. המטופל תנהנת המאוד מסדרת הטיפולים.


המלצות

1. המשך הקפדה על פעילות גופנית ומסאג' עצמי בבטן.
2. המשך הקפדה על התזונה שהומלצה.
3. אין צורך לחזור לסדרת טיפולים נוספת כל עוד העצירות לא חוזרת.

מטופלת שנייהשם מטפלת: קרן חלמיש. תאריך: 13.9.2011.
גיל מטופלת: 33
גובה /משקל: 160/52
עיסוק: חצי משרה – מבשלת לבית קפה וחצי משרה עקרת בית.
מצב משפחתי: נשואה + ילדה בת שנה וחצי.
טיפולים קודמים ברפואה משלימה:
* עשתה דיקור לפניי כשלושה חודשי בשל דלקת במפרק כף יד ימין - פתר לגמרי את הבעיה, אין כרגע שום זכר לדלקת או לכאבים כלשהם במקום.
* בגיל 16 טופלה ברפלקסולוגיה בשל כאבי גב.
* בסוף ההריוןטופלה ברפלקסולוגיה.

תלונה עיקרית: עצירות.

סובלת מעצירות באופן קבוע. יש יציאה אחת ל 4-5 ימים. העצירות התחילה בסביבות גיל 22 אחרי טיול ארוך שעשתה בחו"ל. בסוף הטיול נסעה לארצות הברית ושם עלתה 11 קילו, היא התנפחה מאוד, (כנראה גם מנוזלים,  לטענתה) ואז החלה העצירות. כשחזרה לארץ הלכה לרופאים ועשתה הרבה בדיקות, אולם לא מצאו כל הסבר לעצירות. לאחר מספר חודשים בארץ ירדה הנפיחות וכמו כן חזרה המטופלת למשקלה הנורמאלי וזאת למרות שאכלה רגיל ללא דיאטה מסוימת. אולם העצירות לא השתנתה.

בגיל 27 הלכה לנטורופת שנתן לה תוכנית תזונה. והיה שיפור אך לא משמעותי. בעקבות המלצה שקיבלה פנתה לשיטת קינגסטון ושינתה לחלוטין את התזונה שלה. הדבר מאוד עזר ולמעשה פתר לה את הבעיה. הדיאטה הזו בעצם בנויה על פירות ירקות בעיקרה, כשבערב יש גם פחמימות וחלבונים.כששמרה על התזונה הזו לא היתה לה עצירות בכלל. אחר כך נסעה שוב לטיול בחו"ל ושם חזרה לאכול מזון שמן ולא בריא, ואז חזרה העצירות. מאז לא חזרה לדיאטה ויש לה עצירות. אין כאבי בטן.

כשיש יציאה היא מתחילה כגללים יבשים, כואבים וכהים. לאחר שהם משתחררים שאר היציאה היא רכה יותר חומה בהירה ומעט נמרחת, אין ריח חזק.יש הרבה צואה. לאחר שיש יציאה יש הקלה גדולה ותחושת שחרור.יש טחורים. התחיל בארצות הברית בעקבות העצירות והיציאות הקשות. מגיעים בתקופות שיש את העצירות הקשה. מדממים. שמה עליהם משחה- פרוקטוגיבנול- שלוש פעמים ביום- לטענתה היא מקלה ועוזרת.

תלונה משנית

כאבי צוואר+גב עליון:
כאב באזור T1 ומטה שבשלב מסוים מקרין לעמוד השדרה בין השכמות.
מתחיל בכאב חד כמו סכין שמשתק, אח"כ מתפשט רוחבי לכל האזור לכיוון השכמות, נהיה כאב שמתפשט תוך מספר שעות. קורה בצורה פתאומית לא בגלל משהו ספציפי.
התחיל בתקופת הצבא לא זכור שקרה בגלל משהו מסוים.
בגיל 16 סבלה מכאבים חזקים בגב התחתון, הלכה לבדיקות וגילו שיש עקמת חריפה + דלקת בחוליות  L1-L3  טופלה במשך שנה בפיזיותרפיה, הדלקת עברה והעקמת השתפרה. לא בדקה את נושא הצוואר או הגב העליון.
כשהכאב מתחיל הוא מתחיל חד וממוקד באזור חוליה T1 ומטה ואז מתפשט אל אזור בין השכמות והצוואר.
לאחר זמן מה הוא נהיה עמום, אךבמידה ועושה תנועה כמו הרמת יד או סיבוב ראש, הכאב חוזר להיות חד ומשתק.בשל הכאבים יש גם הגבלת תנועה של הצוואר. לאחר כשלושה ימים בדרך כלל הכל עובר.
הכאב מופיע אחת לשלושה חודשים בערך ללא סיבה ידועה.

