80% מהאנשים בעולם המערבי יסבלו מכאב גב במהלך חייהם וזו גם הסיבה השכיחה ביותר למוגבלות מתחת לגיל 45.

בעיות גב תחתון כוללות טווח רחב של מצבים, החל מכאב חד, קצר מועד ועד לכאב כרוני ממושך.

עמוד השדרה בכלל ואזור הגב התחתון בפרט מחזיקים הרבה ממשקל הגוף לכן אורח חיים שמייצר שימוש שגוי או בהרבה מיקרים "חוסר שימוש", יכול ליצור איזה שהיא בעיה המתבטאת בכאב באזור הזה של הגוף.

יכולות להיות עוד סיבות לכאבי גב תחתון על רקע שינויים מבניים ושחיקה כגון: בלט או קרע בדיסק, אוסטיאופורוזיס, ספונדליטיס, ספונדילוליסטזיס ופריצת דיסק.

ע"פ מה שלמדנו בלימודי הרפואה הסינית הכליות הן ששולטות בגב התחתון והגב התחתון הוא מקום משכנן, ישנם מרדיאנים שעוברים באזור זה וכשמטפלים בבעיות בגב התחתון כדאי לאבחן במדויק את מקום הכאב ולעבוד על המרידיאן הרלוונטי.

הסיבות לכאבי גב תחתון מבחינה סינית הן: עבודה פיזית מאומצת שעלולה לתקוע את הדם והצ'י באזור, אורח חיים תובעני המתבטא בישיבה ממושכת מול מסך בתנוחה מאמצת ששוחקת לאיטה את רמות היין בגוף, פעילות מינית מוגברת (בעיקר בגיל צעיר), הריון ולידה, פלישת פתוגן חיצוני בעיקר קור ולחות, טראומות, סטרס, חוסר בפעילות גופנית, תורשה וגיל מתקדם.

ישנן ארבעה פתולוגיות שהן: פלישת קור ולחות, סטגנציית צ'י ודם, חולשה של הכליות וסטגנציה של הכבד. כמובן שיכול להיות שיתקיימו כמה פתולוגיות במקביל ושאחת תהייה הגורם לשנייה.

בטיפול בכאב גב תחתון צריך לשים דגש על כמה דברים בסיסיים: האם הכאב הוא כרוני או אקוטי והאם הכאב הוא על רקע חסר או עודף.

החלק המעשי של העבודה כולל שלושה סדרות של טיפולים על מטופלים שונים: לכל מטופל יש כאב גב תחתון עם אופי משלו, שניים מהמטופלים סובלים מכאב גב כרוני עם התקפים אקוטיים  מעת לעת ואחד סבל מכאב אקוטי שלא על רקע כרוני, לכל המטופלים יש סטגנציה של צ'י הכבד ורמה מסוימת של לחות וליחה בגוף עם טחול חלש, במקרים הכרוניים יש חסר בכליות.

עיקר העבודה המעשית בכל הטיפולים הייתה: הנעת צ'י הכבד וחיזוק הטחול, כמובן שמעבר לכך לכל אחד מהמטופלים הותאם טיפול ספציפי שתאם למצבו ביום הטיפול והיה גם צורך בעבודה על אלמנטים נפשיים.

ניכר שיפור בכל המטופלים, כאשר למקרה האקוטי הייתה החלמה מלאה, במקרים הכרוניים כמו במקרים כרוניים השיפור הוא יותר איטי וצריך לבחון אותו בקנה מידה יותר רחב של זמן, אך כאשר היה התקף אקוטי השיאצו נתן מענה מצוין גם למטופלים שסבלו מכאב גב על רקע כרוני.

קישור לעבודה המלאה