אחת התופעות הנפוצות הנובעת מאורח החיים האינטנסיבי בעידן המודרני, מוצאת את ביטויה בתלונות של כאב כרוני או אקוטי באזור הגב העליון הנובע מסיבות שונות ומגוונות. בראיה הסינית, אין ביכולתנו לשנות את מה שניתן לנו מההורים לפני לידתנו, אבל בהחלט יש באפשרותנו לסגל לעצמנו אורח חיים נכון שיעזור לנו להזין ולחזק את הקיים על מנת להגיע לאיזון.

בפרק הראשון של העבודה נדון באבחנה וטיפול בכאבי גב עליון על פי הרפואה המערבית.
על סמך מובאות מן הספרות הקיימת בנושא, נדבר על חוליות הגב העליון, קבוצות שרירים עיקריות כמו הטרפזיוס, רומבואיד וזקפי הגב, אטיולוגיות שונות לכאבים, מהם הסימפטומים וכיצד ניתן לטפל בהם באמצעים מערביים.

בפרק השני נציג את נקודת מבטה של הרפואה הסינית לכאבים בגב העליון. נדון באטיולוגיה דרך הסינדרומים השונים, האבחנה והטיפול. בעוד שהרפואה המערבית לרוב מטפלת נקודתית בבעיה ולא בהכרח מוצאת פתרון לשורש שלה, הרפואה הסינית תחפש אחר מקור החולשה והגורמים לה על מנת לטפל בשורש הבעיה ואף למנוע את חזרתה.
כאבי הגב העליון נובעים מסיבות שונות ומגוונות שלרוב יגרמו לפגיעה ברקמות הרכות באזור. ישיבה ממושכת מול מחשב ללא תנועה, חוסר גמישות של השרירים, תנוחות גוף לא נכונות, גיל, תזונה לקויה,  מחלות שונות שיכולות להתבטא בכאבים באזור זה, טראומה, מצבי מתח ולחץ, רגשות של כעס ותסכול כל אלו ועוד עשויים להפר את האיזון ולהתבטא בגוף בסימנים שונים.
בהיבט הסיני הכבד שולט על אזור העורף, ואחראי על זרימה תקינה של צ'י ודם בגופנו. את כאבי הגב העליון ניתן לקשר ברפואה הסינית למספר סינדרומים שונים כמו סטגנציה של צ'י ודם מקומית, סטגנציה של צ'י הכבד, עליית יאנג הכבד, פלישת פתוגן חיצוני ובמצבים אקוטיים לפלישה של קור/ רוח/ לחות.

בפרק השלישי של העבודה, נציג שלושה מקרים של מטופלות הסובלות מכאבים בגב העליון. נבחן את דרכי הטיפול דרך תשאול מעמיק ואבחנה. אמנם היקף המחקר מצומצם ונשען על שלוש מטופלות בלבד ועדיין ננסה יחד להגיע לתובנות משותפות לגבי אופני הטיפול.

בפרק הרביעי והמסכם נציג את מחשבותינו ומסקנותינו לאור העבודה כולה. שלוש המטופלות סבלו מכאבים באזור הגב העליון כאשר הרקע לכאב היה לעתים שונה. ניתן היה לראות קו ברור שקישר בין המקרים והוא מעורבותו של הכבד. לשלושתן יש סטגנציה של צ'י הכבד כתוצאה מעבודת יתר, חוסר פעילות גופנית, תקיעות של רגשות וסיבות נוספות ושונות עליהן נפרט בגוף העבודה.

המטופלות קיבלו סידרת טיפולים אחת לשבוע, אשר הצליחו להפחית את הכאב באופן משמעותי ולשפר את איכות חייהן. לצד השיפור וההקלה בכאב, המטופלות קיבלו המלצות מעשיות על מנת למנוע את חזרת הכאב כמו פעילות גופנית, המלצות תזונה, שינוי הרגלי שינה והמלצות נוספות בהתאם לכל מטופלת.

קישור לעבודה המלאה