בנגאיי ועיסוי עדין או משחת וולטרן מקלים על הכאב – כלומר חימום. קור נעים לה, כששוכבת לא מוצאת מנוחה, תנועות מחמירות את המצב.

סקירת מערכות:

כאבי גב תחתון  מופיעים מפעם לפעם סביב עבודה פיזית מאומצת בעיקר. כאב עמום מוטב במגע ובחימום.
הזעות - מאז הלידה יש הזעות מרובות בבתי השחי, כל הזמן, גם בחורף. הריח חריף יותר ממה שהיה בעבר.
ציפורניים רכות שבירות ומתפצלות. שיער נושר.
יובש בפה- תחושת עפיצות, בחודשיים האחרונים,לא עובר בשתייה או אכילה,קיים בכל חלל הפה ללא קשר לדברים שאכלה או שתתה, נמשך כשעה וחולף מעצמו. קורה כל מספר ימים.
שלפוחית שתן- לאחר הלידה היתה צניחה קלה של שלפוחית השתן.
גניקולוגיה - גיל מחזור ראשון 14.5. משך הווסת 5 ימים.
המחזור חזר לפניי 4 חודשים (כשנה וחודשיים לאחר הלידה)- הילדה עדיין יונקת.
בדיקה גניקולוגית אחרונה בוצעה לפניי חודשיים.
מחזור קל יחסית, אין כאבים לפניי המחזור ובזמן המחזור. ביומיים הראשונים יש זרימה יותר חזקה (מחליפה כל שש שעות טמפון,) אין קרישי דם.
בהתחלה הדם אדום כהה יותר ולקראת הימים האחרונים אדום חלש יותר.
ביומיים הראשונים יש זרימה חזקה יותר ביום השלישי יש דעיכה. ביומים הרביעי והחמישי יש זרימה קלה.
אופי:  שומרת בפנים,חסרת מנוחה עם נטייה להיפר, ביקורתית מאוד, נטייה למתח.
העדפות: מאז שזוכרת את עצמה סבלה מחום,מאז ההריון סובלת גם מהזעות.מעדיפה ואוהבת קור.
לשון: סימני שיניים בצידי הלשון, צבע ורדרד מעט חיוור, צידי הלשון באזור כבד וכיס המרה מעובים יותר.
הערות: ילדה לפני כשנה וחצי, מאז נמצאת עם הילדה בבית, מבחירה. מאוד קשורה אל הילדה ורוב חייה נסובים סביב הצרכים של הילדה, אינה קשובה לצרכים שלה כלל!( שוכחת לעיתים לאכול יום שלם!) מבשלת ואופה לבית הקפה המקומי כדי להתפרנס.

הילדה סובלת מכל מיני בעיות רפואיות כך שהמטופלת גם מאוד טרודה באופן כללי.

ניתוח לפי 8 עקרונות: פנימי, חוסר /עודף, קור/חום

חומרים:צ'י,  דם, לחות.
איברים: כבד, טחול /קיבה, כליות.
סינדרומים:סטגנציית צ'י הכבד, חסר צ'י בטחול, חסר צ'י בכליות, חסר דם בכבד, סטגנציות מקומיות של דם וצ'י.
נראה שאצל המטופלת ישנם תהליכים של חסר דם שמובילים לחום וליובש.
בנוסף ישנן סטגנציות של צי ודם שאף הן יוצרות תהליכים של עצירת הזרימה התקינה ומובילות ועלולות להוביל לחום. מלבד זאת המטופלת הינה אדם לחוץ בעל נטייה לדאגות וסטרס שגורם ליצירת סטגנציות.
נראה שהעצירות של המטופלת היא על רקע של יובש בעקבות חסר הדם וכמו כן הסטרס הרגשי

שבו היא מצויה ומכניסה את עצמה לתוכו הינו בהחלט גורם מוסיף.

