בעבודה נבדקו השפעת טיפולי השיאצו על מטופלות המאובחנות והסובלות מתסמונת המעי הרגיז בדרגות שונות. העבודה כוללת רקע רפואי מערבי על התסמונת, רקע על התסמונת מנקודת ריאות של הרפואה הסינית, ולאחר מכן חלק מעשי הכולל שלושה סיפורי מקרה של שלוש מטופלות שהשתתפו בסדרה של 10 טיפולי שיאצו וטופלו בהתאם לאבחנה הסינית אליה הגיעו המטפלים. בסיום כל סדרת טיפולים ישנו סיכום של התנהלות הטיפולים המביא את עיקרי הטיפולים והשינויים שנצפו ודווחו על ידי המטפל והמטופלת. בסיום העבודה מובא סיכום כל שלושת סדרות הטיפולים המביא את המגמות המשותפות לכל המטופלות.

תסמונת המעי הרגיז הינה מחלה תפקודית של מערכת העיכול אשר לא נמצא לה גורם ברור. שכיחותה בקרב נשים גדולה פי שניים עד שלושה מגברים, וכוללת לרוב רגישות מוגברת של מערכת העיכול הבאה לידי ביטוי בשינויים תכופים באופי ותדירות היציאות ומלווה לרוב בכאבי בטן והרגשת אי נוחות.

ברפואה הסינית משויכת המחלה לפגיעה בתפקידו של הכבד כאחראי על זרימת צ'י חלקה בגוף ובסטגנציה בו יחד עם חולשה של מערכת העיכול המאפשרת לו לפלוש אליה ולפגוע בה. הגורמים לפגיעה בכבד יכולים להיות קשורים בתזונה, העדר פעילות גופנית, סטרס, לחץ ועוד.

שתי הגישות הנ"ל רואות חשיבות רבה באורח החיים כדרך מרכזית בטיפול בתסמונת ושמות דגש רב על תזונה, פריסת הארוחות לאורח כל היום בכמויות קטנות, פעילות גופנית סדירה ושמירה על מצב נפשי תקין. בנוסף, רואה הרפואה הסינית בטיפולי המגע והשימוש בצמחי מרפא ודיקור כדרך אפקטיבית לטיפול.

כל המטופלות שהשתתפו בעבודה מאובחנות כסובלות מתסמונת המעי הרגיז על ידי הרפואה המערבית. כל המטופלות עברו תשאול וסדרה של 10 טיפולי שיאצו בהתאם לאבחנה אליה הגיע המטפל. כל המטופלות דיווחו על הקלה משמעותית בתסמינים מהן סבלו בהם הקלה בכאבי הבטן, ירידה בתדירות ואופי היציאות ושיפור משמעותי באיכות החיים. בנוסף, קיבלו המטופלות הצעות לשינויים תזונתיים והקפדה על פעילות גופנית סדירה.

לאחר סיכום עיקרי הטיפולים בעבודה זו ולמרות שהמדגם בעבודה זו אינו מהוה מדגם סטטיסטי מייצג, מצאנו שטיפולי שיאצו סדירים במטופלות הסובלות מתסמונת המעי הרגיז בשילוב המלצות תזונה ופעילות גופנית, נמצאו יעילים והביאו להקלה משמעותית בתסמיני המחלה ולשיפור באיכות חיי המטופלות.

קישור לעבודה המלאה