כאב גב תחתון הנו כאב נפוץ מאוד, כ-80% מהאוכלוסייה תסבול מכאבי גב תחתון. בראי הרפואה המערבית כאב גב תחתון יכול להיגרם עקב אורח חיים יושבני (ישיבה מרובה), חוסר או עודף פעילות גופנית, עיסוק הכולל מאמץ יתר, חולשת שרירי בטן ושרירים מייצבים, פריצות דיסק, לחץ על שורשי עצב, טראומה, יציבה לא נכונה ואף נטייה תורשתית. בראי הרפואה הסינית האטיולוגיה לכאבי הגב דומה, ונוספת אליה התייחסות ללידות מרובות וקיום יחסי מין מוגזמים, בעיקר בגיל צעיר, שמחלישים את צ'י הכליות, חדירת פתוגנים חיצוניים (בעיקר קור ולחות), תזונה, חוסר שינה, גורמים פסיכולוגיים וגיל מתקדם.

כאבי הגב התחתון מתחלקים לכאבים אקוטיים וכרוניים וניתן לאבחנם לפני אופי הכאב והסימנים הנלווים. לפי הרפואה המערבית, אבחנה מבדלת תכלול מתיחה של שרירי הגב (התכווצות שרירים), דיסקופתיות (מחלות דיסק), טראומה ושברים, מחלה ניוונית של החוליות, מחלות מערכתיות (כגון דלקות פרקים, מחלות רקמת חיבור ודלקת זיהומית בחוליות), הקרנה מאיברים פנימיים וכו'.

הסימנים יכללו, כאב, שריפה ודקירה, שיכולים להיות חדים או עמומים ובעוצמה קלה עד קשה (עד לרמה שיהיה קושי לזוז או לעמוד ישר). הם יכולים להופיע באופן פתאומי או להתפתח בהדרגה. כאב הנוצר מלחץ על שורשי עצב בגובה מותני או סאקראלי ומקרין מהישבן לאורך הצד האחורי או/ו הלטרלי של הירך והשוק נקרא כאב סכיאטי (Sciatica). לרוב, כאבי הגב הם קלים ועוברים מעצמם תוך מספר ימים. הכאב נגרם בדרך כלל כתוצאה ממתיחה של השרירים באזור הגב התחתון ומרגע שהמתיחה חולפת, חולף גם הכאב. הטיפול השמרני לכאבי גב תחתון כולל בעיקר משככי כאבים, המלצה לפעילות גופנית מתונה והדרגתית.

לפי הרפואה הסינית, ישנם מספר סינדרומים שיכולים להתבטא בכאבי גב. ניתן להבדיל ביניהם בעזרת אופי הכאב וסימנים נוספים עליהם מדווח המטופל. סינדרומים אפשריים במצב של כאב אקוטי: פלישת פתוגן חיצוני וטראומה. סינדרומים אפשריים במצב של כאב כרוני: חסר צ'י, יאנג, יין וג'ינג של הכליות, חוסר ב-UB, חוסר ב-SP, סטגנציה של צ'י הכבד וסטגנצית צ'י ודם. בחירת הטיפול תתבצע בהתאם לסינדרום. הטיפול יכול לכלול טיפולי מגע כגון שיאצו וטווינא, טיפול בדיקור וצמחים, טיפול במוקסה וכוסות רוח, שינוי תזונה והמלצה על פעילות גופנית.

בבטן מופיעים אזורי האבחנה דרכם אפשר לחוש את מצב האיברים הפנימיים. בנוסף, חלק ניכר מהמרידיאניים עובר בבטן וניתן למצוא לאורכם נקודות חשובות שביניהן נקודות התראה של האיברים הפנימיים. טודו יושימסו אמר פעם: "ההרה היא המקור לאנרגית הקי (צ'י). כל המחלות נוצרות באזור זה. לפיכך, אפשר לחוש כל דבר באמצעות אבחון ההרה" (4, עמ' 22). Naoichi Kuzome, מטפל שיאצו מיפן, אמר שהוא יכול לטפל בכל פתולוגיה דרך הבטן, החל מכאב שיניים וכלה בכאבי ברכיים (1, עמ' 271).

קיימות גישות שונות לגבי מנח רגליו של המטופל בעת אבחנת בטן. גישה אחת סוברת שאין להגביה את הרגליים, מאחר ואז שריר הרקטוס אבדומינוס פחות מתוח וע"כ לא משקף את מצב המטופל. הגישה השנייה סוברת ששכיבה נוחה תאפשר שחרור של הבטן למגע. גישות שונות קיימות גם לגבי התזמון של אבחנת הבטן. לפי הזן-שיאצו, את אבחנת הבטן מבצעים בתחילת הטיפול (לפני שנעשה שינוי אנרגטי בגוף המטופל כתוצאה מהטיפול) ופעם נוספת בסיום הטיפול בכדי לבדוק אם חלו שינויים. לפי גישה אחרת, את אבחנת הבטן מבצעים לקראת סוף הטיפול, אז המטופל יותר רגוע ומאפשר למטפל להיכנס לבטן באופן חופשי יותר.