אסטרטגיה טיפולית

עבודה על נקודות מחזקות דם.
פתיחת סטגנציית צ'י הכבד.
קירור המערכת על מנת לפתור את החום ואת ההזעות שמטרידות את המטופלת.
טיפולי בטן מניעים.
חיזוק צי הטחול.טיפול בסטגנציות מקומיות.

באם יישאר זמן חיזוק ותמיכה בכליות.

המלצות למטופלת:

המלצה לשינוי תזונתי שאותו תקבל ממני.
הליכות יומיות שיעזרו לתנועת המעיים ולעצירות.
החלפת מזרון- יכולה לעזור לכאבי הגב.
המלצות תזונה:
מזון מחזק דם ומונע חום.
עשיר בסיבים.

מחזק כבד ומניע, תומך בטחול.

סקירת הטיפולים:

טיפול ראשון 4.3.11 המטופלת עברה דירה בשבוע האחרון ולכן היתה בלחץ רב ומתח. יציאה אחרונה היתה לפניי כשלושה ימים.בעקבות מעבר הדירה חשה כאבי גב בעיקר גב תחתון.כאב מפוזר ועמום. מציק.כיוון שזה טיפול ראשון בחרתי לעשות טיפול יותר כללי.עבדתי בניעות, מתיחות,רוטציות ועבודה על מרדיאנים לפי מצונגה. התמקדתי באזור הגב התחתון והאגן-הן לכאבי הגב והן לעצירות. עבדתי על מרידיאני שלפוחית השתן,כבד, טחול,וקיבה. נקודות UB60, UB40, SP10,LI11, St25, Liv3, Pc6. סיימתי עם תרגילים לאגן.
טיפול שני 17.3.11חשה הטבה בגב לאחר הטיפול הקודם, אולם עדיין יש רגישות באזור הגב התחתון. עסוקה בסידור הדירה החדשה. בטיפול הזה רציתי להתמקד בפיזור החום וקירור המערכת.
בנוסף לכך רציתי להקל על הגב התחתון ולעשות טיפול בטן. שילבתי מתיחות לגב וניעות..
עבדתי על מרידיאני הקיבה הטחול והכבד. SP10, TW6, LI11, St25,UB60, UB40.
טיפול שלישי 25.3.11מטופלת מרגישה טוב בסך הכל, עדין סובלת מעצירות אולם מבחינת הטמפרטורה וההזעות היה שיפור, יש רגישות בגב התחתון בשל מעבר הדירה, עדיין הרימה וסחבה משקלים כבדים.
בטיפול הזה עבדתי על תרגילים לגב התחתון שכללו רוטציות ניעות ומתיחות.
סיימתי את הטיפול בטיפול בטן. עבדתי על מרידיאני הקיבה והטחול הכבד ה UB והGB-
התמקדתי בנקודות לכאב גב כמו בטיפול הקודם. וכמו כן SP10, LI11, St25, Liv3, CV4, SP6+St36
טיפול רביעי 2.4.11מטופלת מדווחת שמרגישה טוב, אין שינוי מבחינת עצירות. הגב התחתון בסדר מאז הטיפול האחרון וכמו כן פחות חם לה ומזיעה פחות. מבחינה נפשית יותר רגועה ופחות לחוצה ודואגת בזמן האחרון.
עבדתי על מרדיאני הכבד הטחול, ה- LI ו TW בשיטת מסונגה.נקודותLI11, LI4, St36+SP6, SP10, TW6, Liv3:
בנוסף עשיתי עבודה של ניעות ומתיחות.עברתי למנחי צד ועשיתי עבודה של קיו שיאצו עמוקה ומחזקת.
טיפול חמישי 15.4.11מטופלת היתה חולה כל השבוע הקודם. בטיפול הזה החלטתי לחזק ולתמוך.עבדתי בקיו שיאצו בצורה איטית ועמוקה, לאחר מכן עבדתי על מרידיאני הטחול, כבד,ריאות. סיימתי בטיפול חזה וצוואר על מנת לנקות את דרכי הנשימה.נקודות:  LI 4, St36+SP6, Liv3, Lu9. המטופלת העידה שמאוד נהנתה מהטיפול.
טיפול שישי 21.4.11 מטופלת מרגישה טוב. בטיפול הזה החלטתי לעבוד על חיזוק ופיזור על פי תוכנית הטיפולים.
התחלתי במנח אנטריורי עבודה פיזורית, עם רוקינג, רוטציות ואלמנטים שונים מהתילאנדי.
לאחר מכן עבדתי על המרידיאנים, כבד טחול, מעי גס וקיבה.
 Liv3, GB34, St25 CV4 St36+SP6  סיימתי בטיפול בטן מניע ומפזר.
טיפול שביעי 29.4.11 מטופלת בלחץ גדול בשל נסיעת בעלה לחו"ל.החלטתי לעשות טיפול מרגיע ומחזק. עם התמקדות בכבד טחול קיבה ולב.התחלתי בקיו שיאצו והמשכתי בעבודה על המרידיאנים
עבדתי על הנקודות: Liv3, GB34, St36+SP6, TW6, Pc6, CV4.
טיפול שמיני: 7.5.11 מטופלת עדיין בלחץ בשל נסיעת בעלה(למרות שמדווחת כי הטיפול האחרון היטיב עמה)
כמו כן מאוד עייפה ומותשת שכן היא קמה כל יום בשעה 4 בבוקר,(אלו השעות שבהם הילדה מתעוררת- כשהבעל נמצא הם חולקים במטלה ) בנוסף מתארת התעוררויות באמצע הלילה עם בהלה. החלטתי לעבוד במתכונת הטיפול הקודמת של הרגעה וחיזוק מכיוון שנראה כי זה מה שהיא צריכה יותר מכל.
עבדתי על הנקודות: Liv3, St36+SP6, TW6, Pc6,CV4.
טיפול תשיעי: 12.5.11 בעלה של המטופלת חזר. היא ישנה טוב מאז שחזר, כמו כן לא מתעוררת בלילה בבהלה.
רמת הלחץ והסטרס ירדה בהרבה. עדיין מרגישה שאריות של מתח בגוף. מלבד זאת טוענת שהכל תקין, ביקשה לעשות טיפול מרגיע שיוריד לה את הלחץ כמו בטיפולים האחרונים שמהם נהנתה.
חזרתי על טיפול הקיו שיאצו ואחר כך עבודה על מרידיאני הטחול, הכבד, הקיבה, והלב. שילבתי עבודה על בית חזה וצוואר.כמו כן סיימתי בטיפול בטן.
עבדתי על נקודות: Pc6,  Liv3 St36+SP6, TW6,SP15,CV4
טיפול עשירי 20.5.11 מטופלת מתלוננת על כך שהצוואר והגב העליון נתפסו לה. קנו מזרון חדש לפניי כשבועיים ולדעתה היא לא מתרגלת אליו ואולי הוא אינו מתאים לה. הצוואר נתפס תחילה לפניי כשלושה ימים ולאט לאט זה התפשט לאזור הגב העליון. הטיפול שנראה לי מתאים ביותר הוא טיפול טווינא לצוואר ולגב. התחלת טיפול מנקודות דיסטאליות שמשפיעות על האזור הפגוע.לצוואר-TW5, LI10, LI11, GB20,SI3 , UB10.

