פירוט הנושאים הנלמדים בקורסים במסגרת ההכשרה הקלינית בתמורות, כולל מספר שעות הלימוד של כל קורס.

מאת: תמורות

למידע מפורט בנושא לימודי שיאצו בתמורות.

ליצירת קשר עם תמורות לגבי לימודים ולקבלת עלון מידע צרו קשר

pakinson1_600

שיאצו על מטופלים עם פרקינסון

מהו שיאצו?

אם כך, מהו שיאצו? על פי ההגדרה שי = אצבע ואצו = לחץ. אם כך, זוהי שיטה המתבססת על טיפול במגע ללא מכשור. במאמר זה נפרט על הצורות השונות שהשיאצו הוטמע בישראל, מעמדה החוקי, השימושים הרפואיים והקהילתיים, וקצת על הפנים לעתיד.

אציין בנוסף, כי לישראל ולתמורות בפרט, מקום מכובד ביותר במפה העולמית. מסלול הלימודים באחדים מבתי הספר הוא שלוש שנים, רמת הלימודים גבוהה ואופציות השילוב של הבוגרים פתוחה לא רק בשוק הפרטי, אלא גם בקופות החולים השונות ובתי חולים בארץ. זהו מצב ייחודי אשר כמוהו, לא רק שאין למצוא במדינות העולם המערבי, אלא גם לא במזרח!

תופעה ייחודית נוספת להתפתחות השיאצו בתמורות, היא יכולת השילוב והאינטגרציה של שיטות שונות בעולם השיאצו. בבתי הספר השונים בארץ ובעולם מקובל ללמד שיטת טיפול אחת המתבססת על מורה (כריזמטי או רוחני) שמעביר אותה מפי מורהו ובמקרים רבים גם מפתח אותה בעצמו. בתי הספר בישראל קלטו מורים מגישות שונות ובכך מתאפשר לתלמידים להעמיק בטכניקות מגוונות. החשיבות כאן עצומה: שיטת טיפול אחת, לא בהכרח תתאים למטופל. יכולת הגיוון והשילוב בין השיטות השונות מקנה למטפל כלים ופתרונות לבעיות שלעתים היו מסתיימות בתסכול המטפל והמטופל כאחד.

בעולם השיאצו מוכרות פרשנויות שונות לדרך האבחנה ולאופן התנהלות הטיפול. דרך התבססות על מספר מודלים ניתן לחזק את האבחנה. גישה שפוסלת טכניקת אבחנה מסוימת בגלל שהיא באה ממקור שאינו שייך לאותה שיטה טיפולית, הופכת אותה למוגבלת ובעלת אופי של כת סגורה. על כן, על המטפל להצליב מספר גישות לגיבוש הערכה וקביעת אסטרטגיית טיפול יותר איכותית

תכנית הקורסים הנלמדים במסגרת ההכשרה הקלינית, כולל מספר שעות הלימוד (=ש´ל) של כל קורס ומספר השעות הסמסטריאליות (=ש´ס).

רשימת הקורסים חולקה למספר נושאים:
טיפול מנואלי ותנועה
הכשרה קלינית בשיאצו וטווינה
הכשרה קלינית בדיקור ובצמחים (במסגרת מסלול ההשלמה לרפואה סינית)
קורסי בחירה.

טיפול מנואלי ותנועה:

תרגילי תנועה ונשימה I (דו-אין וטאי צ´י)