מישוש אזורי גוף, מרידיאניים ונקודות טצובו חיוני לאבחנה ומשמש ככלי טיפולי בפני עצמו. כך שלמעשה, מהלך הטיפול ומהלך האבחנה זהים. לפי ה'זן-שיאצו', האבחנה מכוונת בעיקר לקביעת מצב המרידיאניים. המטפל מאתר את מרידיאן ה-Kyo (חסר) וה-Jitsu (עודף) בבטן ולוחץ עליהם בו-זמנית כדי לאזן בניהם. ב-Ling Shu צוין כי אם מישוש נקודה או אזור מעוררים כאב, מדובר בעודף. אם המישוש מעורר תחושת נוחות, מדובר בחסר. בעודף נטפל ע"י פיזור ובחסר נטפל ע"י חיזוק ומילוי.

עבודות רבות נעשו על השפעת טיפולי מגע, דיקור וצמחים על כאבי גב. הטיפול בכאבי גב אינו תמיד יעיל ולרוב נראה הישנות של הכאב, בעיקר אם המטופל אינו מצליח לסגל אורח חיים מיטיב וממשיך באורח חיים פוגעני. בעבודה זו בחרנו לבדוק את השפעת טיפולי הבטן על כאב גב תחתון, בשל היותה של הבטן מפה לאבחון וטיפול בכל אברי הגוף ובשל הסמיכות וההקבלה הפיזית בין הגב והבטן. ראינו בטיפולי בטן פוטנציאל מעניין להקלה במצבים של כאבי גב תחתון, דבר שיכול להפוך את הטיפול בכאבי גב עקשנים וסרבני טיפול ליעיל יותר ומדויק יותר.

טיפלנו בארבעה מטופלים הסובלים מכאבי גב תחתון מתמשכים (חלקם כרוניים). טכניקת העבודה שנבחרה התמקדה באבחנת וטיפול בטן בלבד, בכדי לבודד את השפעת טיפולי הבטן על כאבי הגב. לא נכללו עבודה מקומית על הגב, נקודות דיסטאליות, עבודה לאורך המרידיאניים בגפיים או טכניקות מתקדמות לכאבי גב, ולמעשה לא נעשתה שום מניפולציה נוספת פרט לטיפולי הבטן. הטיפולים נפתחו באבחנת בטן לפי 'זן-שיאצו' בהתבסס על אזורי האבחנה של מסונגה, והמשיכו בעבודת חיזוק או פיזור בהתאם לאבחנה ועם התייחסות לסינדרומים שאובחנו בתשאול הראשוני ככל שהזמן אפשר.

מהטיפולים אשר ביצענו ניתן ללמוד כי הבטן משקפת את מצב המטופל. היא משתנה במהירות בהתאם למצבו הנוכחי (חולי, בריאות, עייפות) וכוללת גם את חוסר האיזון הכרוני שלו.

העבודה דרך הבטן יכולה לאפשר הקלה מהירה ויעילה על כאבי גב.  לא הבחנו בהשפעה ארוכת טווח של הטיפולים, אבל כן דווח בהרבה מן הטיפולים על הקלה משמעותית ברמת הכאב שנמשכה מספר ימים. בנוסף לכך, בתום הטיפולים המטופלים דיווחו על שיפור ברמה האנרגטית, הקלה במתח נפשי ותחושה כללית יותר טובה.

את תוצאות הטיפולים שערכנו ניסינו לסכם לכדי מסקנה אחידה אודות השפעת טיפולי בטן על כאב גב תחתון. מדגם של ארבעה מטופלים איננו מייצג ונתקלנו בקושי להסיק מסקנה נחרצת. עם זאת, נראה כי לטיפול בטן פוטנציאל טיפולי רב בהשפעה על כאבי גב, הן בגלל הקרבה הפיזית וההקבלה הבולטת בין הגב לבטן, האיברים הפנימיים המשותפים, רקמת החיבור והשרירים המשותפים והן בשל נוכחות אזורי אבחנה, נקודות ומרידיאניים בבטן שיכולים להיות יעילים בטיפול בכאב הגב התחתון.

הסינדרומים אותם זיהינו אצל המטופלים מצריכים בד"כ טיפול המשלב גם שינוי באורח החיים וגם תמיכה ע"י צמחי מרפא. לכן, טבעי שלא הצלחנו למגר לחלוטין את כאבי הגב באף מקרה. יש מקום לבחון את השפעת הטיפולים על עוד מטופלים. יתכן והוספת עבודה מניעה של המפרקים, עבודה על מרידיאני הרגליים ונקודות רלוונטיות לאורכם תגביר את השפעת הטיפול. בנוסף לכך, שכלול המיומנות שלנו כמטפלים באבחנת וטיפול בטן וצבירת ניסיון נוסף, יתכן שיביאו לתוצאות טובות יותר.

קישור לעבודה המלאה