כאבי ראש תוארו בתרבויות רבות במהלך ההיסטוריה: בתנ"ך, במצרים הקדומה, בכתבי רפואה יווניים ובתרבויות אינדיאניות באמריקה הלטינית.

בספר הרפואה הפנימית של הקיסר הצהוב בפרק המספר על כל חמשת איברי ה Zang -(הפנימיים) נאמר: "כאב ראש הוא מחלה שבסיסה חוסר בתחתון ועודף בעליון."

, Dan Xi אחד מהרופאים הסיניים הידועים ביותר, נתן משפט מפתח בנוגע לטיפול: "כאב ראש נגרם ברוב המקרים ע"י ליחה ואש". יותר מאוחר טענו: "חוסר צ'י ודם גורם לפתוגן לחדור למרידיאנים היאנגים ומשם למוח."

הרפואה הסינית מבדילה בין 12 סוגים עיקריים של כאבי ראש.

אופי הכאב, מיקומו, גורמים המחריפים את הכאב וסימנים נוספים מבדילים בין סוג אחד של כאב ראש למשנהו. גורם שכיח באבחנה של כאבי ראש מיגרניים הינו "תקיעות של אנרגיית הכבד".

מיגרנה אוזכרה לראשונה באחד הכתבים העתיקים החשובים ביותר ברפואה הסינית בספר הרפואה הפנימי של הקיסר הצהוב- Su Wenתחת הפרק על הרוח ושם כונתה: "רוח במוח."

מקור המילה מיגרנה(1) בשפה היוונית Hemicrania - ותרגומה המילולי חצי גולגולת. השם נובע מאחד ממאפייני המיגרנה, היותו של כאב הראש ממוקם בדרך כלל בחצי ראש. מיגרנה היא למעשה מחלה כרונית המתבטאת באירועים נישנים של כאבי הראש, מלווים בתופעות גופניות ונפשיות נוספות. מדובר במחלה שכיחה, אשר פוקדת כ-12% מכלל האוכלוסיה, כאשר השכיחות מגיעה ל-25 אחוזים מהנשים בגיל הפוריות, ויש לה קשר הדוק לשינויים הורמונאליים.

מיגרנה הינה אחת מצורות הכאב השכיחות ביותר של כאב ראש, המתחוללת כאשר עורקים המובילים דם למח מתכווצים ונעשים צרים ומתרחבים לאחר מכן, מה שמפעיל קולטני כאב קרוביםNociceptors) ). הגורם להצרה ולהרחבה של כלי הדם אינו ידוע, אולם רמות נמוכות מן הרגיל בדם של סרוטונין, חומר המשתתף בתקשורת בין תאי עצבים (נוירוטרנסמיטר), עשויות לגרום להתכווצויות. התסמינים, הסימפטומים ותדירות ההתקפים של המיגרנה משתנים מאדם לאדם.

מיגרנות יכולות להתחיל בכל גיל, אך השכיחות הגבוהה ביותר קיימת סביב גילאי 10-30 ובמקרים רבים נעלמת בגיל 50-60, אך יכולה להופיע גם בילדים ובקשישים ולהמשיך לאורך כל החיים. מיגרנה שכיחה בקרב נשים יותר מאשר בקרב גברים (כ-20% אצל נשים לעומת כ-10% אצל גברים) .

קיימים גורמים רבים היכולים לגרום להתחלת התקף של מיגרנה: גירוי חושי חזק כמו ריחות מסוימים, אורות חזקים, רעש קיצוני, מזג אוויר, גורמים נפשיים כמו לחץ ומתח, אי-סדירות בשינה, תזונה ,המאזן ההורמונלי ובכללו המחזור החודשי.

ארבעת השלבים הבאים נפוצים אצל חולים רבים, אבל לא יתקיימו בהכרח אצל כל אחד הסובל ממיגרנה הינם: שלב הפרודורם-שעות או ימים לפני ההתקף, שלב האאורה-סמוך להתקף, כאב הראש עצמו, והשלב המסכם -הפוסטדורם-לאחר ההתקף.

בראיה הסינית קיימות סיבות רבות והמגוונות להופעת המיגרה, ביניהן: אורח חיים לא מאוזן, תזונה לקויה, תורשה/קונסטיטוציה, המחזור החודשי.

מיגרנה, משמעה הפרת איזון כלשהיא שגורמת לצ'י לעלות לאיזור הראש ביתר שאת ולהתקע באיזור – וכך נגרם הכאב. המקור של הכאב הוא בחסימת המרידיאנים העוברים בראש , לכן יש צורך לפתוח פתחים, לשחרר החסימה ואיתה את הכאב.

באופן כללי, מיגרנה נובעת מגורם חיצוני (למשל: שינויי אקלים) או מגורם פנימי (חוסר איזון בגוף הבא לידי ביטוי בראש. גורם חיצוני, במיוחד רוח עם קור, חום או לחות. בספר הרפואה הפנימי של הקיסר הצהוב נאמר: "פגיעה מרוח תתבטא בחלק העליון של הגוף".

פגיעה פנימית מתבטאת במיוחד באיברים טחול, כבד וכליות. הראש הוא המקום שמאחסן את התמצית של הגוף ואת המוח. אם יש בעיה באיברים והתמצית לא מותמרת לדם, אין הזנה לים התמצית בראש ויש כאב ראש.

מטרת העבודה המעשית הינה לבדוק את אופן ויעילות ההשפעה של טיפולי השיאצו על עוצמת התקפי המיגרנה ולבחון האם הם יכולים לסייע ולשפר את איכות החיים של המטופלות.

במסגרת העבודה המעשית טיפלנו בארבע מטופלות אשר סובלות מהתקפי מיגרנה סביב המחזור החודשי. טווח הגילאים נע בין 23 לבין 46.

מבחינה סינית בכל המקרים קיימת מעורבות דומיננטית של איבר הכבד ואליו "מצטרפים" איברים נוספים: הטחול, הכליות, הלב והקיבה. מדובר במצבים משולבים של עודף וחוסר. החומרים שהופיעו כללו צ'י, דם, יין ולחות.

נראה כי המצב הנפשי משפיע על התקפי המיגרנה שינוי במצב הרוח, מתח, דאגה ודיכאון מגבירים את התקפי המיגרנה.

הטיפולים התבצעו תוך שילוב מספר מנחים שונים וכללו אסטרטגית טיפול של הנעה, חיזוק והרגעה.

טכניקות הטיפול ששולבו כללו שיאצו, קיו שיאצו, רוקינג, טווינא, עיסוי תאילנדי וכן מוקסה. כמו כן ניתנו המלצות למטופלות בהקשר לתזונה, פעילות גופנית ואורח חיים.

לסיכום, חל שיפור בעוצמת ובתדירות התקפי המיגרנה, שיפור בהרגשה הכללית (ערנות וחיוניות) ובאיכות החיים. חלק מהמטופלים החלו לשלב פעילות ספורטיבית בחייהם וכן החלו בתהליך הדרגתי של שינוי הרגלי התזונה.

קישור לעבודה המלאה