28 ש´ל

[2 ש´ס] לימודי שיאצו וטווינה מחייבים התפתחות אישית לאורך כל שלוש שנות הלימוד. על המטפל לשאוף להגיע לאיזון מקסימלי ברמה הנפשית והפיזית. חלק מתהליך התפתחותי זה נעזר בתרגילי תנועה אנרגטיים המאפשרים פתיחת חסימות צ´י, הנעה וחיזוק. תרגילי התנועה, הדו-אין (טיפול עצמי) והטאי צ´י מפתחים את יכולת הזרימה של המטפל, את יכולותיו להגן על עצמו מפני השפעות אנרגטיות שליליות, ולא פחות חשוב: מעניקים למטפל כלים והנחיות המאפשרות העברתן למטופל. בדרך זו זוכה המטופל, בנוסף לטיפול במגע, להדרכה של תרגילים מתאימים לבעיותיו, היכולים לשמש לו בכל עת.
תחום זה מועבר מדי מפגש למשך חצי שעה עד שעה שלמה וכולל, בנוסף למפורט לעיל, גם תרגילי הרפיה שונים, תרגילי שיאצו דינמיים וטכניקות דמיון מודרך.

תרגילי תנועה ונשימה II (דו-אין וטאי צ´י)

28 ש´ל [2 ש´ס] פירוט ב תרגילי תנועה ונשימה I (דו-אין וטאי צ´י).

תרגילי תנועה ונשימה III (דו-אין וטאי צ´י)

28 ש´ל [2 ש´ס] תרגילי תנועה ונשימה I (דו-אין וטאי צ´י).

הטיפול בשיאצו לפי שיטת נמיקושי

56 ש´ל [4 ש´ס] חטיבה המועברת בשנת הלימודים הראשונה בשיאצו. נמיקושי היה מורה דרך יפאני בתחום השיאצו שהעלה וליכד הידע מסורתי עם ההתפתחויות המודרניות בתחום הכירופרקטיקה והפיזיותירפיה והביאן למיסוד ביפאן המודרנית. שיטת נמיקושי מבוססת על 12 המרידיאנים הקלאסיים ועל נקודות האקופרסורה המסורתיות. הגישה הטיפולית ממוקדת ומרבה להשתמש באצבעות ואגודלים לאורך ערוצי האנרגיה הידועים.

הטיפול בשיאצו לפי שיטת מצונאגה

42 ש´ל [3 ש´ס] חטיבה המועברת בשנת הלימודים הראשונה בשיאצו. מצונאגה הביא לפריצת דרך בתחום השיאצו ביפאן כאשר פתח את הצוהר לטיפול יותר אנרגטי ואינטואיטיבי ופיתח את שיטתו המבוססת על הימצאות ערוצי אנרגיה מקבילים בכל מקום בגוף. שיטת מצונאגה, המוכרת גם בשם זן-שיאצו, מתבססת על ההנחה שהשפעת המרידיאנים הקלאסיים קיימת הן בגפיים העליונות והן בתחתונות. גישת הטיפול מרבה להתבסס על תחושות ולהשתמש בכפות ידיים, אמות, מרפקים ועוד. כלי חשוב בגישה זו היא אבחנת הבטן אשר נלמדת כבר משנת הלימודים הראשונה.

הטיפול בשיאצו לפי שיטת קיו-שיאצו

84 ש´ל [6 ש´ס] חטיבה זו מועברת בשנת הלימודים השנייה בשיאצו. קיו-שיאצו היא שיטת טיפול מתקדמת ומעמיקה המתבססת על שיטת מצונאגה (ומכונה במקומות שונים גם קיו-שיאצו). בגישה זו מכינים את הגוף וחושפים את אזורי החסר שלו. אבחנת בטן מאפשרת איתור אותן נקודות ומעקב על יעילות הטיפול. בגישה זו יש לפתח כשרים אינטואיטיבים ומודעות עצמית בנוסף לכלים שנרכשו עד כה בשיאצו.

טכניקות מסז´ רפואי תאי

42 ש´ל [3 ש´ס] חטיבה זו מועברת במהלך שנת הלימודים השנייה בשיאצו. כלי הטיפול מבוססים על שיטתו של ד´ר שיוואגו שהיה, על פי המסורת, רופאו האישי של בודהא. גישה זו יותר אקטיבית ודינאמית משיטות הטיפול הקודמות והיא עובדת על ערוצי אנרגיה ידועים ובנוסף משתמשת בטכניקות מתיחה רבות. הטיפול בגישה זו יעיל הן למצבים אורתופדים שונים והן ככלי לפתיחת חסימות צ´י וכהכנה לשימוש בנקודות ספציפיות.

