הנטורופתיה, אותה הגישה הבריאותית-רפואית הוליסטית שכולנו מכירים, נלמדת ברוב המוסדות בארץ, בחמש יחידות לימוד המנותקות זו מזו: תזונה, צמחי מרפא, מגע ותנועה, גוף ונפש, ורפואה מערבית. התוצאה: אין קו אבחנתי מוביל בין השיטות השונות. תמורות גאה להציג: נטורופתיה סינית. כנסו למאמר זה כדי להבין למה הרפואה הסינית היא הנטורופתיה האמיתית והמקיפה.
מאת: ד"ר ניר עמיר

מדוע כדאי ללמוד את הנטורופתיה בשילוב עם הרפואה הסינית?
שלוחות בת"א ובחיפה - 28 שנים של מצוינות
  הנטורופתיה – הריפוי הטבעי, בגישתה של הרפואה הסינית והמערבית מאפשר טיפול משולב ואיכותי ביותר.
   מלגה מלאה של 3.5 שנים ללימודי מגע -  שיאצו, טווינה ועיסוי תאילנדי המאפשר להתחיל  לעבוד עוד לפני תום הלימודים
   לימודי הדיקור הם חלק ממסלול הלימודים ומבוססים על אותם עקרונות האבחנה של התזונה, המגע וצמחי המרפא.   
   רוב שוק התעסוקה היום, בתחום הרפואה המשלימה, בקופות החולים והמרפאות הפרטיות נמצא 'ברפואה הסינית'
  הלימודים בתמורות נעשים בכיתות קטנות וביחס אישי.
  תוכנית הלימודים מכילה קליניקות התמחות בתמורות ובבתי חולים

  הנטורופתיה הסינית – רפואה סינית מבוססת על אלפי שנות ניסיון.

יש 'תמורות' בנטורופתיה

מאת: ד"ר ניר עמיר- המנהל האקדמי של תמורות רופא ומומחה לרפואה סינית תזונה וצמחי מרפא ומנהל המרפאה לרפואה משלימה לילדים בבית החולים וולפסון מנהל המסלול המשולב לנטורופתיה ורפואה סינית בשלוחות תל אביב וחיפה

הנטורופתיה, אותה הגישה הבריאותית-רפואית הוליסטית שכולנו מכירים, נלמדת  במוסדות הלימוד בארץ, בחמש יחידות לימוד המנותקות אבחנתית זו מזו: תזונה, צמחי מרפא, מגע ותנועה, גוף ונפש, ורפואה מערבית כל יחידת לימוד עומדת בפני עצמה.

התוצאה: אין קו אבחנתי מוביל בין השיטות השונות.

המורים המלמדים תזונה אינם אמונים בהכרח על שיטות המגע, ואילו הטיפול בגוף ובנפש מנותק כמעט לגמרי מהטיפול בצמחי המרפא. גם הידע המערבי לוקה בחסר בכך שאינו משולב אינטגרטיבית במערך הלימוד הכולל, מה שמשפיע בהכרח על רמת ההבנה של עקרונות התזונה המערביים וההוליסטיים ואת היכולת לשלב תוספי מזון יחד עם טיפולים קונוונציונליים שונים.

תמורות גאה להציג: נטורופתיה סינית
השילוב של חמש השיטות האלה (שנראות לכאורה, כה שונות) יכול להתקיים רק בגישה הפילוסופית הרפואית הסינית.
מכללת  תמורות - המרכז לקידום רפואה משולבת, הינו מוסד ותיק (28 שנים) מתמקד בדיוק בשילוב בין חמשת השיטות.

קוראים לזה ´נטורופתיה סינית´:
כל השיטות מבוססות על שיטות אבחנה אחידות (כלומר, לא יתכן שבמגע כמו רפלקסולוגיה תינתן אבחנה שונה מזו הקיימת בשיטה האמורה להמליץ על צמחי מרפא...וכן הלאה).

גישה אינטגרטיבית זו, מאפשרת הפנמה לא רק של מקצועות מגע וטיפול תזונתי והרבולוגי אלא שילוב כל מרכיבי הרפואה המערבית בתוך הלימודים.
בשל כך, מושם דגש רב על הבנת התהליכים הפיזיולוגיים המובילים להיווצרות חסר איזון - קרי: מחלה.חכם סיני אחד אמר: ´לפני שאתה עושה שימוש במחט, תלמד לגעת.´מסלול הנטורופתיה הסינית כולל ´בונוס´ ייחודי והוא הכשרה בשיטת הדיקור הסיני הקלאסי. כך, זוכה הבוגר למקצוע משולב של נטורופת המוכשר לתת ייעוץ בתזונה, תוספי מזון וצמחי מרפא, יחד עם עקרונות המגע (שיאצו וטווינה) ודיקור הקיימים ברפואה הסינית.
בעצם - הנטורופתיה האמיתית והמקיפה ביותר היא הרפואה הסינית. 