לגב-, 40, 57, 58, 62, 60- UB. סיימתי בטיפול בטן. בסיום הטיפול המטופלת אמרה שהוקל לה ושהיא חשה טוב יותר.

סיכום מטופלת שניה

לכל המעוניין
שם המטפלת: קרן חלמיש
פרטים: בת 33, נשואה, אם לילדה בת שנה וחצי. עקרת בית חצי משרה ומבשלת לבית קפה.
תלונה עיקרית: עצירות
אבחנה מערבית: עצירות- נבדקה אצל מספר רופאים אולם לא נמצאה סיבה לעצירות.
פירוט תלונה עיקרית: עצירות שהחלה לפניי כ 12 שנים בעקבות שינוי תזונתי (בעיקר אכילת אוכל מתועש ושמנוני) בעת טיול ארוך בחו"ל.
בזמן הטיול עלתה משמעותית במשקל.כשחזרה לארץ חזרה למשקלה הנורמאלי וחזרה לאכול תזונה מאוזנת, אולם העצירות נשארה. ניסתה בעבר דיאטת קינגסטון שאכן עזרה לה, אך לא הצליחה להתמיד בה.
כשיש יציאה היא מתחילה כגללים יבשים וכואבים, כהים.לאחר שהם משתחררים שאר היציאה היא רכה יותר חומה בהירה מעט נמרחת אך לא יותר מידי.אין ריח חזק. יש הרבה צואה. לאחר שיש יציאה יש הקלה גדולה ותחושת שחרור.
יש טחורים. התחיל בארצות הברית בעקבות העצירות והיציאות הקשות.