אינטגרציה וטמ´ס I

28 ש´ל [2 ש´ס] חטיבה המועברת בשנת הלימודים השנייה. עם זאת יש לציין שכמעט כל שעור במערכת הלימודים, ובוודאי שעורים בסוף שנת הלימודים הראשונה, מהווה אינטגרציה של החומר כולו. בחטיבה זו מעובדים אלמנטים מתוך הידע המערבי הנרכש, יכולת התשאול והאבחנה הסיני וגישות הטיפול השונות בשיאצו שנלמדו עד כה. חלק משעורי האינטגרציה מוקדשים לניתוח מקרים, דיון ותרגול טיפול משולב. מרכיב חשוב בחטיבה הוא תרגול באמצעות טלביזיה במעגל סגור (טמ´ס). כך רואה כל תלמיד את עצמו מטפל ויכול לתת משוב לעצמו, בנוסף למשוב הניתן מצוות ההדרכה.

אינטגרציה (בין השיטות) II

28 ש´ל [2 ש´ס] חטיבה המועברת בשנת הלימודים השלישית. במהלך החטיבה מעובדים מקרים קליניים שונים תוך הצגת שיטות הטיפול שנלמדו עד כה, היכולת לתמרן בין השיטות לפי צרכי המטופל או לשלב מספר טכניקות יחדיו במידת האפשר. בחטיבה זו מועלים גם היבטים מעשיים של הנחייה בתזונה תוך דיון בנסיבות בהן יש להפנות את המטופל לשיטות משלימות אחרות או להחזירו לרופא לצורך השלמת בדיקות ומעקב.

תרגילי תיקון – סוטאי שיאצו

14 ש´ל [1 ש´ס] חטיבה המעוברת בשנת הלימודים השלישית. בחטיבה זו נלמדת שיטה פשוטה לתיקון ושיפור מצבי חסר איזון בין צד ימין לשמאל ומתן מענה למצבי טווח תנועה מוגבלים על רקע אקוטי (למשל במצבים של ´צוואר תפוס´). השיטה דורשת את שיתוף הפעולה האקטיבי של המטופל ומשתלבת בכל אחת מן השיטות שנלמדו עד כה.

טווינה I

98 ש´ל [7 ש´ס] חטיבה זו מועברת בשנת הלימודים השלישית. טווינה היא הפיזיותרפיה הסינית. עקרונותיה מבוססים על הרפואה הסינית המסורתית בדומה לשיאצו, כך שעקרונות האבחנה למעשה זהים. הטווינה היא טכניקת טיפול דינאמית המבוצעת על מיטות טיפולים (ולא על מזרונים כפי שמקובל בשיאצו). שיטת טיפול זו מאפשרת פיזור צ´י וליחה ממקומות עודף והנעת הצ´י בעוצמה. הטיפול לרוב ממוקד רק בחלק מן הגוף, כך שניתן לשלב אותו בנקל במסגרת הנלמד עד כה בשיאצו.

טווינה II

98 ש´ל [7 ש´ס] חטיבה זו מועברת בשנת הלימודים הרביעית במסלול טווינה. בוגרי מסלול תלת שנתי בשיאצו המעוניינים לקבל הסמכה בטווינה צריכים להשלים את החטיבה הזו בלבד (כיוון שהם פטורים מהשלמת החומר העיוני ברפואה סינית ומערבית שהינו חופף למסלול הלימודים בשיאצו). חטיבה זו מתייחסת לסינדרומים שונים תוך מתן התוויות טיפול והתייחסות לנקודות ספציפיות. החטיבה מועברת בשילוב עם חטיבת אנטומיה טופוגרפית III ומהווה תשתית חשובה למעוניינים להמשיך במסלול לימודי דיקור.

