מלוח הוא סוג צמח ממשפחת הירבוזיים, יחד עם צמחי מאכל כמו ירבוז, כיף האווז וקינואה. זהו שיח הגדל באדמות יבשות ומלוחות. לעליו יש טעם מלוח ולכן ניתן לטגן אותם או להוסיפם בדברי מאכל כירק וכתבלין. המאמר מציג את תכונות הצמח, הדרך לזהות אותו, כיצד משתמשים בו ומהן תכונותיו האנרגטיות.
מאת: ד"ר ניר עמיר

לצמחים נוספים ממשפחת הירבוזיים

מלוח הוא שיח (צמח מעוצה עם מספר גזעים מקבילים שגובהו למעלה ממטר) בעל פרחים, הצומח בעיקר באדמות יבשות ומלוחות ובאזורי ערוצי נחלים כגון מדבר יהודה, הנגב, בקעת הירדן ("חושת האיקליפטוס, הגשר, הסירה, וריח המלוח על המים...") ובמישור החוף. קיימים כ 100-200 מינים של מלוח ברחבי העולם ובארץ כ 15 מינים הצומחים בר. גובהו כ 50-200 ס"מ. עלי המלוח בשרניים עם שערות דקיקות ושפה פשוטה. לרוב צבעם ירוק אפרפר אך הם יכולים להיות גם אדומים, וורדרדים או לבנים. הפרחים ירוקים וקטנים.

המלוח מוזכר במקורות בספר איוב: הַקֹּטְפִים מַלּוּחַ עֲלֵי שִׂיחַ וְשֹׁרֶשׁ רְתָמִים לַחְמָם" (איוב ל', ד'). טעמם של העלים מלוח גם כאשר הצמח גדל בסביבה לא מלוחה.
זהו צמח שעמיד לקרקע מלוחה משום שהוא מסוגל להוציא את עודפי המלח לשערות על העלה. השערות מתייבשות וממשיכות להגן על הצמח מפני התייבשות. הטעם המלוח מתבטא בעלים ולכן הם משמשים כצמח מאכל או למרעה.
כמו כן, הצמח משמש כמזון עיקרי למכרסם בשם פסמון. מכרסם זה מעביר את הפרזיט לישמניה הידוע בשם שושנת יריחו ויתושים שעוקצים אותו יכולים להעביר את המחלה לאדם. בתקופה מסוימת שקלו להילחם במחלה דרך ניקוש הצמח מאזורים מסוימים.
מיני מלוח שונים השכיחים בארץ כוללים:
מלוח קיפח = Atriplex halimus (הנפוץ ביותר), מלוח תרבותי =    Atriplex hortensis(מזכיר בטעמו ובתכונותיו תרד), מלוח מבריק = Atriplex sagitata ,  מלוח רגלני = Atriplex portulacoides  (מלוחית הרגלה),  מלוח ההרים = Atriplex rosea , מלוח מלבין = Atriplex leucoclada ,מלוח קטן-עלים = Atriplex glauca ,מלוח הענבות = Atriplex semibaccata (יש לו פרי אדום עסיסי), מלוח שעיר-פרח = Atriplex lasiantha , מלוח מפושק = Atriplex prostrate, מלוח המטבעות = Atriplex nummularia (צומח בקרקעות לא מלוחות).
 Atriplex_halimu500
 
פעילות רפואית
ברפואה העממית הצמח משמש לטיפול בחולי סוכרת סוג II (מבוגרים). כמו כן, ישנן עדויות לגבי שימוש בצמח לבעיות גזים ועיכול שונות.
זהירות והתוויות נגד
בעבר ניסו להשתמש בו כצמח מרעה, אך התברר שעיכולו אינו יעיל והוא גרם לירידה בתנובת החלב.
הצמח עלול להכיל ניטרטים בהתאם לסביבת הגידול. לכן עדיף להימנע אצל ילדים, נשים בהריון וחולי לב וכליות.
אנרגטיקה על פי הרפואה הסינית
הצמח מלוח ומעט מריר, ירוק וקריר. לכן הוא מתאים לניקוי הכבד וקירור והזנת יין הכליות.
איך משתמשים?
אוכלים את העלים הטריים כתבלין לסלט וכתחליף למלח, ועלים מבושלים כבסיס למרק. בטיגון העלים בשמש עמוק מתקבל חטיף בעל טעם מלוח.
מרתח של הצמח משמש לטיפול בבעיות לב. שאיפת אדי המרתח אמורה להועיל לבעיות כמו שיעול, בצקות ברגלים וכאבי פרקים. כמו כן, הצמח מתייחס גם לתולעי מעיים, מחלות לב וסוכרת.
 
למידע נוסף   
למידע על צמחים נוספים מומלץ לפנות למדריך הצמחים שבאתר
למידע אודות מסלול לימודי רפואה סינית בתמורות
למידע אודות התכנית המשולבת ברפואה סינית (נטורופתיה סינית) לימודי רפואה משלימה

למידע אודות מסלול לימודי דיקור סיני בתמורות

חומר זה מוגש כשירות עי צוות הקליניקה של תמורות. © Tmurot
חומר זה אינו מהווה המלצה או הנחייה רפואית והוא נועד לשירות המטפלים והרופאים ולידע כללי בלבד.