מגיעים בתקופות שיש את העצירות הקשה. מדממים.

תקציר ממצאים נוספים:

כאבי צוואר וגב עליון אשר מקרינים לעמוד שדרה ולשכמות מאז תקופת הצבא. עקמת וכאבים בגב תחתון מאז גיל 16. ציפורניים רכות שבירות ומתפצלות. שיער נושר.יובש בפה. סובלת מחום ומהזעות מרובות עם ריח חריף.

אבחנה סינית:

סטגנציית צ'י הכבד,
 חסר צי בטחול,
חסר צי בכליות,
חסר דם בכבד,

סטגנציות מקומיות של דם וצ'י.

אסטרטגית טיפול

שיאצו להנעה והרגעה וכמו כן עבודה על נקודות של חסר דםוחיזוק. עבודה על מרדיאנים רלוונטיים כמו כבד טחול וקיבה. עבודה על נקודות של קירור.פתיחת סטגנצית צ'י הכבד.
טווינה- לפתיחת סטגנציות מקומיות ולהקלה על כאבים של צוואר וגב.
טיפולי בטן מניעים.
הנחיות תזונה לחיזוק דם,מניעת חום, ותמיכה בטחול.
הנחיות לביצוע הליכות יומיות.

הנחיות להחלפת מזרון.

דיווח על טיפולים

המטופלת מאוד אהבה להגיע לטיפולים ונהנתה מהם. קיבלה עשרה טיפולים שברובם נעשתה עבודה על הכבד, חיזוק הדם, על הטחול, ועל הרגעה.נקודות עיקריות שהושם עליהם דגש היו  St25 , Liv3, St36+SP6, CV4, LI11, SP10,   ועוד נקודות שונות בהם השתמשתי בהתאם למצב המטופלת ביום הטיפול.
לצערי, התקופה שבה התבצעו הטיפולים יצאה על תקופה לחוצה במיוחד עבור המטופלת, ולכן בחלק לא קטן מהטיפולים היה צורך בהרגעה של הגוף והנפש בנוסף לתוכנית שאותה תכננו לבצע.

התחושה הכלליתהיתה שהמטופלת מגיעה בשמחה לטיפולים ושהחוויה נעימה לה וטובה לה ואולם אין לה את הרצון והיכולת לשנות או לעשות משהו נוסף למטרת הצלחת הטיפול, כמו כן, נראה שהמטופלת למדה לחיות בשלום ובהשלמה עם העצירות ולא ממש מתאמצת בשלב זה של חייה לשנות את המצב. כלומר א.מ. מצויה בתקופה של דאגות ולחצים שונים ונראה היה שברצונה לקבל טיפול ועזרה אולם אין ביכולתה להתמודד עם שינויים או דרישות (כמו שינוי תזונה) שהיה עליה לעשות. תוכנית הטיפול היתה אמורה לעזור לבעיית העצירות בשיאצו וטווינא ובד בבד לטפל בחסר הדם והסטגנציות גם בעזרת תזונה, הליכות ופעילויות שיניעו את המערכת ויפתחו את הסטגנציות.

במהלך הטיפולים עצמם ניתן היה לראות את השינויים הבאים:

1. החום הרב שהיה בגוף פחת.
2. ההזעות שמהם סבלה המטופלת נעלמו.
3. לאחר הטיפולים ובהמשכם המטופלת היתה בפחות לחץ ויותר רגועה. וזאת למרות הלחצים שחוותה במהלך הקופה.
4. כאבי הגב פחתו ולאחר הטיפולים היתה הטבה.

5. היו תוצאות רבות נוספות כגון ההזעה שפסקה,ובאופן כללי מטופלת פחות לחוצה.ואולם בנושא העצירות לא נראה שינוי.

המלצות:

1. שינוי תזונתי למטרת חיזוק דם.
2. הליכות מהירות להמרצת מערכת העיכול.
3. בדיקה חוזרת אצל רופא מערבי למטרת שלילת בעיות נוספות במערכת העיכול שאולי נוצרו במהלך התקופה הארוכה ממנה סובלת המטופלת מהבעיה.
4. הפניה למטפל סיני למטרת קבלת פורמולה של צמחי מרפא.
 