הכשרה קלינית – שיאצו וטווינה

קליניקה I - מעקב על 60 טיפולים

56 ש´ל [4 ש´ס] נושא זה מועבר במהלך שנה שנייה בשיאצו. כל תלמיד צריך להגיש 60 דוחות טיפול המתבססים על שישה תשאולים של שישה מטופלים שונים. התשאולים מוגשים מנותחים למדריכי הקורס ומשוב מפורט ניתן עליהם (ועל דוחות הטיפולים) הן בכתב והן בע´פ במסגרת דיונים כיתתיים. תשאולים מעניינים משוכפלים לכלל משתתפי הקורס ומטופלים נבחרים מוזמנים להשתתף בדיון ולהציג את עצמם על מנת שתלמידים יוכלו להתרשם וללמוד מהם במסגרת כיתתית. מדובר בחטיבה ייחודית שכן, אף שהיא מבוצעת רובה במסגרת פרטית של התלמיד, הרי שהמשובים והדיונים כוללים יותר ממאה תשאולים ויותר מאלף דוחות טיפול (לפי מניין של כעשרים תלמידים בכיתה)!

ניתוחי מקרים וסמינרים I

42 ש´ל [3 ש´ס] במסגרת הקליניקה הלימודית של שנה שלישית בשיאצו דנים התלמידים בכלל מטופלי הקליניקה. הדיון מבוסס על דוחות מפורטים שנכתבים על כל מטופל ונשלחים דרך דואר אלקטרוני או פקס אל מנחה הקליניקה. לאחר תיקון הדוח וקבלת משוב מופצים כל הדוחות שנשלחו דרך דוא´ל לכלל משתתפי הקליניקה. פעם בשבוע מתקיימים דיונים מעמיקים על אותם דוחות לרבות סקירה מנקודת ריאות קונוונציונלית ופירוט אבחנה מבדלת סינית לכל מקרה. התלמידים מגיעים מוכנים לאחר קריאת המקרה ומתדיינים עליו תוך תכנון אסטרטגית טיפול. במסגרת חטיבה זו מועברים סמינריונים רלבנטיים לבעיות המטופלים כגון הפרעות קשב, חרדות ודיכאונות, אירוע מוחי, יתר לחץ דם ועוד.

קליניקה II - עבודה קלינית על מטופלים

70 ש´ל [5 ש´ס] במסגרת הקליניקה הלימודית של שנה שלישית בשיאצו מקבלים המשתתפים מטופלים. בפגישה הראשונה על התלמיד לבצע תשאול (אנמנזה) סיני מקיף, תשאול מערבי ממוקד ושלילת האפשרות של התוויות נגד (איסורים לטיפול הנובעים ממחלות אפשריות שונות). לאחר סיום המפגש מעבד התלמיד את המקרה ושולח דו´ח למורה (דרך דוא´ל או פקס) עד לקבלת משוב. לתלמיד שבוע לעבד את המקרה, לבדוק אפשרויות שונות, ללמוד את המחלה ואופייה בהיבטים מערביים וסיניים ולקבל משוב מהמורה. שבוע אחרי כן מתקבל המטופל ומתחילה סדרת הטיפולים. הטיפולים כוללים שיאצו לגווניו, טווינה והמלצות בתזונה לפי הצורך. במסגרת הקליניקה עובר התלמיד הכשרה לעבודה משולבת עם מטפלים בדיקור ובצמחים ולומד כיצד לשתף פעולה עם אנשי צוות אחרים (רופאים, תזונאים ומטפלים ברפואה סינית) ולבצע מעקב משותף על המטופל.
עבודת הקליניקה במסגרת זו מכשירה כל תלמיד לבנות את הקליניקה הפרטית שלו כבר משלבים מוקדמים של סיום הלימודים.