הנטורופתיה היא גישה בריאותית-רפואית הוליסטית המבוססת על ההנחה כי קיים כוח ריפוי פנימי באדם אשר מייצר ומאזן את בריאותו. כוח זה מוכר גם בשיטות רפואה עתיקות כמו הרפואה הסינית, שם הוא נקרא צ'י. כאשר חלה הפרה באיזון בכוחות ויטאליים אילו ניתן להשיבם, לעתים, לאיזון האופטימאלי בסיוע כלים המגיעים מן הטבע.
tmurot_fotos460

לימודי הנטורופתיה הסינית מהווים חלק ממסלול לימודי רפואה סינית  ונחלקים לארבע חטיבות עיקריות: 
חטיבת מגע (שיאצו וטווינה)
כאמור, הסינים מאמינים שכדי להיות מטפל טוב, צריך קודם כל להרגיש את הנקודה דרך המגע.
הדגש הוא על ההיבטים הגופניים והנפשיים הניתנים לטיפול בכלי מגע.
מסלול זה מתפרש על פני שלוש וחצי שנים במשך כחצי יום לימודים בשבוע.
המסלול מקיף את כל תחומי השיאצו והטווינה לרמת הסמכה מלאה.
ניתן לבצע רק את המסלול זה ולהתחיל לעבוד בתחום, או להתרחב לתחומים נוספים בעולם הריפוי הטבעי.
למידע מפורט אודות מסלול לימודי שיאצו ומסלול לימודי טווינא.

חטיבת רפואה מערבית
מסלול הכולל מבט מעמיק על מחלות גופניות ונפשיות, מתמקד בתחומים אותם יפגוש הלומד בקליניקה שלו בעתיד. מסלול הרפואה המערבית כולל פרקים נרחבים בתזונה ואינטגרציה בין הרפואה המערבית לסינית (תרופות, תוספי מזון ובדיקות מעבדה בראייה אנרגטית).מסלול זה מתפרש במקביל לכל שנות לימודי המגע וכולל יום לימודים נוסף במשך שנתיים.
למידע מפורט אודות תוכניות הלימוד ברפואה מערבית ניתן ללחוץ כאן: פרקים ברפואה קלינית מערבית


חטיבת תזונה
חטיבה זו נלמדת בשלוש חטיבות: חטיבה מבואות בתזונה נכללת במסגרת לימודי המגע. חטיבת התזונה השנייה נלמדת במהלך לימודי הרפואה המערבית שם מושם דגש על תזונה בהיבטים מערביים לרבות השימוש בתוספי מזון. החטיבה השלישית כוללת התייחסות מעמיקה ואינטגרטיבית לגישות התזונתיות בראייה אנרגטית וסינית.  במהלך הלימודים מושם דגש על תזונת הספורטאי, תזונת האישה, תזונת הקשיש ותזונה לתמיכה בבעיות נפשיות.
למידע מפורט אודות חטיבת התזונה הסינית: תזונה משלימה


חטיבת צמחי מרפא
צמחים מערביים וסיניים נלמדים בגישה משולבת (ביוכימית ואנרגטית) בחטיבה מורחבת אשר מקנה כלים לבניית פורמולות בהתאם לעקרונות הרפואה הסינית המסורתית. מושם דגש על האינטראקציה בין הצמחים השונים ובין צמחי מרפא לתוספי מזון או תרופות, כלי זהירות ובדיקות מעבדה נדרשים. כמו כן מושם דגש על ההיבט הפסיכו-אקטיבי של כל צמחי בהתאם לגישה המסורתית הסינית.
למידע מפורט אודות חטיבת צמחי המרפא: הרבולוגיה


חטיבת דיקור
הדיקור הוא כלי עזר חשוב ברפואה המערבית. הטיפול בו מבוסס על אותם עקרונות אבחון המקובלים בתזונה, מגע וצמחי מרפא. במהלך שנות הלימוד רוכש התלמיד כלים בגישה הסינית הקלאסית ושיטת חמש הפאזות, תוך הענקת תשומת לב להיבט הפילוסופי והפיזיולוגי של כל נקודה ונקודה. למידע אודות מסלול לימודי דיקור סיני בתמורות. למידע מפורט אודות חטיבת לימודי הדיקור: אקופונקטורה


חטיבת הקליניקה
חטיבה זו מהווה אינטגרציה בין כל החטיבות הקודמות. הקליניקה מופעלת לאורך כל שנות הלימוד (החל משנת הלימודים השנייה לרפואה הסינית) בהתאם לנושאים הנלמדים: מגע, תזונה, דיקור וצמחים. כך רוכש התלמיד ניסיון קליני מעמיק בכל שיטה לפני שהוא מתחיל לשלב את כולן ביחד.
שנת הלימודים האחרונה כוללת קליניקת מרפאות המבוצעת על מטופלי חוץ וקליניקה בבתי חולים המבוצעת במחלקות ומרפאות בתי החולים (פנימית, ילדים, שיקום ואורתופדיה, גינקולוגיה ומיילדות, פסיכיאטריה).
למידע מפורט אודות התכנית הקלינית המלווה את הסטודנט ניתן ללחוץ כאן: קליניקה ומרפאות סטאז´


להפניות
למידע אודות לימודי רפואה משלימה בתמורות.
לשאלות ותשובות בנוגע לנטורופתיה וזיקתה לרפואה הסינית יש ללחוץ כאן: נטורופתיה - רפואה סינית מורחבת

 

חומר זה מוגש כשירות עי צוות הקליניקה של תמורות. © Tmurot
חומר זה אינו מהווה המלצה או הנחייה רפואית והוא נועד לשירות המטפלים והרופאים ולידע כללי בלבד.