 

מטופלת שלישית

שם המטפלת: מאור צייכנר. תאריך 18.09.2011

פרטים כלליים:

בחורה בת 23 חיה עם בן זוג שאיתו נמצאת במערכת יחסים כבר 7 שנים.

תלונה עיקרית: עצירות.

סובלת מעצירות משנת 2007 בזמן השירות הצבאי, כנראה על רקע היפותיירואיד. סובלת לפרקים, בזמן התקף יכולה לא להיכנס לשירותים למשך 3-4 ימים. לאחר שנכנסה לשירותים, כואבת הבטן וישנה תחושה של כיווץ. בזמן ההימצאות בשירותים עצמם חשה כאב. מקל- לשבת ולהירגע אחרי הכניסה לשירותים, במידה ולא יוצא אוטומטית בזמן השהייה בשירותים מעסיקה את עצמה.

תלונה משנית: כאבי גב באזור הסקפולה והצוואר אזור GB20.

היסטוריה רפואית: עברה ניתוח כירוגי לשיני בינה בגיל 20 אשר כלל הרדמה מקומית ומנוחה של 4 ימים, החלמה תקינה. נוטלת אלטרוקסין להיפותירואיד אשר התגלה בזמן תקופת הצבא.

מחלות משפחתיות: סב סבל מסרטן בחלל הבטן. סבתא סבלה מסרטן בשחלות. אם ואב ל"ד גבוה. האב סובל גם מסכרת עקב בעיות השמנה.

סקירה כללית:

סובלת מידי פעם ופעם מכאבי ראש שהחלו בזמן לימודי חטיבת הביניים. לא יודעת להצביע על גורם ספציפי וציינה כי אין זמנים קבועים. טוענת כי ישנה ירידה בשמיעה בעיקר באוזן ימין, אבל בעיקרון בשתיהן. סובלת מסינוסים, חניכיים רגישות. סטרידור- שיעול נבחני. בעבר כלל שימוש במשאף. מופיע בעיקר בתקופות מעבר בזמן אובך. כל התקף נמשך כמה ימים, מטפלת באמצעות קור, תה עם דבש וסוכריות צמחים.
סובלת ריבוי קנקים, מפוקקת גם את אזור הלסת. נטייה לעצירויות חוזרות ונשנות (ראה ת.ע). סבלה מטחורים לפני כשנה וטופלה ע"י משחה בשם פרוקטולינול. בנוסף, נוטה לסבולת מצרבות בזמן רעב, גזים בעיקר בזמן נפיחות. כניסה לשירותים לא בזמני עצירות חלה פעם ביום עם יציאה בגוש אחד וצורך בניגוב אחד בלבד.  בשלושה חודשים האחרונים לא לוקחת את הגלולות אחרי 7 שנים של לקיחה. משך דימום הווסת הוא 5 ימים, צבע הדם הינו אדום חזק שני, עם גושים קטנים. יש הפרשות בצבע שקוף ולבן ביום הראשון מלווה ב-PMS.
ביום שלפני הווסת יש שינוי בתיאבון אולם ביום הראשון אין תיאבון בכלל. קבלת מחזור ראשון בגיל 12
ישנה 6 שעות שינה בלילה, נרדמת בקלות עם שינה כבדה, זוכרת חלומות בצורה מעולה. מספרת כי התעוררות וקימה איטית וקשה. נוטה להפנים רגשות, טוענת שיש נטייה לפחדים, כעסים, דיכאונות, בכי ועצב.
נוטה לצחוק הרבה על הדברים. מדובר בבחורה עם תאומה אשר לפני כמה שנים התאומה החליטה לעבור ניתוח לשינוי מין, כלפי חוץ היא מראה שאננות וקבלה אולם משיחה עימה היא מגלה סימנים של חוסר קבלה מוחלט וקושי לקבל את הדבר באופן שלם. מספרת שלמרות שבהתחלה ההודאה ההייתה הלם למשפחה המשפחה מקבלת את אחיה (אחותה). חיה בשנתיים האחרונות עם בן זוג, שאיתו נמצאת בזוגיות כבר שבע שנים. אורח חיים אינטנסיבי, הרבה שעות עם מעבר ממקום למקום (בתחילת הסדרה עבדה בשלוש עבודות).
אינה אוכלת באופן מסודר ועם שעות קבועות. נוטה לשתות 12 כוסות (4 קפה, ZIRO בקבוק קטן ביום) ומעשנת סיגריות. מבלה את שעות הפנאי בחריזת חרוזים, נמצאת על המחשב.בדיקות:
לשון: מבנה ארוך ונפוח, צבע ורוד חיוור נוטה לסגלגל/כחול, חיפוי חום ב-Kid.
טיפ מחורץ קלות ומפוצל. חריצים ב-SP/St עם סמנ"ש  ב-Liv/GB, יש רעד קל בלשון כאשר היא מוציאה אותה.
ניתוח תשאול:
Ht Fire + Ht Qi Stg +Ht Blood Stg. – מתבסס על נושא הרגשות בבית וחוסר האיזון הרגשי שנובע מהשינוי המהותי שהתאומה שלה עושה בחיים.
Kid +SP Yang Def – חום הנובע גם מ-Shen  שלא רגוע  כמו גם מנטילת האטרוקסין, הגלולות והעישון לאורך שנים. כמו כן, נושא העצירות נכנס לתוקף כאשר ניתן לראות שה-SP גורם לנפיחות בלשון עקב חוסר איזון ומתבטא גם ע"י סימני השיניים.
צ'י מורד של הקיבה- מתאפיין בעיקר עקב הצרבות אשר סובלת מהם לעיתים קרובות.