עבודת גמר קלינית

28 ש´ל [2 ש´ס] עבודת הגמר היא תנאי לסיום שלוש שנות לימוד בשיאצו. עבודת הגמר מתבססת על לפחות מעקב מפורט על שלושה מטופלים בעלי בעיה משותפת לאורך לפחות 20 מפגשים. המטופלים יכולים להיות בעלי בעיה כמו כאבי גב או כאבי ראש, או מוגדרים על פי סינדרום סיני כגון חסר דם בנשים בגיל הפוריות. אחד הנושאים המועדפים הוא טיפול בילדים בסיכון. הגדרת עבודת הגמר והנחייתה מבוצעים לאורך שנת הלימודים השלישית.

ביקור במרפאות ילדים

14 ש´ל [1 ש´ס] תלמידי שנה שלישית בשיאצו מוזמנים לבקר במרפאת הילדים המשלימה שבמסגרת המרפאה הנוירולוגית התפתחותית של הילד בבית חולים וולפסון. במסגרת הביקורים צופים התלמידים בעבודת המטפל, בתשאול ילד, בדיונים קליניים ובמגוון טיפולים על ילדים עם בעיות קשב וריכוז, בעיות של כאבי ראש, פיגור שכלי והתפתחותי, בעיות מוטוריות שונות ועוד. שילוב של צפייה במרפאה המשלימה, השתתפות בפרויקט הילדים בסיכון ומעבר על החומר המעשי והעיוני במהלך שנות הלימוד מבטיחים יכולת טיפול בילד במגוון בעיות נרחב.

הכשרה קלינית - דיקור וצמחים

קליניקה III – תזונה ודיקור

98 ש´ל [7 ש´ס] קליניקה המועברת בשנה השנייה בתכנית ההשלמה לרפואה סינית. במסגרת קליניקה זו מטפלים התלמידים באופן מונחה בכלים של דיקור ותזונה. מתכונת הקליניקה פועלת בדומה לזו שבשנה שלישית בשיאצו. פרטים נוספים נתן לקרוא ב: קליניקה II - עבודה קלינית על מטופלים.

קליניקה IV – צמחים ודיקור

98 ש´ל [7 ש´ס] קליניקה המועברת בשנה השנייה בתכנית ההשלמה לרפואה סינית. במסגרת קליניקה זו מטפלים התלמידים באופן מונחה בכלים של דיקור וצמחי מרפא. מתכונת הקליניקה פועלת בדומה לזו שבשנה שלישית בשיאצו. פרטים נוספים נתן לקרוא ב: קליניקה II - עבודה קלינית על מטופלים.

קליניקה V – מרפאות ומחלקות

70 ש´ל [5 ש´ס] קליניקה המועברת בשנה השנייה בתכנית ההשלמה לרפואה סינית. במסגרת קליניקה זו צופים התלמידים במטופלים במסגרת מרפאות שונות של רפואה קונוונציונלית (רפואת משפחה, רפואת ילדים, מרפאות מומחים שונות) ובמידת האפשר גם במרפאות בית החולים. התלמידים משתתפים באופן פעיל במעקב אחר המטופלים ויכולים במקרים מסוימים לבצע תשאול ואף טיפול התחלתי. קליניקה זו מלווה בהגשת דוחות על מטופלים שונים ומעקב מונחה ברפואה סינית. מטרות הקליניקה לעגן את הידע ברפואה מערבית, לאפשר אינטגרציה בין השיטות, לעודד מגע ויכולת השתלבות עם גורמים ממסדיים קונוונציונלים ולפתוח פתח לשיתוף פעולה בעתיד. כמו כן, ניתן לבצע את עבודת הגמר במסגרת שלב לימודי זה.

קליניקה VI – עבודת סטאז´

98 ש´ל [7 ש´ס] קליניקה המועברת בשנה השלישית בתכנית ההשלמה לרפואה סינית. במסגרת קליניקה זו מטפלים התלמידים באופן מונחה בכלים של דיקור וצמחי מרפא. בשלב זה כל מתמחה מקבל חופש פעולה מסוים ויכולת תמרון עצמאית לרבות אחריות על מספר רב יותר של מטופלים. מתכונת הקליניקה פועלת בדומה לזו שבשנה שלישית בשיאצו. פרטים נוספים נתן לקרוא ב: קליניקה II - עבודה קלינית על מטופלים.

