החרצית היא צמח ממשפחת המורכבים, יחד עם צמחי מאכל רבים כמו גדילן, ארטישוק, חמניה וצמחי תבלין כמו סטיביה או שיבא. ניתן לאכול חלקים שונים ממנה וטעמה מזכיר עלי סלרי. המאמר מציג את תכונות הצמח, הדרך לזהות אותו, כיצד משתמשים בו ומהן תכונותיו האנרגטיות.
מאת: ד"ר ניר עמיר
מתוך 200 המינים הקיימים, החרצית העטורה (בערבית בִּיסְבַּס, צופייר, בַּסוּם) היא הצמח הנפוץ בישראל. זהו צמח חד שנתי הגדל בר, עם קרקפות הכוללות פרחים צינוריים במרכז ולשוניים בהיקף. כל הפרחים בארץ צהובים - כתומים אך יש גם וריאצות הנוטות ללבן. בשעות הערב הפרחים נוטים כלפי מטה. עלים עם שפה מפורצת והם מחולקים לאונות.
מקור השם מספר משלי שבתנ"ך: "קְנֹה חָכְמָה מַה טּוֹב מֵחָרוּץ וּקְנוֹת בִּינָה נִבְחָר מִכָּסֶף" (ט"ז, טז). חרוץ היא מילה נרדפת לזהב ומכאן הרעיון שפרח הזהב הוא החרצית.

זהו פרח הפורח בעיקר באביב ובעיקר באדמות שעשירות בחנקן. הצמח יוצר מרבדים צהובים צפופים.

chrysantemum500


פעילות רפואית

ברפואה הבדואית העממית מקובל לבשל את עלי כותרת של החרצית במים ולשתות את המרתח כתרופה להורדת חום, הפחתת כאבי בטן ולטיפול בשלשולים. במיוחד, הפרחים הלשוניים משמשים במרתח להורדת חום.

ברפואה העממית מניחים שהפרחים הצהובים משפיעים על הצטננות, כאבי ראש ושפעת בעוד שהפרחים הלבנים משפיעות בעיקר על בעיות עיניים.

החרצית מכילה חומר הנקרא פירטרין (pyrethrin) שהינו רעיל לחרקים. בעבר, השתמשו בפרחים המיובשים או באבקה שיוצרה מהם להרחקת חרקים. מאז 1919 מקובל להכין את הפירתרין באופן סינתטי לשימוש כהדברה.

זהירות והתוויות נגד
לא ידועה טוקסיות משמעותית אך לאנשים מסוימים היא גורמת במגע לדרמטיטיס (דלקת וגירוי בעור).

ישנם אנשים האלרגיים לחרצית. השימוש בה ובעיקר קטיפתה לא רצוי.

אנרגטיקה על פי הרפואה הסינית
מין זה של הצמח אינו מוכר ברפואה הסינית אך מינים דומים כמו ה Chrysanthemi Morifolli Flos = Ju Hua מתועדים כבעלי התכונות הבאות: הצמח מסלק רוח וחום במצבי רוח חמה. מרגיע את הכבד והעיניים במצבי רוח חום בכבד עם עיניים אדומות,כואבות, יבשות או דומעות, או בחסר יין הכבד והכליות המלווה בטשטוש ראיה, נקודות שחורות מול העיניים וסחרחורת. כמו כן, הצמח מרגיע כבד ומוריד רוח בעיקר בכאבי ראש על רקע עליית יאנג הכבד.
איך משתמשים?
יש לקטוף את העלים הצעירים זמן קצר לפני השימוש שכן הם נובלים במהירות. ניתן להוסיף אותם לסלט (וטעמם מזכיר מעט את עלי הסלרי). ניתן גם להשתמש בגבעולים צעירים ובעלי הכותרת לקישוט, ריח מרענן ולטעם, אך לא בפנים הקרקפת (מרכז הפרח) שנחשב למר.

לשימוש רפואי יש לקחת את התפרחת המיובשת (היבוש בצל) ולחלוט 5-15 גרם עלי כותרת. ניתן לייבש את כל הצמח ולטחון אותו. את האבקה מפזרים כחומר דוחה חרקים (זה לא יפעל על כל חרק או על כל אדם ויש גם להיזהר ממצבים בהם האדם מפתח אלרגיה לחומרים שבחרצית. לכן, כמו כל דבר, מומלץ לנסות זאת על אזור קטן לפני שיוצאים לטיול ומשתמשים על כל חלקי הגוף החשופים).

למידע נוסף   
למידע על צמחים נוספים מומלץ לפנות למדריך הצמחים שבאתר
למידע אודות מסלול לימודי רפואה סינית בתמורות
למידע אודות התכנית המשולבת ברפואה סינית (נטורופתיה סינית) לימודי רפואה משלימה

למידע אודות מסלול לימודי דיקור סיני בתמורות

חומר זה מוגש כשירות עי צוות הקליניקה של תמורות. © Tmurot
חומר זה אינו מהווה המלצה או הנחייה רפואית והוא נועד לשירות המטפלים והרופאים ולידע כללי בלבד.