תסמונת העייפות הכרונית מוכרת כבר כ-200 שנה. עם זאת נדמה שהרפואה המערבית מתייחסת אליה מעט בחשדנות. סביר להניח כי אותה חשדנות היא פועל יוצא של קושי באבחון, שמות רבים וחסרי אחידות שניתנו לתסמונת, חוסר במחקרים, ויכולת מוגבלת בריפוי של הלוקים בתסמונת.

במהלך הניסיון הקצר שלנו כמטפלים, בשנתיים האחרונות, נתקלנו במקרים רבים של עייפות אצל מטופלים. החלטנו להתמקד בעבודה זאת במטופלים שהתלוננו על עייפות מכרעת, כזאת שנמשכת כבר מספר חודשים, מונעת מהם לחיות באופן מיטבי ומחלחלת באופן הרסני לחיים שלהם.

תסמונת העייפות הכרונית מתאפיינת בתשישות הנמשכת על פני כחצי שנה לפחות, ותסמינים אחרים שאינם חולפים או מוטבים לאחר מנוחה. חלק מהסימפטומים של התסמונת הללו דומים לאלה המופיעים בדאבת השרירים (פיברומיאלגיה, Fibromyalgia), אך התסמונות שונות.

על פי ההערכה לוקים בתסמונת כמיליון אמריקאים, כ-200,000 בריטים, וכ-250,000 אוסטרלים בישראל, נכון ל-2009-2012, לפי המופיע באתר קופת חולים הכללית ההערכה היא ששכיחות המחלה באוכלוסייה היא של , 0.5% ומכלל החולים שמבקרים במרפאה השכיחות היא 2%.

לתסמונת השפעה מקיפה על כל תחומי החיים של הלוקים בה, האישיים, המשפחתיים, המקצועיים, החברתיים. אנשים הלוקים בתסמונת מתקשים בתפקוד נורמלי, נדרשים לשעות מנוחה מרובות, שלא בהכרח מקלות או משפרות את מצבם, מוגבלים בפעילויות חברתיות ומתקשים בעול הפרנסה.

מבחינה סינית, אין לתסמונת ביטוי בכתבים, והיא מתארת מצבי עייפות. אותם מצבים המעידים על חסר וחולשה אצל המטופלים. נראה שהחסרים, אצל המטופלים המתוארים בעבודה זאת, הם עמוקים והם תוצאה של שנים ארוכות שבהן חיו באופן לא מאוזן ועם סינדרומים שהלכו והשתקעו אצלם. לשלושת המטופלים שלנו חיים עירוניים מתוחים, שמרחפים מעליהם ענני חרדה ומתח, נטייה לדיכאון או דכדוך קיומי. שניים מהמטופלים שלנו (1+3) חווים משבר / אתגר של אמצע החיים. מטופלת 2, חווה משבר/אתגר של אמצע שנות העשרים.

מבחינה סימבולית, מצב של עייפות מתמשכת, הוא מצב בו הגוף והנפש הולכים ומתנמנמים, נרדמים, מתרחקים מערות וערנות. המטופלים שהגיעו אלינו עשו מאמץ אדיר - הם הביאו את עצמם לטיפול במצב שלא היה להם כוח להזיז את עצמם לשום מקום ולקראת כל מטרה. בכך, הם לקחו אחריות על מצבם והחלו לעזור לעצמם. בעבודה הזאת, היה לנו הכבוד והזכות ללוות אותם בדרכם.

קישור לעבודה המלאה

למידע נוסף על לימודי רפואה משלימה בתמורות >>