קליניקה VII – מרפאות ומחלקות

70 ש´ל [5 ש´ס] קליניקה המועברת בתחילת השנה השלישית בתכנית ההשלמה לרפואה סינית. פרטים נוספים נתן לקרוא ב: קליניקה V – מרפאות ומחלקות.

עבודת מחקר

28 ש´ל [2 ש´ס] עבודת המחקר מתחילה כבר משנת הלימודים הראשונה בהשלמה לרפואה סינית. העבודה בנויה בצורת מאמר רפואי וכוללת סקירה ספרותית, הנחת העבודה, שיטות מחקר, פירוט דרך המחקר, איסוף נתונים והצגתם לאחר ניתוח סטטיסטי וסיכום. העבודה מבוצעת במרפאות, בתי חולים או מסגרות קליניות שונות והיא בעלת אופי מחקרי קליני (לאחר קבלת אישור מועדת הלסינקי) או אפידמיולוגי. כתיבת המחקר מלווה בעזרה של אפידמיולוגית מוסמכת, רופא M.D או איש מחקר Ph.D ומורים מתחום הרפואה הסינית. את העבודה יש להגיש עד סוף השנה השנייה בהשלמה לרפואה סינית.

קורסי בחירה

תרגול בית ספרי

70 ש´ל [5 ש´ס] תרגול בית ספרי מתקיים מדי שבוע בימי לימוד משתנים לנוחות המתרגלים, לאורך כל שלוש שנות הלימוד. התרגול מונחה על ידי מורה מוסמך ומאפשר שיפור מיומנויות ועיבוד החומר המעשי הנלמד בקצב קידום אינדיבידואלי. תרגול בית ספרי, בשונה מתרגול כיתתי, מאפשר למשתתפים להיפגש עם תלמידים מכיתות מקבילות ומשנות לימוד אחרות ובכך להעשיר את ניסיונו, חווית הטיפול על מטופלים לא מוכרים והגדלת חוג שותפיו למקצוע.

פרויקט טיפול בילדים בסיכון

42 ש´ל [3 ש´ס] ניתן להשתלב בפרויקט זה למין שנת הלימודים השנייה בשיאצו. במסגרת הפרויקט מטפלים המשתתפים בילדים מאוכלוסיות סוציו-אקונומיות בעייתיות או בילדים בסיכון (שקיים סיכון ברמה הפיזית או הנפשית שלהם בגלל סיבות סביבתיות ומשפחתיות). הטיפול מבוצע מדי שבוע על שני ילדים לפחות לאורך לפחות 20 ממפגשים. מטרת הטיפולים להעניק לילדים חוויה מתקנת (כלומר שיתפסו את המגע כדבר נעים ולא כדבר כואב) וללמד הורים המוכנים להשתלב, כיצד להרגיע את הילד בדרכים לא אלימות. את הפרויקט מלווים רופא, איש חינוך מוסמך, יועצת בית הספר ומומחים מתחום השיאצו. כמו כן על המשתתפים להיפגש כשש פגישות ´ונטילציה´ המשמשות לעיבוד חוויות המפגש עם הילדים, שיתוף שאר המטפלים בניסיון ומסיבת פרידה מהילדים המטופלים.

פרויקט התנדבות קהילתי

42 ש´ל [3 ש´ס] ניתן להשתלב בפרויקט זה למין שנת הלימודים השנייה בשיאצו. במסגרת פרויקט זה מופנים המשתתפים לטיפולים בקהילה ובצה´ל במסגרות שונות כמו פנימיות נוער, הדרכת סדנאות בשיאצו, מעון לנשים מוכות, חיילים קרביים בעת שירותם במילואים, נשות מילואימניקים, גמילה מסמים ועוד. המשתתפים מונחים בהנחיה אישית ומתבקשים להגיש דו´ח על הטיפולים.