אבחנה אישית- לפי דעתי הבחורה סובלת מעצירויות חוזרות ונשנות עקב מצב רגשי, הרגלים לקויים עוד מתקופת הצבא ואולי גם חסר איזון תרופתי של התיירואיד.

עיקרון טיפולי:

פיזור תקיעות אשר המטופלת סובלת ממנה. עבודה בעיקר על מרידיאני ה- SP, St, Liv, GB.

דיווח על הטיפולים:

טיפול מספר1  בתאריך 31.12.2010:
תשאול וטיפול ראשוני לצורך הכרת גוף המטופלת והכרת המטופלת עם טיפול השיאצו.
טיפול מספר 2 בתאריך 8.1.2011וטיפול מספר 3 בתאריך 14.1.2011:
התחלת עבודה ברוקינג עדין בכדי להתחיל הנעה של הגוף תוך התמקדות על בטן, כאשר העבודה על הבטן היא עם כיוון השעון. המטופלת ציינה כי בין הטיפול השני והשלישי לא היו השפעות משמעותיות. עבודת פיזור על מרידיאן הקיבה. בנוסף לטיפול נעשתה עבודה בנושא התפריט כאשר נעשה דגש על הסדרת זמני הארוחות והכנסה של מזון "בריא יותר" כגון לחם מקמח מלא, הורדת כמות השתייה המתוקה וכו'.
טיפול מספר 4 בתאריך 22.1.2011,  טיפול מספר 5 בתאריך 29.1.2011 ובטיפול מספר 6 שהתקיים בתאריך 4.2.2011:
המטופלת מציינת כי בין טיפול אחד למשנהו היא מתחילה להרגיש הקלה באזור הבטן.
בשלושת המפגשים הללו נעשו שימוש בעיקר בכוסות רוח על הבטן לצורך הנעה כאשר לאחר כל מפגש המטופלת מציינת כי ישנה פעילות מעיים ערה. כמו כן ציינה המטופלת כי לאחר המפגש הרביעי כאשר הנחתי עליה את כוסות הרוח הייתה תחושת כאב קלה בליווי באזור הבטן.
העבודה על הבטן עם כוסות הרוח נעשתה בשני אופנים: הנעה עם שמן והנחה על הנקודות בעוצמת שאיבה בינונית:
St 25, CV12, Liv 13, Bl 20, Bl25
טיפול מספר 7 11.2.2011 וטיפול מספר 8 19.2.2011:
המטופלת ציינה כי חל שיפור משמעותי בהמשך לטיפולים שעברה עד עכשיו, העלתה דיבורים על צורך בזמן פנוי. כמו כן ציינה כי היא מתכננת לעזוב את אחת משלוש העבודות שלה ומביעה שמחה על כך שהיא יורדת מבחינת זמני הלחץ ומעלה את זמן הפנאי שלה. סיפרה והראתה כי החלה לעסוק בעבודות יד כאשר היא מכנה אותן "ריפוי בעיסוק".
עבודה עם מוקסה סטיק בנקודות: St 34 Lu-10
כמו כן נעשה לצורך פיזור באזור Lu1 בעזרת טווינה וכוסות רוח.
טיפול מספר 9  בתאריך 4.3.2011   וטיפול מספר 10 בתאריך 11.3.2011:

המטופלת בשני הטיפולים האחרונים ציינה כי ישנה הטבה אולם עדיין ישנו מקום לשיפור. בשני הטיפולים האחרונים הייתה התמקדות בצרבות אשר המטופלת חווה בעת האחרונה כאשר לאחר תשאול מהיר ציינה כי הדבר סובב סביב זמני ארוחות ערב משפחתיות. העבודה אשר נעשתה דומה בעיקר לעבודה שנעשתה במפגשים הראשונים אשר כלל פיזור ע"י טווינה בעיקר כמו גם כניסה לנקודות צובו ופיזורן.

סיכום מטופלת שלישית

לכל המעוניין.
שם המטפלת: מאור צייכנר
פרטים: בת23, רווקה עם בן זוג גרה בהוד השרון
תלונה עיקרית: עצירות.
אבחנה מערבית:עצירות.
פירוט תלונה עיקרית:סובלת לפרקים מעצירות משנת 2007 בזמן השירות הצבאי. בזמן התקף יכולה לא להיכנס לשירותים למשך 3-4 ימים. לאחר שנכנסה לשירותים, כואבת הבטן וישנה תחושה של כיווץ. בזמן ההימצאות בשירותים עצמם חשה כאב. מקל: לשבת ולהירגע אחרי הכניסה לשירותים, במידה ולא יוצא אוטומטית בזמן השהייה בשירותים מעסיקה את עצמה.
תלונות משניות: כאבי גב באזור הסקפולה והצוואר אזור GB20.
בנוסף לתלונה הראשית והמשנית ישנו רקע של כאבי ראש החוזרים ונשנים ובעיות של צרבת. כמו כן, טוענת כי ישנה היחלשות בשמיעה בשתי האוזניים מציינת יותר את אוזן ימין.

לשון: מבנה ארוך ונפוח, צבע ורוד חיוור נוטה לסגלגל/כחול, חיפוי חום ב-Kid. טיפ מחורץ קלות ומפוצל. חריצים ב-SP/St עם סימ"ש ב  Liv/GB, יש רעד קל בלשון כאשר היא מוציאה אותה.

אבחנה סינית:

Ht Blood Stg + Ht Fire + Ht Qi Stg
Kid +SP Yang Def

צ'י מורד של הקיבה

אסטרטגיית טיפול:

שיאצו משולב עם טווינה- פיזור תקיעות אשר המטופלת סובלת ממנה. עבודה בעיקר על מרידיאני ה- SP, St, Liv, GB.

כוסות רוח- עבודת הנעה על הבטן לצורך סירקולציה ופיזור תקיעות באזור הריאות.

סדרת הטיפולים:

במהלך הטיפולים התמקדנו הפן הרגשי, בדגש על  עבודה על מרידיאני הלב. בנוסף למרידיאני הלב עבדנו על המרידיאנים SP/St  ו-Lu/LI.
העבודה על המרידיאנים SP/St נועדה בכדי להכניס את מערכת העיכול לסדר וכדי להוריד את מרידיאן הקיבה אשר מתאפיין בתופעת צ'י מורד.
במהלך הטיפולים עצמם ניתן היה לראות את השינויים הבאים:
1. שינויי גישה בנוגע לזמן חופשי וההבנה כי אינה יכולה לעשות שלוש עבודות ביום.

2. שיתוף המשפחה והן את הבן זוג בתחושותיה והרגשותיה.

המלצות:

1. שינויי אורח חיים לחיים יותר רגועים
2. שינוי ושיפור התזונה ע"י הכנסת יותר סיבים לתזונה
3. לשקול התייעצות עם פסיכולוג

4. בדיקה אצל רופא לבירור מצב איזון התיירואיד

העבודה המלאה מוצגת דרך קישור זה

מנחה: גלעד פסל
למידע נוסף:
למידע אודות מסלול לימודי שיאצו  בתמורות
למידע אודות מסלול לימודי טווינא   בתמורות
חומר זה מוגש כשירות עי צוות הקליניקה של תמורות. © Tmurot
חומר זה אינו מהווה המלצה או הנחייה רפואית והוא נועד לשירות המטפלים והרופאים ולידע כללי בלבד.