עבודה קלינית על מטופלים (בחירה - טווינה)

70 ש´ל [5 ש´ס] קליניקה המועברת לבוגרי שנה שלישית בשיאצו המשתתפים במסלול ההשלמה בטווינה. הקליניקה בנויה במתכונת דומה למפורט בחטיבות הקליניקה הקודמות, אך כאן נעשה דגש טיפולי עיקרי בטווינה כטיפול שלם או כחלק מטיפול משולב. פרטים נוספים נתן לקרוא ב: קליניקה II - עבודה קלינית על מטופלים.

עבודה קלינית על מטופלים (בחירה - תזונה)

70 ש´ל [5 ש´ס] קליניקה המועברת לבוגרי שנה שלישית בשיאצו המשתתפים במסלול ההשלמה בתזונה. הקליניקה בנויה במתכונת דומה למפורט בחטיבות הקליניקה הקודמות, אך כאן נעשה דגש טיפולי עיקרי בטיפולי תזונה כטיפול שלם או כחלק מטיפול משולב. המטפלים מקבלים מספר מטופלים רב, מנחים אותם בכלי תזונה משלימה ומקיימים שיתוף פעולה עם המטפל במגע בנוגע למעקב אחר הטיפול. פרטים נוספים נתן לקרוא ב: קליניקה II - עבודה קלינית על מטופלים.

פילוסופיה II

42 ש´ל [3 ש´ס] קורס המשך לפילוסופיה I המתמקד ברמות עמוקות של הפילוסופיה הסינית. הקורס מתבסס על טקסטים סיניים עתיקים המהווים חלק אינטגראלי ממנו. הקורס כולל גם צוהר להבנת הכתב הסיני, להבנת האי-צ´ינג – הוא ספר התמורות הסיני ולהעמקה בהקשרים של תהליכי הטבע במקרו והתייחסותם לגוף ולנפש (כמו למשל מזג אויר, עונות שנה ועוד).

שיאצו במחול

70 ש´ל [5 ש´ס] חוג המועבר לתלמידי שיאצו מאפריל שנת הלימודים הראשונה. שיאצו היא זרימה, תנועה וריקוד מתמשך סביב המטופל. בחוג ל´שיאצו במחול´ לומדים לענג את הצופה ולא רק את המתנסה. בקצבי מוזיקה שונים ובשילוב הרמוני עם שאר משתתפי החוג, לומדים המשתתפים לזרום בצורה חופשית, ססגונית ולעתים מעט פרובוקטיבית. המשתתפים משפרים את זרימת השיאצו ולומדים טכניקות מיוחדות אשר אינן כלולות בתכנית הלימודים הרגילה. משתתפי החוג שותפים ליצירת כוריאוגרפיות חדשות ושיפור הקיימות ומופיעים מעת לעת בפני הקהל. קבלה לחוג מותנית בהמלצת צוות ההוראה.

מעבדת צמחים

140 ש´ל [10 ש´ס] חטיבה מעשית המועברת כחלק מתכנית הלימוד הכללית ונכללת בשלבים השונים של לימודי הצמחים במסגרת תכנית הלימודים ברפואה סינית. בשלב ראשון נכיר  את הצמחים הבודדים ושייכותם לקטגוריות שלהם. בשלב שני נכיר את התכונות החשובות של הצמחים הנפוצים ( כ 120) ובשלב שלישי נכיר פורמולות נפוצות. התרגול נעשה באמצעות חוברות למידה, הנחייה אישית, בחנים (במתכונת ´בחן את עצמך´), ועבודה מעשית בהכנת פורמולות צמחים.

מידע נוסף
תקצירי הקורסים הנלמדים בתמורות:
קורסים ברפואה סינית
קורסים ברפואה מערבית